Skrzynki magnetyczne

Zaczynasz zabawę, tu znajdziesz pożyteczne informacje. Tu również możesz się przywitać...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Czupax
Nowy na forum
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 01 kwietnia 2012, 18:57
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Skrzynki magnetyczne

Post autor: Czupax »

Witam wszystkich
Jestem stosunkowo swiezakiem w geocachingu. Naczytalem sie wiele tematow na forum na rozne tematy, lecz nie ma zadnego konkretnego poswieconego skrzynka magnetycznym. W mojej okolicy jest kilka takich keszy wiec prosilbym o pare podpowiedzi na ten temat :)
Jak sie za to zabrac, jak szukac , co kupic na poczatek,itp.
Pozdrawiam
Grzegorz


Wysłane z mojego HTC Desire Z za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: Skrzynki magnetyczne

Post autor: lavinka »

1. Nie każdy magnes się nadaje, najlepsze są neodymowe, kosztują grosze, można kupić w internecie lub w sklepie z magnesami na miejscu (jeśli jesteś z Warszawy, polecam magnesy.eu w rejonie Wólczyńskiej na Bielanach). Okrągłe wychodzą taniej niż prostokątne.
2. Magnes powinien być dobrze przymocowany, jeśli się da to od środka pojemnika (tu najlepiej sprawdzają się grupy magnesów) lub w przypadku mikrusów dobrze i solidnie podklejony taśmą. Co jakiś czas trzeba serwisować, bo taśma się zużywa.
3. Można testować przyczepność skrzynki z fantami na lodówce, ale pamiętajmy że elementy w terenie często są zardzewiałe i magnesy dużo słabiej trzymają, tak ze 2x słabiej.
4. Najlepiej gdy magnetyk ma suchą miejscówkę, woda pogarsza stan nawierzchni do której jest przyczepiony kesz i może on odpaść po ulewnych deszczach.
5. Polecam większe skrzynki magnetyczne, nie tylko ependorfki, także większe próbówki, opakowania po płaskich kremach typu nivea, wazelinkach czy dropsach dla dzieci.
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Czupax
Nowy na forum
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 01 kwietnia 2012, 18:57
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Skrzynki magnetyczne

Post autor: Czupax »

Dziękuje za szybką odpowiedź :)
W przyszłości przy tworzeniu takowej skrzynki na pewno skorzystam z tych informacji.
Chciałbym się jeszcze dowiedzieć jak wygląda szukanie takich keszy? To polega na tym że one są gdzieś przymocowane do czegoś metalowego dzięki tym magnesom? Czy musze chodzić w ręku z magnesem (ewentualnie magnesem na sznurku) i wszędzie dotykać aż przyciągnę do siebie skrzynkę ? Właśnie tego jeszcze niezupełnie rozumiem.
Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Posty: 807
Rejestracja: wtorek 30 marca 2010, 15:52
Podziękował;: 28 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Re: Skrzynki magnetyczne

Post autor: Ranwers »

lavinka pisze:[...]3. Można testować przyczepność skrzynki z fantami na lodówce, ale pamiętajmy że elementy w terenie często są zardzewiałe i magnesy dużo słabiej trzymają, tak ze 2x słabiej.
Ciężko dać za mocny magnes, szczególnie przy mocowaniu wewnątrz pojemnika - dla tego jeżeli masz wątpliwości, to wybierz większy, bądź większą ilość.
lavinka pisze:4. Najlepiej gdy magnetyk ma suchą miejscówkę, woda pogarsza stan nawierzchni do której jest przyczepiony kesz i może on odpaść po ulewnych deszczach.
Bardzo słuszna uwaga - ja już znajdywałem moje magnetyki, które odpadły razem ze sporą warstwą rdzy :(

Co do szukania, to najczęściej (chociaż nie jest to regułą) kesz taki jest niewidoczny, ale możliwy do wymacania. W zależności od rozmiaru maca się elementy metalowe aż nie poczujesz, że coś się poruszyło, a jednak dalej wisi :P
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Posty: 1141
Rejestracja: środa 30 grudnia 2009, 10:15
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Skrzynki magnetyczne

Post autor: łowca »

Nie :)
'Skrzynka magnetyczna' to po prostu skrzynka, którą założyciel utknął gdzieś za pomocą magnesu wbudowanego w skrzynkę (tak jak to Lavinka opisała). Czyli masz pudełko, do niego przyczepiony na stałe magnes. I to pudełko przyczepiasz do czegoś metalowego (piorunochron, słup wysokiego napięcia ... NIE, żartowałem). Ale słup reklamowy może być.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.
Awatar użytkownika
pan_ryba
Wyjadacz
Posty: 275
Rejestracja: środa 04 maja 2011, 19:40
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Skrzynki magnetyczne

Post autor: pan_ryba »

Ja dodam tylko, że czasami oczekiwanie metalowych konstrukcji to błąd... ;)
Obrazek Obrazek
Mówię stanowcze nie: zakopywaniu, workom oraz rdzewiejącym pojemnikom!
Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Posty: 1141
Rejestracja: środa 30 grudnia 2009, 10:15
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Skrzynki magnetyczne

Post autor: łowca »

pan_ryba pisze:Ja dodam tylko, że czasami oczekiwanie metalowych konstrukcji to błąd... ;)
Wbijaniu gwożdzi w drzewa mówimy stanowcze NIE.

;)
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: Skrzynki magnetyczne

Post autor: Pawel brasia »

Czupax pisze:Chciałbym się jeszcze dowiedzieć jak wygląda szukanie takich keszy? To polega na tym że one są gdzieś przymocowane do czegoś metalowego dzięki tym magnesom?
Tak. Trzeba bardzo uważnie przyjrzeć się otoczeniu a najczęściej obmacać wszystko co metalowe (i nie tylko).
Czupax pisze: Czy musze chodzić w ręku z magnesem (ewentualnie magnesem na sznurku) i wszędzie dotykać aż przyciągnę do siebie skrzynkę ?
Czasami tak, choć nie "wszędzie" a w określone miejsce. Np tu: OP165A , OP15B5
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Skrzynki magnetyczne

Post autor: miklobit »

łowca pisze: Wbijaniu gwożdzi w drzewa mówimy stanowcze NIE.
;)
Ale wbijaniu w drewno mówimy tak :!:
Poza tym do drzewa na magnesie można przyczepić kesza na różne patenty.
Ale czy warto tu wymieniać wszystkie tricki ? przecież każdy powinien własną inwencję wykazać :D .
Albo znaleźć tyle skrzynek, żeby poznać wszystkie możliwości osobiście.
Awatar użytkownika
natasza&misiek
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: piątek 23 grudnia 2011, 14:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Skrzynki magnetyczne

Post autor: natasza&misiek »

Dla mnie najważniejsze to to że magnetyk musi być przyczepiony do czegoś metalowego. Jeszcze się nie spotkałem aby magnetyk był np w drewnianej budowli, ale ja mam mało na koncie znalezionych.
Zgadzam się również z miklobitem, że jeśli gwóźdź ma być w wbity w deskę to jestem oczywiście ZA, nigdy nie niszczymy zieleni :):):)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: Skrzynki magnetyczne

Post autor: lavinka »

Pamiętajmy również, ze aluminium nie przyciąga magnesów, co niestety boleśnie parę razy odczułam przy próbie założenia paru magnetyków. Jedna skrzynka wpadła mi wtedy do szpary i leży do dziś, a ja się ciągle nie mogę wybrać w to miejsce, by dokleić jakimś super klejem blaszkę inposta, by przyczepić do niej kesz Ale to też pochodna z tego, że zrezygnowałam z zakładania miejskich skrzynek. Te co już są sprawiają zbyt dużo problemów. Nie nadążam z reaktywacjami.
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
szanto
Wyjadacz
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 22 września 2011, 19:41
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Re: Skrzynki magnetyczne

Post autor: szanto »

łowca pisze:Nie :)
'Skrzynka magnetyczna' to po prostu skrzynka, którą założyciel utknął gdzieś za pomocą magnesu wbudowanego w skrzynkę ... Czyli masz pudełko, do niego przyczepiony na stałe magnes. I to pudełko przyczepiasz do czegoś metalowego...
Mam jedną swoją skrzynkę, skrzynkę magnetyczną, która nie spełnia tych warunków. Ba, jest nawet ich przeciwnością! :D
Sama jest metalowa a magnes służy za jej port macierzysty [miejsce stałego lokowania].
Obrazek ObrazekObrazek
rredan
Stały bywalec
Posty: 157
Rejestracja: wtorek 11 października 2011, 19:55
Podziękował;: 32 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Skrzynki magnetyczne

Post autor: rredan »

Zamiast oklejania folią magnesów na zewnątrz pojemnika lepiej użyć cienkościennej rury termokurczliwej. Kosztuje to grosze, a jest trwalsze i bardziej estetyczne od taśmy klejącej (izolacyjnej).
Gwoździ w drzewach też nie lubię ale papiak czy pinezka też może utrzymać kesza ale do łyka i tym bardziej drewna nie sięgnie i pozostając w korowinie nie wyrządzi szkód drzewu. No właśnie, czy drzewu? Bo co też gwóźdź może zrobić złego? Przerwać transport pokarmu? Gwoździ musiałoby być b. dużo. Jak każda, rana po gwoździu teoretycznie może stać się bramą dla patogenów.... ale jeden gwóźdź? Z tym niewbijaniem gwoździ, to idzie raczej o drwali, przemysł drzewny i ich narzędzia, którym gwóźdź może narobić trochę kłopotu. Tyle tylko, że nie gwoździk.
Polecam Magnetyczne kesze Krzycha Bluesa wymienione przez Brasię. Zabawy z nimi kupa, jeden już niestety zaginął, a Założyciel ich nie serwisuje.
Zdarzało mi się znaleźć bezpojemnikowe magnetyczne kesze czy etapy multaków zrobione z płaskiego neodyma albo taśmy magnetycznej. Te drugie trudniejsze do wymacania. Np. Afryka Kazika czy Labor omnia vincit .
misspaula23
Nowy na forum
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 12 stycznia 2012, 21:23
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Skrzynki magnetyczne

Post autor: misspaula23 »

Witam wszystkich :wink:
Aby nie mnożyć tematów postanowiłam napisać tutaj.
Otóż chcę założyć swoja pierwszą skrzynkę magnetyczną w jajku po kinderniespodziance, zamierzam kupić magnes neodymowy walcowy.
Moje pytanie to - jakich wymiarów co najmniej powinien być ten magnes, aby mógł utrzymać skrzynkę tej wielkości?
Sebastian
Forumator
Posty: 866
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2008, 19:31
Podziękował;: 56 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Skrzynki magnetyczne

Post autor: Sebastian »

Przy tej wielkości keszy używam takowych - MW 12,5 X 2 / N35 - http://www.magnesy.eu/mw_12,5_x_2__n35_ ... t-452.html

Pozdrawiam - Sebek
Obrazek
ODPOWIEDZ