Strona 1 z 1

Baterie Alkaliczne - porównanie

: piątek 27 marca 2009, 16:50
autor: wojtek_rz
Od dłuższego czasu myślałem o tym, żeby zrobić test porównawczy baterii alkalicznych AA. Dla własnych potrzeb, a głównie potrzeby zaspokojenia ciekawości.
W końcu się zebrałem i rozładowałem w niemal identyczny sposób 6 typów baterii. Na więcej nie starczyłoby mi cierpliwości. Poza tym wynik który otrzymałem w pełni mi wystarcza. Przyznam szczerze, liczyłem na to, że wyniki będą ciekawe, może nawet zaskakujące. No i się nie rozczarowałem.
Baterie były rozładowywane za pomocą ładowarki Pulsar firmy Elprog. Użyłem programu dla akumulatorów Ni-Cd w trybie Auto (w tym przypadku parametry jak dla Ni-MH).
Rozładowywanie zaczyna się prądem 0,4A, po osiągnięciu 0,9 V prąd jest ograniczany skokowo (0,3A;0,22A;0,17A;0,12A). Po osiągnięciu 0,9V przy prądzie 0,12A, proces jest kończony.
Zamieszczam wykres porównawczy pojemności w mAh oraz wykresy rozładowania (napięcie i prąd w czasie). Na wykresie słupkowym pole jasnoczerwone odpowiada rozładowaniu do pierwszego ograniczenia prądu, cały słupek - wszystko co dało się wydusić.
Dla pewności baterie Duracell PowerPix i Ikea, których pojemności miały skrajne wartości przetestowałem dwa razy. Jak się okazało relacja cena - pojemność jest taka, jakiej się nie spodziewałem.
Skąd biorą się różnice w charakterystykach rozładowania takich samych baterii? Ikee były brane z tego samego pudełka, Duracelle z dwóch różnych blistrow. Przy pomiarach Duracelli niestety miałem różnice temperatur. Przy rozładowywaniu "słabszej" średnio 17 stopni, przy "mocniejszej" średnio około 20 stopni C.
Tyle tytułem wstępu.
Trochę dużo tych obrazków. No ale może dla kogoś będzie to pomocne w wyborze.

1 - Carrefour (1,37 zł/szt)
2 - Duracell (2,50 zł/szt)
3 - Duracell PowerPix (3,90 zł/szt)
4 - Duracell PowerPix
5 - GP Ultra (3,49 zł/szt)
6 - Ikea (0,99 zł/szt)
7 - Ikea
8 - Philips ExtremeLife (2,30 zł/szt)Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

pozdrawiam
Wojtek

: piątek 27 marca 2009, 17:02
autor: atris
Ciekawa sprawa, szczególnie z tymi bateriami z Ikeii :). Ale też ładnie pokazuje to, iż dobre akumulatorki mają pojemność średnio 1,7-2x większą a ich koszt zwraca się mniej więcej po 2 ładowaniach (za ten czas zużyłbyś 4 baterie alkaliczne) .

Re: Baterie Alkaliczne - porównanie

: piątek 27 marca 2009, 18:06
autor: wojtek_rz
Mam jeszcze jedną uwagę.
wojtek_rz pisze: cały słupek - wszystko co dało się wydusić.
Cały słupek to wszystko, co udało się wycisnąć w jednym całym procesie. Nie oznacza całej energii w bateriach. Jeśli damy im odpocząć bez obciążenia, to jeszcze całkiem sporo energii można by uzyskać. Ile ? Jeszcze spróbuję pomierzyć.

pozdrawiam

: piątek 27 marca 2009, 19:26
autor: toczygroszek
Chętnie bym takie porównania zobaczył dla akumulatorków, baterie na dłuższą metę to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

: piątek 27 marca 2009, 19:29
autor: Calineczka
Baaardzo ciekawy teścik, dzięki za zamieszczenie ;-)
Dla pewności zapytam, BATERIE rozładowywałeś, nie akumulatory?
Wyniki daja do myslenia, chyba sam zmierze też parę typów...wybiorę się do Ikei ;-)

: piątek 27 marca 2009, 21:56
autor: wojtek_rz
Calineczka pisze:Dla pewności zapytam, BATERIE rozładowywałeś, nie akumulatory?
Tak, baterie alkaliczne AA.
toczygroszek pisze:Chętnie bym takie porównania zobaczył dla akumulatorków, baterie na dłuższą metę to wyrzucanie pieniędzy w błoto.
W przypadku akumulatorów wszystko napisane jest n etykietce, np. 3800 mAh, 4000 mAh itd... :).
A tak na serio. Test akumulatorów jest i kosztowniejszy, i trudniejszy. Choćby dlatego, że należałoby każdy akumulator ładować/rozładowywać co najmniej 3 razy a wynik brać z ostatniego cyklu. Te Ni-MH z którymi miałem do czynienia, wymagały "rozgrzewki" w postaci kilku cykli rozładowania/ładowania aby osiągnąć sensowną pojemność. Cóż, poszedłem na łatwiznę :).

pozdrawiam

: sobota 28 marca 2009, 06:24
autor: marwaldor
prosze jak Duracell blado wypadł :) - dobry pomysl z testem :)