Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Wszystko o GPS, saperkach, zestawie serwisowym, wyposażeniu plecaka itp.

Moderator: Moderatorzy

bebe
Stały bywalec
Posty: 135
Rejestracja: piątek 10 października 2008, 15:40
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: bebe »

Axles pisze:Co do telefonu, w nich GPSy są przeważnie bardzo słabe, czyli że mało dokładne aczkolwiek mniej więcej do celu doprowadzą, ale na lepiej niż 10-20 metrów bym nie liczył (w porównaniu GPS ma dokładność nawet i pół metra).
Ale masz jakieś wsparcie? :D

Mam telefon z GPSem (G1) i zazwyczaj dokładność podaje +/- 2 m. Co i tak jest bzdurą, zważywszy na specyfikę sygnału GPS i błędy pomiaru (UERE), ale przynajmniej ładnie wygląda. :) Z pewnością dokładność "nawet i pół metra" poprawia samopoczucie jeszcze lepiej, ale niestety ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. :]

Plus, w co lepsiejszych telefonach z GPSem jest też kompas elektroniczny, który czyni szukanie lekkim, łatwym i przyjemnym. :]
ObrazekObrazekObrazek
Axles
Nowy na forum
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 08 sierpnia 2010, 09:55
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: Axles »

Mój logbook w pełni edytowalny za pomocą OpenOffice Draw, na podstawie logbooków ze strony opencaching.pl
http://chomikuj.pl/Axles/opencaching.pl ... +Axles.odg (Na koszt mojego transferu więc pobierać śmiało)
bebe
Stały bywalec
Posty: 135
Rejestracja: piątek 10 października 2008, 15:40
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: bebe »

Proszę: http://www.gnsspro.com/referencestations.php

W Polsce są 3 (trzy) stacje referencyjne, wszystkie na wybrzeżu. Teoretyczny zasięg stacji to 200 mil przy idealnych warunkach. Jak DGPS wpływa na dokładność przy szukaniu skrzynki na Mokotowie w Warszawie - odpowiedz sobie sam. ;) Swoją drogą - wszystkie trzy odbiorniki, z jakich korzystałem, teoretycznie obsługiwały DGPS/WAAS/EGNOS. Nie zauważyłem, żeby którykolwiek kiedykolwiek faktycznie z nich korzystał, ale też nie przyglądałem się jakoś strasznie uważnie. Nie jest czasem tak, że to soft musi obsługiwać DGPS? Przecież dane o nadajnikach referencyjnych ściągane są po sieci. Sam odbiornik podaje tylko surowy feed, który dopiero można korygować przez dane DGPS/WAAS/whatever.
ObrazekObrazekObrazek
zyr
Forumator
Posty: 3247
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: zyr »

W Polsce jest znacznie więcej stacji.
http://www.asgeupos.pl/index.php?wpg_type=syst_descr
Spokojnie można poprawki DGPS odbierać w każdym zakątku kraju. Inna sprawa jak to zrobić :)
WAAS EGNOSS jest nadawany łącznie z sygnałem satelitarnym i nie wymaga dodatkowe sprzętu.
DGPS to poprawki nadawane drogą radiową/GSM i wymagają czegoś co je odbierze.
Axles
Nowy na forum
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 08 sierpnia 2010, 09:55
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: Axles »

Mniejsza o tą dokładność w teorii, w praktyce inaczej to wygląda na telefonach z GPS a na typowych do tego celu odbiorników GPS. Takie moje zdanie :)
Mój logbook w pełni edytowalny za pomocą OpenOffice Draw, na podstawie logbooków ze strony opencaching.pl
http://chomikuj.pl/Axles/opencaching.pl ... +Axles.odg (Na koszt mojego transferu więc pobierać śmiało)
bebe
Stały bywalec
Posty: 135
Rejestracja: piątek 10 października 2008, 15:40
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: bebe »

Axles pisze:Mniejsza o tą dokładność w teorii, w praktyce inaczej to wygląda na telefonach z GPS a na typowych do tego celu odbiorników GPS. Takie moje zdanie :)
Ale dlaczego? :) IMHO nie ma znaczenia, czy GPS jest w telefonie, czy w dedykowanym odbiorniku. Ważny jest chipset i to, co ów oferuje. Są telefony ze starszymi/prostszymi chipsetami GPS i są z nowszymi. To samo się tyczy odbiorników zewnętrznych. Twierdzenie, że odbiorniki w telefonach są gorsze od odbiorników dedykowanych ma dla mnie tyle sensu, co twierdzenie, że czerwone samochody są szybsze od niebieskich. :]

PS. Jestem świadom różnicy między śmieszną, wbudowaną anteną ceramiczną i słuszną anteną dedykowaną. Nie idźmy tą drogą. :]
ObrazekObrazekObrazek
Axles
Nowy na forum
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 08 sierpnia 2010, 09:55
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: Axles »

Axles napisał(a):Mniejsza o tą dokładność w teorii, w praktyce inaczej to wygląda na telefonach z GPS a na typowych do tego celu odbiorników GPS. Takie moje zdanie :)
Ale dlaczego? :) IMHO nie ma znaczenia, czy GPS jest w telefonie, czy w dedykowanym odbiorniku. Ważny jest chipset i to, co ów oferuje. Są telefony ze starszymi/prostszymi chipsetami GPS i są z nowszymi. To samo się tyczy odbiorników zewnętrznych. Twierdzenie, że odbiorniki w telefonach są gorsze od odbiorników dedykowanych ma dla mnie tyle sensu, co twierdzenie, że czerwone samochody są szybsze od niebieskich. :]
Tak owszem jeśli są te same chipsety dokładność ta sama, nie pisałem że jest inaczej. Ale sam fakt, masz urządzenie z wifi, aparatem, modułem GSM, bluetooth, systemem operacyjnym (który nie zawsze jest za darmo chyba) za np. 600-800 złotych i chciałbyś aby był ten sam chipset (ta sama dokładność) w takim wielofunkcyjnym urządzeniu jak w urządzeniu kosztującym np. 500 zł przystosowanym do nawigacji?
Ja mam powiedzenie co jest do wszystkiego, jest do niczego. Podobnie z aparatem w telefonie, czy sądzisz że taki 8megapixelowy aparat z telefonu za 1000 zł jest tak samo dobry jak aparat fotograficzny za 1000zł ?
Mój logbook w pełni edytowalny za pomocą OpenOffice Draw, na podstawie logbooków ze strony opencaching.pl
http://chomikuj.pl/Axles/opencaching.pl ... +Axles.odg (Na koszt mojego transferu więc pobierać śmiało)
bebe
Stały bywalec
Posty: 135
Rejestracja: piątek 10 października 2008, 15:40
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: bebe »

Axles pisze:Tak owszem jeśli są te same chipsety dokładność ta sama, nie pisałem że jest inaczej. Ale sam fakt, masz urządzenie z wifi, aparatem, modułem GSM, bluetooth, systemem operacyjnym (który nie zawsze jest za darmo chyba) za np. 600-800 złotych i chciałbyś aby był ten sam chipset (ta sama dokładność) w takim wielofunkcyjnym urządzeniu jak w urządzeniu kosztującym np. 500 zł przystosowanym do nawigacji?
Moje chcenie ma tu niewiele do rzeczy. :) Ale dokładność będzie taka sama, skoro sprzęt pod spodem jest ten sam. Insza inszość, że w telefonie z GPSem zazwyczaj będzie mniejsza antena, więc w gorszych warunkach GPS w telefonie będzie dłużej łapał fixa, a satelitów zawieszonych co niżej nad horyzontem w ogóle nie zaszczyci uwagą. :) Ale w normalnych warunkach nie będzie różnicy. No i masz dodatkowo telefon (można zadzwonić do założyciela i zapytać, gdzie skrzynka), zrobić kiepskie zdjęcie miejsca, gdzie powinna być skrzynka, o wygodzie użytkowania takiego GeoBeagle'a nawet nie wspominam. :] Nie twierdzę, że telefon z GPSem nie ma wad. Ma, mnóstwo. Ale moim zdaniem niższa dokładność nie jest jedną z nich. A, we wszystkich telefonach system operacyjny jest za darmo, inaczej telefon by nie działał, a telefony niedziałające raczej kiepsko się sprzedają. ;)
Ja mam powiedzenie co jest do wszystkiego, jest do niczego. Podobnie z aparatem w telefonie, czy sądzisz że taki 8megapixelowy aparat z telefonu za 1000 zł jest tak samo dobry jak aparat fotograficzny za 1000zł ?
Jeżeli ma tą samą matrycę i optykę, to tak, jest tak samo dobry. Inna sprawa, co kto rozumie pod pojęciem "dobry" - czy tak samo wygodny, praktyczny, odpowiedni do rozmaitych zastosowań? Nie. Ale jeśli chodzi o samą techniczną jakość robionego zdjęcia - ten sam bebech, to samo zdjęcie. To po pierwsze.

Po drugie, zobacz, jak często taki Garmin wypuszcza kolejne generacje swoich nawigacji, a jak często HTC wypuszcza kolejne modele swoich smartfonów. Jak myślisz, w których użyte komponenty będą nowszej generacji (nie znaczy - lepsze)?

Nie jestem pewien, czy jest sens kontynuować tą dyskusję. Za to chętnie porozmawiam o rzeczywistych wadach i zaletach telefonów z GPSem i odbiorników wolnostojących (mam oba).
ObrazekObrazekObrazek
Axles
Nowy na forum
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 08 sierpnia 2010, 09:55
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: Axles »

Bebe nie rozumiesz tego co piszę więc nie ma sensu dyskutować. skomentuję jeszcze tylko matrycę ... jesli jest taka sama to ok, ale nie licz że będzie taka sama bo to producentowi w żaden sposób się nie opłaca.
Mój logbook w pełni edytowalny za pomocą OpenOffice Draw, na podstawie logbooków ze strony opencaching.pl
http://chomikuj.pl/Axles/opencaching.pl ... +Axles.odg (Na koszt mojego transferu więc pobierać śmiało)
Awatar użytkownika
picek
Wyjadacz
Posty: 474
Rejestracja: środa 06 maja 2009, 11:36
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: picek »

Axles - wystarczy popatrzeć na moduły stosowane w telefonach do odbioru GPS - nie ma przecież w telefonach INNYCH modułów niż te w zewnętrznych, bluetoothowych odbiornikach.
Różnicą nie jest dokładność a... trzymanie baterii. W urządzeniu dedykowanym - nawigacji ręcznej, loggerze czy zewnętrznym module mającym GPS i Bluetooth bateria trzyma naście i więcej godzin. Czasem wręcz jest to normalna bateria paluszek, do wymiany w każdym terenie. A GPS w telefonie? Telefon trzyma mniej niż na rozmowach...
Tu jest główna różnica sensu "zewnętrznego" odbiornika.
Osiedle w mieście Łańcut - Łańcut - osiedle Sikorskiego
Rutek96
Nowy na forum
Posty: 9
Rejestracja: środa 21 lipca 2010, 22:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: Rutek96 »

Witam ponownie, to znowu ja.
Zakuiłem(pewnie ku niezadowoleniu zwolennkiów zewnętrznego GPSa)telefon z Javą, WiFi i GPSem.(SE Hazel)
Chciałbym się teraz was poradzić co po kolei(jakie aplikacje) powinienem robić/instalować i jak je konfigurować? Jakie mapy wgrać i skąd to wszysto pobrać? A może znajdzie sie jakiś poradnik co do tego? z góry dziękuję:)
u810
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: wtorek 28 września 2010, 18:11
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: u810 »

Trekbuddy + Mobile Atlas Creator załatwiają 90% potrzeb. Do tego może jeszcze ZumiBuddy i trochę umiejętności w majstrowaniu atlasami i wszystkie garminy siedzą w kącie i piszczą. Dokupujesz sobie kartę microSD np. 8 GB wtedy możesz wrzucać foty z Google Earth o skali nawet 30 m więc możesz zerknąć co jest za górą, budynkiem, murem, jak obejść żeby nie wpakować się w jakieś straszne kłopoty.

Na dłuższe wyprawy doradzam jednak kupić ekstra baterię lub zewnętrzny moduł, który jest bardzo praktyczny. Np. zakładanie skrzynki: kładziesz sobie go na skrzynce, w Trekbuddy uruchamiasz uśrednianie pozycji i zamiast czekać 3 minuty bezczynnie możesz pobawić się telefonem (np. zrobić foty do spoilerów, obejrzeć mapy okolicy itd.)
GPS w telefonie jest z drugiej strony nie do zastąpienia gdy nagle postanowisz wyskoczyć na jedną czy dwie skrzyneczki w okolicy. Nie trzeba się wracać do domu, tylko odpalasz bazę Filipsa i jazda.
krysztof
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: sobota 17 kwietnia 2010, 21:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: krysztof »

Ja tylko dodam, że oprócz Mobile Atlas Creatora (bardzo fajny soft swoją drogą) istnieją oczywiście bardziej specjalizowane mapki np. górskie z zaznaczonymi szlakami, schroniskami itp. Można takie kupić (np. wydawnictwa Compass), zeskanować samemu albo znaleźć gotowe w internecie.

Odnośnie TrekBudego to wszystko jest wytłumaczone na wiki projektu oraz na forum. Jak będziesz miał jakieś problemy polecam tam poszukać, tutaj na forum opencaching też jest wątek o TB, zawsze można się spytać, ktoś na pewno pomoże ;)
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Jaki telefon wybrać do geocaching'u?

Post autor: Krysiul »

Czy ma ktoś może doświadczenia z XDA Orbit II i mógłby się wypowiedzieć, jak sprawdza się w terenie? Wykrzaczył mi się ostatnio telefon i bateria od keszerskiej samochodówki jednocześnie, więc pomyślałem, że kupię jedno, zamiast dwóch oddzielnie, i takie urządzonko sobie upatrzyłem.
ObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ