Nawigacja samochodowa

Wszystko o GPS, saperkach, zestawie serwisowym, wyposażeniu plecaka itp.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Soowwa
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: sobota 15 maja 2010, 14:43
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: Soowwa »

Mam wrażenie, że Bas chce odwrócić moją wypowiedź i wmówić mi brak orientacji w terenie :wink: . Temat o nawigacji samochodowej więc nawiązałem do kryteriów według których nabywcy takich urządzeń wybierają mapy - chyba nie zaprzeczysz, że na forach przewijają się pytania o dokładność i automatyczne wyznaczanie najbardziej optymalnej trasy niezależnie od odległości.
Jesli ktos nie patrzy na znaki i widzi tylko ekran gps, to faktycznie lepiej, zeby korzystal z map z autoroutingiem.
I wjechał w jednokierunkową pod prąd albo do jeziora :wink: .
W temacie map rastrowych łatwo przejść z jednej skrajności w drugą, piszesz że w Polsce jest mnóstwo terenów dla których nie ma dobrych map wektorowych ale rastrowymi też trudno wykleić cały kraj.
Myślę, że teraz wyraziłem jaśniej swoje zdanie w temacie.
A jak jest z pokazywaniem aktualnych współrzędnych w WGS-84 w nawigacjach samochodowych z "geocachingową" dokładnością? Czy większość ma taką funkcję?

Zależne od uruchomionej mapy/programu, w podstawowych mapach nie ma z tym większego problemu, choć zwykle nie są pokazywane na głównym panelu a trzeba je znaleźć w menu.
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: Bas »

Chodzi mi o to, zeby nie popadac ze skrajnosci w skrajnosc.
Korzystalem dosc dlugo z AutoMapy, ale na niektorych terenach nie bylo w niej drog, a w geocachingu brakowalo mi odpowiedniej skali do poszukiwan. Do jazdy autem byla rewelacyjna, o ile byly drogi na mapie.
Korzystam z map wektorowych w garminie, ale on tez nie ma (GPMapa, UMP) sieci drog w niektorych rejonach. CNE z kolei ma chyba wszystkie mozliwe drogi i drozki, ale wsrod nich sa tez na tych mapach rowniez miedze i nieistniejace juz drogi, a czesto wszystkie sa w jednej kategorii drog, wiec taka mapa nie jest wiele warta w nawigacji samochodowej.

Alternatywą sa mapy rastrowe. Ze wzgledu na bogaty wybor map nowych i starych mozna zobaczyc na mapie drogi i mnostwo innych szczegolow. Nie upieram sie, ze TrekBuddy jest najlepszy na swiecie, ale polubilem go i uzywam przy korzystaniu z map rastrowych. Mnostwo ludzi uzywa Oziego w palmtopach, ale na Symbianie chyba go jeszcze nie ma.

W dlugie trasy nawigacja samochodowa jest bezkonkurencyjna, ale dla lokalnych wycieczek w zupelnosci wystarczaja mi mapy rastrowe. Zwlaszcza przy geocachingu. Korzystam wtedy z jednego programu, mam mapy z roznych zrodel i nie musze chodzic po krzakach gdy na mapie widze przecinke - tego na mapach samochodowych nie widac.

Dodatkowym problemem z ktorym sie spotkalem byl rozny format danych. Baza wlasnych punktow (nie geocache) byla w wersji dla AutoMapy i w typie gpx. Synchronizacja tych baz co jakis czas dawala mi sie we znaki, wiec zrezygnowalem w koncu z AutoMapy. Dzieki temu pozostaje "w typie gpx" i mam wiecej czasu na inne rzeczy. Na to tez warto zwrocic uwage przy wyborze sprzetu/programu do obslugi gps.
Zaluje tylko, ze garminy nie sa tak przyjazne w obsludze jak AutoMapa, ale za to mam duzy wybor map :)
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: Krysiul »

Soowwa pisze:Co do innego chipsetu - jest to MStar i siedzi w 35.0; 35.4; 35.5c; 35.6 a w 4,3calowych co najmniej w 43.0
A jesteś pewien, że w 35.7 siedzi SiRF Star III? Obecnie trafiłem na kilka sztuk tego urządzenia w okazyjnych cenach i się waham, bo nie wiem, czy tam też nie trafię na MStara, a ciężko znaleźć w necie informacje o wyłączaniu static navigation w tym chipsecie i wypowiedzi ludzi, czy im się ten zabieg udał.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Soowwa
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: sobota 15 maja 2010, 14:43
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: Soowwa »

Pewny nie jestem bo po tej firmie nie można być niczego do końca pewnym. Lark przyznał że tylko w wymienionych wyżej nawigacjach jest MStar, dla którego nie ma softu wyłączającego sn, choć nie działa on w tym chipie aż tak ekstremalnie jak w SS III ale to już inny temat a i tak skreśla to urządzenie.
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Chipset Lark 35.7

Post autor: Krysiul »

Tajemnica chipsetu Larka 35.7 rozwiązana, napisałem do Larka w Polsce i odpisali mi, że w środku siedzi MStar. Mam nadzieję, że ludzie spragnieni wiedzy dotrą przez wyszukiwarkę do tego postu ;)

Czyli Lark odpada, teraz myślę nad Mio Moov 200, poza tym, że zdaje się posiadać funkcje wymagane przy geocachingu, kusi mnie możliwość odblokowania i uzyskania w ten sposób czegoś w rodzaju pocket pc ;)
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
schron
Wyjadacz
Posty: 366
Rejestracja: wtorek 03 listopada 2009, 00:10
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: schron »

Osobiście używam takiego zestawu :
- Gps Navia z Biedronki = 189 zł
- Zasilacz na 4AA z Allegro = 12 zł
- 4 aku AA Eneloop = 9,99 / szt.

Niestety nie da się wyłączyć SN ale ale ..
i tak do skrzynek podchodzę skocznie z prędkością ok. 5 km/h
także mi to nie przeszkadza ;p
Dużym ułatwieniem jest integracja z bazą Filipsa i długi czas
pracy na aku :)

Pozdrawiam!

Obrazek
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Soowwa
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: sobota 15 maja 2010, 14:43
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Chipset Lark 35.7

Post autor: Soowwa »

Krysiul pisze:Tajemnica chipsetu Larka 35.7 rozwiązana, napisałem do Larka w Polsce i odpisali mi, że w środku siedzi MStar. Mam nadzieję, że ludzie spragnieni wiedzy dotrą przez wyszukiwarkę do tego postu ;)
Możliwe, że teraz (jeśli pinologia obu chipów jest podobna) MStar jako nowszy będzie montowany także w pozostałych modelach. Szkoda, że nie zadałeś ogólniejszego pytania larkowi :wink:
Awatar użytkownika
marwaldor
Forumator
Posty: 965
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 21 razy

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: marwaldor »

Posumowując:

W sumie można szukać wszystkim - reszta jest kwestią dokładności, wygody, czasu pracy baterii oraz kwestią rzucania się w oczy osobom postronnym :)

Sam kiedyś zaczynałem o dużego palmtopa, który robił za nawigację samochodową na MioMap (AutoMapa wtedy jeszcze leżała i kwiczała) potem był GPStuner (odpowiednik Trekbuddiego i Oziego) ze skanowaną mapą, nie wspomnę o UMPpcPL, którą nocami obrabialem do Navitela, następnie kupiłem następną nawigację i następną... a dziś praktykuję palmtopem z 2,8" wyświetlaczem, tudzież z tak samo małym palmofonem opartym na WM - bateria trzyma duuużo dłużej od nawi samochodowej, oprogramowanie mam jakie lubię, urządzenie totalnie nie wzbudza zainteresowania wśród postronnych i dynda sobie na smyczy. (Ciekawe jak na smyczy będzie wyglądał zestaw samochodowy z 5" wyświetlaczem i pakietem dodatkowego zasilania ? )
Nie chcę, aby ktoś pomyślał, że jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania, gdyż uważam, że każdy działa tym co ma, jednak kwestia wygody jest rzeczą najważniejszą a przede wszystkim pozwala skupić się na szukaniu skrzynki oraz kontentowaniu przyrody/okolicy.

Pzdrw
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Chipset Lark 35.7

Post autor: Krysiul »

Soowwa pisze:
Krysiul pisze:Tajemnica chipsetu Larka 35.7 rozwiązana, napisałem do Larka w Polsce i odpisali mi, że w środku siedzi MStar. Mam nadzieję, że ludzie spragnieni wiedzy dotrą przez wyszukiwarkę do tego postu ;)
Możliwe, że teraz (jeśli pinologia obu chipów jest podobna) MStar jako nowszy będzie montowany także w pozostałych modelach. Szkoda, że nie zadałeś ogólniejszego pytania larkowi :wink:
Zadałem jeszcze jedno pytanie Larkowi, choć nie tak ogólne, jak piszesz, bo przed przeczytaniem tego posta, zresztą mówiąc szczerze wątpię, żebym dostał odpowiedź od działu technicznego w sprawie przyszłej polityki chipsetowej firmy ;) Jakby co przecież Ty też możesz zadać im takie pytanie, ja na razie czekam na drugą odpowiedź ;) Osobiście sądzę, że może być tak, że będą wrzucać do środka to, co mają pod ręką, tak jak robią to teraz - w końcu musi być jakiś powód, dla którego na stronie producenta nie ma żadnych informacji o chipsecie w specyfikacjach nawet najnowszych odbiorników, a jest za to ostrzeżenie: "Dane techniczne i wygląd urządzenia mogą zostać zmienione bez wcześniejszego powiadomienia". Nie jestem nawet pewien, czy zamieszczanie takich ostrzeżeń i ubezpieczanie się w ten sposób jest w Polsce legalne, ale to dość często spotykane nadużycie.
Niestety nie da się wyłączyć SN ale ale ..
i tak do skrzynek podchodzę skocznie z prędkością ok. 5 km/h
Ja bym wolał jednak tego uniknąć, bo wydaje mi się to średnio wygodne, zwłaszcza, gdy tak jak ostatnio, szukając jednego kesza brodziłem w małym bagienku, a w przypadku innego szedłem po podmokłym terenie w pobliżu jeziora przez trawę siegającą miejscami klatki piersiowej ;P
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Soowwa
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: sobota 15 maja 2010, 14:43
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Chipset Lark 35.7

Post autor: Soowwa »

Krysiul pisze:Jakby co przecież Ty też możesz zadać im takie pytanie, ja na razie czekam na drugą odpowiedź ;)
O to chodzi, że w tamtym roku pytałem i na odpowiedź się nie doczekałem, potem jeszcze 2 maile, odpowiedź na jeden z nich była w miarę sensowna, na drugi... delikatnie mówiąc rozminęła się z pytaniem :wink: .
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Nawigacja samochodowa

Post autor: Krysiul »

Ja chyba też miałem farta i trafiłem na dobry humor panów z działu technicznego, bo niestety na drugiego maila mi nie odpowiadają ;) Zadanie im pytania, na które można doczekać się odpowiedzi, to widocznie wielka szansa, która każdemu trafia się tylko raz w życiu ;P

Kupiłem dzisiaj nawigację Mio Moov 200e, dziękuję wszystkim, którzy w tym temacie służyli mi pomocą, pewnie ewentualne dalsze pytania będą kierowane w dziale software ;P
ObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ