Kilka uwag do chowania w lesie..

Zaczynasz zabawę, tu znajdziesz pożyteczne informacje. Tu również możesz się przywitać...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
kopernikus
Nowy na forum
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 08 lipca 2012, 13:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Kilka uwag do chowania w lesie..

Post autor: kopernikus »

Chciałbym zwrócić uwagę na to, aby zastanowić się nad podpowiedziami i raczej nie tworzyć znaków orientacyjnych oparciu o drzewa i ogólnie pojęty las. Ja wiem jest łatwiej i szybko, jednak drzewa się zmieniają. Drzewo z którego spływa żywica będzie tak wyglądało przez góra pół roku, po tym czasie owa żywica zanieczyści się, a za rok to zazwyczaj jest ledwo zauważalne. Chciałbym też zwrócić uwagę na to, że młode drzewa, rosną podobnie jak ludzie, np. jodły czy sosny rosną przeważnie z prędkością od 30 do 50cm rocznie, rosną tak do pewnego okresu. Podobnie rosą też drzewa typu topola, brzoza, jesion czy klon. Należy też pamiętać, że na terenach leśnych prowadzone są częste wycinki, a tereny zalesiane na nowo. Dodatkowo miejsce w lesie które jest czyste, za rok może być nie tak łatwe w przejściu. Las ciągle się zmienia trzeba to mieć na uwadze. Dlatego też proponował bym wybierać inne wskazówki. Dobrym sposobem mogą być np. parokroki i marsz na 'azymut' lub coś innego.

Piszę o tym, bo przeszedłem kilka skrytek w górach. Niektóre kesze mają po kilka lat. Keszerzy przez ten czas nie aktualizowali skrzynki, a znaki orientacyjne wchłonął las i mimo że kiedyś doszedłem do nich, tak teraz już lipa.
rredan
Stały bywalec
Posty: 157
Rejestracja: wtorek 11 października 2011, 19:55
Podziękował;: 32 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Kilka uwag do chowania w lesie..

Post autor: rredan »

kopernikus pisze:młode drzewa, rosną podobnie jak ludzie, np. jodły czy sosny rosną przeważnie z prędkością od 30 do 50cm rocznie, rosną tak do pewnego okresu. Podobnie rosą też drzewa typu topola, brzoza, jesion czy klon.
Podobnie? Co, jak co ale akurat nasza rodzima jodła w młodości jest gatunkiem bardzo wolno rosnącym, zdecydowanie wolniej niż sosna czy świerk. Dopiero kilkunastoletnia przekracza metr wysokości. naintensywniej rośnie w wieku ok. 50 lat ale wtedy to jest bez znaczenia dla poszukiwań większości ukrytych na sposób leśny skrzynek. Z kolei sosna (drugi ze wzgl. na szybkość wzrostu rodzimy gatunek iglasty, po modrzewiu) - wartości, które podałeś osiąga w wieku 10-15 lat i są to dla niej wartości maksymalne, a nie przeciętne. Porównywanie tych gatunków do topoli (której?) jest absurdalne, bo np. pospolita u nas topola kanadyjska może urosnąć 250 cm rocznie.
Z kolei ludzie najszybciej rosną w pierwszym roku życia, niemowlę może urosnąć nawet 25 cm, później tempo maleje i wynosi kilka centymetrów rocznie.
Za ten post autor rredan otrzymał podziękowanie:
Teokryt
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Kilka uwag do chowania w lesie..

Post autor: Krysiul »

Myślę, że głównym punktem tego postu nie było pokazanie szczegółowej wiedzy odnośnie wzrostu drzew, tylko zwrócenie uwagi na problem, który bez dwóch zdań występuje, a mianowicie: krajobraz leśny cały czas szybko się zmienia z różnych powodów (chociażby ze względu na pory roku), a opisy skrzynek leśnych typu "charakterystyczne drzewo w lesie" nie pomagają i szybko się dezaktualizują. Na ile ten problem jest aktualny - nie jestem pewien; ja obserwuję go głównie w kilkuletnich skrzynkach, często u osób, które już się nie bawią. Może w innych rejonach wygląda to inaczej.
ObrazekObrazekObrazek
rredan
Stały bywalec
Posty: 157
Rejestracja: wtorek 11 października 2011, 19:55
Podziękował;: 32 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Kilka uwag do chowania w lesie..

Post autor: rredan »

Pewnie tak... Mamy więc dobitny dowód na to, że nie warto rozpoczynać dyskusji od argumentowania za pomocą wyssanych z palca danych.
Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: Kilka uwag do chowania w lesie..

Post autor: lavinka »

Nie tylko las się zmienia, murowane obiekty też. Warto przed ruszeniem w teren sprawdzić co starsze skrzynki i sprawdzić w logach, czy nie ma nowszych spoilerów. Jeśli nie ma, a teren mocno się zmienił (np. w okolicy była ścinka), warto podesłać fotkę stanu obecnego właścicielowi. Jeśli nie daje znaku życia, można spróbować "podmienić" spoilaka rękami COG, ale to nie zawsze się udaje. Najłatwiej wrzucić do logu zaptaszkowując opcję spoilerową.
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: Kilka uwag do chowania w lesie..

Post autor: Pawel brasia »

lavinka pisze:Nie tylko las się zmienia, murowane obiekty też.
Oj tak, podobno właśnie mnie (a właściwie moją skrzynkę) to dotknęło :(
lavinka pisze: Jeśli nie daje znaku życia, można spróbować "podmienić" spoilaka rękami COG, ale to nie zawsze się udaje. Najłatwiej wrzucić do logu zaptaszkowując opcję spoilerową.
Dlaczego nie udaje się "rękami COG"? Ja nie widzę problemu, jeśli ktoś napisze co i jak i napisze poprzez opcję "Zgłoś problem".
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 07 kwietnia 2011, 13:13
Podziękował;: 26 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: Kilka uwag do chowania w lesie..

Post autor: maryush »

brasia pisze:
lavinka pisze:Nie tylko las się zmienia, murowane obiekty też.
Oj tak, podobno właśnie mnie (a właściwie moją skrzynkę) to dotknęło :(
To jeszcze pół biedy. Najważniejsze żeby murowany obiekt nie "zmienił się" keszerowi prosto na łeb ;)
shea123
Nowy na forum
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 13 stycznia 2015, 13:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kilka uwag do chowania w lesie..

Post autor: shea123 »

maryush pisze:
brasia pisze:
lavinka pisze:Nie tylko las się zmienia, murowane obiekty też.
Oj tak, podobno właśnie mnie (a właściwie moją skrzynkę) to dotknęło :(
To jeszcze pół biedy. Najważniejsze żeby murowany obiekt nie "zmienił się" keszerowi prosto na łeb ;)
To chyba musiałby mieć wyjątkowego pecha ;) Nie no bez przesady, murowane obiekty raczej się tak szybko nie sypią :)
ODPOWIEDZ