Etrex Vista hcx czy Oregon 300?

Wszystko o GPS, saperkach, zestawie serwisowym, wyposażeniu plecaka itp.

Moderator: Moderatorzy

fred01
Nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 22 października 2009, 01:40
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Etrex Vista hcx czy Oregon 300?

Post autor: fred01 »

Czesc wszystkim!
Przymierzam sie do zakupu odbiornika, pod uwage biore Garmina Etrex vista hcx lub Oergona 300.
Zapoznalem sie z testami w internecie chcialabym poznac jednak opienie uzytkownikow tych sprzetow.
Dzieki z gory
Awatar użytkownika
formica
Stały bywalec
Posty: 115
Rejestracja: sobota 13 grudnia 2008, 15:16
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: formica »

jestem użytkowniczką Visty Hcx :)

O sprzęcie nie mogę powiedzieć złego słowa. Ładnie trzyma na bateriach (akumulatorkach). Sprawdza się w każdym celu do jakiego go używamy - cachowanie, chodzenie po górach, rowerkowanie, narty :) Razem w połączeniu z MapSourcem (w zestawie) naprawdę można ciekawe statystyki sobie generować po wycieczkach.

Jeżeli masz jakieś konkretne pytanie, to chętnie odpowiem(y)
...::: keep smiling :::...
Awatar użytkownika
filips
Forumator
Posty: 2199
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy
Kontakt:

Post autor: filips »

Zależy do czego chcesz używać tego gpsa. Jeśli na jakieś dłuższe wycieczki poza cywilizację, brałbym Vistę (długo trzyma na bateriach). Jeśli tylko na popołudnie za miasto - wszystko jedno (i tak sobie wymienisz bateryjki jak wrócisz do domu). Jeśli do tego lubisz gadżety, bierz oregona :)))

Mam Vistę HCx, złego słowa nie mogę powiedzieć. Gdybym teraz miał wybierać, chyba wybrał bym znów Vistę...
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Etrex Vista hcx czy Oregon 300?

Post autor: kwieto »

fred01 pisze:Przymierzam sie do zakupu odbiornika, pod uwage biore Garmina Etrex vista hcx lub Oergona 300.
Do geocachingu?
Dakota/Oregon/Colorado.

Nie trzeba ciągnąć ze sobą osobnej bazy skrytek (tak, wiem, spoilery :/ )

BTW, czemu Oregon a nie Colorado?
[url=http://www.geocaching.org.pl][img]http://www.geocaching.org.pl/images/200x50.jpg[/img][/url]
[color=gray]Geokärcher[/color]
tboniasty
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: tboniasty »

Chętnie zamieniłbym Viste HCx na Dakotę 20 :) W tym drugim pojawiła się ostatnio opcja używania map rastrowych.
fred01
Nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 22 października 2009, 01:40
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: fred01 »

Dziekuje wszystkim za pomoc :)
To prosilby jeszcze o informacje ile dluzej na bateriach wytrzyma Vista niz Oregon(czy tez Colorado bo to chyba zblizone modele) oczywiscie tak zgodnie z prawda bo marketingowe opisy pewnie troche koloryzuja? ;)
Jakie macie jeszcze sugestie na korzysc Visty lub Oregona?
Co do tego pierwszego to slyszalem, ze guma czasem sie odkleja.
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

Z tego co wiem, chodzą mniej więcej tak, jak producent przewiduje - oczywiście sporo zależy od jakości i pojemności baterii, tudzież tego jak często korzysta się z podświetlenia. Oregon ma możliwość całkowitego wyłączenia ekranu (nie wiem jak Dakota) co dość znacznie pomaga wydłużyć czas działania.

Vista jest fajna, jeśli chcesz mieć mały, lekki odbiornik o długim czasie działania.

Poza tym ciężko jest znaleźć przewagę nad pzostałymi wymienionymi, przynajmniej moim zdaniem:

- Gorsza obsługa geokeszy
- Mniejszy ekran, o gorszej rozdzielczości - mniej widać w odbiorniku
- nie ma obsługi rastrów (Colorado/Oregon/Dakota właśnie się takiej oficjalnie dorobiły - choć na razie firmware który to ma to jeszcze beta)
- gorsza obsługa map (W Colorado/Oregonie można wrzucać różne pliki z mapami o dowolnych nazwach - dla Visty trzeba przygotować zawsze jeden plik zawierający wszystkie mapy)
- gorsza obsługa plików wgrywanych do odbiornika (C/O/D obsługują pliki gpx, do Visty trzeba punkty czy ślady wgrywać via mapsource)

I tak dalej...

Na temat części funkcji (np. sposobu zapisywania śladów) zdania są podzielone.

Minusem dotykowców (Oregon/Dakota) jest ekran, który uchodzi za mniej wyrazisty, zwłaszcza w rozproszonym swietle słonecznym. Jak to wygląda w praktyce - nie wiem, za mało bawiłem się Ogórkiem, a Dakoty w ogóle jeszcze nie widziałem na oczy.
[url=http://www.geocaching.org.pl][img]http://www.geocaching.org.pl/images/200x50.jpg[/img][/url]
[color=gray]Geokärcher[/color]
Awatar użytkownika
filips
Forumator
Posty: 2199
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy
Kontakt:

Post autor: filips »

W zasadzie mogę zgodzić się z kwieto (kwietem?), choć przy niektórych zastosowaniach zarówno czas pracy na bateriach jak i czytelność ekranu może mieć kluczowe znaczenie.
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

Zawsze trzeba dobierać odbiornik do potrzeb :")
Jak wyżej napisałem - jak ktoś chce coś małego długo działającego na bateriach, to Vista będzie najlepsza.

Co do ekranu - tu akurat paradoksalnie Colorado, z mniejszym pikselem i nieco większymi fizycznymi wymiarami, wygrywa z Vistą.
Oregon oczywiście też, tylko tu jest problem powłoki ekranu, umożliwiającej dotykowe sterowanie - a podobno gorzej radzącej sobie "na dworze".
[url=http://www.geocaching.org.pl][img]http://www.geocaching.org.pl/images/200x50.jpg[/img][/url]
[color=gray]Geokärcher[/color]
Awatar użytkownika
formica
Stały bywalec
Posty: 115
Rejestracja: sobota 13 grudnia 2008, 15:16
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: formica »

jeżeli chodzi o odklejającą się gumę w Viście, to potwierdzam, iż coś takiego niestety może wystąpić.
Jak odbiornik będziemy długo trzymać na słońcu/w dużej temperaturze - np. używając go jako nawigacji w samochodzie (a da się :) ) to klej łączący gumę z odbiornikiem puszcza. W moim guma zaczęła się delikatnie odklejać tak po ponad pół roku używania.
...::: keep smiling :::...
tboniasty
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: tboniasty »

U mnie guma zaczęła się odklejać z dnia na dzień - ot, jedna wyprawa pontonem, nawet odbiornik nie był na słońcu. No ale silikon akwarystyczny zrobił swoje i jest jak nówka :)
fred01
Nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 22 października 2009, 01:40
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: fred01 »

Dziekuje wszystkim za wskazowki i rady, chyba podjalem juz decyzje :)
Milo ze mozna sie poradzic bardziej doswiadczonych :)
Sebastian
Forumator
Posty: 866
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2008, 19:31
Podziękował;: 56 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Post autor: Sebastian »

Napisz jaki odbiornik wybrałeś i co o tym zdecydowało?

Pozdrawiam
Sebastian
fred01
Nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 22 października 2009, 01:40
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: fred01 »

Wybralem O300 poniewaz mozna wgrac opisy skrzynek oprocz tego ma wieksza baze skrzynek niz Vista. Zdecydowalem tak rowniez dlatego bo nie jestem az tak bardzo zapalonym turysta a raczej weekendowo - popoludniowym. :)
ODPOWIEDZ