Strona 1 z 1

Koszulki/rurki termokurczliwe

: sobota 14 stycznia 2017, 20:41
autor: sajmon
Spotkałem już kilka razy kesza, gdzie zamiast izolacji czy innej taśmy do mocowania magnesów i "zamaskowania" (czyli nadania czarnego koloru pojemnika) użyte były koszulki termokurczliwe. Postanowiłem samemu też spróbować się z tematem, bo materiał jest trwały i wygląda estetycznie.
Niestety, moje próby nie były zbyt udane:
- suszarka do włosów dała za niską temperaturę, coś tam się działo, ale mało skutecznie :(
- podgrzanie nad kuchenką gazową - chwila nieuwagi i falcone się zdeformował. Drugie podejście z preformą - ta wytrzymała ciepełko, koszulka się ładnie obkurczyła, ale pojawił się inny problem: magnes przestał być magnesem (rozmagnesowała go zbyt wysoka temperatura) :(
Czy ktoś z Was miał do czynienia z tymi koszulkami? Jakiej temperatury używacie i z jakiego źródła?
Fakt, koszulkę miałem dość grubą i szeroką (skurcz z 38 do 19 mm średnicy), tylko taką akurat dorwałem. Zastanawiam się, czy cieńsze (które chciałbym wykorzystać w probówkach 5-10 ml, <10mm średnicy) skurczą się w niższych temperaturach, np suszarki - tak by nie zniszczyć magnesika?

Re: Koszulki/rurki termokurczliwe

: niedziela 15 stycznia 2017, 09:40
autor: areckis
Hm. Spotkałem się z koszulkami nakładanymi na eppendrofki nieraz. Ale sam jeszcze nie stosowałem
Teoria mówi, że magnes neodymowy może rozmagnesować się przy 300 st. C. Nie mam pojęcia ile można uzyskać nad kuchenką. Ja zazwyczaj koszulki termo (ale na kabelkach) przygrzewam zapalniczką. Kwestia wprawy - delikatny płomień i z daleka i powoli.

/Edit: Sprawdziłem, że temperatura płomienia w kuchence, to ok. 1000 st. C

Re: Koszulki/rurki termokurczliwe

: poniedziałek 16 stycznia 2017, 19:11
autor: Aris
Najlepiej dla koszulek osiągnąć 120-200ºC. Spróbuj nad parą z wrzącej wody w czajniku.

Re: Koszulki/rurki termokurczliwe

: wtorek 17 stycznia 2017, 07:23
autor: DeepBlue
Opalarka elektryczna i doświadczalnie wybrana odległość od źródła ciepła. W czasie treningów zniszczyłem może 3 probówki. Otwarty płomień, np. z zapalniczki trudniej opanować, a i osmalić koszulkę potrafi.
Opalarkę na popularnym serwisie aukcyjnym można kupić już za 40 zł.

Re: Koszulki/rurki termokurczliwe

: środa 18 stycznia 2017, 13:46
autor: maryush
Spróbuj jeszcze raz nad kuchenką gazową, ale żeby Ci się preforma nie zdeformowała napełnij ją zimną wodą najpierw i zakręć - wtedy ciepełko obkurczy tylko koszulkę, a fiolka będzie "odporna" na grzanie (zimna woda z wewnątrz będzie ją schładzać).

Re: Koszulki/rurki termokurczliwe

: środa 18 stycznia 2017, 20:59
autor: sajmon
Preforma wytrzymała temperaturę, stopił się falcone. Większym problemem jest rozmagnesowanie w tej temperaturze neodymów i nie bardzo mam pomysł jak to obejść. Spróbuję kupić cieńszą koszulkę, może wtedy wystarczy suszarka.

Re: Koszulki/rurki termokurczliwe

: niedziela 12 lutego 2017, 22:19
autor: stasiekm
Poszukaj koszulki niskotemperaturowej -jest cieńsza, bardziej elastyczna i matowa, przed i po zagrzaniu ("standardowa" błyszczy)