Jak z waypointów stworzyś trasę ?

Zaczynasz zabawę, tu znajdziesz pożyteczne informacje. Tu również możesz się przywitać...

Moderator: Moderatorzy

zws
Nowy na forum
Posty: 2
Rejestracja: piątek 22 lutego 2013, 13:36
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Jak z waypointów stworzyś trasę ?

Post autor: zws »

Witam serdecznie.
Przygotowuję się do wycieczki, połączonej z podjęciem multikesza http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=24424
GPX dla tej skrzynki zawiera pojedyncze waypointy. Chciałbym na komputerze zaplanować drogę i ustawić kolejność punktów do odwiedzenia, po czym zapisać gpx-a jako trasę, aby nawigacja prowadziła mnie wg przygotowanych wcześniej założeń.
Wiem, że można to zrobić w notatniku, ale to trudne i pracochłonne, zwłaszcza gdy się nie zna terenu.

Czy istnieją jakieś (najlepiej darmowe) programy na xp, które w prosty sposób, pomagają połączyć posiadane waypointy i zapisać całość jako trasę ?
Do nawigowania używam TrekBuddy.
Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Posty: 889
Rejestracja: wtorek 15 czerwca 2010, 11:26
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Jak z waypointów stworzyś trasę ?

Post autor: Rob »

Nie wiem jak stworzyć trasę w tym przypadku. Rozwiązaniem może być Locus, który potrafi wyświetlać te punkty po imporcie gpx gc.
ObrazekObrazek
brajan74
Stały bywalec
Posty: 117
Rejestracja: piątek 15 lipca 2011, 23:47
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: Jak z waypointów stworzyś trasę ?

Post autor: brajan74 »

Na Garmina najprościej obrobić to w darmowym MapSource. Ale skoro używasz TrekBuddy, to chyba cię to nie urządza.
zws
Nowy na forum
Posty: 2
Rejestracja: piątek 22 lutego 2013, 13:36
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak z waypointów stworzyś trasę ?

Post autor: zws »

Dziękuję za odpowiedzi.
Punkty się wyświetlają, tylko kolejność jest niewłaściwa.
MapSource musi mieć garminowe mapy. Ja mam mapy z Plan-u (galileos) - obraz .png + plik kalibracyjny .map w formacie oziego.
OziExplorer pewnie by załatwił sprawę, ale wersje darmowe tego nie obsługują, a zakup pełnej wersji jest w moim przypadku ekonomicznie nieuzasadniony.
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Jak z waypointów stworzyś trasę ?

Post autor: Lza »

w BaseCamp (http://www.garmin.com/en-US/shop/downloads/basecamp) i mapsource możesz poprzestawiać ręcznie kolejność punktów. (najpiwerw trzeba wybrać opcję utworzenia trasy z waypointów)

BaseCamp jest darmowy, możesz do niego użyć darmowej mapy OSM http://garmin.osmapa.pl/?q=node/4, pobierasz Wersję dla Garmin MapSource na PC (instalator .exe).

po przestawieniu punktów w wybranej kolejności możesz zapisać sobie tak przetworzony gpx. Użycie BaseCampa nie obliguje cię do użycia GPX na odbiorniku garmina. Garminy i tak nie nadają się do geocachingu w trakcie nawigowania po wytyczonej trasie. Gpx nigdy nie zawiera przebiegu trasy, tylko same punkty, przebieg trasy taką a nie inną drogą wyznaczają urządzenia na którym gpx jest wgrany, w zależności od posiadanych map i konfiguracji urządzenia.
ODPOWIEDZ