Określanie współrzędnych zakładanej skrzynki.
Moderator: Moderatorzy
- tomaszu
- Nowy na forum
- Posty: 4
- Rejestracja: sobota 03 stycznia 2009, 20:51
- Podziękował;: 0
- Otrzymał podziękowań: 0
Określanie współrzędnych zakładanej skrzynki.
Witam
założyłem swoją pierwszą skrzynkę, a współrzędne określiłem wg poradnika na OpenGeoWiki, czyli zostawiałem odbiornik w miejscu skrzynki, zaznaczałem waypoint, odchodziłem i wracałem. I tak kilka razy. Dwa razy powtórzyły mi się te same współrzędne, więc uznałem, że te muszą być poprawne. Po wrzuceniu skrzynki na opencaching.pl na wszystkich mapach skrzynka jest wyświetlana po drugiej stronie drogi. I teraz nie wiem, czy to ja źle określiłem współrzędne czy mapy trochę odbiegają od rzeczywistości? Doda, że używam modułu Navibe 735 + TrekBuddy
założyłem swoją pierwszą skrzynkę, a współrzędne określiłem wg poradnika na OpenGeoWiki, czyli zostawiałem odbiornik w miejscu skrzynki, zaznaczałem waypoint, odchodziłem i wracałem. I tak kilka razy. Dwa razy powtórzyły mi się te same współrzędne, więc uznałem, że te muszą być poprawne. Po wrzuceniu skrzynki na opencaching.pl na wszystkich mapach skrzynka jest wyświetlana po drugiej stronie drogi. I teraz nie wiem, czy to ja źle określiłem współrzędne czy mapy trochę odbiegają od rzeczywistości? Doda, że używam modułu Navibe 735 + TrekBuddy
[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=7378][img]http://www.opencaching.pl/statpics/7378.jpg[/img][/url]
- loslos
- Wyjadacz
- Posty: 480
- Rejestracja: środa 14 stycznia 2009, 21:28
- Podziękował;: 1 raz
- Otrzymał podziękowań: 3 razy
Coś takiego często się zdarza.
np. tu : http://www.opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=6343
współrzędne znalazców niewiele się różniły.
możesz dać dodatkową informację w opisie, albo potraktować to jako zwiększenie stopnia trudności
A miejsce bardzo ciekawe.
np. tu : http://www.opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=6343
współrzędne znalazców niewiele się różniły.
możesz dać dodatkową informację w opisie, albo potraktować to jako zwiększenie stopnia trudności
A miejsce bardzo ciekawe.
[url=http://geokrety.org/mypage.php?userid=2205][img]http://geokrety.org/statpics/2205.png[/img][/url]
- Ranger
- Stały bywalec
- Posty: 107
- Rejestracja: poniedziałek 05 stycznia 2009, 11:35
- Podziękował;: 0
- Otrzymał podziękowań: 10 razy
Zdarza się, ale czy musi ?
Po pierwsze przydaje się mapa, najlepiej dobra topograficzna o odpowiedniej skali.
Jeżeli takiej brak, można spróbować zrobić sobie do Treka coś takiego jak mapa z serwisu (przed wyjściem w teren). Po wczytaniu na miejscu zapisanego punktu skrzynki do nawigacji można sprawdzić na mapie, czy punkt "siedzi" gdzie powinien. Bo na miejscu można było stwierdzić, że punkt się zapisał po drugiej stronie drogi.
Warto też trochę poćwiczyć dokładnyy zapis współrzędnych posiadanym sprzętem, dokładność pomiarów widać np. w Treku na ekranie kompasu. Jeżeli są złe warunki odbioru sygnału to uśrednienie też nie zawsze pomoże, wtedy trzeba się pofatygować na miejsce w inny dzień.
Fajnie że wybrałeś to miejsce na skrzyneczkę
Po pierwsze przydaje się mapa, najlepiej dobra topograficzna o odpowiedniej skali.
Jeżeli takiej brak, można spróbować zrobić sobie do Treka coś takiego jak mapa z serwisu (przed wyjściem w teren). Po wczytaniu na miejscu zapisanego punktu skrzynki do nawigacji można sprawdzić na mapie, czy punkt "siedzi" gdzie powinien. Bo na miejscu można było stwierdzić, że punkt się zapisał po drugiej stronie drogi.
Warto też trochę poćwiczyć dokładnyy zapis współrzędnych posiadanym sprzętem, dokładność pomiarów widać np. w Treku na ekranie kompasu. Jeżeli są złe warunki odbioru sygnału to uśrednienie też nie zawsze pomoże, wtedy trzeba się pofatygować na miejsce w inny dzień.
Fajnie że wybrałeś to miejsce na skrzyneczkę
- filips
- Forumator
- Posty: 2199
- Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
- Podziękował;: 13 razy
- Otrzymał podziękowań: 81 razy
- Kontakt:
Potwierdzam, że jak na pierwszą skrzynkę (i w ogóle jak na dalsze) brzmi nieźle.
(na marginesie, offtop itd: widzicie - oceniamy skrzynkę jeszcze przed jej znalezieniem, tuż po założeniu. taka wstępna ocena: "brzmi nieźle, poszukałbym". Coś jak sugerowany kiedyś przez rushcore i broniony przeze mnie system typu "wykop")
do poczytania: http://forum.opencaching.pl/viewtopic.p ... 05&start=0
(na marginesie, offtop itd: widzicie - oceniamy skrzynkę jeszcze przed jej znalezieniem, tuż po założeniu. taka wstępna ocena: "brzmi nieźle, poszukałbym". Coś jak sugerowany kiedyś przez rushcore i broniony przeze mnie system typu "wykop")
do poczytania: http://forum.opencaching.pl/viewtopic.p ... 05&start=0
GeoKrety.org - darmowa alternatywa dla travelbugów
Mapa (prawie) wszystkich keszy na świecie ;) - dla garmina
Status WWW geokretów, opencaching, geocaching
Mapa (prawie) wszystkich keszy na świecie ;) - dla garmina
Status WWW geokretów, opencaching, geocaching
- loslos
- Wyjadacz
- Posty: 480
- Rejestracja: środa 14 stycznia 2009, 21:28
- Podziękował;: 1 raz
- Otrzymał podziękowań: 3 razy
Czasami chyba musi, po prostu taki urok naszej mapy, jeżeli współrzedne na kilku urządzeniach się zgadzają, a mapa uparcie pokazuje kesza np. po drugiej stronie rzeki, to raczej coś nie tak z mapą, tym bardziej, że dla przywołanej wyżej mojej skrzynki na różnych mapach jest na róznych brzegach...Ranger pisze:Zdarza się, ale czy musi ?....
[url=http://geokrety.org/mypage.php?userid=2205][img]http://geokrety.org/statpics/2205.png[/img][/url]
- trojmiasto
- Administrator
- Posty: 1946
- Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2008, 20:45
- Podziękował;: 10 razy
- Otrzymał podziękowań: 7 razy
Mapy w google maps nie są idealnie skalibrowane - pewnie georeferencje były robione dla dużych fragmentów i niezbyt dokładnie. Stąd też i problem w drugą stronę - jeśli ktoś weźmie współrzędne z google maps, bez pomiaru GPS, są one często dość solidnie kopsnięte.
Jest co prawda gorzej niż było, ale za to lepiej niż będzie.
- mushin
- Forumator
- Posty: 557
- Rejestracja: poniedziałek 02 czerwca 2008, 10:07
- Podziękował;: 4 razy
- Otrzymał podziękowań: 25 razy
W takim przypadku lepiej czytać współrzędne z podglądu "Satelita" niż "Mapa". Tak chyba bardziej zgodne z rzeczywistością pomiary wychodzą.trojmiasto pisze:Stąd też i problem w drugą stronę - jeśli ktoś weźmie współrzędne z google maps, bez pomiaru GPS, są one często dość solidnie kopsnięte.
Tylko nie wszędzie zdjęcia satelitarne są wystarczająco dobrej jakości.
Można też brać współrzędne z geoportal.gov.pl
Mega dokładne mapki Ale zgodności koordów z rzeczywistością jeszcze nie miałem okazji zweryfikować. Jednak patrząc na lokalizację kilku skrzynek (zakładanych przy użyciu GPS) wydają się dosyć dokładne.
- mushin
- Forumator
- Posty: 557
- Rejestracja: poniedziałek 02 czerwca 2008, 10:07
- Podziękował;: 4 razy
- Otrzymał podziękowań: 25 razy
Czyli nie ma ogólnej reguły...Hern pisze:Na Śląsku jest dokładnie odwrotnie. Zyr potwierdzimushin pisze:W takim przypadku lepiej czytać współrzędne z podglądu "Satelita" niż "Mapa".
Mapa jest OK, a zdjęcia są przesunięte o 45 m
Chociaż mi się zgadzało np. w Trójmieście i Krakowie.
Widać oddzielnie kalibrują wycinki map/zdjęć, i czasem trafią dokładniej, czasem mniej.
- Hern
- Forumator
- Posty: 1022
- Rejestracja: wtorek 15 lipca 2008, 01:34
- Podziękował;: 10 razy
- Otrzymał podziękowań: 13 razy
Właściwie to jest. Dla Śląska jest przesunięcie, dla reszty nie.mushin pisze:Czyli nie ma ogólnej reguły...Hern pisze:Na Śląsku jest dokładnie odwrotnie. Zyr potwierdzimushin pisze:W takim przypadku lepiej czytać współrzędne z podglądu "Satelita" niż "Mapa".
Mapa jest OK, a zdjęcia są przesunięte o 45 m
- Bas
- Forumator
- Posty: 3849
- Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
- Podziękował;: 9 razy
- Otrzymał podziękowań: 35 razy
1. W pierwszej kolejnosci postawilbym na usredniony pomiar gps
2. Jesli pomiar jest dobry, a na mapie jest inaczej, to... tym gorzej dla mapy
3. Dokladnosc gps wynosi kilka metrow (normalnym sprzetem i w dobrych warunkach), wiec jesli jest podejrzenie rozbieznosci danych warto dodac kilka slow w opisie skrzynki, zeby niepotrzebnie nie wodzic za nos geocacherow, ktorzy przyjda do skrzynki.
2. Jesli pomiar jest dobry, a na mapie jest inaczej, to... tym gorzej dla mapy
3. Dokladnosc gps wynosi kilka metrow (normalnym sprzetem i w dobrych warunkach), wiec jesli jest podejrzenie rozbieznosci danych warto dodac kilka slow w opisie skrzynki, zeby niepotrzebnie nie wodzic za nos geocacherow, ktorzy przyjda do skrzynki.