Dwie osoby - jedno konto. Pytania o logi

Zaczynasz zabawę, tu znajdziesz pożyteczne informacje. Tu również możesz się przywitać...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
karom
Nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 23 sierpnia 2015, 10:43
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Dwie osoby - jedno konto. Pytania o logi

Post autor: karom »

Witam.
Przeszukałam forum, jednak nigdzie nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. A dokładnie:
- Czy jest zgodne z regulaminem logowanie skrzynek z dwóch różnych części Polski znalezionych tego samego dnia?
Rozwijając wątek podam przykład: Jest dwoje keszerów, którzy keszują jako para logując znalezienia na jedno konto. Para rozdziela się podczas wakacji. Jedna osoba jedzie powiedzmy na południe kraju, a druga z przyczyn niezależnych zostaje na północy. Oboje są aktywni w keszowaniu w tym czasie i znajdują skrzynki i na północy i na południu. I teraz pytanie, czy można zalogować znalezienie z tą samą datą z dwóch różnych miast?
A drugie pytanie jakie mi się nasuwa:
- Jeśli wyżej opisana sytuacja jest niezgodna z regulaminem, to czy w tym przypadku, jeśli jedna osoba z omawianej pary założy swoje oddzielne konto na OC, to może zalogować wcześniejsze znalezienia skrzynek, które znalazła przed posiadaniem konta? Czy w takiej sytuacji nie ma o tym mowy, ponieważ jej nowy nick nie widnieje w logbooku papierowym skrzynek wcześniej znalezionych jako "zespół"?
Jeśli gdzieś został poruszony ten temat, to proszę o odnośnik :) jeśli nie, to bardzo proszę o odpowiedź :)
Pozdrawiam, K :)
Za ten post autor karom otrzymał podziękowanie:
Bar i Lepsza Połówka
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: Dwie osoby - jedno konto. Pytania o logi

Post autor: Pawel brasia »

Pierwsze pytanie: zgodne z regulaminem, ale nieuczciwe, jeśli nie było się przy skrzynce osobiście. Można wyobrazić sobie więcej podobnych, nieuczciwych praktyk. Jeśli ktoś podchodzi do życia nieuczciwie zawsze znajdzie sposób, ale jak będzie postrzegany przez społeczność? (z poza OC możesz przypomnieć sobie sprawę Kuźniara)
Drugie: były przypadki rozpadu teamu, wtedy członkowie wpisywali w logu skrzynki coś w stylu: w logbooku papierowym wpis jako XXteam, znaleziony przed rozpadem.
Spotkałem się z sytuacją, że teamy powstają spontanicznie, na jeden wyjazd i w logbooku papierowym jest wpis np. ABCteam, a w logu internetowym C.. pisze: "Znaleziony wspólnie podczas wspólnego keszowania z A, B, wpis jako ABCteam". Nie do końca zgodne z regulaminem, ale tolerowane...
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
karom
Nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 23 sierpnia 2015, 10:43
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Dwie osoby - jedno konto. Pytania o logi

Post autor: karom »

Brasia dziękuję za odpowiedź. Rozjaśniła mi troszkę temat. Jednak znalazła się kolejna niewiadoma:
brasia pisze:Pierwsze pytanie: zgodne z regulaminem, ale nieuczciwe, jeśli nie było się przy skrzynce osobiście.
Z tego co piszesz, wynika, że jeśli ktoś ma dwuosobowy team i wspólnie robi kesze, to nie ma możliwości się rozdzielić. Tzn: Facet chce iść na kesze, ale baba mu marudzi, że głowa boli, że nie ma się w co ubrać itp. więc gość idzie sam. Jednak według tego co napisałeś, nie może wpisywać znalezienia, gdyż nie było przy nim jego drugiej połówki. Dobrze to interpretuję ?
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2069
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Dwie osoby - jedno konto. Pytania o logi

Post autor: krystiant »

karom pisze:Czy jest zgodne z regulaminem logowanie skrzynek z dwóch różnych części Polski znalezionych tego samego dnia?
Rozwijając wątek podam przykład: Jest dwoje keszerów, którzy keszują jako para logując znalezienia na jedno konto. Para rozdziela się podczas wakacji. Jedna osoba jedzie powiedzmy na południe kraju, a druga z przyczyn niezależnych zostaje na północy. Oboje są aktywni w keszowaniu w tym czasie i znajdują skrzynki i na północy i na południu. I teraz pytanie, czy można zalogować znalezienie z tą samą datą z dwóch różnych miast?
brasia pisze:zgodne z regulaminem, ale nieuczciwe, jeśli nie było się przy skrzynce osobiście.
Dlaczego nieuczciwe? Przecież byli osobiście przy znalezionych keszach... Nieuczciwe to byłoby gdyby się rozłączyli i jeden na nowym koncie pologował wszystkie znalezienia teamu, a drugi na starym zostawił te znalezienia, które robiła druga połówka.
A tak naprawdę to tylko wewnątrz teamowa decyzja jak logują wspólne i osobne znalezienia i nikomu nic do tego.
Opisana sytuacja boli tylko takich keszerów, którzy zaglądają w cudze statystyki bo przez logowanie "równoległych" znalezień szybciej im rośnie liczba znalezień, a przecież wszyscy szukamy dla własnej przyjemności znajdowania, a nie dla statystyk :wink:
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: Dwie osoby - jedno konto. Pytania o logi

Post autor: Pawel brasia »

krystiant pisze:
karom pisze:Czy jest zgodne z regulaminem logowanie skrzynek z dwóch różnych części Polski znalezionych tego samego dnia?
Rozwijając wątek podam przykład: Jest dwoje keszerów, którzy keszują jako para logując znalezienia na jedno konto. Para rozdziela się podczas wakacji. Jedna osoba jedzie powiedzmy na południe kraju, a druga z przyczyn niezależnych zostaje na północy. Oboje są aktywni w keszowaniu w tym czasie i znajdują skrzynki i na północy i na południu. I teraz pytanie, czy można zalogować znalezienie z tą samą datą z dwóch różnych miast?
brasia pisze:zgodne z regulaminem, ale nieuczciwe, jeśli nie było się przy skrzynce osobiście.
Dlaczego nieuczciwe? Przecież byli osobiście przy znalezionych keszach...
W przykładzie nie byli osobiście, osobiście byli w połowie. :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
parlando
Forumator
Posty: 898
Rejestracja: poniedziałek 13 maja 2013, 20:57
Podziękował;: 48 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Dwie osoby - jedno konto. Pytania o logi

Post autor: parlando »

Chyba nie ma tu prostej odpowiedzi, co widać po postawie brasii i krystianat (nie wiem, czy to dobrze odmieniać nicki:))
Sam bym się jednak słaniał ku temu, by nie było możliwości logowania z datą wcześniejszą niż założenie konta. No i życzyłbym sobie (w swoich keszach) aby nick w dzienniku zgadzał się z tym z internetowego loga. Już kiedyś zwracałem uwagę np. na możliwość swobodnej zmiany nicka na portalu. Wg mnie to powinno być mocno ograniczone, skoro wymaga się od keszerów, że zaliczenie skrzynki = fizyczny wpis w logbooku, to jakim potwierdzeniem, że wpis o z nickiem "A" został wykonany przez keszera o nicku "B".
Przykładów może być więcej. Ja odwiedzałem kesze jeszcze zanim się zarejestrowałem. Nie robiłem wpisów, tylko oglądałem. Po rejestracji do głowy mi nie przyszło, by pologować te odwiedzone wcześniej kesze bez ponownej wizyty i wpisaniu się do logbooka.
Czasami bywałem przy skrzynkach z kolegą i jemu też bym nie doradził, by porobił wpisy np. po 4 latach, że "znaleziona z parlando".
Ponieważ "szukamy dla własnej przyjemności, a nie statystyk" to chyba najlepszą opcją w tym duchu byłoby "zamrożenie" starego konta w przypadku rozdziału i bieżące logowanie na nowym koncie. Tak samo, jeśli np. konto jest rodzinne i któreś z dzieci w pewnym momencie zdecyduje się oddzielić - nie ma sensu wstecznie logować keszy znalezionych wspólnie pod innym nickiem. Tak samo nie da się przenieść znalezień z innego portalu na drugi.
Co do logowania rozdzielonej drużyny to raczej nie ma przeciwwskazań, choć to jest nieco dziwne. W swojej okolicy chyba zauważyłem nawet przejęcie prowadzenia konta przez inną osobę osobę z drużyny. Trochę mi zajęło skumanie dlaczego logi są innej jakości i pisane w innym stylu niż dotychczas:)
Za ten post autor parlando otrzymał podziękowanie:
wallon1
areckis
Wyjadacz
Posty: 225
Rejestracja: piątek 14 sierpnia 2015, 12:40
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Dwie osoby - jedno konto. Pytania o logi

Post autor: areckis »

Po pierwsze to jest zabawa. Po drugie, jeśli dla kogoś znajdowanie skrzynek to przyjemność, to nie będzie próbował nadużywać wpisów, bo po co miałby sam się pozbawiać przyjemności ze znajdowania keszy.
A z własnego przykładu. Moje dwie córy cały czas keszowały na jednym koncie i zarzekały się, że nigdy się nie rozdzielą. ;) Kiedy jedna skończyła (hmmm) "pewien wiek" ;) postanowiła jednak się rozdzielić. I co teraz? Zdarzało się nie raz, że na keszowaniu była tylko jedna z nich, a na innym keszowaniu ta druga.
Nicki mają do siebie bardzo zbliżone i w mojej opinii nic złego jeżeli zalogują tylko te na których były, ale jednocześnie pokasują kesze na których nie były. Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie jeździłby ponownie na 1000 keszy, które już zdobył tylko po to, by je zdobyć ponownie (oczywiście są wyjątki zarówno jeśli chodzi o kesze jak i keszerów). ;)
Tak więc wg. mnie to tylko kwestia uczciwości.
Awatar użytkownika
karom
Nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 23 sierpnia 2015, 10:43
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Dwie osoby - jedno konto. Pytania o logi

Post autor: karom »

krystiant pisze: przecież wszyscy szukamy dla własnej przyjemności znajdowania, a nie dla statystyk :wink:

Zgadzam się z Tobą. Dlatego z jednej strony jeżeli, jak się okazało, jest zgodne z regulaminem logowanie "równoległych" znalezień, to nie widzę problemu w niekorzystaniu z tego. W końcu oboje keszerzy szukają skrzynek dla przyjemności, niezależnie od tego czy są akurat razem czy osobno. Z drugiej jednak strony może to wzbudzić złe emocje w innych keszerach, którzy będą się dopatrywać nieuczciwości, nabijania sobie statystyk itp. Nikt nie chce być linczowany, dlatego też temat dość trudny.
parlando pisze:Sam bym się jednak słaniał ku temu, by nie było możliwości logowania z datą wcześniejszą niż założenie konta
Tu też muszę się zgodzić i było to z mojej strony pytanie czysto hipotetyczne. Ponowne znalezienie tych wszystkich skrzynek, które znalazło się jako team nie wchodziło by w grę, tym bardziej, że dużej części z nich już po prostu nie ma. A nie odważyłabym się ( sumienie by mi na to nie pozwoliło) by zalogować skrzynki, do których fizycznie tak naprawdę się nie wpisałam swoim aktualnym Nickiem.
Nie raz jednak spotkałam się w logach różnych skrzynek z formułką " Znaleziona tego i tego dziś zaległy wpis z całych wakacji". I ktoś sobie Loguje kesze znalezione w całej Polsce z jedną datą. Nikt mu nic nie powie, bo ma pełne prawo do tego ( w końcu nie bez powodu powstało "masowe dodawanie logów"). Więc może w takim wypadku, by nikt się nie czepiał, lepiej dodać wszystko razem jednego, zupełnie innego dnia? Albo po prostu siedzieć na tyłku i czekać aż druga połówka wróci do domu i dopiero iść na kesze ;) Ciężko znaleźć złoty środek. Bo jeszcze się taki nie urodził, co by każdemu dogodził ;)
Obrazek Obrazek
parlando
Forumator
Posty: 898
Rejestracja: poniedziałek 13 maja 2013, 20:57
Podziękował;: 48 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Dwie osoby - jedno konto. Pytania o logi

Post autor: parlando »

Myślę, że ogólne założenie na OC powinno być, że jedna osoba=jedno konto. Konta drużynowe powinny być bardzo dobrze przemyślane i jeżeli ktoś się decyduje na takie coś, to niech będzie konsekwentny i keszuje tylko ze swoją drużyną.
Pomimo iż keszuje się dla zabawy, dla siebie itd., to nie można nie mieć względu na innych uczestników zabawy.

Co do masowych logów, wpisów niezgodnych z prawdziwą datą to ciężki temat... Ja jako właściciel skrzynek bardzo nie lubię logów na jedno kopyto, pustych logów, a najbardziej logów z dużym opóźnieniem oraz z nieprawdziwą datą.
Czasami ktoś takim działaniem tworzy komplikacje: np. po roku zaloguje FTF-a, albo logując z nieprawdziwą datą zabierze komuś FTF-a, a najgorzej jeśli skrzynka w międzyczasie zaginie i właściciel rzuci podejrzenie za "spalenie" kesza na kogoś innego.
Za ten post autor parlando otrzymał podziękowanie:
wallon1
Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 2047
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Dwie osoby - jedno konto. Pytania o logi

Post autor: ronja »

parlando pisze:Myślę, że ogólne założenie na OC powinno być, że jedna osoba=jedno konto...
W wątku przewija się głównie temat logowań, a ja chciałbym przypomnieć dawną dyskusję, nadal skrzętnie pomijaną: wspólne konto a kandydowanie do COG-u. Nadal nie jest tajemnicą, że przy takim koncie dostęp do panelu COG-u rozszerza się resztę ekipy, która "fizycznie" nie startowała w wyborach. Niestety, zasada "jedna osoba=jedno konto" nie przeszła jako wymóg formalny, dobra praktyka na OC, standard, czy jak to tam inaczej nazwiemy. A szkoda :( Tak więc zachęcam do tworzenia 1-osobowych kont, by w przyszłości uniknąć wszelkich problemów z logami, kandydowaniem, reprezentacją, itd.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2069
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Dwie osoby - jedno konto. Pytania o logi

Post autor: krystiant »

ronja pisze:chciałbym przypomnieć dawną dyskusję, nadal skrzętnie pomijaną: wspólne konto a kandydowanie do COG-u. Nadal nie jest tajemnicą, że przy takim koncie dostęp do panelu COG-u rozszerza się resztę ekipy, która "fizycznie" nie startowała w wyborach.
No nie do końca.
1. nie wiadomo czy druga osoba z teamu zna hasło i może się logować
2. głos oddaje się na nick, a nie konkretną osobę z teamu - ważne żeby fakt wspólnego konta nie był ukrywany
ronja pisze: Tak więc zachęcam do tworzenia 1-osobowych kont, by w przyszłości uniknąć wszelkich problemów z logami, kandydowaniem, reprezentacją, itd.
Ja również, ale osobiście nie mam problemu z kontami wspólnymi.
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 2047
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Re: Dwie osoby - jedno konto. Pytania o logi

Post autor: ronja »

krystiant pisze:...
1. nie wiadomo czy druga osoba z teamu zna hasło i może się logować ...
Żarcik :wink: ? Niestety, życie wielokrotnie pokazało, że drugie osoby z teamu, a także bliscy "pojedynczego" nicka, znały/znali hasła dostępowe do panelu COG i korzystały/korzystali z niego. A skąd to wiadomo ? No cóż, nie wszyscy potrafią trzymać język za zębami (np. na eventach, w prywatnych kontaktach) :) Dlatego obowiązkowo: jedno konto - jeden nick. Jeżeli wspólne konto, to dla zespołów/inicjatyw, które nie mają czynnego i biernego prawa wyborczego, a powstają tylko dla potrzeb wspólnego zakładania keszy. Zachęcam do takich rozwiązań :)
Obrazek Obrazek
Bar i Lepsza Połówka
Stały bywalec
Posty: 163
Rejestracja: środa 28 czerwca 2017, 08:10
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Dwie osoby - jedno konto. Pytania o logi

Post autor: Bar i Lepsza Połówka »

Uważam, że skoro podstawą do zaliczenia kesza jest wpis w logu papierowym i takiego wpisu dokonuje zarówno jedna, jak i druga osoba, mająca wspólne konto (i wpisuje tam nazwę tego wspólnego konta), to śmiało może ona zalogować te fakty na stronie OC. Takich sytuacji zresztą zapewne jest niewiele. Bardziej drobiazgowi mogą odnotować fakt, że tym razem byli przy skrzynce sami lub jeśli jest ich więcej - np. bez Muńka. Częściej zapewne bywa tak, że jedna osoba z zespołu nie ma czasu, jest chora itp. a druga (trzecia... itd.) wybiera się pokeszować. Moim zdaniem to zupełnie naturalne i myślę, że wielu z nas się zdarzyło.

Być może, gdyby w regulaminie był punkt, że każdy musi mieć odrębne konto ułatwiłoby to sprawy formalne, ale nie odzwierciedlałoby i tak rzeczywistości, która często bywa taka, że szuka się skrzynek zespołowo, spośród tego zespołu tylko jedna osoba znajduje skrzynkę i/lub podejmuje ją w trudnym miejscu (wysokie drzewa, bagienne kępy, "dziury" wszelkiego rodzaju itp.itd.), a cała reszta ferajny dopisuje się do znalezienia, chociaż czasami była tylko obserwatorem, ponieważ ani nie namierzała, ani nie przykładała się do szukania. I to uważa się za całkiem w porządku. To jest zabawa, taki zespół ma mnóstwo radości z bycia ze sobą, wspólnego spaceru, podziwiania okolic i ciekawych obiektów... i nie myśli wiele o formalnościach, związanych z tą zabawą. Oby owe formalności nie przysłoniły nam rzeczywistej wartości "poszukiwania skarbów". ;-)

Nie wyobrażam sobie, jak teraz można by było wprowadzić taki punkt regulaminu. Czy oznaczałoby to "kasację" wszystkich poprzednich (wspólnych) kont i ich "dorobku", czy tylko nowo zarejestrowane osoby musiałyby poddać się temu? W pierwszym przypadku z "rejestrów" skrzynek zniknęłyby wszystkie zespołowe znalezienia i każdy z zespołu musiałby indywidualnie zalogować każdą skrzynkę... co jest nie do zrobienia, z wielu różnych względów. A "przekreślić" tego dorobku się nie da, ponieważ keszerzy o dużym dorobku straciliby orientację, które skrzynki już zdobywali (trudno pamiętać każdą, gdy znalazło się ich cztery tysiące ;-) ) No, chyba że najpierw założyliby indywidualne konta, masowo zalogowali wszystkie swoje znalezienia (i nieznalezienia ;-) ), a dopiero później zlikwidowali konta. Czy w ogóle da się zlikwidować konto tak, by z logu skrzynki zniknęło znalezienie/nieznalezienie zespołowe? To i tak nielogiczne, bo znalezienie nie zniknęłoby z logu papierowego.
No i drugi problem: skrzynki założone... komu przypisano by założenie skrzynek? ;-) Wszystkim osobom z zespołu? Jednej? Ale której? ;-)
Byłaby to prawdziwa RJOK ("Rewolucja Jedno-Osobowo-Kontowa"). ;-)

Sprawy dotyczące administrowania portalem można rozwiązać inaczej. Kandydatami na Administratorów mogłyby być osoby ściśle wymienione z zespołów i one, na czas wyborów i czas sprawowania funkcji mogłyby otworzyć swoje indywidualne konto, z adnotacją np. Muniek z zespołu Rikitikitak. Wiem, że posiadanie podwójnego konta jest zabronione, ale byłby to jedyny wyjątek, usankcjonowany regulaminem.
Za ten post autor Bar i Lepsza Połówka otrzymał podziękowania (total 2):
karomPawel brasia
Keszowanie to stan umysłu i serca, nie przebieranie nogami. :wink:

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: Dwie osoby - jedno konto. Pytania o logi

Post autor: Pawel brasia »

Bar i Lepsza Połówka pisze:Oby owe formalności nie przysłoniły nam rzeczywistej wartości "poszukiwania skarbów".
Złota myśl, dotycząca nie tylko tego tematu. Wszystkiego nie da się załatwić przepisami, do wielu rzeczy należy podchodzić zdroworozsądkowo. :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
dallas
Wyjadacz
Posty: 457
Rejestracja: czwartek 21 czerwca 2012, 22:17
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Dwie osoby - jedno konto. Pytania o logi

Post autor: dallas »

Przypominam, że nie tworzymy ordynacji wyborczej tylko bawimy się w poszukiwania plastikowych pojemników ukrytych przez innych, równie dziwnych kolesi jak my. :shock:
Za ten post autor dallas otrzymał podziękowanie:
Jano
ODPOWIEDZ