Zrób(my) coś ładnego

Wszystko o GPS, saperkach, zestawie serwisowym, wyposażeniu plecaka itp.

Moderator: Moderatorzy

parlando
Forumator
Posty: 898
Rejestracja: poniedziałek 13 maja 2013, 20:57
Podziękował;: 48 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Zrób(my) coś ładnego

Post autor: parlando »

Chyba nigdy nie robiłem logbooka bez klejenia (nie licząc tych pierwszych, gdzie używałem zszywacza:)). Wydaje mi się, przy klejeniu ograniczam ryzyko, że strona się przerwie przy otworze. Z drugiej strony to logbook pewnie prędzej będzie zapisany niż się popsuje/
azhag
Wyjadacz
Posty: 240
Rejestracja: wtorek 14 października 2014, 17:43
Podziękował;: 32 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Zrób(my) coś ładnego

Post autor: azhag »

Czasami przy otworze się przerywa, ale jak jest ich dużo, to nie osłabia to bardzo logbooka.
Obrazek
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 07 kwietnia 2011, 13:13
Podziękował;: 26 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: Zrób(my) coś ładnego

Post autor: maryush »

azhag pisze:Robię tak:
1. Najpierw łapię logbook takimi klipami do dokumentów, żeby mi nie latał.
2. Przekłuwam grubą igłą/przewiercam (zależnie od grubości logbooka) w zaznaczonych miejscach (od razu drukuję sobie ze śladami, aby wszystko było równo, na przykład ten wklęsły logbook PDF/ODT)
3. Prowizorycznie zszywam kartki nicią*.
4. Łapię okładkę z jednej strony klipami, nakłuwam skórę przez otwory w kartkach.
5. Łapię z obu stron i nakłuwam drugą przez uprzednio wykonane otwory i kartki.
6. Zdejmuję okładkę i poprawiam otwory.
7. Zakładam z powrotem, łapię klipami i zszywam całość dratwą.
Prawie opisałeś mój "proces technologiczny, z wątku tutorialowego ;)
Różnica polega na tym, że ja ja nie bawiłem się nigdy w nakłuwanie okładki/skóry na kilka razy, po prostu NAJPIERW nakładałem na plik karteczek okładkę skórzaną, POTEM chwytałem klipsami i dopiero wtedy nawiercałem otwory pod szew - w ten sposób miałem od razy otwory zarówno w kartkach jak i w okładce i to idealnie w tych samych miejscach. Po tym od razu mogłem zacząć zszywać.
azhag pisze:W sumie na szyciu tracę niecałe 0,5 cm logbooka.
Dlatego ja po popełieniu kilku takich logbooków, kiedy przyszło do robienia mniejszych, gdzie 5 mm to już była znacząca wielkość, przerzuciłem się na szycie po krawędzi, a nie góra-dół.
azhag pisze: Z innych dobrych rad: logbooki wycinam nie nożyczkami, tylko metalową linijką i nożykiem do tapet. Co raczej nie jest specjalnie odkrywcze, ale jak wiadomo metoda taka wymaga podkładki, żeby sobie nie poharatać biurka. Większość osób sięga w tym celu po stare gazety lub czasopisma, które jednakże szybko zużywają nie tylko się, ale i nasze nerwy. Więc przy okazji jednej z wizyt w markecie budowlanym kazałem sobie wyciąć płytę HDF 3 mm o rozmiarze 25x35 cm (nieco większy niż A4). Koszt niecałe 80 groszy (7-9 zł za m²), wystarczy na kilka tygodni szaleństw z nożykiem.
Ja też dawno nie ciąłem nożyczkami, nie jestem pewein czy kiedykolwiek;)
A jako podkładkę polecam taką modelarską/craftową podkładkę np. oryginalną japońskiej firmy OLFA (drożej) lub jej klony (o połowę taniej). Taka podkładka nie wystarczy na kilka tygodni, ale na LATA. Dlatego że jest z materiału, który po przecięciu sam sie zasklepia - można ją ciąć prawie w nieskończoność. Są różne rozmiary do nabycia - od A5 do A3, a pewnie i inne też sie znajdą.
Za ten post autor maryush otrzymał podziękowanie:
Aris
Aris
Wyjadacz
Posty: 299
Rejestracja: poniedziałek 30 marca 2015, 20:24
Podziękował;: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Zrób(my) coś ładnego

Post autor: Aris »

Potwierdzam, OLFA ma super sprzęt, noże czy skalpele najwyższej jakości.
Awatar użytkownika
Gryfici.team
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: czwartek 03 grudnia 2015, 17:59
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Zrób(my) coś ładnego

Post autor: Gryfici.team »

Hej.
Przedstawiam pomysl na logbooka, moze nie jakis wymyslny, ale napewno inny i mysle, ze zadowoli znalazców ;-) Mieści sie w pojemniku PET.

Do stworzenia tego 'cuda' potrzebowalem: kawalek deseczki - 9,5 cm x 1,8 cm, napisy wypalilem lutownica, dwie dziurki na na male opaski zaciskowe (szprajsy, trytytki, zipki czy jak to tam u Was sie zwie ;P ). Na papierze technicznym wydrukowalem dwustronnie logbook (troche mniejszy niz deseczka, nizej do pobrania) i zrobilem certy. Proste, a mysle, ze calkiem fajne, a co najważeniejsze - do zrobienia w zaciszu domowym bez nie wiadomo jakiego sprzetu ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Za ten post autor Gryfici.team otrzymał podziękowania (total 4):
parlandoart_noisetty12azhag
ObrazekObrazek
tty12
Nowy na forum
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 19 maja 2015, 12:14
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Zrób(my) coś ładnego

Post autor: tty12 »

Gryfici.team pisze:Hej.
Przedstawiam pomysl na logbooka, moze nie jakis wymyslny, ale napewno inny i mysle, ze zadowoli znalazców ;-) Mieści sie w pojemniku PET.
To lubię. Jak zrobić coś prosto a fajnie :-) Zwłaszcza patent na bindowanie mnie "urzekł" :-)
ObrazekObrazekObrazek
azhag
Wyjadacz
Posty: 240
Rejestracja: wtorek 14 października 2014, 17:43
Podziękował;: 32 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Zrób(my) coś ładnego

Post autor: azhag »

Fajne. :)

Mnie leciutko ukłuły te trytytki, owszem proste i skuteczne (nawet, przyznaję, na swój sposób mogą mieć urok DIY), ale jakby zamiast tego związać np. sznurkiem albo nitem kaletniczym, to efekt byłby wg mnie jeszcze lepszy.

Tu skórzany logbook spięty właśnie nitem kaletniczym, przystosowany do PET-a (a właściwie mojego łatwiej dostępnego zamiennika — baniek mydlanych).

http://i.imgur.com/C9b808e.jpg
http://i.imgur.com/GTLCo18.jpg

(Nawiasem mówiąc na zdjęciu moja wspomniana wcześniej patentowa płyta HDF za 80 gr po wycięciu na niej kilkunastu/kilkudziesięciu logbooków, choć już nieco złużyta, to nadal daje radę).
Za ten post autor azhag otrzymał podziękowanie:
parlando
Obrazek
Awatar użytkownika
Gryfici.team
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: czwartek 03 grudnia 2015, 17:59
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Zrób(my) coś ładnego

Post autor: Gryfici.team »

Hej.

Dzis poszla masowa produkcja (wena chwilowa ;-) ). Z racji tego ze skonczyly mi sie trytytki musialem tak czy inaczej uzyc dratwy :P . Ogladajcie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Za ten post autor Gryfici.team otrzymał podziękowania (total 2):
azhagparlando
ObrazekObrazek
parlando
Forumator
Posty: 898
Rejestracja: poniedziałek 13 maja 2013, 20:57
Podziękował;: 48 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Zrób(my) coś ładnego

Post autor: parlando »

Ehhh... Kolejna niekonsultowana zmiana RR (czy może już "Zespołu OC"?). Ja już zacząłem przerabiać logbooki. Nowe logo jest trudniejsze (nie bardzo mi wyszło). Nie wiem tylko czemu ma służyć ta zmiana?
CAM01553-480-480Q70.jpg
CAM01553-480-480Q70.jpg (8.25 KiB) Przejrzano 7082 razy
//... i co roku to samo, trochę ziewam:)
Za ten post autor parlando otrzymał podziękowania (total 3):
azhagPawel brasiaart_noise
azhag
Wyjadacz
Posty: 240
Rejestracja: wtorek 14 października 2014, 17:43
Podziękował;: 32 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Zrób(my) coś ładnego

Post autor: azhag »

Logbooki ze sklejki, powiadacie? No też spróbowałem z nimi swoich sił.

Obrazek

Obrazek

Kawałki cieniutkiej sklejki (takiej jak w łubiankach) zostawionej „bo kiedyś się przyda” z 10 lat temu. ;)

Niestety nieco zbyt cieniutkiej, a dokładniej za mało sztywnej (chociaż przyszycie do skóry znacznie zwiększyło sztywność), przez co logbook jest nieco zbyt delikatny (jednak nie to, że się rozpada w rękach). Niemniej koncepcja myślę udana. Teraz tylko muszę skombinować coś grubszego.
Za ten post autor azhag otrzymał podziękowania (total 2):
parlandotty12
Obrazek
parlando
Forumator
Posty: 898
Rejestracja: poniedziałek 13 maja 2013, 20:57
Podziękował;: 48 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Zrób(my) coś ładnego

Post autor: parlando »

azhag pisze:Teraz tylko muszę skombinować coś grubszego.
Skrzynki po owocach:)
A logbook bardzo ładny!
Edycja, jak wykonałeś napis i logo? Coś podejrzanie równo i gładko:)
azhag
Wyjadacz
Posty: 240
Rejestracja: wtorek 14 października 2014, 17:43
Podziękował;: 32 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Zrób(my) coś ładnego

Post autor: azhag »

parlando pisze:Skrzynki po owocach:)
Nawet raz widziałem taką skrzynkę koło śmietnika przy bazarku i miałem ogromną chęć ją przygarnąć, ale trochę głupio bym wyglądał tam gdzie szedłem ze skrzynką w ręku. :/
parlando pisze:Edycja, jak wykonałeś napis i logo? Coś podejrzanie równo i gładko:)
Metodą wykorzystywaną w decoupage'u, którą wykonuję coiny, i o której obiecałem z miesiąc temu napisać, tylko nie mogę się zebrać.

W skrócie, bez wnikania w szczegóły i poglądowych zdjęć planowanych do finalnej instrukcji:

- na drukarce laserowej (!) drukujesz odbicie lustrzane wzoru; przy czym nie wszystkie wydruki się nadają — ale nie wiem czy to bardziej kwestia drukarki, tonery czy papieru — z jednych wychodzi idealnie, z innych kiepsko, trzeba metodą prób i błędów znaleźć miejsce gdzie się wydrukuje idealnie,
- papier nasączasz rozpuszczalnikiem nitro (idealnie nadaje się mały psikacz, np. taki po preparacie przeciw komarom),
- przykładasz do drewna (dobrze przejechać wcześniej papierem ściernym), płótna czy czego chcesz i przyciskasz dobrze na kilka sekund.
Obrazek
parlando
Forumator
Posty: 898
Rejestracja: poniedziałek 13 maja 2013, 20:57
Podziękował;: 48 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Zrób(my) coś ładnego

Post autor: parlando »

azhag pisze:przy czym nie wszystkie wydruki się nadają — ale nie wiem czy to bardziej kwestia drukarki, tonery czy papieru — z jednych wychodzi idealnie, z innych kiepsko, trzeba metodą prób i błędów znaleźć miejsce gdzie się wydrukuje idealnie,
Ciekawe jak w takim przypadku spisałby się wikol?:)
A skrzyneczkę jeszcze pewnie gdzieś dorwiesz.
azhag
Wyjadacz
Posty: 240
Rejestracja: wtorek 14 października 2014, 17:43
Podziękował;: 32 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Zrób(my) coś ładnego

Post autor: azhag »

parlando pisze:
azhag pisze:przy czym nie wszystkie wydruki się nadają — ale nie wiem czy to bardziej kwestia drukarki, tonery czy papieru — z jednych wychodzi idealnie, z innych kiepsko, trzeba metodą prób i błędów znaleźć miejsce gdzie się wydrukuje idealnie,
Ciekawe jak w takim przypadku spisałby się wikol?:)
Haha, niestety nie bardzo się sprawdza — próbowałem. ;)

Bo to też jest metoda stosowana w decoupage'u — przyklejanie lustrzanego wydruku specjalnym klejem (drogim jak cholera, dlatego próbowałem bez powodzenia zastąpić go wikolem), następnie namoczeniem papieru w wodzie, aż rozmieknie, i wtedy usunięciem go.
Obrazek
azhag
Wyjadacz
Posty: 240
Rejestracja: wtorek 14 października 2014, 17:43
Podziękował;: 32 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: Zrób(my) coś ładnego

Post autor: azhag »

Gwiazdki do wrzucania do rekomendowanych keszy, awers i rewers:
Obrazek
Za ten post autor azhag otrzymał podziękowania (total 2):
parlandotty12
Obrazek
ODPOWIEDZ