Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Zaczynasz zabawę, tu znajdziesz pożyteczne informacje. Tu również możesz się przywitać...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Posty: 807
Rejestracja: wtorek 30 marca 2010, 15:52
Podziękował;: 28 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Ranwers »

Doc_with_the_dog pisze:Przeklej treść korespondencji i na forum znów nie będzie nudno :D :P
No pewnie nie będzie nudno, tylko to chyba nie o to chodzi, żeby robić tutaj małe piekiełko. Może wypowie się o tym Alex22, albo ktoś RP, również w temacie samej oceny trudności.

Chciałbym, żeby po odblokowaniu kesza kilka doświadczonych osób, może znalazców, zweryfikowało poziomy trudności określony przez COG (5/5), oraz "wydyskutowany" na forum.

Pikanterii sprawie dodają wyniki wyszukiwania. Zadałem trzy kwerendy: pierwszą na kesze o stopniach 1-2/5 a drugą na kesze o stopniach 5/1-2, a trzecią na kesze o stpniach 5/5. I wychodzi na to, że kesze w eksploracyjnym terenie są oceniane na 1-2/5 lub 5/5. To quizy i multaki są oceniane na 5/1-2.

Z tych "5/5" z opisu "zdaje" mi się, że tyko 4 z 24 wyników to faktycznie 5/5 (extrema, sprzęt itp)podczas gdy reszta jest chyba przewartościowana.

Co ciekawe kesze "1-2/5", gdzie "5"tka oznacza albo teren niebezpieczny, albo potrzebę sprzętu (wyspy, jaskinie, wysadzone/zawalone bunkry) występują w kilkukrotnie większej ilości, niż te poprawne 5/5. A więc moja pierwotna ocena zaczyna mieć coraz mocniejsze podstawy... (tutaj pojawia się zakamuflowane kwestionowanie oceny Alexa22)
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Posty: 952
Rejestracja: niedziela 26 września 2010, 09:28
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Kontakt:

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Doc_with_the_dog »

Już w pierwszym poście, oceniłem poziom trudności skrzynki 1/5. Łza się ze mną zgodził. Nie żebym się uważał, za jakąś wyrocznie w tej kwestii, ale ban skrzynki, za samą (w subiektywnym ujeciu) błędną ocenę wydaje mi sie zakrawać na dobry żart. Powiedziałbym nawet, że Monthy Python'owski :D
(to już jawne kwestionowanie oceny Alexa22) :D
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Lza »

w kewsti trudności już istniejących keszy: nie masz co porównywać wyników wyszukiwania, bo większość ze skrzynek w nich się znajdująca nie była weryfikowana przez COG. są jakieś wirtuale które mają trudności ustawione na 5 i 5, a (pomijając że coponiektórzy zaliczają je nie wychodząc z domu, więc wówczas trudność jest 0) są na chodniku, na rynku jakiegoś miasta i trzeba zanotować napis z pomnika. rzeczywista trudność więc jest minimalna.

w kwesti COG: Myślę, że upublicznienie pelnej koresponcecji oraz opisu skrzynki dobrze by wpłynęło na ogólną ocenę sytuacji. Nie ma nic lepszego niż przejrzystość. A w tej chwili to my nie wiemy czy naprzykład nie chesz komuś "dokopać" i tak formujesz wypowiedzi, żeby przeciągnąć kogoś na swoją stronę. Nie można nikogo ani ułaskawiać, ani obwiniać nie znając pełnego kontekstu wypowiedzi, tym bardziej, że dostarczone w tym wątku informacje są dostarczone tylko przez jedną stronę.

Przejrzystość w tej sprawie tym bardziej by się przydała, że tego typu posunięcia mogą skutkować albo zniechęcieniem nowych keszerów, albo wymyślaniem sposobów łatwego obejścia COG (np. założeniem 3 typowych skrzynek do których się nikt nie przyczepi, a kolejnych nieregulaminowych), co w dłuższym dystansie doprowadzi do konieczności weryfikowania wszystkich zakładanych keszy, więc powołania etatowych openkeszowych rewiewiurów.
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Lza »

Doc_with_the_dog pisze:Ja rozumiem, szukanie jako zbiór czynności, które wykonuje keszer po dotarciu na koordy. Wszystko zanim na koordy dojdzie to "droga do kesza'.
Jeśli zatem koordy doprowadzą Cie do wejścia do tunelu, a kesz jest w środku, szukanie zaczyna sie od momentu wejścia do niego. Jeśli masz w opisie, że kesz znajduje się na końcu 30m tunelu, a koordy prowadzą do wejścia (wewnątrz sygnał GPS zanika) droga do kesza to koordy + 30 m w tunelu.
Doc, czy szukanie uważasz za "zadanie"? A w przypadku jakichś matematycznych quizów? powiedzmy masz kesza który jest w terenie bardzo łatwy i wręcz oczywisty do podjęcia, ale by uzyskać jego współrzędne musisz się powiedzmy konsultować z profesorem fizyki kwantowej :-) i co wtedy? zadanie polegające na uzyskaniu współrzędnych jest ekstremalnie trudne, ale zadanie polagające na szukaniu kesza jest banalnie łatwe. podobnie być może jest w tym przypadku: zadanie dotarcia do kesza jest ekstremalnie trudne, ale szukanie jest łatwe..
Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Posty: 807
Rejestracja: wtorek 30 marca 2010, 15:52
Podziękował;: 28 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Ranwers »

Alex22 odblokował kesza. W keszu nic nie zmieniałem kiedy był zablokowany, więc możecie ocenić słuszność blokady. Alex22 niczego nie uzasadnił . Niestety przez komórkę nie wkleję, postaram się to zrobić po powrocie do domu.
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2071
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: krystiant »

Moim zdaniem nie ma co wklejać - atmosfera i tak nie jest najlepsza. Alex22 jak będzie uważał za słuszne to się sam wypowie, a ogólnie to musimy przyjąć do wiadomości, że w COG, RT i RP są prawdziwi ludzie i mogą mieć gorszy dzień np. po wstaniu lewą noga z łóżka... albo czasem są po prostu złośliwi, albo kogoś nie lubią...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Posty: 1052
Rejestracja: piątek 23 lipca 2010, 15:32
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Stryker »

Ciekawi mnie fakt, że zostałeś skierowany na forum a nie np. do http://opencaching.pl/rating-c.php ten generator określił trudność 1/5.

Przyznam, że zupełnie nie biorę pod uwagę tych pól - mimo ww. "pomocnika" w ustalaniu poziomu trudności, wynik jest mało wiążący. Bo np. 3m drabina to nie to samo co urwisko a rowerem nie da się pokonać. "Odległość od parkingu" ma sens tylko w przypadku, kiedy w opisie lub dodatkowym waypoincie są podane jego współrzędne - a co jeśli nie ma? Nie sposób określić czy ktoś pójdzie 1 czy 5km.
Robienie tego "na czuja" też nie da dobrych wyników, bo to, co dla jednych jest "lajtowe" dla innych może być "hardkorem".
Obrazek
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Lza »

Stryker pisze:Ciekawi mnie fakt, że zostałeś skierowany na forum a nie np. do http://opencaching.pl/rating-c.php ten generator określił trudność 1/5.
heh, szczerze powiedziawszy to 2 lata się bawię w opencaching, a tego generatora jeszcze nie widziałem :-)

No i wygląda, że oceny generowane przezeń są sprzeczne z opengeowiki, ale zgodne z intuicyjnym podejściem do tematu. :roll:

Zresztą tak jak Stryker uważam, że wyznaczanie, ale też czytanie skali trudności jest cholernie nieobiektywne i bardzo trudno je zobiektywizować.
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: miklobit »

Lza pisze: No i wygląda, że oceny generowane przezeń są sprzeczne z opengeowiki, ale zgodne z intuicyjnym podejściem do tematu. :roll:
Zresztą tak jak Stryker uważam, że wyznaczanie, ale też czytanie skali trudności jest cholernie nieobiektywne i bardzo trudno je zobiektywizować.
Wklepując w generator przypadek opisany przez Ranwers'a wyszło mi 1/5 i tyle też bym dał na oko kierując się swoim "zdrowym rozsądkiem".
Ale tak czy inaczej, błędna ocena trudności to zbyt błahy powód do zawieszania skrzynki i dlatego dołączam się do głosu tych który chcieliby usłyszeć racje drugiej strony ( czyli Alexa ).
Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Posty: 952
Rejestracja: niedziela 26 września 2010, 09:28
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Kontakt:

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Doc_with_the_dog »

Lza pisze: Doc, czy szukanie uważasz za "zadanie"? A w przypadku jakichś matematycznych quizów? powiedzmy masz kesza który jest w terenie bardzo łatwy i wręcz oczywisty do podjęcia, ale by uzyskać jego współrzędne musisz się powiedzmy konsultować z profesorem fizyki kwantowej :-) i co wtedy? zadanie polegające na uzyskaniu współrzędnych jest ekstremalnie trudne, ale zadanie polagające na szukaniu kesza jest banalnie łatwe. podobnie być może jest w tym przypadku: zadanie dotarcia do kesza jest ekstremalnie trudne, ale szukanie jest łatwe..
Przecież w pierwszym moim poście napisałem, że trudność zadania bardziej tyczy sie quizów i innych typów. Jeśli już koniecznie w skrzyni tradycyjnej trzeba coś zaznaczyć, to jako zadanie uznaje czynnośc szukania. :)
miklobit pisze: Wklepując w generator przypadek opisany przez Ranwers'a wyszło mi 1/5 i tyle też bym dał na oko kierując się swoim "zdrowym rozsądkiem".
Czyli tak jak u wszystkich... z wyjątkiem alexa :D

Swoją drogą.... skrzynka odbanowana bez słowa... trochę dziwnie... a moznaby przeciez napisać "Przepraszam, miałem zły dzień" i o sprawie zapomnielibyśmy szybko.
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Krysiul »

Doc, czy szukanie uważasz za "zadanie"? A w przypadku jakichś matematycznych quizów? powiedzmy masz kesza który jest w terenie bardzo łatwy i wręcz oczywisty do podjęcia, ale by uzyskać jego współrzędne musisz się powiedzmy konsultować z profesorem fizyki kwantowej :-) i co wtedy? zadanie polegające na uzyskaniu współrzędnych jest ekstremalnie trudne, ale zadanie polagające na szukaniu kesza jest banalnie łatwe. podobnie być może jest w tym przypadku: zadanie dotarcia do kesza jest ekstremalnie trudne, ale szukanie jest łatwe..
Ja bym za zadanie uznał to, jak trudno znaleźć kesza oraz dodatkowe zadania/zagadki które trzeba rozwiązać, żeby w ogóle można było go znaleźć w terenie. Inaczej ten podział na trudność terenu i zadania nic by nie mówił i nie miałby żadnego sensu. Nie twierdzę, że w obecnej formie zawsze ma, ale lepsze to niż nic. Teoretycznie, bo ja na to prawie nigdy nie patrzę ;)
ObrazekObrazekObrazek
Sebastian
Forumator
Posty: 866
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2008, 19:31
Podziękował;: 56 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Sebastian »

Obradujemy sobie już od paru dni nad tym wątkiem. Najpierw nie chciało się nam go czytać, bo wydawał się kolejnym biciem piany, ale po zgłębieniu tematu sprawa jawi się jako dość irytująca. Zwłaszcza jeśli chodzi o argumentację zawieszenia skrzynki: "zawieszamy dla zasady i nie podskakuj". W sumie wychodzi na to, że sprawa rozchodzi się o rozumienie terminów "trudność terenu" i "trudność zadania". Jeżeli (zgodnie z autosprawdzaczem) jako trudność terenu rozumie się dotarcie do kesza, to powinno być gdzieś koło 5, jako że odbycie drogi wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Jeżeli pod pojęciem trudności zadania kryje się ilość pomyślunku i energii włożona w samo podjęcie to - o ile po dotarciu do tunelu wszystko odbywa się intuicyjnie - więcej niż 2 zapewne być nie powinno. Szkoda, że potencjalnie fajny kesz został tak potraktowany.

To tak naszym skromnym zdaniem. Zbiorowo - Cebuka i Sebastian.
Obrazek
Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: lavinka »

Ech. Ludzie, bić się o cyferki? Trudniejsze skrzynki widywałam z poziomami 2-3. I nikomu nie zawadzało. Niedobrze się dzieje "na górze". Skrzynka powinna być odwieszona po spełnieniu zleceń i po sprawie.
Za ten post autor lavinka otrzymał podziękowanie:
r00t7
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Sebastian
Forumator
Posty: 866
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2008, 19:31
Podziękował;: 56 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Sebastian »

Właśnie z pozoru cała bitwa idzie o cyferki. A idzie o to, że został zawieszony kesz, który najprawdopodobniej spełnia wszelkie wymagania systemowe. Pewnie nie była to do końca przemyślana decyzja i nie ma o co kruszyć kopii, ale szkoda deprymować nowego keszera.
Generalnie po przejrzeniu materiałów wsparciowych dla początkujących userów mamy wrażenie, że wiele terminów warto by obecnie uściślić. Wydaje się, że materiał był przygotowywany, kiedy OC dopiero się rozwijało. Obecnie, kiedy użytkowników jest kilka tysięcy, a zagorzałe dyskusje toczą się na temat zupełnych niuansów, terminy powinny być chyba nieco bardziej ścisłe. Tak jak w prawie niestety :?
Obrazek
Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Posty: 2110
Rejestracja: niedziela 19 lipca 2009, 22:26
Podziękował;: 74 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: r00t7 »

wg mnie Ranwers dobrze uargumentował trudność w/w skrzynki.

powoli ciesze się ze 3 pierwsze mam za sobą ;)
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ