TUTORIAL - logbook z dwustronnymi kartkami

Zaczynasz zabawę, tu znajdziesz pożyteczne informacje. Tu również możesz się przywitać...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

TUTORIAL - logbook z dwustronnymi kartkami

Post autor: Pawel brasia »

Do stworzenia tego prostego tutka zainspirował i zmobilizował mnie Maryush ze swoimi przepięknymi logbookami. Otóż jest to bardzo proste, co pokażę poniżej.
Najpierw otwieramy edytor tekstów, ja używam Openoffice, więc będę nim się posługiwał.
Obrazek
Po otwarciu zmieniamy format strony na A5 (domyślnie jest A4). Wybieramy Format/Strona (użytkownicy mniej intuicyjnych edytorów mają tę funkcję gdzieś indziej).
Obrazek
Format strony jak już pisałem, zmieniamy na A5. Oczywiście można też eksperymentować z innymi wymiarami, marginesami, ale uwaga, przy druku dwustronnym niekiedy druga zadrukowana strona czasami się trochę przesunie, więc nie radzę zmniejszać „na styk” (chyba, że ktoś ma super dokładną drukarkę, nabyłą aby drukować "Bilety Narodowego Banku").
Obrazek
Tak przygotowany plik wypełniamy stroną tytułową, jakimś tekstem na drugiej stronie (i tak tego nikt nie czyta), możemy wrzucić jakieś rysunki, zdjęcia i inne duperele. Jak pisał klasyk: „Cuda-wianki i ogólnie cepeliada, ale lud to lubi, to i kupi.”
Obrazek
Pierwsze dwie strony już mamy, pora ruszyć dalej. Wstawiamy tabelę: menu/wstaw
Obrazek
Wybieramy jedną kolumnę i 4 wiersze. Dlaczego 4 o tym za chwilę.
Obrazek
W pierwszy wiersz wpisujemy coś w stylu: „Kto znalazł, kiedy, gdzie itd”, zaznaczamy kolejne trzy wiersze, klikamy prawym przyciskiem myszy i z pojawiającego się menu wybieramy wiersz/wysokość.
Obrazek
Wpisałem 5,30 cm. Można eksperymentować z inną ilością wierszy i z inną wysokością lub zrobić np. drugi wiersz na całą stronę.
Obrazek
Tabelkę kopiujemy na czwartą stronę, a na trzeciej stronie wpisujemy info, aby pierwsi znalazcy mogli tam się wpisać i by podłechtać ich dumę, np. szarą, dużą czcionką piszemy FTF, STF, TTF.
Obrazek
Stało się, mamy 4 strony. Teraz kopiujemy tabelkę ze strony 4 na kolejne strony. Ważne, aby skończyć, gdy stron mamy n-1, gdzie n jest liczbą podzielną przez 4.
Na przedostatniej stronie warto wpisać prośbę o powiadomienie właściciela skrzynki, jeśli kończy się logbook. Na ostatniej stronie można wrzucić większą grafikę.
Obrazek
Możemy suwakiem w prawym dolnym rogu zmniejszyć widok i podziwiać wszystkie strony „dzieła”. Tutaj logbook ma w całości 12 stron, oczywiście może mieć dowolną ilość stron, ale pamiętajcie, aby ilość stron była wielokrotnością 4.
Obrazek
Właśnie, ale jak zrobić dwustronne strony?
Z menu „Plik” wybieramy „drukuj” (ważne, nie korzystamy z ikonki drukarki) i po pojawieniu się okna w zakładce „Układ strony” zaznaczamy opcję „Broszura”. Strony automatycznie zostaną poustawiane w kolejności jak w książce, po dwie na kartce. Pozostaje wybrać drukarkę i wydrukować, oczywiście dwustronnie.
Obrazek
Aby uniknąć niespodzianek, szczególnie na początku proponuję wydrukować do pdf, wtedy można jeszcze napawać się swoim dziełem przed poczuciem papieru w ręce. Lub, jeśli ktoś nie ma dwustronnej drukarki może drukować dwustronnie ręcznie - po jednej stronie i zadrukowując drugą stronę, powtórnie wkładając kartkę do drukarki.
Obrazek
Po wydrukowaniu składamy strony na pół, zszywamy zszywaczem lub nicią i logbook gotowy.
Oczywiście nie jest to jedyny sposób na drukowanie dwustronne....
Ostatnio zmieniony piątek 16 grudnia 2011, 19:45 przez Pawel brasia, łącznie zmieniany 1 raz.
Za ten post autor Pawel brasia otrzymał podziękowania (total 2):
Maliniakmaryush
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 07 kwietnia 2011, 13:13
Podziękował;: 26 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: TUTORIAL - logbook z dwustronnymi kartkami

Post autor: maryush »

Haha, mam FTFa w gratulacjach! ;)
Super, super, widzę że duch DIY w narodzie żywy i zapał jest i umiejętności. I że robienie tutoriali też załapało ;) Dobrze, może ten prąd robienia mniej skrzynek, za to z większym jednostkowym nakładem pracy sprawi, że przy każdej znalezionej skrzynce będzie nam szczęka opadać z niemym "WOW!" ;) W odróżnieniu od "w keszu brak ołówka, bo nie miałem, i brak logbooka bo nie miałem, ale jest kawałek oderwany od gazety, tam się wpisujcie" ;)

Tutek bardzo fajny, inne spojrzenie na logbook.
Gratki za freware soft użyty do projektu.
Plusem tych kratek dla wpisów jest to, że można sobie wyliczyć po logach internetowych ile jeszcze jest miejsc w logbooku, jesli tylko sobie gdzieś zapiszemy ilu-kratkowy logbook włożylismy do danej skrzynki. W moim projekcie wybrałem inną drogę - niech ludzie wpisują tyle ile im w duszy gra - jeden tylko nick i datę (i nie potrzebuje aż całej kratki), a inny zapragnie coś narysować ;) Za to nie wiem czy już się logbook kończy czy nie, muszę liczyć na to że ktoś mi zgłosi w necie. Coś za coś.
Oczywiście plus za druk dwustronny. Tylko czy ustawienie wielkości strony na A5 ORAZ wydruku po 2 strony na kartce nie spowoduje, że na jednej A4 będzie 4 stronki logbooka? MS Word chyba tak by własnie zrobił jesli się nie mylę...
I może jakiś dodatek - jak zrobić logbooki innych/mniejszych rozmiarów?

No i oczywiście kudos i oby tak dalej! ;)
polcia&szymaneq
Stały bywalec
Posty: 144
Rejestracja: piątek 02 grudnia 2011, 23:03
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: TUTORIAL - logbook z dwustronnymi kartkami

Post autor: polcia&szymaneq »

Cieszę się, że są jeszcze ludzie, którym się chce! :)
Wczoraj Ja - Szymaneq (Michał) i Polcia (Paulina) uzgodniliśmy, że zrobimy nową skrzynkę o większych rozmiarach w Białymstoku... Szykujemy specjalne certyfikaty dla pierwszych 3 znalazców, może jak starczy czasu i chęci zrobimy mniejsze dla pozostałych... Oczywiście wykonamy logbook według porad maryusha. Wszystko będzie totalny handmade :) Jak już wykonamy coś takiego, na pewno wrzucimy tutaj jakiegoś tutoriala ;) albo chociaż zdjęcia żeby się pochwalic ;)

Trochę nas zainspirowaliście...
I za to wam wielkie dzięki! :)
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: TUTORIAL - logbook z dwustronnymi kartkami

Post autor: Pawel brasia »

Drugi sposób na wydruk książeczki, sposób bardziej uniwersalny.
1. Instalujemy program qprinter – jest to wirtualna drukarka, drukująca do pdf-a. W pakiecie otrzymujemy program bookmaker, nie ma potrzeby instalacji nic więcej z tego pakietu. Program jest polski, darmowy (adware), wyświetla nieuciążliwą autoreklamę. (Nie jestem powiązany w żaden sposób z producentem)
2. W dowolnym programie przygotowujemy logbooka w normalny sposób: strona po stronie (ten proces tutaj pomijam). Rozmiar strony na tym etapie dowolny.
3. Przygotowany logbook drukujemy do pdf, korzystając z wirtualnej drukarki.
4. Tak przygotowany plik otwieramy w programie bookmaker.
Obrazek
Klikamy na ikonkę „Utwórz książkę”.
Obrazek
5.Wybieramy format strony A4
Obrazek
Program pracuje parę sekund i gotowe.
6. Pozostaje tylko zapisać całość i wydrukować tak otrzymany pdf.
Obrazek

Uwaga: Jeśli chcemy, aby na stronie A4 były 4 strony logbooka sytuacja trochę się komplikuje. Musimy przygotować dokument, którego ilość stron będzie wielokrotnością 8.
Proponuję 16 stron, niestety trzeba nieco zmienić kolejność stron w dokumencie wejściowym. Otóż strona docelowo druga musi być w dokumencie 10 a strona przedostatnia (15) musi być 7 w dokumencie. Kolejność jak poniżej
Obrazek
Wszystko robimy jak powyżej, powtarzając dwukrotnie punkt 5 „Utwórz książkę”. Zakładam, że kolejność stron 4-14 nie ma znaczenia. W efekcie otrzymamy układ
Obrazek
Oczywiście temat nie jest zakończony, można korzystać z opcji drukarki "stron na arkusz", jak to zrobić pozostawiam wszystkim, których to interesuje, ale ostrzegam, że w tym przypadku bałagan z kolejnością stron jest jeszcze większy.
Ostatnio zmieniony piątek 16 grudnia 2011, 19:53 przez Pawel brasia, łącznie zmieniany 1 raz.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: TUTORIAL - logbook z dwustronnymi kartkami

Post autor: Pawel brasia »

maryush pisze:Haha, mam FTFa w gratulacjach! ;)
Dzięki :)
maryush pisze: Tylko czy ustawienie wielkości strony na A5 ORAZ wydruku po 2 strony na kartce nie spowoduje, że na jednej A4 będzie 4 stronki logbooka?
Nie, dowodem jest widok pdf-a :)
maryush pisze: I może jakiś dodatek - jak zrobić logbooki innych/mniejszych rozmiarów?
:lol: Wczoraj już wiedziałem, że zrobię drugą drogę do druku dwustronnego + właśnie 4 na jednej.
Czy obrazki się ładują? pokazywarka chyba padła, zmieniłem na imageshack.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ