Kopanie w lesie?

Zaczynasz zabawę, tu znajdziesz pożyteczne informacje. Tu również możesz się przywitać...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Kopanie w lesie?

Post autor: Lza »

KTHM, nie ma sensu przytaczać takich martwych przepisów, z których smieją się sami leśnicy. Wiesz jak wygląda las po zrywce drewna? Jeden ciągnik zrywkowy w ciągu 8 godzin pracy w lesie zrobi więcej szkód w ściółce, drzewostanie i ekosystemie niż wszyscy użytkownicy OCPL w ciągu roku razem wzięci.. (nie wspominjąc o rozlanych olejach, paliwach, smarach..) W górskich lasach koleiny głębokości 40-50cm ciągnące się setki metrów to standard. Albo taka piła łańcuchowa, lekko licząc 120 decybeli (a ci sami pracownicy wywieszają tabliczki: 'mieszkańcy lasu proszą o ciszę') i każda godzina pracy to 0,5 litra oleju do łańcucha lądującego w ziemi i drewnie.

Co nie zmienia faktu, że zakopańce w większości przypadków są bezmyślne i zamiast uprawiać politykę bycia delikatnym w logach - należy im wystawiać adekwatne oceny i jechać równo w logach. To pewnie by oduczyło zakopywania bardziej niż przytaczanie oderwanego od rzeczywistości prawa i kopiowanie tego w regulaminie.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 28 lipca 2014, 21:11 przez Lza, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leśne oko
Stały bywalec
Posty: 99
Rejestracja: sobota 28 czerwca 2014, 07:41
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Kopanie w lesie?

Post autor: Leśne oko »

Jako leśnik powiem tak . Nic by nie szkodziło gdyby nie fakt ,że szukający ryli by tylko w tym jednym miejscu a tak potrafią przeorać ładny kawałek lasu .Czy to dobrze dla lasu ? Są miejsca ,że jakakolwiek ingerencja spowoduje szkody ale większość lasów to lasy gospodarcze gdzie szkody powstają nie tylko z powodu rycia dzików ale np zrywki drewna . Są tez przepisy prawne Ustawa o lasach gdzie jasno jest powiedziane że kopanie bez zezwolenia jest zabronione .
Za ten post autor Leśne oko otrzymał podziękowanie:
subo
Nie rozdziobią nas kruki ni wrony ....
Awatar użytkownika
KTHM
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: poniedziałek 26 sierpnia 2013, 01:51
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Odp: Kopanie w lesie?

Post autor: KTHM »

Oczywiście, że przytaczanie przepisów oraz puste slogany słabo przekonuje. Z tym, że dla mnie akurat jest to ważne, zawodowo i prywatnie. Sam na początku popełniłem wykopka bo myślałem, że skoro tyle ich znalazłem to są standardem. A nie powinny być bo (poza nielicznymi wyjątkami) ich mnogość sprawia, że jesteśmy postrzegani jak dzieci bawiące się w podchody. Podchody fajna sprawa, no ale stałem się już pełnoletni ...
Co do zrywek, pił, oleju i hałasu: było, jest i będzie. Po to mamy Parki Narodowe by Lasy mogły produkować deski i (nie zapominajmy o tym) prowadzić profesjonalną edukację.
Wykopki i ściółka to temat zastępczy, ale od czegoś trzeba zacząć. I nie mam tu na myśli głównego wątku, "wątek" się przygląda i mam nadzieję, że konotuje w kajecikach.

Wysyłane za pomocą Tapatalk 2
Pyra
Wyjadacz
Posty: 424
Rejestracja: czwartek 24 czerwca 2010, 21:40
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Re: Kopanie w lesie?

Post autor: Pyra »

Witam
Leśne oko pisze:... gdzie jasno jest powiedziane że kopanie bez zezwolenia jest zabronione .
Trzeba by tutaj wyjaśnić, co jest kopaniem, bo to może być różnie rozumiane.
Jest ustawa dotycząca terenu PKP, która mówi, że prace ziemne w odległości mniejszej niż 20m od osi skrajnego toru wymaga zgody. Jednak dotyczy to prac związanych z wykopami na głębokość większą niż 60cm, czyli już niebezpieczną dla tras kablowych. Nikt nie ściga właściciela działki, który robi wiosenne przekopywanie zagonków, ale już postawienie płotu czy sadzenie drzew wymaga ustaleń.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Leśne oko
Stały bywalec
Posty: 99
Rejestracja: sobota 28 czerwca 2014, 07:41
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Kopanie w lesie?

Post autor: Leśne oko »

Pyra podam ci niedowiarku dokładny tekst z Ustawy o lasach i tak Art 30
W lasach zabrania się :
pkt 3 "Rozkopywania gruntu"
pkt8 "Rozgarniania ściółki i niszczenia grzybów"
Przepisy ustawy nie dotyczą czynności związanych z gospodarką leśną
Możesz się nie zgadzać z tym ale prawo jest prawem . Aby to zmienić musisz wnieść specjalną poprawkę do ustawy :D ale lobby leśne jest bardzo duże i nie wiem czy udało by ci się coś zmienić .
Nie rozdziobią nas kruki ni wrony ....
Pyra
Wyjadacz
Posty: 424
Rejestracja: czwartek 24 czerwca 2010, 21:40
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Re: Kopanie w lesie?

Post autor: Pyra »

Witam
Leśne oko pisze:... Możesz się nie zgadzać z tym ale prawo jest prawem ...
Ja nie napisałem, że nie wierzę czy się nie zgadzam, tylko że wymaga to wyjaśnienia. Nie wszyscy tu na forum (jak i w życiu) czytają wszelkie ustawy "od deski do deski".
Pozdrawiam
subo
Wyjadacz
Posty: 381
Rejestracja: piątek 23 września 2011, 16:05
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kopanie w lesie?

Post autor: subo »

Pyra pisze:Witam
Leśne oko pisze:... Możesz się nie zgadzać z tym ale prawo jest prawem ...
Ja nie napisałem, że nie wierzę czy się nie zgadzam, tylko że wymaga to wyjaśnienia. Nie wszyscy tu na forum (jak i w życiu) czytają wszelkie ustawy "od deski do deski".
Pozdrawiam
Więc niech przeczytają to:

http://www.szczecin.lasy.gov.pl/geocaching#.U9eTOEBqwm5
...

Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ