Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Zaczynasz zabawę, tu znajdziesz pożyteczne informacje. Tu również możesz się przywitać...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Posty: 807
Rejestracja: wtorek 30 marca 2010, 15:52
Podziękował;: 28 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Ranwers »

Witam!

Nurtuje mnie kwestia zależności pomiędzy "trudnością zadań" a "trudnością terenu" w opisach (specyfikacji) keszy. Temat nie jest (chyba) nigdzie opisany, a ostatnio bardzo mnie zainteresował. Oczywiście jest precyzyjnie opisana skala trudności terenu i zadań na wiki, ale czy są to skale niezależne? A może istnieje granica, oddzielająca drogę do kesza od jego poszukiwań?

Wczoraj założyliśmy z Wredną Bestią kesza w Forcie Janówek - OP34A4. Żeby było kontrastowo, po trudach dotarcia do kazamat kesz czeka nijako na postumencie. I tutaj pojawiają się moje rozterki i wątpliwości. Plan wycieczki powinien wyglądać tak: wychodzimy z samochodu, zjeżdżamy na linie, szukamy kesza.

Jeżeli skala trudności zadania i terenu jest niezależna, to:
  • Kesza nie trzeba szukać, leży sobie grzecznie w eksponowanym miejscu, to może trudność zadania 1? Wcześniej trzeba było do niego dotrzeć zjeżdżając na linie, więc teren 5.
a może lepiej:
  • Z samochodu wchodzimy na łagodny wał (teren 1.5) i zaczynamy zdobywanie kesza od zjazdu na linie (zadanie 5)
Z drugiej strony, jeżeli skala terenu jest składową skali zadania, to kesz powinien mieć 5/5, tylko nie łapię wtedy po co są dwie skale, skoro są one ze sobą tak ściśle związane.

Liczę na dyskusję i argumenty szanownej społeczności, które naprowadzą mnie na właściwy tok rozumowania :)

pozdrawiam :)
Ranwers
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Posty: 952
Rejestracja: niedziela 26 września 2010, 09:28
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Kontakt:

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Doc_with_the_dog »

Co prawda link z jakichś przyczyn nie działa (skrzynka zablokowana/nieopublikowana), ale postaram się odpowiedzieć jak ja to postrzegam.
Z tego co napisałeś tutaj na forum to ja bym ustawił 1/5 (zadanie/teren).
Za zadanie uważam odnalezienie kesza, za teren - dotarcie do niego. Skoro odnalezienie nie nastręcza trudności (skrzynka jest widoczna, kto do niej dotrze to ją podejmie) to zadanie jest proste.
Cała trudość polega natomiast na dotarciu do skrzynki. W tym wypadku ocena trudności powinna być maksymalna. Innymi słowy, trudność zadania przeznaczona jest bardziej dla quizów, w których musisz coś rozwiązać, rozwikłać, by otrzymać współrzędne skrzynki, bądź też dla keszy turbomaskowanych, przy ktorych stoisz na koordach i nie potrafisz ich podjąć ze względu na np. konieczność posiadania dodatkowego sprzętu.
Za ten post autor Doc_with_the_dog otrzymał podziękowanie:
Ranwers
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.
Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Posty: 807
Rejestracja: wtorek 30 marca 2010, 15:52
Podziękował;: 28 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Ranwers »

No właśnie kesz został zablokowany za 1/5, a COG odesłał mnie z moimi wątpliwościami na forum, co zresztą czynię.
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Posty: 952
Rejestracja: niedziela 26 września 2010, 09:28
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Kontakt:

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Doc_with_the_dog »

Heheheheheeh...... mogę Ci tylko poradzić, żebyś to chrzanił. Daj 5/5, w opisie napisz że kesz jest ekstremalny i po bólu :)
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Lza »

Na pierwsze wrażenie, zgadzam się z opinią doc na temat trudności zadań i terenu, jednakże po nieco głębszych studiach, trzeba przyznać, że pisze wyraźne jako trudność zadania: Ekstremalny - Poważne psychiczne lub fizyczne wyzwanie, wymagające wyspecjalizowanej wiedzy i umiejętności lub sprzętu.
'
Użycie liny, pewnie też uprzęży itp. specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego to jednak się podciąga pod ten punkt, więc COG ma rację, trudność terenu oraz zadań jest 5 i 5, więc za sugestią doc, ustaw 5/5
Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Posty: 807
Rejestracja: wtorek 30 marca 2010, 15:52
Podziękował;: 28 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Ranwers »

Z COGiem to dłuższa historia - od 1/5 to się zaczęło, zakończyło bananem na skrzynkę po tym, jak już poprawiłem na 5/5 ( wyszło, że niepoprawnym jest zadawanie do COGu pytań, jak na początku tego wątku i karnie zamknięto bezterminowo poprawionego już kesza).
Zależy mi na zrozumieniu w pełni zasad oceniania trudności i staram się dojść do tej wiedzy, jak się da - dlatego Was forumowicze męczę ;-) i mam nadzieję, że mnie za to nie zjecie ;-)

Doc - przez pewien moment chciałem to chrzanić, szczególnie jak dowiedziałem się, że prośba o wyjaśnienie moich wątpliwości to ignorowanie COGu (nie wnikajmy w tym wątku), ale przecież to jest zabawa "przez nas dla nas", więc mam motywację by robić kesze jak najlepsze, a w to wlicza się też ich opis (jak sprawa się wyjaśni, to zapraszam po kesza :D )

Lza - faktycznie całość czynności (od komputera do skrzynki) podejmowania kesza wymaga i sprzętu i trochę wiedzy. Nie wiem po prostu gdzie przebiega granica pomiędzy
"Określany w pięciostopniowej skali stopień trudności zadania pozwala oszacować trudność wyzwań, z jakimi geocacher będzie musiał się zmierzyć poszukując danej skrzynki."
a
"[...]znajdziesz poszukiwaczy, którzy chętnie przejdą na nogach 20km (w obie strony), aby ujrzeć wspaniały widok czy poznać dziewicze tereny."
Obydwa cytaty z wiki - pierwszy dotyczy zadania, drugi terenu w drodze do kesza. Czy schodzenie do tunelu to już szukanie? A może dopiero przewalanie dziesiątek cegieł jest poszukiwaniem, a zjazd na linie ciągle drogą do kesza? Czy jeżeli będę potrzebował wykrywacza metalu, to automatycznie teren będzie "5", bo "dodatkowy sprzęt"?
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Lza »

Ranwers pisze: Czy schodzenie do tunelu to już szukanie? A może dopiero przewalanie dziesiątek cegieł jest poszukiwaniem, a zjazd na linie ciągle drogą do kesza? Czy jeżeli będę potrzebował wykrywacza metalu, to automatycznie teren będzie "5", bo "dodatkowy sprzęt"?
Szukanie nie musi być zadaniem ale może nim być. Kesdz może być schowany banalnie, ale trzeba wykonać trudne zadania by uzyskać współrzędne lub by do niego dotrzeć.

schodzenie do tunelu to zadanie, jakie trzeba wykonać by znaleść kesza.
natomiast np. wykrywacz metalu to

1. dotatkowy sprzęt
2. specjalistyczna wiedza (jak go użyć)

więc ja bym podwyższył trudność zadań w tym przypadku. Tak się składa że więszkość ludzi nie ma wykrywacza metali, ani widzy jak go używać. tak samo trudne zadanie będzie, jak uzyskanie współrzędnych będzie możliwe po wyciagnięciu pierwiastka sześciennego z podwójnie apoksymowanego równania opisującego funkcję falową jakichś promieni.

Widzisz, stopień okreslania trudności zadań jest skomplikowanym zagadnieniem, gdyż zadaniem może być zarówno np. trudna zagadka matematyczna jak i pokonanie ekstremalnie trudnego terenu. w piwerwszym przypadku trudność zadań nie ma nic współnego z trudnościa terenu, ale w drugim już ma. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju zadania przewidział do pokonania założyciel. Moim zdaniem COG jest od tego, że jeśli zakładający nie umie okreslić trudnosci zadań, lub ma jakieś z tym związane wątpliwości, to COG powinien mu zasugerować jaki stopień trudności wpisać.

Natomiast, możliwe, że kesz nie spełnia innych kryteriów regulaminu i pewnie dlatego został zablokowany. (przybliż nam lokalizację, opis to moze cos więcej powiemy)
Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Posty: 952
Rejestracja: niedziela 26 września 2010, 09:28
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Kontakt:

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Doc_with_the_dog »

Ja rozumiem, szukanie jako zbiór czynności, które wykonuje keszer po dotarciu na koordy. Wszystko zanim na koordy dojdzie to "droga do kesza'.
Jeśli zatem koordy doprowadzą Cie do wejścia do tunelu, a kesz jest w środku, szukanie zaczyna sie od momentu wejścia do niego. Jeśli masz w opisie, że kesz znajduje się na końcu 30m tunelu, a koordy prowadzą do wejścia (wewnątrz sygnał GPS zanika) droga do kesza to koordy + 30 m w tunelu.
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.
Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Posty: 807
Rejestracja: wtorek 30 marca 2010, 15:52
Podziękował;: 28 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Ranwers »

Dzięki za odpowiedzi :)

Łza - z tym wykrywaczem metalu chodziło mi przeciwny przykład - czy on automatycznie powinien podwyższać trudność terenu, ale...

Doc - bardzo ciekawa i prosta granica - od środka lokomocji do współrzędnych jest droga do kesza, a więc teren, podczas gdy od współrzędnych do kesza jest szukanie, a więc zadanie. Bardzo podoba mi się czyste postawienie sprawy. Teraz trzeba sprawdzić, co o tym wszystkim myśli COG ;-)
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Posty: 1052
Rejestracja: piątek 23 lipca 2010, 15:32
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Stryker »

Ranwers pisze:Z COGiem to dłuższa historia - od 1/5 to się zaczęło, zakończyło bananem na skrzynkę po tym, jak już poprawiłem na 5/5 ( wyszło, że niepoprawnym jest zadawanie do COGu pytań, jak na początku tego wątku i karnie zamknięto bezterminowo poprawionego już kesza).
Ktoś tu jest złośliwy czy było trochę inaczej niż napisałeś? Jeśli spełniona prośba COG o poprawienie czegoś (czegokolwiek) spotyka się z banem to chyba jakieś nieporozumienie. Dostałeś jakieś uzasadnienie?
Obrazek
Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Posty: 807
Rejestracja: wtorek 30 marca 2010, 15:52
Podziękował;: 28 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Ranwers »

Stryker pisze:Ktoś tu jest złośliwy czy było trochę inaczej niż napisałeś? Jeśli spełniona prośba COG o poprawienie czegoś (czegokolwiek) spotyka się z banem to chyba jakieś nieporozumienie. Dostałeś jakieś uzasadnienie?
Ja jestem złośliwy wzmiankując tutaj taką sytuację, ale bloka dostałem po zmianie poziomu trudności w/g polecenia COGu. Dostałem uzasadnienie: "Zachowanie taki nie powinno mieć miejsca i skrzynka została PRZYBLOKOWANA celem wyciągnięcia wniosków na przyszłość." Moje "zachowanie" to prośba o wskazanie granicy pomiędzy zadaniem a terenem, czyli to, o co pytam w tym wątku. Oprócz bana dostałem propozycję szukania wiedzy na forum, a nie zawracania głowy COGowi.

Pewien COGowicz był złośliwy, niestety wobec potencjalnych znalazców kesza w równym stopniu, co wobec mnie...
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Posty: 1052
Rejestracja: piątek 23 lipca 2010, 15:32
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Stryker »

No tak, profesjonalne podejście, profesjonalna obsługa. Gratuluję alexowi22 -> COGowi skutecznego zrażenia do zakładania skrzynki innej niż wszystkie poprzez blokowanie pod byle pretekstem. Byle do końca maja.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ranwers
Forumator
Posty: 807
Rejestracja: wtorek 30 marca 2010, 15:52
Podziękował;: 28 razy
Otrzymał podziękowań: 50 razy

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Ranwers »

Stryker pisze:No tak, profesjonalne podejście, profesjonalna obsługa. Gratuluję alexowi22 -> COGowi skutecznego zrażenia do zakładania skrzynki innej niż wszystkie poprzez blokowanie pod byle pretekstem. Byle do końca maja.
Hmm... sprawdziłem przed chwilą, i nie zauważyłem, żebym wspominał Alexa22... Jak doszedłeś do tego, że to z nim miałem "przyjemność" weryfikować kesza?
Jeśli góra idzie do Ciebie, a Ty nie jesteś Mahometem - spieprzaj, to lawina!
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Posty: 2110
Rejestracja: niedziela 19 lipca 2009, 22:26
Podziękował;: 74 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: r00t7 »

widać wpisy COGu w najnowszych wpisach
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Doc_with_the_dog
Forumator
Posty: 952
Rejestracja: niedziela 26 września 2010, 09:28
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 40 razy
Kontakt:

Re: Trudność terenu i zadania oraz zależności między nimi.

Post autor: Doc_with_the_dog »

Przeklej treść korespondencji i na forum znów nie będzie nudno :D :P
Chciałbym iść do nieba ze względu na klimat, ale wolę do piekła ze względu na towarzystwo.
ODPOWIEDZ