Strona 1 z 1

NOKIA E5-00 WBUDOWANY GPS

: poniedziałek 04 lipca 2011, 20:38
autor: gary i izek
ma ktoś może nokie z wbudowanym odbiornikiem gps bo moja jakoś dziwnie nie znajduje satelit. czekam i czekam i nic może ktoś miał podobny problem ??

Re: NOKIA E5-00 WBUDOWANY GPS

: poniedziałek 04 lipca 2011, 21:07
autor: Ranwers
Mam N97 i jeżeli nie znajdzie satelitów za pierwszym podejściem to w większości przypadków nie złapie już wcale namiaru. Oznacza to, że nie mogę uruchomić aplikacji GPS pod dachem, bo nawet jeżeli po chwili wyjdę pod czyste niebo, to i tak telefon nie złapie fixa. W około 1/5 przypadków telefon po prostu nie łapie fixa, nawet jeżeli aplikacja zostaje uruchomiona w momencie, kiedy teoretycznie powinno być widocznych wiele satelitów. Jedynym rozwiązaniem, które ja znalazłem, to restart aplikacji i/lub telefonu. Najdłuższa seria, to 3 "nieznalezienia" pod rząd.

Co ciekawe, po dłuższej pracy (np. jako nawigacja samochodowa), jeżeli na chwilę traci namiar (np. tunel), to potem bez problemu łapie fixa. Problem występuje jedynie przy wstępnym łapaniu pozycji.

Re: NOKIA E5-00 WBUDOWANY GPS

: poniedziałek 04 lipca 2011, 21:11
autor: Krysiul
Używałeś już wcześniej GPS-a do poszukiwań, czy dopiero zaczynasz? Oprócz tego, co napisał Ranwers: w zależności od odbiornika pierwszy, zimny fix (czyli ustalenie pozycji) może nastąpić po upływie od kilkunastu sekund, do kilku, a nawet kilkunastu minut, więc musisz być cierpliwy. Poza tym pamiętaj, że sygnał GPS jest propagowany inaczej niż przy połączeniach telefonicznych i w większości przypadków nie będziesz miał zasięgu w zadaszonych pomieszczeniach, więc jakby co wyjdź na zewnątrz i dopiero próbuj ;) Napisałem to z założeniem, że jesteś w temacie nowy, wybacz, jeśli napisałem coś, co jest dla Ciebie oczywiste ;)

Re: NOKIA E5-00 WBUDOWANY GPS

: poniedziałek 04 lipca 2011, 21:41
autor: Ranwers
Krysiul poruszył ważną sprawę pierwszego, tak zwanego "zimnego" fixu. Jeżeli odbiornik był sprowadzany z innego rejonu świata, to teoretycznie pierwszy fix może zająć nawet 40 minut (jeżeli dobrze pamiętam, to tyle czasu zajmuje satelitom wysłanie od pierwszej do ostatniej ramki) (może to również mieć miejsce, jeżeli urządzenie było przenoszone w stanie wyłączonym pomiędzy kontynentami). Jest to jednak przypadek ekstremalny... Jeżeli trafiło akurat na Ciebie, to od razu leć zagrać w totka ;). Inną kwestią jest to, że w telefonach prawie zawsze masz do czynienia ze wspomaganiem GPSa poprzez namiar z BTSów, co w praktyce eliminuje problem "zimnego" fixu w nowszych telefonach.

Brrrrr.... wykłady ze studiów mi się przypomniały :P

Re: NOKIA E5-00 WBUDOWANY GPS

: poniedziałek 04 lipca 2011, 22:09
autor: krystiant
Ja miewałem czasem problem jak uruchamiałem trekbuddy, że nie chciał złapać fiksa - na ekranie satelitów było totalne zero. Włączałem wtedy nokiowy program, na tym łapał sygnał i później w trekbuddy też widział satelity...

Re: NOKIA E5-00 WBUDOWANY GPS

: poniedziałek 04 lipca 2011, 22:44
autor: Bas
Nowsze wersje TB wspieraja AGPS. W Nokii mam wtedy pozycje wyznaczona w ciagu sekund.

Re: NOKIA E5-00 WBUDOWANY GPS

: wtorek 05 lipca 2011, 09:28
autor: Stryker
Kiedyś próbowałem na e52 bez agps'a.. zanim gieps zatrybił to czasami kesza po spoilerach znalazłem.. albo cierpliwość albo agps ;-)

Re: NOKIA E5-00 WBUDOWANY GPS

: wtorek 05 lipca 2011, 10:29
autor: gary i izek
wyłączyłem wspomaganie agps i wszystko zaczęło działać nie wiem dlaczego tak ale najważniejsze że działa

Re: NOKIA E5-00 WBUDOWANY GPS

: wtorek 05 lipca 2011, 10:32
autor: Ranwers
Może masz zablokowany dostęp do sieci dla GPSa. Przy pierwszym uruchomieniu GPSu nokia pytała o pozwolenie na dostęp do sieci i ostrzegała o dodatkowych kosztach (?).

Re: NOKIA E5-00 WBUDOWANY GPS

: wtorek 05 lipca 2011, 15:24
autor: gary i izek
Już wszystko działa zaktualizowałem soft i ruszyło :) dzieki za pomoc