Skrzynki celowo niebezpieczne

Zaczynasz zabawę, tu znajdziesz pożyteczne informacje. Tu również możesz się przywitać...

Moderator: Moderatorzy

Akuch
Nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 01 sierpnia 2010, 21:27
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Skrzynki celowo niebezpieczne

Post autor: Akuch »

Podróżowałem sobie dziś na trasie Kraków-Alwernia w celu czysto rekreacyjnym i odwiedziłem dwie skrzynki, obie oznaczone jako "niebezpieczna"

http://www.opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=8259

i

http://www.opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=7261

Pierwsza jest niebezpieczna Z NATURY: wybieranie się tam z dziećmi, po deszczu czy wieczorem to głupota. Ale jest FANTASTYCZNA, widoki niesamowite a i przyjemność z dotarcia po stromym zboczu do wejścia jaskini wielka. Bardzo ją polecam, gdybym mógł już rekomendować, zrobiłbym to na pewno.

Druga jest niebezpieczna by design: niedaleko miejsce fantastyczne na biwak z dziećmi, widoki zapierają dech (Wisła ze starorzeczami widziana "z lotu ptaka" z ostatniej wysokiej skały Jury na południu, naprawdę warto to zobaczyć, można siedzieć i się gapić godzinami, a przy dobrej niżowej widoczności podejrzewam Babia, Gorce i Tatry jak na dłoni, podejście dla rodziny z koszykiem piknikowym i trzylatkiem). Ale nikt, kto ma filtr "niebezpieczne off" tam nie trafi, tak samo jak nikt szukający "children friendly", bo autor wybrał najbardziej niedostępne i rzeczywiście niebezpieczne miejsce w okolicy (swoją drogą, cache nie znalazłem mimo gps wskazującego 0m i 100% pewności, że to musi być gdzieś tu. Byłem sam, i nie chciałem więcej ryzykować skręcenia nogi bez supportu).

Stąd moja prośba: gdy zakładacie skrzynki, myślcie o dosyć dużej grupie dorosłych, już nie studentów, którzy jeżdżą z dziećmi. Może warto zrezygnować z FIZYCZNEGO niebezpieczeństwa przy szukaniu skrzynki, gdy sytuacja tego nie wymaga? Można wtedy, jak w drugim cytowanym przypadku, zwiększyć ruch generowany przez skrzynkę i doprowadzić do naprawdę cudownych miejsc osoby, które w życiu by tam nie trafiły, nie mając świadomości, że 5km od drogi wojewódzkiej jest widok, który zostanie w nich na lata.

A.
Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: Skrzynki celowo niebezpieczne

Post autor: lavinka »

Jest atrybut "dla geokeszerów z dziećmi" - ja z niego korzystam nagminnie, bo większość moich skrzynek jest legalna i bezpieczna. Warto szukac właśnie po tym atrybucie albo filtrować niebezpieczne. Oczywiście różnie bywa z nadawaniem atrybutów, ale większość niebezpiecznych ma przynajmniej w opisie, na czym polega niebezpieczeństwo.
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Posty: 2105
Rejestracja: niedziela 19 lipca 2009, 22:26
Podziękował;: 74 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: Skrzynki celowo niebezpieczne

Post autor: r00t7 »

niestety często atrybut niebezpieczne jest mocno nie adekwatny - np ktoś się w pobliżu na błocie poślizgnął, albo coś w tym guście - a jak to się ma do miejsca gdzie można spaść z 8 piętra ?;)
Obrazek Obrazek
Akuch
Nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 01 sierpnia 2010, 21:27
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Skrzynki celowo niebezpieczne

Post autor: Akuch »

Chodziło mi raczej o to, że są lokacje, w których raczej już drugiej skrzynki nikt nie założy, więc może lepiej nie psuć jej skrzynką "niebezpieczną", gdy można założyć 50m dalej bezpieczną. Skrzynka "niebezpieczna" odstrasza chyba część szukających, przez co nie trafią oni w miejsce ciekawe, które de facto zwiedzić może każdy, o ile nie każe mu się wspinać na najtrudniejszą skałkę w okolicy :)
czajapawel
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 09 listopada 2009, 16:03
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Skrzynki celowo niebezpieczne

Post autor: czajapawel »

Jest też jeszcze wskaźnik "terrain/trudnosc terenu". Jeżeli wartość będzie niska, a skrzynka oznaczona jako niebezpieczna, a opis sugeruje że miejsce jest piękne to znaczy że na miejsce można dotrzeć bez większych problemów. Za to sama skrzynka będzie schowana w wymagający sposób. Można skrzynki nie szukać ale zobaczyć okolicę.
Tylko żeby taką skrzynkę znaleźć trzeba zapoznać się ze wszystkimi skrzynkami, filtrowanie faktycznie może ciekawe miejsca odrzucić. Ale to chyba nie jest częsty przypadek że skrzynka jest oznaczona jako niebezpieczna?
ObrazekObrazek
etnamars
Forumator
Posty: 1530
Rejestracja: niedziela 08 lutego 2009, 14:57
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Re: Skrzynki celowo niebezpieczne

Post autor: etnamars »

czajapawel pisze: Ale to chyba nie jest częsty przypadek że skrzynka jest oznaczona jako niebezpieczna?
Licząc tylko skrzynki na terenie Polski, które są na tą chwilę aktywne mamy 614 przypadków. Czy to nie jest częsty przypadek?
Co ciekawe w przedziale trudności terenu 1 do 1.5 z atrybutem "niebezpieczna" jest 110 skrzynek. Faktem jedno nie implikuje drugiego, teren może być niebezpieczny, np. przepaść na krawędź której można dotrzeć ścieżką z małym dzieckiem za rękę, czy postindustrial gdzie fragment muru może spaść nam na głowę, a dotarcie do skrzynki wymaga jedynie spaceru, bez żadnych niebezpiecznych czynności (wspinanie się etc).
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Skrzynki celowo niebezpieczne

Post autor: Krysiul »

Niestety wszystkim nie da się dogodzić. Ja lubię czasem pobawić się trochę bardziej ryzykownie i cieszę się, że nie muszę jechać na Orlą Perć, żeby spotkać bardziej wymagające kesze, ale dzięki pomysłowości keszerów mam je dość blisko. Pewnie gdyby nie było tego typu keszy, ktoś zaapelowałby, aby pomyśleć także o studentach i młodych, a nie tylko o rodzinach z dziećmi ;) Skrzynek "rodzinnych" i tak jest przeważająca ilość mam wrażenie.

Pewnym rozwiązaniem może być dawanie jednocześnie atrybutów "można zabrać rodzinę" i "niebezpieczna skrzynka" w opisywanym przez Ciebie przypadku Akuch. Ja tak zrobiłem ostatnio z zastrzeżeniem, że samo dotarcie do kesza jest ryzykowne, ale atrybut o rodzinie oznacza, że jego otoczenie jest dobre na wypad dla wszystkich. Wtedy znajdziesz skrzynkę szukając po "rodzinnym" atrybucie i z wyłączonym "niebezpiecznym" filtrem.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
MoCker
Nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 24 maja 2010, 08:31
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Skrzynki celowo niebezpieczne

Post autor: MoCker »

Wszystko jest względne, nawet niebezpieczeństwo wiążące się ze znalezieniem konkretnej skrzynki. Dla jednego wspinanie się na trudną technicznie skałkę nie stanowi problemu dla innego przejście kawałka śliskiej stromej ścieżki stanowi wyzwanie. Inną rzeczą jest przygotowanie keszerów do szukania konkretnych skrzynek. Swoja jedyna do tej pory skrzynkę założyłem w miejscu, do którego można dojść wygodną wyłożona płytami ścieżka a jedyną trudnością może być pokonanie kilkunastu metrów nie skoszonej trawy. Mimo tego ostatni znalazca idąc prawdopodobnie wprost na waypointa niepotrzebnie przedzierał się przez gęste krzaki podnosząc tym samym w jego odczuciu poziom trudności terenu, a wystarczyło zerknąć na mapę.
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ