Skrzynki a zwierzęta

Wszystko o GPS, saperkach, zestawie serwisowym, wyposażeniu plecaka itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Posty: 1141
Rejestracja: środa 30 grudnia 2009, 10:15
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Skrzynki a zwierzęta

Post autor: łowca »

Jedna ze skrzynek, którymi się opiekuję, została zdemolowana - podejrzewam dziki. Czy ktoś testował jakieś odstraszacze chemiczne? Nie chcę zasmrodzić lasu, ale przydałoby się coś, co zniechęci dziki do gmerania w okolicy skrzynki.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 07 kwietnia 2011, 13:13
Podziękował;: 26 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: Skrzynki a zwierzęta

Post autor: maryush »

Też kiedyś nad tym myślałem. Ale póki co nie mam kesza, którego dziki czy inne naziemne zwierzęta mogłyby dopaść, więc nie mam doświadczeń praktycznych. Natomiast teoria - na pewno zapach nienaturalny, czyli raczej chemiczny. Niekoniecznie brzydki, myślę raczej o czymś perfumowanym. Zasmrodzenie lasu? Zwierzęta mają lepszy od nas węch, więc wystarczy niewiele a wyczują. Zaznaczam, teoria. Ale jeśli będę coś zakopywał (nie sądzę) to popróbuję
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2069
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Skrzynki a zwierzęta

Post autor: krystiant »

Podobno dziki zniechęca do rycia jak są rozsypane włosy (takie po strzyżeniu u fryzjera) - mówił mi to jeden rolnik co ma pole przy lesie... Sam nie testowałem.
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
Awatar użytkownika
Michu4000
Stały bywalec
Posty: 126
Rejestracja: środa 04 sierpnia 2010, 11:54
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Skrzynki a zwierzęta

Post autor: Michu4000 »

A nie lepiej po prostu ukryć kesza, tak aby dziki nie miały do niego dostępu? Na drzewie czy gdzieś...
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Karls
Forumator
Posty: 620
Rejestracja: czwartek 15 września 2011, 20:58
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Skrzynki a zwierzęta

Post autor: Karls »

Niby można, ale nie zawsze jest taka możliwość, szczególnie jeśli nie chcemy robić kolejnego nudnego mikrusa. Domyślam się, że to właśnie taka sytuacja z zakopanym czymś więkzym.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Posty: 1141
Rejestracja: środa 30 grudnia 2009, 10:15
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Skrzynki a zwierzęta

Post autor: łowca »

Nie zakopane, ukryte pod zwalonym półpniem, jakieś 5 kg wagi. A pewnego dnia pień odwalony a skrzynka w kawałkach :( OK, mógł to być szalony narciarz co skrzynkę kijkiem zmolestował, ale mam pomysł na kolejną, w terenie na miejscu planowanego ukrycia miałem f2f z dzikami, a nie chcę wieszać na drzewie skrzynki klasy 'Górzno', tylko na poziomie gruntu ukryć coś przyzwoitego.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.
Awatar użytkownika
wjacek
Nowy na forum
Posty: 20
Rejestracja: sobota 01 marca 2008, 17:11
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Skrzynki a zwierzęta

Post autor: wjacek »

Jedna z moich skrzynek, jak wynika z relacji znajdujących, jest regularnie wyorywana przez dziki. Jako że dziki nie znajdują w niej nic pożywnego jest tylko wyorana, może w tym pomysł aby w skrzynce nie było nic co może zwierzynie zasmakować.
[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=212][img]http://www.opencaching.pl/statpics/212.jpg[/img][/url] [url=http://geokrety.org/mypage.php?userid=835][img]http://geokrety.org/statpics/835.png[/img][/url] [url=http://www.geocaching.org.pl][img]http://www.geocaching.org.pl/images/200x50.jpg[/img][/url]
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: Skrzynki a zwierzęta

Post autor: Pawel brasia »

Podobny problem z dzikami mamy na WLKPtej!
Tutaj skrzynka (typ Ronja) wyorany i zniszczony przez dzika.
Obrazek
W zasadzie to tylko przykrywka, druga część była przejedzona: rozwalona w strzępy. Fanty i logbook porozrzucane po okolicy.
Pomysł z włosami ciekawy, ktoś testował?
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 2047
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Skrzynki a zwierzęta

Post autor: ronja »

No tak, mój pojemnik też tu zagościł. Jednak to nie dzikun, a raczej jakiś ludzki debil, który zmasakrował kesza (podobnie jak moje inne, i cudze też). Zrobiłem serwis dwa tygodnie po wsparciu brasi (kolejny raz dzięki !). Sama skrytka nie była naruszona, a w przypadku dzika powinna być. Odnalazłem też inne fanty, leżące po okolicy w ładnym wachlarzu. Nawet najbardziej przebiegły dzikun nie dałby rady tak zrobić swoimi łapkami. Zamiast więc kłaków na dzika, trzeba się zasadzić ze sztucerkiem i odpowiednią amunicją, ale na człowieka :twisted:

Zwierzaki zawsze będą pogrywać z nami. Rozumek mają mniejszy, ale nie na tyle, by po jakimś czasie obserwacji nie dojść do wniosku, że nie ma się czego już bać. I wtedy nic nie pomoże - może poza gęstym polem minowym, zaporą ogniową lub rażeniem prądem. Tyle, że to bardziej metody na debili, a nie na te dzikie cwaniaczki :wink: Zresztą, często to my wkraczamy w ich świat, a nie odwrotnie. Mają więc prawo do retorsji. Reasumując: 1. ratunkiem są dobre skrytki, uniemożliwiające zwierzakom płatanie figli, 2. debile są debilami.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Corhydron
Bywalec
Posty: 25
Rejestracja: wtorek 03 kwietnia 2012, 12:26
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Skrzynki a zwierzęta

Post autor: Corhydron »

Proch? Tzn w okolicy kesza można wystrzelić kilka petard. Proch = myśliwy. Dziki wyczuwają takie rzeczy.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Posty: 1141
Rejestracja: środa 30 grudnia 2009, 10:15
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Skrzynki a zwierzęta

Post autor: łowca »

Ratownik pisze:Proch? Tzn w okolicy kesza można wystrzelić kilka petard. Proch = myśliwy. Dziki wyczuwają takie rzeczy.
Normalne dziki w normalnym lesie - owszem. Ale tutaj mamy odmianę podmiejsko-smietnikowa, niestety. Wszystko co pachnie człowiekiem, jest atrakcyjne.
Chyba rzeczywicie zakupię jakiś smród na dziki i co miesiac będę 'serwisował'
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.
Awatar użytkownika
lenser1
Bywalec
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 22 kwietnia 2012, 08:30
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Skrzynki a zwierzęta

Post autor: lenser1 »

Żadne smrody ,włosy ,pastuchy elektryczne nic nie pomogą.Można spróbować Hukinol ale tez się już do niego przyzwyczaiły.
Dziki nie będą buchtowały cały czas w tym samy miejscu ,chyba ze będą miały tam pokarm czyli żołędzie,orzeszki bukowe ,kukurydze i inne przysmaki.Moim zdaniem nie ma co sobie dzikami głowy zwracać,marginalne są przypadki ze zniszczenia kesza większe spustoszenie czynią te niby inteligentne istoty na dwóch nogach.
Awatar użytkownika
Zuber
Bywalec
Posty: 33
Rejestracja: sobota 17 listopada 2012, 10:36
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Skrzynki a zwierzęta

Post autor: Zuber »

Może nie mam największego doświadczenia, jeśli chodzi o kesze leśne, ale chyba tylko raz trafiłem na miejscówkę rozbebeszoną przez dziki. Raz, ale konkretnie. To raczej ludzie szybciej rozwalą kesza niż zwierzyna. Poza tym jak tu zakopywać coś w ziemi, gdy w koło tyle innych możliwości? :)
A już kompletnie inna kwestia, to czas działania takiego repelentu. W sumie to nie zastanawiałem się nad tym, ale ile czasu trzyma się ten odstraszający zapach?
Awatar użytkownika
lenser1
Bywalec
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 22 kwietnia 2012, 08:30
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Skrzynki a zwierzęta

Post autor: lenser1 »

Zuber kilka dni zależy w jakiej formie go zaaplikujesz i jakie będą warunki atmosferyczne.
DriadaK
Stały bywalec
Posty: 87
Rejestracja: piątek 07 września 2012, 16:14
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Skrzynki a zwierzęta

Post autor: DriadaK »

lenser1 pisze:Żadne smrody ,włosy ,pastuchy elektryczne nic nie pomogą.Można spróbować Hukinol ale tez się już do niego przyzwyczaiły.
Dziki nie będą buchtowały cały czas w tym samy miejscu ,chyba ze będą miały tam pokarm czyli żołędzie,orzeszki bukowe ,kukurydze i inne przysmaki.Moim zdaniem nie ma co sobie dzikami głowy zwracać,marginalne są przypadki ze zniszczenia kesza większe spustoszenie czynią te niby inteligentne istoty na dwóch nogach.
Zgadzam się.

Poza tym należy wziąć pod uwagę to, iż wszystkie środki chemiczne i naturalne tutaj wymienione z czasem "wietrzeją". Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której zalożyciel kesza będzie co miesiąc zabezpieczał miejscówkę środkami chemicznymi itp.

Nie ma generalnej metody na zwierzynę, oprócz... umieszczenia keszyny poza zasięgiem ich pysków i odnóży...

Zakopańce ogólnie są narażone na wiele czynników szkodzących, nie polecam..
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ