Strona 1 z 1

Garmin e-Trex H

: niedziela 29 sierpnia 2010, 14:14
autor: T_Rex
W geocaschingu jestem zupełnym nowicjuszem, więc nie bijcie za głupie pytania. Jakiś czas temu nabyłem garmina e-Trex H. Zakup był zupełnie nie związany z poszukiwaniem skrzynek. Niedawno zainteresował mnie geocasching. Powiedzcie, czy urządzenie które posiadam wystarczy do tej zabawy?

Re: Garmin e-Trex H

: niedziela 29 sierpnia 2010, 15:43
autor: Krysiul
Pewnie, że wystarczy. Jedyne, co musi mieć turystyczny odbiornik GPS, aby można było się nim bawić, to oprogramowanie wyświetlające aktualne współrzędne w WGS-84, a Twój Garmin takowe posiada. Tyle, że gdybyś chciał sobie ułatwić poszukiwania, to ewentualne opisy skrzynek i zdjęcia ze spojlerami będziesz musiał sobie zapisywać na innym urządzeniu. Swoją drogą przed zadaniem pytania poszperaj na forum albo w ABC geocachingu, bo prawdopodobnie większość odpowiedzi na pytania, które zadajesz sobie na początku, została już udzielona. Pozdrawiam.

Re: Garmin e-Trex H

: poniedziałek 30 sierpnia 2010, 19:50
autor: cichy
T_Rex pisze:Powiedzcie, czy urządzenie które posiadam wystarczy do tej zabawy?
Oczywiście że tak dwóch moich znajomych działa tak już przeszło rok czasu i są zadowoleni

Re: Garmin e-Trex H

: piątek 03 września 2010, 23:51
autor: T_Rex
A teraz kolejne głupie pytanie: Niech mi ktoś wytłumaczy w jaki sposób ręcznie wstawić waypoint do etrexa H ? Chodzi mi konkretnie o to czy jest możliwość wpisania współrzędnych tak by miejsce, które określają zostało przez etrexa potraktowane jako waypoint i by można było do niego nawigować.

Re: Garmin e-Trex H

: sobota 04 września 2010, 20:44
autor: Ivanhoe84
Zdaje się że jest tam przycisk mark/enter. Używając go zapisujesz aktualną lokalizację, ale także możesz swobodnie edytować coordy na jakie chcesz. Więcej informacji znajdziesz tu http://tinyurl.com/22v4k3o :)
Pozdrawiam!

Re: Garmin e-Trex H

: niedziela 05 września 2010, 16:14
autor: T_Rex
Dzięki Ivanhoe!

Re: Garmin e-Trex H

: środa 14 września 2011, 22:46
autor: taiffun
Nasuwa mi się takie pytanie po obsłudze urzadzenia w terenie:
Czy źle ustawiona w waypoincie wysokość może wpłynąć na rozrzut pomiaru w terenie?

Re: Garmin e-Trex H

: sobota 17 września 2011, 17:03
autor: sq7obj
Z tego co mi wiadomo, to nie. Jak stoisz na danych współrzędnych, to stojąc np. na drabinie pionowo nad tym punktem nadal stoisz na tych samych współrzędnych. Łatwo to sprawdzić - wyjdź na pustą przestrzeń (nie zalecam miasta, jak już to park bez drzew nad głową), zaznacz czymś punkt w którym jesteś, połóż tam GPSa na kilka minut żeby się uspokoił, i dodaj waypoint. Odejdź powiedzmy 100m, wróc w miejsce, i zobacz z jaką dokładnością pokazuje waypointa. Potem wpisz waypointa z tymi samymi współrzędnymi, tylko ustaw wysokość np. 5 km. Albo 10, jak szaleć do szaleć ;) Odejdź, wróć, sprawdź. Ale tak jak mówie - z tego co mi wiadomo, nie powinno to mieć żadnego wpływu.
Aż się chyba sam zaraz przejdę i sprawdzę ;)
//edit:
No i sprawdziłem. Test wyglądał następująco: 3 kartki papieru, 3 patyki od szaszłyków, trochę pustej przestrzeni. Włączyłem GPSa, poczekałem około 1-2 minut aż się ogarnie, kartke przybiłem patyczkiem, położyłem na niej GPSa, włączyłem stoper, odszedłem na ok. 3-4 metry aby nie zasłaniać GPSowi nieba, poczekałem ponad 3 minuty (ze stoperem w ręce), zaznaczyłem punkt, spisałem współrzędne (i wysokości, jakie podawał GPS, chociaż odrazu widziałem, że podawał błędne), i tak dla 3 oddalonych o 30-60 metrów od siebie punktów. W czasie pomiaru zbierał dane z 10-11 satelitów, i odbierał poprawki różnicowe z WAAS. Wyłączyłem go na 10-15m, w domu wprowadziłem współrzędne tych 3 punktów, ALE: pierwszy z wysokością, jaką podawał GPS, drugi z wys. 5km, trzeci 10km, odszedłem ponad 100m, włączyłem. Wróciłem do pierwszego punktu, w pierwszej chwili podawał, że jest on oddalony o 1.6m, powoli wzrastało aż do 3.8, spadło do minimalnego poziomu 0.7m, a potem wachało się w przedziale 0.9-1.5m. Kolejny punkt - na początku 4, spadło do 1.8, wachało się w okolicach 2-3m. Trzeci punkt - na początku 3m, spadło do 1.5m, wachało się w okolicach 3m. Po przełączeniu przy trzecim punkcie na wysokość, jaką wcześniej wskazywał GPS nie zauważyłem żadnych zmian, ciągle w okolicach 3m. Przy powtórnych pomiarach GPS nie załapał sygnału różnicowego.
Mój wniosek: wysokość nie ma żadnego wpływu na pomiar. Te dane są w granicach błędu pomiaru, dla znaaacznie przesadzonych wysokości.
Wiem, że z teoretycznego punktu widzenia nie było możliwości, aby wysokość wpływała na pomiar, ale chciałem to sprawdzić w praktyce, przy okazji byłem ciekaw jak bardzo GPS się będzie mylił ;)
Jest tylko jeden powód, dla którego wysokość może wpływać na odległość, jaką GPS pokazuje do celu. Im jesteśmy dalej od powierzchni Ziemi, tym większą odległość trzeba pokonać aby przejść z punktu o współrzędnych A do punktu o współrzędnych B. Przykład z życia: weź balon, lekko go nadmuchaj, zaznacz markerem dwa punkty, zmierz odleglość między nimi. Nadmuchaj go na maksa, ponownie zmierz odległość. Jednak różnica poziomu rzędu kilku[dziesięciu/set] metrów nie może powodować zauważalnych różnic. I ten błąd o którym pisze nie zależy od wysokości ustawionej w waypoincie, ale od wysokości, jaką odczytuje odbiornik GPS.
Podsumowanie: nie ma co się przejmowac wysokością ;) Siła sygnału GPS: http://sq7obj.rootnode.net/public/sygnal.png

Re: Garmin e-Trex H

: sobota 17 września 2011, 17:10
autor: krystiant
Ale teoretycznie w tym trzecim przypadku, gdy byłeś na kordach, powinien raczej pokazać, że do celu masz 10km :wink:

Re: Garmin e-Trex H

: sobota 17 września 2011, 22:24
autor: sq7obj
krystiant pisze:Ale teoretycznie w tym trzecim przypadku, gdy byłeś na kordach, powinien raczej pokazać, że do celu masz 10km :wink:
Właśnie mnie zastanawia, po jaką cholere można w GPSy wpisać wysokość punktu, skoro większość nawiguje w 2D i nie ma możliwości pokazywać odległości w 3D ;) Chyba tylko do późniejszej pracy z tymi punktami na PCcie.

//edit: nabazgrałem conieco nt. moich odczuć po kontakcie z eTrexem. Raczej nie ma sensu zakładać dla tych wypocin oddzielnego tematu. Uwaga, zawiera same subiektywne opinie ;) http://sq7obj.rootnode.net/?p=50

Re: Re: Garmin e-Trex H

: poniedziałek 19 września 2011, 09:19
autor: miklobit
Właśnie mnie zastanawia, po jaką cholere można w GPSy wpisać wysokosc punktu. . .
Np. do latania na lotni.
Informacja o wysokości miejsca startu/lądowania jest znacznie ważniejsza niż współrzędne poziome