Radio PMR

Wszystko o GPS, saperkach, zestawie serwisowym, wyposażeniu plecaka itp.

Moderator: Moderatorzy

Del
Nowy na forum
Posty: 1
Rejestracja: sobota 23 kwietnia 2011, 12:43
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Radio PMR

Post autor: Del »

Na stronie w ustawieniach moich danych zauważyłem w "Inne" opcję "Używam PMR-radio na kanale 2". Jako, że posiadam takie radio, to zaznaczyłem. Od tamtej pory zawsze na keszowanie noszę radio ze sobą, ale nie słyszałem, żeby ktokolwiek kiedykolwiek coś nadawał. Podobnie na forum nie ma żadnych tematów o radiu. Moje pytanie: Są jacyś geocache'erzy, którzy używają radia, czy to jakaś pozostałość z zamierzchłych czasów?
zyr
Forumator
Posty: 3247
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Re: Radio PMR

Post autor: zyr »

Raczej zaszłość. Kiedyś nawet rozmawialiśmy z innymi geokeszerami przez pmr, ale musieliśmy się najpierw umówić przez telefon :)
Zresztą kanały PMR zwykle są zapchane w gęstej zabudowie, dużo większe możliwości daje radio 2m/70cm, ale to już wymaga zdania egzaminu i uzyskania pozwolenia radiowego.
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Radio PMR

Post autor: miklobit »

Del pisze:Są jacyś geocache'erzy, którzy używają radia, czy to jakaś pozostałość z zamierzchłych czasów?
Moje radio 2m/70cm od kilku lat ustawione jest przeważnie na 99.7 FM ( PRIII ).
Internet i komórki skutecznie wypierają komunikację radiową.
A niektóre radiowe umiejętności np znajomość telegrafii to juz chyba w ogóle na wymarciu są.
A mogą się przeciez przydac do keszowania ( patrz obrazek stat ) :D .
Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Posty: 807
Rejestracja: wtorek 30 marca 2010, 15:52
Podziękował;: 28 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Re: Radio PMR

Post autor: Ranwers »

Kiedyś brałem na każde keszowanie, ale że nigdy nikogo (z keszerów) nie usłyszałem, to mi przeszło i teraz jeżeli używam, to tylko w momencie, kiedy właśnie się rozdzielamy (ciągle są rejony, gdzie różnie jest z zasięgiem :P )... chociaż konsekwentnie używam kanału 2 ;-)
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Drzazga
Bywalec
Posty: 47
Rejestracja: niedziela 05 września 2010, 22:41
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Radio PMR

Post autor: Drzazga »

Z mojego punktu widzenia PMRki nadają się do komunikacji wewnątrz zorganizowanej grupy, która działa na bardzo małym terenie. Także dlatego jest to zbędny balast dla większości keszerów, bo jakie jest prawdopodobieństwo że napotkamy inną obcą grupę oddaloną o jakieś 500m.
A w sumie chyba tylko użytkownicy PMRek mogą powiedzieć jak odległe są te teoretyczne parametry, od stopnia użyteczności w terenie ;)
I tu nawet zasobność portfela nie pomoże.

Za to do działań na kilkukilometrowym terenie, znakomicie nadają się przenośne radia CB. Takie w kształcie radiotelefonu (mówię to, gdyż znam ludzi którzy noszą w plecaku radia samochodowe, podczepione pod wysoce wydajną baterię ;) Wówczas długa antena sterczy im z plecaka i mają niby imitację radiostacji ;) )

Przy CB jestem w stanie zrozumieć tą ideę. Nawet można by było ustalić keszerski kanał. Bo przecież nie tylko piesze grupy mogą być zaopatrzone w radiotelefon. Zapewne większa liczba poszukiwaczy przygód ma na swój użytek samochodową wersję CB i tym sposobem mamy już 20krotnie większą szansę że z kimś pogadamy, czy ustawimy się na "wymianę kretów" :P

Proszę też sobie wyobrazić spontaniczny wypad do dużego miasta na weekend. Praktycznie zawsze w tym samym czasie, znajdą się osoby/grupy, które gdzieś tam nieopodal keszują.
Po za tym CB daje możliwości kontaktu nie tylko pomiędzy aktualnie aktywnymi keszerami. Dajmy na to mamy sytuacje kiedy jakaś grupa sobie śmiga po keszach, ma załączone radio, a ktoś w tym samym czasie albo wyprowadza psa na spacer, albo prowadzi teściową do lasu, albo po prostu przejeżdża przez daną okolice (gdzie wysoce prawdopodobne jest że w tym miejscu jakaś grupka sobie lata od kesza do kesza) no i taka osoba wywołuje z iluś tam kilometrów, innych geoposzukiwaczy.

Myślę że jak na skalę geo, cb daje więcej frajdy i możliwości.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Posty: 2510
Rejestracja: środa 26 marca 2008, 08:38
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Re: Radio PMR

Post autor: Żywcu »

Drzazga pisze: Przy CB jestem w stanie zrozumieć tą ideę. Nawet można by było ustalić keszerski kanał.
Z tego, co pamiętam to zwyczajowo, przechodzimy na 16 :mrgreen:
Awatar użytkownika
Drzazga
Bywalec
Posty: 47
Rejestracja: niedziela 05 września 2010, 22:41
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Radio PMR

Post autor: Drzazga »

a to przepraszam ;]
nie wiedziałem że takie coś funkcjonuje :wink:
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
cichy
Forumator
Posty: 528
Rejestracja: poniedziałek 13 lipca 2009, 12:29
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Radio PMR

Post autor: cichy »

Chociaż posiadam i używam CB zarówno w aucie jak i ręcznego to jeszcze na 16-tce nie spotkałem żadnego keszera.
Jak jedziemy na wypad na dwa auta to zabieramy ze sobą krótkofalówki. Obrazek Bardzo się przydają jadąc w aucie mamy ciągły kontakt ze sobą a na dodatek nie wchodzi nam nikt w kanał. CB wtedy służy tylko do pozyskiwania informacji drogowych.
Obrazek
Obrazek
lecter69
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: piątek 21 sierpnia 2009, 17:56
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Radio PMR

Post autor: lecter69 »

Przed wypadem keszowym można z wyprzedzeniem dać info na forum. Może wtedy ktoś nawiąże łączność?
gg: 4949344
Got
Nowy na forum
Posty: 1
Rejestracja: piątek 10 października 2008, 12:07
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Radio PMR

Post autor: Got »

Del pisze:Są jacyś geocache'erzy, którzy używają radia, czy to jakaś pozostałość z zamierzchłych czasów?
Pewnie że używają - przynajmniej ja używam ;) O pozostałości z zamierzchłych czasów nie można mówić, kiedyś takie radia były praktycznie nie dostępne, aktualnie są w dużych ilościach i pomijalnych kosztach, używany >20zł, nowe ok. 100zł za 2szt.
Drzazga pisze:Z mojego punktu widzenia PMRki nadają się do komunikacji wewnątrz zorganizowanej grupy, która działa na bardzo małym terenie. Także dlatego jest to zbędny balast dla większości keszerów, bo jakie jest prawdopodobieństwo że napotkamy inną obcą grupę oddaloną o jakieś 500m.

Przy CB jestem w stanie zrozumieć tą ideę. Nawet można by było ustalić keszerski kanał. Bo przecież nie tylko piesze grupy mogą być zaopatrzone w radiotelefon. Zapewne większa liczba poszukiwaczy przygód ma na swój użytek samochodową wersję CB i tym sposobem mamy już 20krotnie większą szansę że z kimś pogadamy, czy ustawimy się na "wymianę kretów" :P
Pomysł z CB jest raczej chybiony, mało kto będzie wydawał 100-300 zł na zakup radia CB, do tego dochodzi znaczny ciężar, a i zasięg w terenie mocno zalesionym i pagórkowatym szału nie robi.

Osobiście praktycznie zawsze zabieram ze sobą PMR - waga praktycznie pomijalna, ustawiony na kanał 2, pomimo tego że na tym kanale nigdy nie usłyszałem "keszowca" co najwyżej usłyszeć mogę dźwigowych emitujących w eter słowa nie przeznaczone dla wrażliwych osób ;) Jednak służy mi on do "lokalnej" komunikacji, często w miejscach gdzie telefon komórkowy nie daje już rady, jest to wtedy jedyne źródło komunikacji na odległość. Fakt iż w lesie zasięg ogranicza się praktycznie do 200-500 metrów, skraj lasu, jezioro, polana to już 1-2 i więcej km, jednak jako substytut komórki, sprawdza się znakomicie, prawdę mówiąc jestem zdziwiony że aktualnie tak mało osób korzysta z tego pożytecznego ustrojstwa ;) Tak więc niech każdy zacznie zabierać na wypady radio PMR a szansa na usłyszenie się podczas weekendowego keszowania znacznie wzrośnie.
ODPOWIEDZ