zasięg gps w deszczu

Wszystko o GPS, saperkach, zestawie serwisowym, wyposażeniu plecaka itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
BartekPL
Stały bywalec
Posty: 95
Rejestracja: wtorek 14 czerwca 2011, 01:35
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Kontakt:

zasięg gps w deszczu

Post autor: BartekPL »

Witam!
Jako, że jestem nowy itp, itd mam pytanie odnośnie zasięgu GPSów podczas deszczu.
Garmin etrex - zółtek - czy to normalne, że przy średnim natężeniu deszczu GPS szaleje? dokładność strasznie skacze, raz pokazuje odległość do celu 15m N a za chwile 80m S. Czy to kwestia tego modelu czy ogólnie odbiorniki tak mają? Co jeszcze, z warunków atmosferycznych wpływa na odbiór? opady śniegu zapewne tak. A zachmurzenie - w jakim stopniu?
Czy jest jakiś sposób na poradzenie sobie z takimi skokami pomiaru? Dziś chciałem podjąć jedną skrzynkę ale musiałem sobie podarować po tym, jak GPS zaczął zachowywać się tak jak napisałem powyżej.
ObrazekObrazek
Obrazek
Sebastian
Forumator
Posty: 866
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2008, 19:31
Podziękował;: 56 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: zasięg gps w deszczu

Post autor: Sebastian »

Podczas złych warunków atmosferycznych pogarsza się dokładność wyznaczania pozycji, jeżeli dochodzą do tego dodatkowe uwarunkowania w postaci obiektów zasłaniających znaczną część nieba, miejska zabudowa lub drzewa z liśćmi, to można się spodziewać dokładności wyznaczonej pozycji na poziomie 20-30 metrów, lecz nie osiemdziesięciu. Generalnie przed podchodzeniem do skrzynki w takim terenie warto pójść z garminem w miejsce, gdzie jest dobra widoczność całego nieba, położyć go na kilka minut, aby "złapał" jak sygnał od jak największej ilości satelitów, gdy dokładność będzie rzędu 3-10 metrów pójść po skrzynkę.

Pozdrawiam - Sebek
Za ten post autor Sebastian otrzymał podziękowanie:
BartekPL
Obrazek
ODPOWIEDZ