Jak szukać wielu skrzynek w krótkim czasie?

Zaczynasz zabawę, tu znajdziesz pożyteczne informacje. Tu również możesz się przywitać...

Moderator: Moderatorzy

Lex17
Nowy na forum
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 27 sierpnia 2013, 00:22
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Jak szukać wielu skrzynek w krótkim czasie?

Post autor: Lex17 »

Nawet nie wiem jak ująć to o co chcę zapytać, to z resztą złożony "problem". Forum przeglądam od kilku dni i jakieś strzępki informacji wyłapuję, ale wciąż się czuję jak dziecko we mgle jeśli chodzi o GC/OC, więc wybaczcie, że może i już to było albo dla Was jest oczywiste, ale no nie łapię wszystkiego ;)

Czytam czasem, że ktoś na wycieczce znajduje po 30-40 keszy w jeden dzień... domyślam się, że jest to niemożliwe chcąc szukać pojedynczo. Tzn. ja póki co przeglądam okolicę w którą się udaję, zapisuję pojedyncze kesze (tzn. pliki ale na kartce też sobie piszę), potem usiłuję mniej-więcej kojarzyć gdzie się powinny znajdować (po rozpisce na kartce) i wczytuję pojedyncze pliki w urządzenie w kolejności w jakiej wydaje mi się, że będzie najłatwiej i po kolei szukam. Jest to dość pracochłonne, na kilka keszy ok - ale nie kilkanaście, a już kilkadziesiąt na pewno nie.
Da się jakoś zapisać na raz kesze z danego obszaru? Ale jak je potem wczytać i do czego? i jak potem wygląda poszukiwanie? (pewnie to zależy od posiadanego urządzenia, ja do dyspozycji mam trzy telefony z trzema systemami: Windows Mobile 6.5, Windows Phone 7.8, Android, ale nie chcę się tutaj o tych systemach rozpisywać, bo to już chyba byłby offtopic i z czasem założę temat w odpowiednim dziale)
Obrazek Obrazek
kitu
Nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: środa 11 września 2013, 01:06
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak szukać wielu skrzynek w krótkim czasie?

Post autor: kitu »

Witam.
Co prawda keszuję od jakigoś krótkiego czasu, jednak już jako tako rozeznanie trochę mam. Myślę że te 30-40 keszy, jak kto się uprze, to może w pojedynkę, ale zespołom jest łatwiej (więcej pomysłów, kamuflaż działań itp.). A co do urządzeń, smartfony są ciężkie do szukania, moja siostra używa htc desire (android) z programem locus, nie widziałem samego programu, ale słyszałem od Niej, że jest ciężko. No i ta padająca bateria.

A co do wczytywania kilkunastu keszy, to przy nowych nawigacjach które wspierają GC, to ściąganie 20 keszy ze stronki, zajmuje mi 4 minuty, potem hurtem wrzucam do garniaka i lecę szukać, wszystkie opisy i współrzedne mam w urządzeniu. Czasami tylko ciężko znaleźć jakies skubańce, bo nie mam zdjęć :P

Lubię rzeczy praktyczne. Jakbym miał trzy telefony (smartfony?) z trzema różnymi systemami, posłałbym je na aukcję, za tą kasę nabyłbym to co mam teraz :D Czyli samsunga solida i etrex'a 10. Mówią, że każda sroka swój ogonek chwali, także sugeruj się bardzo tą opinią :)
Obrazek
lazyjones
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek 24 października 2011, 19:41
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Post autor: lazyjones »

Pliszka.
Mnie z Locusem jest tak łatwo, że nie wyobrażam sobie łatwiej. Jeśli moduł GPS jest ok, to szukanie to bajka.

~wytapatokowane z trzetapaciej gatapalaktyki włatapasnymi patapalcyma~
Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Posty: 1141
Rejestracja: środa 30 grudnia 2009, 10:15
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Jak szukać wielu skrzynek w krótkim czasie?

Post autor: łowca »

Metoda na znalezienie większej ilości skrzynek jest prosta.

1. Znaleźć okolicę, gdzie skrzynek jest więcej.
2. Rozplanować trasę
3. Załadować skrzynki do GPSa (ewentualnie jeśli szukamy online - spisać sobie na kartkę po kolei, co chcemy znaleźć.
4. Iść i znaleźć
5. Zalogować to, co znaleźliśmy.

Kluczowy, ośmielę się podkreślić, jest punkt 2.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.
Pyra
Wyjadacz
Posty: 424
Rejestracja: czwartek 24 czerwca 2010, 21:40
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Re: Jak szukać wielu skrzynek w krótkim czasie?

Post autor: Pyra »

Witam
Nowsze wersje Garminów, znacznie ułatwiają sprawę. Poza mapą na której dokładnie widać położenie keszy w terenie i można na bieżąco korygować zaplanowaną trasę, umożliwiają zapisanie znalezienia (automatycznie zapisuje czas, można dodać krótki komentarz, czy od razu ocenić kesza). Umożliwiają też wgranie całych opisów ze zdjęciami. Ja na stałem mam wgrana okolicę 80 km, oraz dogrywam rejony w które się udaję (promień około 20km).
Poza tym, jak wspomniał łowca, dobry plan, "bogata" okolica i trochę samozaparcia.
Poza tym, hardcor'owcy, keszują po kilkanaście godzin dziennie. Wydaje mi się, że optymalny team, to 2 - 4 osób, już jest kilka spojrzeń na problem, a jeszcze nie zwracają uwagi, poza tym jedni maskują inni szukają.
Bardzo popularne są też nocne wypady, ale to raczej na miejskie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 07 kwietnia 2011, 13:13
Podziękował;: 26 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: Jak szukać wielu skrzynek w krótkim czasie?

Post autor: maryush »

Wydaje mi się że kolega Lex17 ma problem nie z czasem na szukanie poszczególncyh keszy, ale ze sposobem ładowania bazy keszy do giepsa. Wygląda na to że jest to ładowanie po jednym keszu. Masakra.
Rozwiązanie - zgrywać całe większe paczki keszy z okolicy. Na OC to np. województwami, jeśli nie chce sie całej Polski zgrywać (duży plik, wolne działanie softu do kezowania).
Na GC - albo wykupienie konta premium i wtedy Pocket Query (czyli tak jak normalne wyszukiwanie na OC) albo faktycznie pojedyncze pliki zgrywać, wrzycić do jednego katalogu w telefonie i wtedy załadować taką bazę (a nie plik po pliku), albo coś takiego jak PQ Libre, czyli zgrywanie setek keszy z danego obszaru hurtem.
Potem wrzucasz takie pliki z WIELOMA keszami do smartfona, odpalasz soft do keszowania (sam uzywam GeoBeaggle i polecam), ładujesz bazę i masz na mapce nie jeden kesz, a setki i tysiące. No i leciasz od jednego do drugiego. Jak okolica gęsta to w kilka godzin mozna trzasnąć te 40 keszy.
Mój GeoBeaggle chodzi na starym Androidzie, ale i na inne systemy też są aplikacje.
Teokryt
Wyjadacz
Posty: 463
Rejestracja: poniedziałek 06 sierpnia 2012, 12:19
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak szukać wielu skrzynek w krótkim czasie?

Post autor: Teokryt »

Ja to aplikuje sobie wybrane województwo (lub promień) do SmartGPX, potem OCIDem dogrywam zdjęcia, i wio. W przypadku bardzo znanego rejonu poszukiwań -> ściągam KML i wrzucam na google maps potem juz w telefonie sobie badam online jak trzeba. No i nieśmiertelne m.opencaching.pl. Obywam sie bez "dedykowanych" GPSów :)
Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Posty: 889
Rejestracja: wtorek 15 czerwca 2010, 11:26
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Odp: Jak szukać wielu skrzynek w krótkim czasie?

Post autor: Rob »

Na Androida Locus + awaryjny GPX. Warto zainwestować w wersję pro, jeżeli już wiesz że keszowanie to będzie zabawa na dłużej. Koszt ok 30 zł. A jak nie, to jest wersja free reklamami i ograniczoną funkcjonalnością.
Co potrafi?
-wrzucasz kesze z okolicy z wszystkimi zdjęciami, przez co opis kesza wygląda jak ma stronie oc, praktycznie paroma tapnięciami
-obsługuje mapy wektorowe (darmowe) offline np. OSM, UMP
-obsługuje mnóstwo map online z możliwością zgrania na telefon do użytku offline
-obsługuje mapy Geoportalu
-możesz nagrać sobie trasę z wypadu i jednocześnie keszować
-jeżeli chcesz gdzieś podjechać autem włączasz nawigacje głosowa
-jeżeli keszujesz rowerowo możesz stworzyć sobie trasę, a locus poprowadzi cię głosowo
-reszta na stronie producenta ;)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Karls
Forumator
Posty: 620
Rejestracja: czwartek 15 września 2011, 20:58
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Odp: Re: Jak szukać wielu skrzynek w krótkim czasie?

Post autor: Karls »

kitu pisze:A co do urządzeń, smartfony są ciężkie do szukania, moja siostra używa htc desire (android) z programem locus, nie widziałem samego programu, ale słyszałem od Niej, że jest ciężko. No i ta padająca bateria.
Locus jest banalnie łatwy, co do padającego baterii to jeszcze mi się nie zdarzyło. Najdłużej na evencie chodziłem od 11 do 18 około i jeszcze nie podała wiec jak nie keszujesz w trenie pod namiotem przez kilka dni to jest ok.
kitu pisze: ściąganie 20 keszy ze stronki, zajmuje mi 4 minuty, potem hurtem wrzucam do garniaka i lecę szukać
Na telefonie jest jeszcze łatwiej bo pobierasz z poziomu urządzenia. Pobranie listy OC całej okolicy i załadowania to kwestia 2min.

Chyba optymalnie mieć telefon z androidem i do tego zewnętrzny moduł pod bluetooth. Moduły wbudowane w telefon mogą robić problemy w gęstych lasach. Chociaż ja jak na razie sobie radzę ;-)

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalk 4
ObrazekObrazekObrazek
Belushi
Stały bywalec
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 30 kwietnia 2009, 09:12
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Kontakt:

Re: Jak szukać wielu skrzynek w krótkim czasie?

Post autor: Belushi »

HTC Desire X z programem Kuby (trzeba miec dostep do netu) - http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?f=6&t=7550
E52 ze SmartGPX
Karta Aero2 chocby nawet.
I zeby sie zareklamowac: http://allegro.pl/powerbank-9300mah-bat ... 76670.html mam taki na stale wlozony w plecak keszera. W zupelnosci wystarcza na ponad 24 godziny pracy z wlaczonym wszystkim co sie da na pokladzie HTC (dluzej nie testowalem) lub naladowanie telefonu prawie dwa razy (4 dni pracy zwyklej bez normalnego ladowania)
Jak jade gdzies dalej to w domu sciagam pliki GPX promien 50 km i pakuje w E52, jak wyjazd nagly to mam program Kuby.
Tylko tak sobie mysle- 40 keszy w jeden dzien to mimo wszystko sporo (nie licze Warszawy ;) ). Przy 10h keszowania wychodzi jeden na 15 minut. Malo sie wtedy zobaczy...
Pozdrawiam
Belushi
http://www.rzeszuf.com
skyqen
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: wtorek 04 września 2012, 20:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Jak szukać wielu skrzynek w krótkim czasie?

Post autor: skyqen »

Lex17 pisze:Da się jakoś zapisać na raz kesze z danego obszaru?
Tak, opcja "szukaj skrzynki", podajesz nazwę miasta albo współrzędne, ustawiasz promień i sciągasz (wybierając odpowiedni format do swojej nawigacji- http://i.imgur.com/a3Es82D.png ).
Lex17 pisze:Ale jak je potem wczytać i do czego?
Zależy, każdy lubi inny program. Na windows mobile- ozi explorer albo twonav. Na androida - locus, columbus. Na forum są już wątki o programach na androida więc nie będę się rozpisywał.
Lex17 pisze:i jak potem wygląda poszukiwanie?
Wychodzisz z domu, lapiesz fixa i idziesz na kesze :wink:
kitu pisze:Czyli samsunga solida i etrex'a 10.
O ile wybór solida w pełni rozumiem, o tyle etrexa 10 nie bardzo. Jak można polecać bezmapowca który kieruje nas tylko na azymut? Przecież bez mapy nie wiemy czy kesz znajduję się przy leśnej drodze czy musimy przedzierać się cały czas przez dżunglę, gdzie dokładnie jest schowany w mieście (wiadomo jak gps działa w otoczeniu wysokich budynków). Takich przykładów jest bardzo dużo. Oczywiście jeśli Tobie taki sprzęt odpowiada to nic mi do tego i życzę wielu znalezień :wink:
Obrazek
Lex17
Nowy na forum
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 27 sierpnia 2013, 00:22
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak szukać wielu skrzynek w krótkim czasie?

Post autor: Lex17 »

Keszowanie w grupie raczej odpada, bo jestem raczej samotnikiem ;) i zwyczajnie nie mam (zwłaszcza tutaj) za dużo znajomych nastawionych na takie aktywności.
kitu pisze:Jakbym miał trzy telefony (smartfony?) z trzema różnymi systemami, posłałbym je na aukcję, za tą kasę nabyłbym to co mam teraz :D Czyli samsunga solida i etrex'a 10. Mówią, że każda sroka swój ogonek chwali, także sugeruj się bardzo tą opinią :)
Dwa muszę mieć, na co dzień mieszkam/pracuję w Niemczech więc muszę mieć jeden tel. na niemiecką, a drugi na polską kartę :P (trzeci nie zaszkodzi też, bo mam jeszcze trzecią kartę - na tanie rozmowy do Polski ;) ale tak poważnie, to po prostu szkoda mi go sprzedać za bezcen, a wiele za niego nie dostanę, więc się chyba nie opłaca).
maryush pisze:Wydaje mi się że kolega Lex17 ma problem nie z czasem na szukanie poszczególncyh keszy, ale ze sposobem ładowania bazy keszy do giepsa. Wygląda na to że jest to ładowanie po jednym keszu. Masakra.
Masz rację (chociaż rady kolegów wyżej również bardzo cenne były dla mnie). Nawet nie wiedziałem o takiej opcji "ładowania hurtowego" :P pewnie dlatego, że póki co działam raczej na GC (ale już niedługo OC.pl wypróbuję, bo weekend w PL się szykuje ;) ), a tam, jak mówisz, musiałbym wykupić konto premium... (myślałem już o rejestracji na OC.de, bo pewnie ma podobne opcje co OC.pl, ale tam biednie z keszami baardzo jak widzę na mapie i jak już z resztą ktoś na tym forum kiedyś pisał).

Jak dotychczas moim głównym sprzętem do keszowania jest stary smartfon z Windows Mobile a na nim mam program BasicGPS (Cachebox mi z jakiegoś powodu nie działa), z pojedynczymi keszami radzi sobie całkiem dobrze (widzę na kompasie w którym kierunku jest kesz i ile jeszcze do niego metrów, a to najważniejsze), chociaż potrafi zgubić sygnał GPS i wtedy to już po zabawie (bo to nie program gubi tylko telefon).
Więc kiedy się gubi, przełączam się na Nokię Lumię 800 (Windows Phone 7.8 ), na której dotychczas miałem tylko fabryczną nawigację - ona potrafi pokazać cel po wpisaniu współrzędnych ale prowadzi tylko do dróg, więc mało dokładnie (choć przedwczoraj kierując się na oślep na chorągiewkę, która oczywiście nie była na drodze, znalazłem kesza w środku lasu, więc da radę jak się uprzeć ;) no ale to w dużej mierze dzięki podpowiedziom wcześniej przeczytanym no i temu, że pierwszy GPS padł tylko 100m od kesza), myślę że z odpowiednim programem byłoby to dobre urządzenie, bo sygnał łapie szybko, praktycznie wszędzie i dobrze trzyma. Przed chwilą zainstalowałem Geocaching Plus (nie wiem czy to dobry wybór ale od czegoś trzeba zacząć), chociaż przydało by mi się też chyba coś, co po prostu doprowadzi do podanych koordynatów wpisanych ręcznie (nie wiem czy w Geocaching Plus można ręcznie je edytować), tzn. doprowadzi troszkę dokładniej niż "fabryczna" nawigacja (czyli pokazując odległość od kesza w jakichś jednostkach, a nie tylko że jestem gdzieś w lesie, a kesz też gdzieś w lesie mniej-więcej na wprost ;) ).
GPSa na telefonie z Androidem nigdy nie testowałem więc nie wiem (telefon miał iść na sprzedaż, ale chyba się nie opłaca, więc może do geocachingu się jednak przyda ;) ). Ale nie mogę ściągnąć Locusa, bo Android Market mi go nie wyszukuje i w związku z tym nie wiem jak go pobrać inaczej :(

Aha, jeszcze jedno pytanie mi się nasuwa (czytając o ściąganiu fragmentów map...) a nie ma jakiejś opcji co by już na te mapy, które mam (na WP to mapa Polski i Niemiec z tej fabrycznej nawigacji, a na WM mam AutoMapę z mapami Europy) po prostu nanieść jakoś kesze? Czytałem już o Waypointach do AutoMapy (ale ich jeszcze nigdy nie dodawałem i też nie mam o tym pojęcia ;) no ale widziałem tematy, więc będę czytać i się uczyć), ale czy to się sprawdzi też podczas keszowania na pieszo? No i chyba z taką dokładnością (co do metrów) to mi nie pokaże?

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi :)

A ogólnie to cieszę się, że jednak te kilkadziesiąt keszy na raz, to raczej ewenement, a nie że to ze mną coś nie tak, skoro udaje mi się jak na razie max 6 na raz zaliczyć ;)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 07 kwietnia 2011, 13:13
Podziękował;: 26 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: Jak szukać wielu skrzynek w krótkim czasie?

Post autor: maryush »

Lex17 pisze:GPSa na telefonie z Androidem nigdy nie testowałem więc nie wiem (telefon miał iść na sprzedaż, ale chyba się nie opłaca, więc może do geocachingu się jednak przyda ;) ). Ale nie mogę ściągnąć Locusa, bo Android Market mi go nie wyszukuje i w związku z tym nie wiem jak go pobrać
Podejrzewam że aktualna wersja Locusa w Markecie wymaga wyższego Androida niż masz w telefonie. Musisz albo:
Zaktualizować Androida do wyższej wersji
Albo jeśli to nie wystarczy i nadal nie widzisz apki a Markecie, to musisz poszukać w necie starszej wersji Locusa (plik .apk), takiej która działa na takiej wersji systemu, którą masz w telefonie. Ja tak mam np. z Janosikiem. Wtedy sciągasz na telefon .apk i instalujesz jakbyś to robił na kompie w Windowsie.
Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Posty: 889
Rejestracja: wtorek 15 czerwca 2010, 11:26
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Jak szukać wielu skrzynek w krótkim czasie?

Post autor: Rob »

Dokładnie, sprawdź jakiego masz Androida. Locus wymaga wersji 2.2 lub nowszej.
ObrazekObrazek
m1strzunio
Nowy na forum
Posty: 10
Rejestracja: wtorek 05 marca 2013, 14:22
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak szukać wielu skrzynek w krótkim czasie?

Post autor: m1strzunio »

Lex17 pisze:
kitu pisze:Jakbym miał trzy telefony (smartfony?) z trzema różnymi systemami, posłałbym je na aukcję, za tą kasę nabyłbym to co mam teraz :D Czyli samsunga solida i etrex'a 10. Mówią, że każda sroka swój ogonek chwali, także sugeruj się bardzo tą opinią :)
Dwa muszę mieć, na co dzień mieszkam/pracuję w Niemczech więc muszę mieć jeden tel. na niemiecką, a drugi na polską kartę :P (trzeci nie zaszkodzi też, bo mam jeszcze trzecią kartę - na tanie rozmowy do Polski ;) ale tak poważnie, to po prostu szkoda mi go sprzedać za bezcen, a wiele za niego nie dostanę, więc się chyba nie opłaca).
Jak mieszkasz w Niemczech to możesz keszować na potęgę a na stary smartfon zainstaluj c:geo. Ściągniesz nim szybko wszystkie kesze z obu serwisów a z GC w Niemczech jest multum skrzynek. Program jest banalny w obsłudze i nie musisz nic kombinować z 5cioma różnymi. Ja sam ściągam nim keszcze mimo, że mam garmina do wypadów w las bo cenię swój czas i zawsze mogę podejrzeć spojlera w środku lasu bo nawet gdy nie ma dostępu do neta to zdjęcia są zachowane w pamięci urządzenia w przeciwieństwie do locusa (tylko pamiętaj że do locusa można lepsze mapy wgrać z lepszą dokładnością ścieżek i szlaków co jest ważne z dala od cywilizacji) ;-)
ODPOWIEDZ