open.pl a geo.com

Zaczynasz zabawę, tu znajdziesz pożyteczne informacje. Tu również możesz się przywitać...

Moderator: Moderatorzy

piszu
Nowy na forum
Posty: 1
Rejestracja: piątek 06 stycznia 2012, 22:43
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

open.pl a geo.com

Post autor: piszu »

Witam wszystkich!
Ogólnie mam pytanie, o różnice między geocaching.com a opencaching.pl a w zasadzie o różnice w mapkach w obu tych serwisach.
rozumiem, open~ jest polski, ale nie zczytuje skrzynek z geo, no i na odwrót (oczywiście nie mówię tutaj o wszystkich skrzynkach).
Osobiście używam androida, aplikacji c.geo no i szukając tam nie wyświetlają mi się skrzynki z open~.pl

Ogólnie pytanie, czego, którego serwisu lepiej używać? Chodzi mi o dostępność aplikacji na androida (często jeżdżę ale bez kompa, tylko tel) oraz ilości skrzynek i ich dostępności.

Bo chyba nie ma możliwości w jakiś sposób gdzieś połączyć kont żeby pokazywało znalezione w obu serwisach?
Chyba, że coś pominąłem i się mylę.
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: open.pl a geo.com

Post autor: Pawel brasia »

Są to dwa, niezależne od siebie serwisy. Jeden darmowy, drugi częściowo płatny.
Są osoby, które bawią się tylko w jednym serwisie, są takie, które bawią się w obu. Porównaj gdzie jest więcej keszy, wszystkie inne za i przeciw i sobie odpowiedz w co się chcesz bawić. Jeden serwis nie wyklucza drugiego.. ale z takim tematem uważaj, bo jest dość drażliwy.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Sebastian
Forumator
Posty: 866
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2008, 19:31
Podziękował;: 56 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: open.pl a geo.com

Post autor: Sebastian »

Możesz porównać funkcjonalność poszczególnych serwisów:

http://coord.dafb-o.de/plattformen/vergleich.html

Lepiej używać serwisu opencaching.pl :D i tyle w tym temacie.

Pozdrawiam - Sebek
Obrazek
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: open.pl a geo.com

Post autor: Lza »

Jeśli w geokeszingu pociągają Cię miejsca które można odkryć dzięki skrzynkom - polecam zabawę w obu serwisach. Jednak zabawa w obu serwisach jest uciązliwa od strony technicznej, ale nie niemożliwa. Korzystając z obu serwisów masz dostęp do większej ilości miejsc do odwiedzenia.

główne róznice to:

- odpłatność za korzystanie z niektórych funkcji serwisów internetowych: OC 100% darmowy, GC: płatny
- łatwość i przejrzystość wyszukiwania keszy, ściągania plików z keszami z internetu na GPS: kwestia indywidualna, w mojej ocenie OC ma miażdżąco bardziej przejrzysty interfejs niż GC.
- ilość keszy: globalnie rzecz ujmując na GC jest setki razy więcej keszy niż na OC, ale na terenie Polski w serwisie http://www.opencaching.pl znajdziesz kilka tysięcy więcej keszy niż na http://www.geocachnig.com. po prostu bawiąc się w Polsce wyłącznie na GC bardzo szybko dojdziesz do momentu, że odnajdziesz wszystkie kesze w swojej okolicy i będizesz musiał jeździć setki km żeby się znaleźć przy jakimś keszu.
- towarzystwo na OC poznasz mnóstwo wspaniałych otwartych i przyjaznych osobowości,
wątpliwe jest żeby ktoś gmerał Ci w logach, opisach skrzynek i ingerował w ich treść lub publicznie bądź prywatnie wytykał ich zawartość - co jest normalną praktyką na GC.

Podsumowując - jeśli nie obawiasz się kłopotów i kretyńskich oskarżeń (tzn umiesz je ignorować)- wybierz oba systemy, jeśli lubisz spokojne i miłe keszowanie bez barier wybierz OC, jeśli lubisz ślepo przestrzegane i egzekwowane regulaminy - GC będzie idealnym systemem.

To jest wypowiedź średnio zaawansowanego dwu-systemowca, (łącznie w obu systemach zdobyliśmy już setki keszy) i może mieć zabarwienie osobiste. Wybierz sam co uważasz za model bliższy swojej osobowości. Pozdrawiam i życzę fantastycznej zabawy, mam nadzieję że wspólnej z nami. :-)
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: open.pl a geo.com

Post autor: miklobit »

Jeżeli będziesz chciał szukać skrzynek na GC.com to bez wniesienia opłaty za "premium member" pobieranie danych będzie upierdliwie niewygodne.
Tzn. oficjalnie nie da się sciągnąć listy skrzynek np całej okolicy do pliku gpx czy innego formatu, żeby móc potem korzystać off-line.
Szukając poza Polską ( gdzie skrzynek GC.com jest wiele więcej niż z lokalnych OC ) wg mnie najwieksza bariera to język.
Mało skrzynek ma opisy po angielsku.
Ostatnio trochę próbowałem keszować za zachodnią granicą i wyszło na to , że bez taniego połączenia internetowego w telefonie albo translatora PL/DE off-line to będzie bardzo droga impreza..
Za ten post autor miklobit otrzymał podziękowanie:
Jiff
u810
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: wtorek 28 września 2010, 18:11
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: open.pl a geo.com

Post autor: u810 »

Najlepiej na obu. Dla gc.com masz już dostęp online dla OC będzie trochę niewygodnie bo będziesz musiał sobie wyszukać kesze, zapisać do pliku gpx ( na dole strony klikasz GPX_GC ) i zaimportować do c:geo.
Szczęśliwie jest coś podobnego dla OC http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?f=6&t=6604 - nie testowałem więc nie mam opini.

Na gc.com członkostwo premium potrzebne jest tylko by móc ściągać tzw. pocket queries, które szczerze nie wiem do czego komu są potrzebne. Dodatkowo bez premium nie można ignorować keszy ( ukrywać ich na mapce) i na tym kończą się znane mi zalety premium.

Łza pisze:wątpliwe jest żeby ktoś gmerał Ci w logach, opisach skrzynek i ingerował w ich treść lub publicznie bądź prywatnie wytykał ich zawartość - co jest normalną praktyką na GC.
Jeśli nie będziesz w każdym logu na GC wychwalał jaki to super jest OC to nikt nie będzie gmerał. Zwyczajnie regulamin GC zabrania linkowania do innych serwisów. Oczywiście na niektórych działa to jak czerwona szmata na byka i nie mogą sobie odmówić wtrącania do
logów informacji o OC. Administratorzy traktują to jako reklamę i oczywiście linki do OC kasują, co powoduje że linkujący czuje się męczennikiem "za słuszną sprawę". No i tak to się kręci.

Jeśli raz przeczytasz tamtejszy regulamin i będziesz go z grubsza przestrzegał co nie sprawia żadnych trudności to nie ma problemów

Tak przy okazji regulaminu. Na OC musisz obowiązkowo łamać regulamin.Jeśli ktoś zwróci uwagę że łamiesz regulamin, zarzuć że
"psuje zabawę".


Na OC jest więcej keszy ale na GC moim zdaniem są ciekawsze, nie istnieją prawie "śmieciowe" kesze typu logbook w formie wydartej
z zeszytu kartki włożony do pudełka po margarynie, nie spotkałem też "spoiler kesza" czyli sytuacji gdzie współrzędne są przestrzelone
o ponad 20 metrów a autor kesza zaleca patrzeć na fotkę i według niej szukać.
Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Posty: 2053
Rejestracja: środa 24 września 2008, 19:51
Podziękował;: 31 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Re: open.pl a geo.com

Post autor: ronja »

piszu pisze:....Chyba, że coś pominąłem i się mylę.
Tak, mylisz się :wink: Decyzja należy tylko do Ciebie. Po prostu szukaj w obu - z czasem wyrobisz sobie swoje własne zdanie i własną postawę do obu systemów :) Pamiętaj też, że poza OC i GC jest sporo innych organizacji "keszerskich" i czasem fajnie jest skorzystać z ich portali. Poza tym czytanie, słuchanie, rozmawianie, podpatrywanie, itd... Zawsze trochę wiedzy więcej.
u810 pisze: ...Tak przy okazji regulaminu. Na OC musisz obowiązkowo łamać regulamin.Jeśli ktoś zwróci uwagę że łamiesz regulamin, zarzuć że "psuje zabawę"...
Ciekawe spostrzeżenie, ciekawe ... Na moje masz jak w banku nominację w kategorii "Osobowość roku". Zupełnie nie wiem, po co wyjechałeś z takim tekstem w tym wątku.
u810 pisze: ... Na OC jest więcej keszy ale na GC moim zdaniem są ciekawsze, nie istnieją prawie "śmieciowe" kesze typu logbook w formie wydartej z zeszytu kartki włożony do pudełka po margarynie, nie spotkałem też "spoiler kesza" czyli sytuacji gdzie współrzędne są przestrzelone o ponad 20 metrów a autor kesza zaleca patrzeć na fotkę i według niej szukać.
Każdy z nas ma własne doświadczenia. Jak masz ochotę, to polecam Tobie wyprawę po szlaku znalezionych przeze mnie keszy w obu systemach (nie jest ich tak dużo, więc dasz radę). Dojdziesz wtedy do wniosku, że świat skrzynek/skrytek nie daje się opisywać w tak jednoznacznym wymiarze, jak w prezentowanym przez Ciebie - "czarno - białym".
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Posty: 2510
Rejestracja: środa 26 marca 2008, 08:38
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Re: open.pl a geo.com

Post autor: Żywcu »

Właściwie, to wszelkie pomocne rady już padły - proponuję na tym poprzestać i nie wchodzić w polemikę (wiecie jak to się kończy...).
Jeśli kolega jeszcze ciekaw opinii, bardziej z drugiej strony - polecam zadać pytanie TU: http://forums.groundspeak.com/GC/index.php?showforum=74

Ja bawię się na obu platformach. W Polsce właściwie tylko na OC szukam ale staram się zakładać w obu serwisach.
Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: open.pl a geo.com

Post autor: lavinka »

miklobit pisze:Jeżeli będziesz chciał szukać skrzynek na GC.com to bez wniesienia opłaty za "premium member" pobieranie danych będzie upierdliwie niewygodne.
Tzn. oficjalnie nie da się sciągnąć listy skrzynek np całej okolicy do pliku gpx czy innego formatu, żeby móc potem korzystać off-line.
Szukając poza Polską ( gdzie skrzynek GC.com jest wiele więcej niż z lokalnych OC ) wg mnie najwieksza bariera to język.
Mało skrzynek ma opisy po angielsku.
Ostatnio trochę próbowałem keszować za zachodnią granicą i wyszło na to , że bez taniego połączenia internetowego w telefonie albo translatora PL/DE off-line to będzie bardzo droga impreza..
gpxa z GC da się ściągnąć, dzięki jednej takiej wtyczce na chrome. :)
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: open.pl a geo.com

Post autor: miklobit »

lavinka pisze: gpxa z GC da się ściągnąć, dzięki jednej takiej wtyczce na chrome. :)
Dlatego napisałem "oficjalnie"...
Wtyczek jest co najmniej kilka i do róznych przeglądarek.
Paradoksalnie używają ich nawet Ci za zapłacili za user'a "premium", bo np w gpx'ie uzyskanym oficjalną drogą zapisamych jest tylko kilka ostatnich wpisów do logu skrzynki,
a tym "na lewo" można zapisac wszystkie" :D
Awatar użytkownika
Maliniak
Forumator
Posty: 665
Rejestracja: sobota 27 grudnia 2008, 02:22
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: open.pl a geo.com

Post autor: Maliniak »

jedynie dodam, że raczej do c:geo nie bardzo chciał mi się importować gpx z OC.pl zaś polecam takie oprogramowanie na androida jakim jest Locus Pro (http://forum.opencaching.pl/viewtopic.p ... 156#p87156)
ObrazekObrazekObrazek
Obrazek
...Mówię Tobie: "Wiarę miej!
W drodze swojej nie ustawaj!
Żebyś doszedł dokąd chcesz!
Niech marzenia staną się Twoją nocą, Twoim dniem!
Głosem serca w życiu kieruj się!"...
ODPOWIEDZ