mapa w skrzynce geocache?

Zaczynasz zabawę, tu znajdziesz pożyteczne informacje. Tu również możesz się przywitać...

Moderator: Moderatorzy

Adam200
Nowy na forum
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 22 lipca 2010, 19:03
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

mapa w skrzynce geocache?

Post autor: Adam200 »

Witam. Mam pewne pytanie, bo nie spotkałem tego nigdzie na forum. Czy w tradycyjnej skrzynce mogę umieścić mapkę?? Pytam, ponieważ chcę utworzyć skrzynkę w rezerwacie przyrody a tam nie wypada i raczej nie wolno kopać, bo to niszczy ściółkę leśną. W skrzynce poza terenem, właściwie na granicy rezerwatu chce zakopać skrzynkę, w której znajduje się mapa pokazująca położenie pomnika przyrody. i tu mam w sumie 2 pytania:
1. jak "oznaczyć" mapkę tak, aby pozostala w skrzynce dla innych?
2. jaki to będzie typ skrzynki? (quiz, multicache, inny typ skrzynki)
bebe
Stały bywalec
Posty: 135
Rejestracja: piątek 10 października 2008, 15:40
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

Re: mapa w skrzynce geocache?

Post autor: bebe »

A musi być ona mapka? Geocaching zakłada korzystanie z GPSu, wystarczy w skrzynce startowej podać współrzędne miejsca docelowego, skrzynkę zarejestrować jako multi i to właściwie wszystko. :)

Chociaż, jeśli w punkcie docelowym (przy pomniku) nie ma żadnej skrzynki, to może po prostu załóż tradycyjną i w opisie ładnie opowiedz, dlaczego warto wybrać się do owego pomnika przyrody. Co więcej, współrzędne pomnika możesz wtedy dodać jako punkt dodatkowy (będzie się ładnie eksportować w GPXie).

Jeśli koniecznie musi być mapka - jak mapki nie będzie się dało zabrać, to troszkę kiszka tak lecieć z pamięci... (Co zdolniejsi zrobią jej zdjęcie cyfrakiem. ;) Zamiast oznaczać ją jakoś, proponuję przywiązać sznurkiem do skrzynki. :) Typ to nadal tradycyjna, bo nie ma dodatkowego warunku zaliczenia skrzynki.

Wszystko powyższe to nie musi być prawda. :) Z decyzją wstrzymaj się, aż wypowiedzą się mądrzejsi ode mnie.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Posty: 2110
Rejestracja: niedziela 19 lipca 2009, 22:26
Podziękował;: 74 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: mapa w skrzynce geocache?

Post autor: r00t7 »

jeżeli będzie podany punkt startowy oraz mapka dojścia do kesza to będzie to offset. Jeżeli będzie wymagało to jakiś zadań po drodze to quiz
Obrazek Obrazek
Adam200
Nowy na forum
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 22 lipca 2010, 19:03
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: mapa w skrzynce geocache?

Post autor: Adam200 »

zdecydowałem, że z mapki zrobię puzzle, mapka nie jest skomplikowana, pokazuje obszar rezerwatu, 3 leśne dróżki i miejsce gdzie jesteś teraz(czyli miejsce zakopania skrzynki) o miejsce w którym jest pomnik, zadanie polegało by na zorientowaniu mapki typu północ - południe i pójściu 200m w danym kierunku. Czyli to już zaliczało by się do quizu??
Awatar użytkownika
r00t7
Centrum Obsługi Geocachera
Posty: 2110
Rejestracja: niedziela 19 lipca 2009, 22:26
Podziękował;: 74 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy

Re: mapa w skrzynce geocache?

Post autor: r00t7 »

teoretycznie tak bo jest do wykonania zadanie. :)
ale myślę że i multi może być
Obrazek Obrazek
Adam200
Nowy na forum
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 22 lipca 2010, 19:03
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: mapa w skrzynce geocache?

Post autor: Adam200 »

super, dzięki za odpowiedź ;]
Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Posty: 1353
Rejestracja: czwartek 12 lutego 2009, 22:31
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: mapa w skrzynce geocache?

Post autor: Highlander »

Moment. Konstrukcja skrzynki powinna być taka, że na końcu po wykonaniu wszystkich zadań (lub przejściu wszystkich etapów - wirtualnych lub pojemników pośrednich) odnajdujemy skrzynkę z papierowym logbookiem. I wpis w tym logbooku jest podstawą do zaliczenia danej skrzynki.

Konstrukcja którą przedstawiłeś jak widzę jest odwrotna - najpierw znajdujemy pojemnik, a potem idziemy szukać punktu wirtualnego. Chyba że coś jest jeszcze między wierszami o czym nie napisałeś.

Tak na oko to ja bym dał współrzędne na pomnik jako pierwszy etap wirtualny, następnie dał jakieś zadanie przy pomniku (sczytanie tabliczki, policzenie czegośtam) któego rozwiązanie daje współrzędne finałowego pojemnika zakopanego na granicy rezerwatu.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Posty: 2510
Rejestracja: środa 26 marca 2008, 08:38
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Re: mapa w skrzynce geocache?

Post autor: Żywcu »

Z tego co zrozumiałem, to chodziło o tradycyjną skrzynkę. Umiejscowiona na skraju rezerwatu, ale ma zwracać uwagę na pomnik przyrody. Jeśli nie chcesz odwiedzenia pomnika, ustawić jako warunek konieczny do zaliczenia - będzie to tradycyjna skrzynka i bebe, wszystko w temacie napisał. Jeśli chcesz aby odwiedzić to miejsce i nie zakładać tam skrzynki, wystarczy dodać hasło związane z finałem, wtedy będzie to już quiz.
A jeśli chodzi o mapę, proponuję zalaminować i wkleić na wewnętrzną stronę przykrywki kesza.
Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Posty: 1353
Rejestracja: czwartek 12 lutego 2009, 22:31
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: mapa w skrzynce geocache?

Post autor: Highlander »

Żywcu pisze:Z tego co zrozumiałem, to chodziło o tradycyjną skrzynkę. Umiejscowiona na skraju rezerwatu, ale ma zwracać uwagę na pomnik przyrody. Jeśli nie chcesz odwiedzenia pomnika, ustawić jako warunek konieczny do zaliczenia - będzie to tradycyjna skrzynka i bebe, wszystko w temacie napisał. Jeśli chcesz aby odwiedzić to miejsce i nie zakładać tam skrzynki, wystarczy dodać hasło związane z finałem, wtedy będzie to już quiz.
A jeśli chodzi o mapę, proponuję zalaminować i wkleić na wewnętrzną stronę przykrywki kesza.
Ale to przecież nie jest quiz - przynajmniej wg aktualnie obowiązującej definicji (http://wiki.opencaching.pl/index.php/Typ_skrzynki). W quzie chodzi o to aby rozwiązać zagadkę która Cię zaprowadzi do pojemnika z logbookiem. W Twoim przykładzie mamy jakąś hybrydę - zaczynamy tak jak w tradycyjnej skrzynce, od wpisania się do papierowego logbooka, a potem szukamy jeszcze wirtualnie hasła które upoważnia do wpisu do logu internetowego.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Posty: 2510
Rejestracja: środa 26 marca 2008, 08:38
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Re: mapa w skrzynce geocache?

Post autor: Żywcu »

Maciej eŚ pisze:W Twoim przykładzie mamy jakąś hybrydę - zaczynamy tak jak w tradycyjnej skrzynce, od wpisania się do papierowego logbooka, a potem szukamy jeszcze wirtualnie hasła które upoważnia do wpisu do logu internetowego.
Być może... :mrgreen: ale jak z hasłem i zadaniem, to jak to nazwać :roll:
Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Posty: 1353
Rejestracja: czwartek 12 lutego 2009, 22:31
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: mapa w skrzynce geocache?

Post autor: Highlander »

Żywcu pisze:
Maciej eŚ pisze:W Twoim przykładzie mamy jakąś hybrydę - zaczynamy tak jak w tradycyjnej skrzynce, od wpisania się do papierowego logbooka, a potem szukamy jeszcze wirtualnie hasła które upoważnia do wpisu do logu internetowego.
Być może... :mrgreen: ale jak z hasłem i zadaniem, to jak to nazwać :roll:
To już pytanie do Rady Programowej (np. ZYR'a). Po ostatnich porządkach w definicjach typów skrzynek nie widzę pasującego typu dla takiej hybrydy. Ogólnie teraz wszystkie definicje sugerują (mniej lub bardziej wprost) że na końcu poszukiwań ma być papierowy logbook i to on jest dowodem odnalezienia skrzynki i powinien upoważniać do wpisu do logu internetowego.

Jeśli cokolwiek ma tu pasować to ja obstawiam "Inny typ".
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Posty: 2510
Rejestracja: środa 26 marca 2008, 08:38
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Re: mapa w skrzynce geocache?

Post autor: Żywcu »

Maciej eŚ pisze:Jeśli cokolwiek ma tu pasować to ja obstawiam "Inny typ".
I jak tu się dziwić, że mniej doświadczeni mają problemy...
Awatar użytkownika
rushcore
Forumator
Posty: 752
Rejestracja: środa 15 kwietnia 2009, 12:47
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Re: mapa w skrzynce geocache?

Post autor: rushcore »

Ahh, zdecydowanie wolałem jak tradycyjna odnosiła się tylko do fizycznego pojemnika. ;p Zdobycie hasła by było właśnie czymś takim. Życie by było prostsze. :)
[img]http://opencaching.pl/statpics/8595.jpg[/img]
skandal, cenzura i zgrzytanie zębów :)
[url=http://rushbase.net:5580/opencaching/index.php?page=logbook]generator logbook[/url]
Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Posty: 1353
Rejestracja: czwartek 12 lutego 2009, 22:31
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: mapa w skrzynce geocache?

Post autor: Highlander »

Żywcu pisze:
Maciej eŚ pisze:Jeśli cokolwiek ma tu pasować to ja obstawiam "Inny typ".
I jak tu się dziwić, że mniej doświadczeni mają problemy...
Mniej doświadczeni uniknęliby problemów, gdyby zaczęli od lektury regulaminu naszej zabawy i wytycznych co do zakładania skrzynek. Wtedy nikt by nie zaczynał od jakichś hybrydowych pomysłów, bo takich w wytycznych nie ma. Niestety moje doświadczenia z weryfikacji skrzynek pokazują że mało kto czyta te materiały.

Dla przypomnienia:
http://wiki.opencaching.pl/index.php/Re ... nika_OC_PL
http://wiki.opencaching.pl/index.php/Parametry_skrzynki
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Żywcu
Forumator
Posty: 2510
Rejestracja: środa 26 marca 2008, 08:38
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy
Kontakt:

Re: mapa w skrzynce geocache?

Post autor: Żywcu »

Maciej eŚ pisze:Mniej doświadczeni uniknęliby problemów, gdyby zaczęli od lektury regulaminu naszej zabawy i wytycznych co do zakładania skrzynek.
To prawda!!!

Pozostaje tylko problem "starych drzew", które wytyczne przeczytały już kilka razy i nadążyć z korzeniami nie mogą...
Przepraszam; to taki OT i nie trzeba, go komentować 8)
Za ten post autor Żywcu otrzymał podziękowanie:
Bazyl69
ODPOWIEDZ