Garmin nie widzi swojej pamięci - poradnik na przyszłość

Wszystko o GPS, saperkach, zestawie serwisowym, wyposażeniu plecaka itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
laszlo
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: sobota 19 marca 2011, 11:44
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Garmin nie widzi swojej pamięci - poradnik na przyszłość

Post autor: laszlo »

Jeśli zdarzy się że sformatujesz sobie pamięć w nawigacji Garmin pod Linuxem, Androidem albo MacOS'em i urządzenie przestanie ją widzieć (czego objawami mogą być: brak możliwości wczytania profili oraz języków, brak możliwości zapisu punktów i śladów, itp..) możesz spróbować poniższego poradnika:
  • 01. Uruchom jakąś dystrybucję Linux'a (może być livecd, zainstalowana na innym kompie, wirtualna maszyna, obojętnie. Ja miałem livecd w wirtualnej maszynie :P).
    02. Jeśli po podłączeniu Garmina do komputera on też nie widzi pamięci wewnętrznej podłącz go ponownie w trybie preboot (poszukaj w sieci jak w niego wejść w twoim urządzeniu).
    03. W Linux'ie uruchom terminal i wydaj komendę

    Kod: Zaznacz cały

    lsblk
    aby wyświetlić listę dysków i partycji. Z niej dowiedziałem się że pamięć mojej Dakoty to "sdb".
    04. Czas na zerowanie tej pamięci. Wpisz komendę

    Kod: Zaznacz cały

    dd if=/dev/zero of=/dev/sdX*
    Gdzie sdX* to oznaczenie twojej pamięci odczytane wcześniej. Wduś enter i jeśli nie pojawi się błąd ani , tak naprawdę, nic to znaczy że rozpoczął się proces nadpisywania dysku zerami. Może to potrwać czasem nawet kilkanaście godzin, w zależności od wielości pamięci do wyczyszczenia.
    05. Gdy skończy się zerowanie zobaczysz podsumowanie. Wtedy odepnij Garmina od komputera i wróć do Windowsa. Ponownie podepnij urządzenie w trybie preboot. Gdy pojawi się jego pamięć w postaci partycji RAW sformatuj ją do FAT32 (domyślna jednostka alokacji). Odepnij Garmina i uruchom co spowoduje że on sam utworzy sobie strukturę katalogów w pamięci.
    06. Podepnij go jeszcze raz do komputera (już normalnie). Dysk powinien być widoczny dla Windowsa. Możesz wgrać już pliki języków, profile itd.. a oprogramowanie Garmina nie powinno mieć już problemu z odczytem i zapisem tej pamięci.
Ja walczyłem ze swoją Dakotą parę dni zanim znalazłem w sieci jak to ugryźć. Dlatego postanowiłem wrzucić to także tutaj żeby było na przyszłość dla potrzebujących.
Za ten post autor laszlo otrzymał podziękowanie:
stasiekm
Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ