Wykrywacz metali i geocaching

Wszystko o GPS, saperkach, zestawie serwisowym, wyposażeniu plecaka itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
sp2ong
Forumator
Posty: 2199
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Wykrywacz metali i geocaching

Post autor: sp2ong »

W sumie byloby to dosc ciekawe zastosowanie w poszukiwaniu skrzynek szczegolnie tych ukrytych pod warstwa ziemi lub innych miejscach a dzieki temu skutecznie ograniczyloby sie obszar poszukiwania . Nalezaloby w taka skrzynke na dnie klejem przytwierdzic plytke metalowa (aby ktos nie zabral) Mozna je kupic w kazdym sklepie gdzie sa akcesoria ogrodowe w cenie 2 do 3 zl. Mozna by nawet stworzyc atrybut "wykrywacza metali" ktory informuje ze jest ma plytka metalowa ktora pozoli nam zidentyfikowac miejsce.

Oczywiscie jest koszt wykrywacza metali ale mysle ze mozna by sprobowac


Hm sam jestem ciekawy czy ktos probowal uzyc wykrywacza metalu do poszukiwan skrzynki ?

Na YouTube jest pare filmow

http://www.youtube.com/watch?v=lygcEeJ0r_k

Mozna probowac zrobic samemu :-)
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic342557.html
http://www.exploracja.cyberdusk.pl/pliki/jabel_faq.pdf
http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-267.pdf
http://jabel.com.pl/?,se,,,
A moze poprostu takie cos wystarczy nam do tej zabawy http://sklep.avt.pl/p/pl/491892/wykrywa ... eczny.html
Waldek
OpenGeoInfo -Serwis informacyjny o Geocaching OC PL http://info.opencaching.pl
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Wykrywacz metali i geocaching

Post autor: miklobit »

sp2ong pisze:W sumie byloby to dosc ciekawe zastosowanie w poszukiwaniu skrzynek szczegolnie tych ukrytych pod warstwa ziemi lub innych miejscach a dzieki temu skutecznie ograniczyloby sie obszar poszukiwania . Nalezaloby w taka skrzynke na dnie klejem przytwierdzic plytke metalowa (aby ktos nie zabral) Mozna je kupic w kazdym sklepie gdzie sa akcesoria ogrodowe w cenie 2 do 3 zl. Mozna by nawet stworzyc atrybut "wykrywacza metali" ktory informuje ze jest ma plytka metalowa ktora pozoli nam zidentyfikowac miejsce.
Oczywiscie jest koszt wykrywacza metali ale mysle ze mozna by sprobowac
Hm sam jestem ciekawy czy ktos probowal uzyc wykrywacza metalu do poszukiwan skrzynki ?
Pomysł ciekawy - idea trochę zbliżona do chirp'a tyle że bardziej dostępna i tańsza.
Widzę jedną niedogodność - wykrywacz to spory klamot ( myslę o takim na kiju ). W samochodzie jeszcze ujdzie, ale wyprawa na butach z takim sprzętem to już niezłe wyzwanie .
Może by ten pomysł rozwinąć - i wrzucać do kesza pasywne tagi RFID. Cena taga w granicach kilku zł, zasilanie niepotrzebne. Co do odbiornika - to już producenci szykują pierwsze telefony z wbudowanym rfid. Za kilka lat ( jak świat nabierze rozpędu w tagowaniu ) taki odbiornik będzie tańszy i łatwiej dostępny niż wykrywacz metali.
No i główna przewaga w stosunku do wykrywacza - nie kopiemy na ślepo - tag ma swój unikalny kod - wiec nawet kilka skrzynek obok siebie można by odróżnić.
Na YouTube jest pare filmow:
http://www.youtube.com/watch?v=lygcEeJ0r_k
Na filmie nie widać żeby ta skrzynka była zakopana - wygląda to tak jakby gość znalazł ją "przy okazji". Ale zawartość skrzyni - full wypas :D.
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Wykrywacz metali i geocaching

Post autor: miklobit »

sp2ong pisze: Nalezaloby w taka skrzynke na dnie klejem przytwierdzic plytke metalowa
Biorąc po uwagę zasięg wykrywacza i wielkość skrzynki to płytka powinna być raczej jak najbliżej pokrywki.
Awatar użytkownika
sp2ong
Forumator
Posty: 2199
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Wykrywacz metali i geocaching

Post autor: sp2ong »

No tak ale ten wyglad na takiego porecznego :-)

Obrazek

Wsumie tak plytke jak najwieksza klejem przymocowac od spodu pokrywki skrzynki bedzie blizej dla dedektora
Waldek
OpenGeoInfo -Serwis informacyjny o Geocaching OC PL http://info.opencaching.pl
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2071
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Wykrywacz metali i geocaching

Post autor: krystiant »

sp2ong pisze:Hm sam jestem ciekawy czy ktos probowal uzyc wykrywacza metalu do poszukiwan skrzynki ?
Tak, jaros67 przy tej skrzynce (początkowe logi)
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
u810
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: wtorek 28 września 2010, 18:11
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Wykrywacz metali i geocaching

Post autor: u810 »

miklobit pisze: Może by ten pomysł rozwinąć - i wrzucać do kesza pasywne tagi RFID. Cena taga w granicach kilku zł, zasilanie niepotrzebne. Co do odbiornika - to już producenci szykują pierwsze telefony z wbudowanym rfid.
Nowy iFone ma mieć czytnik, więc pewnie pojawi się masowo w innych smartfonach/PDA

Po informacji o Chirp-ie ja próbowałem testować RFID z czytnikiem magazynowym. Niestety 10-15 centymetrowa warstwa ziemi skutecznie utrudnia już działanie. Ale dla znaczników Q5 można kodować waypointy i można hasłować, to znaczy zwróci dane, tylko jeśli prześlesz prawidłowe hasło :) Jak stanie się popularniejsze to zrobię multi - drzewa zaczną mówić.

Co do wykrywacza metali to można sobie takowy zbudować przy średnich zdolnościach manualnych i dość niskim kosztem 200-300 zł. Wtedy już można sobie dopasować wielkość do swoich potrzeb. Kiedyś jeszcze w szkole średniej zrobiłem taki na zaliczenie, wykorzystując uszkodzone uzwojenie z silnika, kij od miotły i kilka elementów elektronicznych wymontowanych ze starego radia.
Wykrywał złotówkę z 20 cm w luźnej ziemi i 15 w kamienistej na bateriach 2x 3R12. Więc jeśli by go jeszcze stiuningować to znajdzie większość keszy bez specjalnego dodatku bo w prawie każdym jest coś metalowego.

Inna sprawa że z wykrywaczem nie można chyba sobie swobodnie biegać po lasach, kiedyś ścigali ludzi z wykrywaczami, było o tym dość głośno. Jakieś pozwolenia trzeba mieć.
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Wykrywacz metali i geocaching

Post autor: miklobit »

u810 pisze: Nowy iFone ma mieć czytnik, więc pewnie pojawi się masowo w innych smartfonach/PDA
Wiecej o tym tutaj.
Tylko z tego co widać zasięg wynosi kilka cm. Ale pewnie zabawki mają malutkie tagi ze zintegrowaną anteną.
W skrzynce jest wystarczająco dużo miejsca żeby porządną zewnętrzną antenę do taga zrobić.
u810 pisze: Po informacji o Chirp-ie ja próbowałem testować RFID z czytnikiem magazynowym. Niestety 10-15 centymetrowa warstwa ziemi skutecznie utrudnia już działanie. Ale dla znaczników Q5 można kodować waypointy i można hasłować, to znaczy zwróci dane, tylko jeśli prześlesz prawidłowe hasło :) Jak stanie się popularniejsze to zrobię multi - drzewa zaczną mówić.
Ja też testowałem tagi ( Unique 125kHz ) i faktycznie zasięg 10 cm to już ciężko było uzyskać.
Ale np takie tagi ( zasieg 2-4m ) wyglądają całkiem obiecująco. Z iphonem nie będą działać bo to chyba inny standard ( który wymaga sporej mocy TRX'a żeby taki zasięg uzyskać ) ale rozwiązanie jest w zasięgu ręki...
u810 pisze: Inna sprawa że z wykrywaczem nie można chyba sobie swobodnie biegać po lasach, kiedyś ścigali ludzi z wykrywaczami, było o tym dość głośno. Jakieś pozwolenia trzeba mieć.
USTAWA z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami mówi ,że ( Art. 36. )
1. Pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga:
... (12) poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania.

I wszystko jasne - nas to nie dotyczy. Nie chowamy w skrzynkach zabytków. Chyba że za 50 lat pierwsze skrzynki będą traktowane jak obiekty zabytkowe :D
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Wykrywacz metali i geocaching

Post autor: Lza »

Mój przyjaciel zajmuje się pasjonacko kopaniem za żelastwem z wykrywaczem. mówił że może wykryć nawet 1gr monetę, czy chociażby ostrze z temperówki do ołówków. więc prawie każdą skrytkę wykryje, bo w większosci zawioerają jakieś metalowe dziadostwa. z wykrywaczem nie byłoby problemu.

Tylko po holere zakopywac skrytki - to jest takie prymitywne..
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Wykrywacz metali i geocaching

Post autor: Krysiul »

Prymitywne? Może i tak, ale dla mnie również klimatyczne, a znalezienie takiej daje dużo radochy :)
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Posty: 952
Rejestracja: niedziela 26 września 2010, 09:28
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Kontakt:

Re: Wykrywacz metali i geocaching

Post autor: Doc_with_the_dog »

Ilu ludzi tyle gustów. Mnie osobiście kopanie mocno irytuje....
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.
u810
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: wtorek 28 września 2010, 18:11
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Wykrywacz metali i geocaching

Post autor: u810 »

miklobit pisze: I wszystko jasne - nas to nie dotyczy. Nie chowamy w skrzynkach zabytków. Chyba że za 50 lat pierwsze skrzynki będą traktowane jak obiekty zabytkowe :D
Tylko jak się wytłumaczyć będąc przyłapanym z wykrywaczem metalu w ruinach zamku ? :?
Tylko po holere zakopywac skrytki - to jest takie prymitywne..
W piasku kopie się przyjemniej niż u nas w Małopolsce w kamienisto gliniastej brei więc pewnie rozkład lubiących kopać i nie lubiących będzie miał jakieś odbicie w rodzaju gleby. Na płaskim często nie ma wielkiego wyboru. Czasem dobrze jest pokopać choćby dla urozmaicenia.

Polecam wybrać się do kesza Kryspinów 2010 świetna zabawa. Do przetestowania też wykrywacz metali bo chyba kilka monet w środku.
Nickiel
Nowy na forum
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 13 lipca 2010, 09:36
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wykrywacz metali i geocaching

Post autor: Nickiel »

...od pewnego czasu łażę z wykrywką, przypadkowo żadnej skrzynki jeszcze nie znalazłem ale...OP033C i owszem :wink:
Pozdro
Obrazek
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Wykrywacz metali i geocaching

Post autor: Lza »

a pisało w wiki, że ta zabawa hitech polegająca na szukaniu z użyciem GPS.. :-)
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Wykrywacz metali i geocaching

Post autor: Lza »

miklobit pisze:I wszystko jasne - nas to nie dotyczy.
literalnie, w lesie nie wolno nic zakopywać ani odkopywać!!

http://wiki.opencaching.pl/index.php/Cache_w_lesie

Art 30
W lasach zabrania się:
(...)
rozkopywania gruntu;
Nickiel
Nowy na forum
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 13 lipca 2010, 09:36
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wykrywacz metali i geocaching

Post autor: Nickiel »

a pisało w wiki, że ta zabawa hitech polegająca na szukaniu z użyciem GPS.. :-)
...a pisało w logu że kordy ciut walnięte ? :wink:
...jak będę miał takie doświadczenie jak Filips to chyba nawet GPS nie będzie mi potrzebny :wink:
Obrazek
ODPOWIEDZ