[iOS] OpenCaching App

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

Czy byłbyś(aś) zainteresowana appką na system iOS?

Tak
16
46%
Zależy od funkcjonalności
1
3%
Nie
18
51%
 
Liczba głosów: 35

lord_phantom
Nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: środa 09 kwietnia 2014, 15:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [iOS] OpenCaching App

Post autor: lord_phantom »

Cześć ludzie!

Przechodzę prosto do sprawy:
Boguś z Polska pisze:OC jest niekomercyjne, więc raczej się nie trafi developer, który zapłaci 100 USD/rok, aby wystawić darmową aplikację w AppStore.
Tak, ja jestem taką osobą. Od 2 dni klepię appkę na iOS i mam już podstawową funkcjonalność. Jest tylko jeden duży problem. Nie znam się na geocachingu, jestem tu po prostu nowy. Do tej pory znalazłem jedną skrzynkę ukrytą w oczywistym miejscu, korzystając z mapy online z poziomu fona. Wiki jeszcze nie zdążyłem przeczytać. O OC wiem od kolegi, z którym dużo rozmawiałem i wziął mnie na jedna wyprawę. Trzymam z nim kontakt, ale jakoś nie wychodzi mi wybranie się na wyprawę, by podglądnąć jak to działa na Androidzie.

Także napiszcie mi wymagania co do aplikacji, a posłużą za guideline'y. Bierzcie pod uwagę, że jestem świeży w temacie.

Stan obecny:
- nieposortowana lista ze skrzynkami w promieniu 2km
- mapa z zaznaczonym punktem ukrycia wybranej skrzynki i aktualną lokalizacją telefonu
- guzik włączający latarkę
- dołączyłbym screeny, ale wstydzę się :oops:

Mam chwilę wolnego czasu, spróbuję to doprowadzić do takiej formy, by dało się wygodnie wybrać cache'a, dojść do niego, przeczytać detale + podpowiedź, dodać wpis do loga. Ponieważ OKAPI jest fajnie zrobione, spróbuję dodać także obsługę zagranicznych serwisów. Wydaje mi się jednak, że potrzebujecie jeszcze jakichś dodatkowych narzędzi o których mogę nie mieć pojęcia, np: własne waypointy, jakieś kalkulatory i inne bajery. Słowem - by wszystko mieć w jednej appce.
paprotek
Stały bywalec
Posty: 137
Rejestracja: sobota 25 sierpnia 2012, 22:41
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: [iOS] OpenCaching App

Post autor: paprotek »

Logowanie z telefonu - osobiście nigdy z tego nie korzystałem, za bardzo upierdliwe jest wpisywanie logów, ale mogłoby być fajne, z tym że to tylko niewiele wnoszący (moim zdaniem) bajer.

Za to absolutna podstawa to mapka z wyświetlonymi wszystkimi (pobranymi) skrzynkami, które się na tej mapie znajdują. Po najechaniu na skrzynkę, wyświetlanie odległości do niej. To jest must-have. Nawigacja kierunkowa to byłby fajny bajer, ale odległość to podstawa, i wizualizacja pozostałych skrzynek.

I jeszcze bym dodał, że apka musi obsługiwać wgrywanie gpx'ów, bo nie ma sensu (i jest skrajnie niewygodne) korzystać z osobnej aplikacji do każdego systemu, chociażby dlatego, że skrzynki z różnych systemów się mogą przeplatać w terenie.

Ogólnie polecam 'lekturę' programu Locus dla Antka i zapoznanie się z jego funkcjonalnością - jest zupełnie przyzwoicie zrobiona.
ObrazekObrazekObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 07 kwietnia 2011, 13:13
Podziękował;: 26 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: [iOS] OpenCaching App

Post autor: maryush »

paprotek pisze:Logowanie z telefonu - osobiście nigdy z tego nie korzystałem, za bardzo upierdliwe jest wpisywanie logów, ale mogłoby być fajne, z tym że to tylko niewiele wnoszący (moim zdaniem) bajer.
Dokładnie. Z teflonu, z terenu to mozna puste logi posadzić, ew. "TFTC!". Bo komu się chce pisać na ajfonie loga, szczególnie jak ma grube paluchi umazane ym w czym leżał kesz? A czas goni, kolejne skrznki same się nie znajdą ;) Tak że logowanie moznaby dodać ale gdzieś tam na ostatnim miejscu (szczególnie ze chyba do tego potrzebna bylaby apce obsługa logowania do OC.PL) .
paprotek pisze:Za to absolutna podstawa to mapka z wyświetlonymi wszystkimi (pobranymi) skrzynkami, które się na tej mapie znajdują. Po najechaniu na skrzynkę, wyświetlanie odległości do niej. To jest must-have. Nawigacja kierunkowa to byłby fajny bajer, ale odległość to podstawa, i wizualizacja pozostałych skrzynek.
Ja bym dodał żeby pokazywało parammetry trudność terenu i zadania oraz najważniejsze - TYP kesza (kłiz, tradycyjna czy spotkanie itd.) Może to być rozwiązane jak np. w GeoBeaggle - jako inne ikonki dla różnych typów, żeby od razu na mapie pokazywało które kesza są tradycyjnymi (żeby nie trzeba było najeżdżać na skrzynkę). Tak nawet lepiej.
Oczywiście zoomowanie mapy i pokazywanie na niej naszej obecnej pozycji to też oczywista oczywistość (to jak rozumiem już jest).
paprotek pisze:I jeszcze bym dodał, że apka musi obsługiwać wgrywanie gpx'ów, bo nie ma sensu (i jest skrajnie niewygodne) korzystać z osobnej aplikacji do każdego systemu, chociażby dlatego, że skrzynki z różnych systemów się mogą przeplatać w terenie.
Plus:
-sortowanie listy keszy po odległości, alfabetycznie. może mozliwość wyfiltrowania listy po paramtrach, ale to już bajer
-wyszukiwanie kesza w liscie - po waypoincie lub nazwie
-pokazywanie mapki - albo normalna mapa (wektorowa lub rastrowa ale uproszczona) albo widok satelitarny (zdjęcie) - tak jak na googlemaps. To baaaardzo pomaga podczas szukania.
-wgrywanie plików gpx, ale tak, że mozna załadować KILKA plików równocześnie - np. dwa pliki - województwo A i B, a nie tylko jednego pliku naraz.
-po znalezieniu kesza przyda sie przycisk "znaleziony" lub "nieznaleziony" i po wcisnięciu na mapce ikona tego danego kesza zmienia się na ukazującą ten stan rzeczy - zeby nie iść przez pomyłkę drugi raz do tego samego kesza.
lord_phantom
Nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: środa 09 kwietnia 2014, 15:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [iOS] OpenCaching App

Post autor: lord_phantom »

Wniosek taki, że muszę po prostu spotkać się z kolegą który pokaże jak działa jego soft. Chwilowo jednak jest to mocno utrudnione.

Mam kilka pytań odnośnie plików GPX.
Potrzebuję informacji:
  • O źródle pochodzenia pliku. Czy jest to inny serwis online (jaki?), czy plik który powstaje na kompie usera?
  • O częstotliwości importowania. Ile tego jest i jak często to robicie?
  • O Przeznaczeniu pliku. Tutaj mogę się domyślać, nie chcę jednak strzelać.
  • O danych zawartych w samym GPXie. Czy są to punkty? Ścieżki? Wiele ścieżek? Co one zazwyczaj reprezentują?
  • Czy będzie potrzebny export "czegoś" do GPXa?
Na razie skupię się na obsłudze samego opencaching.pl, bo takie było moje założenie na początku. Chwilowo dążę do stworzenia aplikacji, która pozwoli mi na szukanie skrzynek tradycyjnych. Jak stwierdzę że appka działa w terenie, popchnę pierwszą wersję na App Store. Jeśli ktoś będzie zainteresowany, będę mógł puścić do niego paczkę w ramach betatestów, jeszcze przed publikacją na sklepie.

Aplikacja będzie ewoluować zgodnie z moimi umiejętnościami keszerskimi. Do tej pory znalazlem 1 kesza w oparciu o mapę online (v3), zaznaczyłem że znaleziony i drobny wpis w logu. Wszystkie rzeczy których mi brakowało pakuję do aplikacji. Dlatego proszę, bądźcie wyrozumiali, jestem świadomy że porywanie się na pisanie aplikacji z tak krótkim stażem w dziedzinie może się wydawać nierozsądne… Ale tak zawsze działałem :-) Mam tylko nadzieję, że doświadczeni userzy opencaching.pl nie stracą cierpliwości...
Awatar użytkownika
łowca
Forumator
Posty: 1141
Rejestracja: środa 30 grudnia 2009, 10:15
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: [iOS] OpenCaching App

Post autor: łowca »

lord_phantom pisze: Mam kilka pytań odnośnie plików GPX.
Potrzebuję informacji:
  • O źródle pochodzenia pliku. Czy jest to inny serwis online (jaki?), czy plik który powstaje na kompie usera?
  • O częstotliwości importowania. Ile tego jest i jak często to robicie?
  • O Przeznaczeniu pliku. Tutaj mogę się domyślać, nie chcę jednak strzelać.
  • O danych zawartych w samym GPXie. Czy są to punkty? Ścieżki? Wiele ścieżek? Co one zazwyczaj reprezentują?
  • Czy będzie potrzebny export "czegoś" do GPXa?
Strona główna -> szukaj -> wybór parametrów -> plik GPX
To XML zawierajacy punkty. Generowany przez serwer OC (i czasem przez programy desktopowe jak GSAK, ale dla Ciebie to nieważne).
Przeznaczenie - odczytuje się z niego listę skrzynek.

Pobierz sobie GPXa zawierającego 1 stronę (=20 punktów) i będziesz wszystko wiedział.
1 punkt = 1 skrzynka = opis + logi.
Obrazek Obrazek
Jeśli hobby koliduje ci z pracą - zmień pracę.
bebe
Stały bywalec
Posty: 135
Rejestracja: piątek 10 października 2008, 15:40
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

[iOS] OpenCaching App

Post autor: bebe »

Logowanie faktycznie można sobie darować. Natomiast przydałaby się możliwość robienia notek do keszy (in/out, czy jakieś uwagi), a już dostęp do notatek w serwisie via OKAPI to byłby wypas (nie pamiętam, czy jest w OKAPI).


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 07 kwietnia 2011, 13:13
Podziękował;: 26 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: [iOS] OpenCaching App

Post autor: maryush »

Ważna rzecz!
Dodawanie waypoinów do mapy/listy! Potrzebne choćby przy zakładaniu keszy. Albo zaznaczniu gdzie się zaparkowało brykę ;)
Oraz możliwość korekty/zmiany koordów wybranego waypointu, przydatne choćby kiedy rozwiązalismy jakiś kłiz i mamy nowe/prawdziwe koordy kesza.
lord_phantom
Nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: środa 09 kwietnia 2014, 15:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [iOS] OpenCaching App

Post autor: lord_phantom »

Hej!

Daję znak życia, byście nie myśleli że sobie pogadałem i nic z tego dalej nie wynika. Sprawdziłem swój pseudo-program w praniu i na chwilę obecną leży ergonomia i precyzja. Widziałem Locusa Pro w akcji i spodobało mi się kilka rozwiązań.

Stan obecny:
- Mapa w 3 trybach (Normalny, satelita, hybryda) z ikonami skrzynek
- Ikony na mapie reprezentują typ skrzynki
- Po tapnięciu ikony pojawia się dymek z nazwą i kilkoma statystykami
- Po tapnięciu strzałki na dymku przechodzi się do detali kesza (zbiór widoków scrollowanych w poziomie):
-- Dane ogólne (rozmiar, trudność, atrybuty, statystyki, daty itp)
-- Opis w HTMLu
-- Lista komentarzy
-- Spoilery (nie zaimplementowane)

Mój kierunek:
- Widzę że potrzeba jakiegoś notatnika, muszę tylko przemyśleć jego konstrukcję. Idealnie, gdyby jednym guzikiem dało się wprowadzić symbol kesza i godzinę znalezienia.
- Poprawa zachowania GPSa, na razie mapa robi co chce i jest to mocno wkurzające.
- Wrzucić zdjęcia (jeśli są dostępne)
- Narzędzia pomagające w rozwiązywaniu zagadek / obliczaniu współrzędnych. Musieliśmy jechać na 3 telefony, jeden czytał treść, drugi notował, trzeci obliczał na kalkulatorze, potem pierwszy uploadował i sprawdzał. W jedną osobę oznacza to żonglowanie appkami. Trzeba to wszystko przemyśleć.
- Trzeba zrobić dodawanie punktów do mapy. Ale to wymaga gruntownego przemyślenia. Źródłem mogą być inne serwery OKAPI, ręczne wprowadzanie coordów, aktualna pozycja, modyfikacja istniejącego punktu, lista z GPX'a. Już "dodanie punktu" nie brzmi tak banalnie.
- Przydadzą się dodatkowe narzędzia nanoszące dane na mapę. Rysowanie okręgów, linii. Podziałka w metrach.
- OpenStreetMap , widziałem że dodanie tego to kwestia kilku linii kodu, ale muszę wpierw wchłonąć trochę wiedzy by zrobić to dobrze.

I drobny komentarz na koniec. Znalazłem w końcu stałą pracę. Oznacza to w sumie tyle, że po 8h patrzenia się w 2 firmowe monitory będę miał zapewne dość patrzenia się w swój. Będę zapewne programować wolniej niż mogłem do tej pory. Ponieważ podjąłem się zadania, mam zamiar wypuścić program przynajmniej w podstawowej formie.
dzazder
Stały bywalec
Posty: 126
Rejestracja: sobota 08 września 2012, 21:55
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: [iOS] OpenCaching App

Post autor: dzazder »

lord_phantom pisze: Oznacza to w sumie tyle, że po 8h patrzenia się w 2 firmowe monitory będę miał zapewne dość patrzenia się w swój.
To nie do końca tak działa :) W domu nie będzie Ci się chciało programować, ale od patrzenia w monitor stronił nie będziesz :D
No i życzę powodzenia w dalszych pracach!
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 07 kwietnia 2011, 13:13
Podziękował;: 26 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: [iOS] OpenCaching App

Post autor: maryush »

lord_phantom pisze: - Mapa w 3 trybach (Normalny, satelita, hybryda) z ikonami skrzynek
- Po tapnięciu ikony pojawia się dymek z nazwą i kilkoma statystykami
Czad!! ;)
lord_phantom pisze: - Przydadzą się dodatkowe narzędzia nanoszące dane na mapę. Rysowanie okręgów, linii. Podziałka w metrach.
MEGA CZAD! ;)
bebe
Stały bywalec
Posty: 135
Rejestracja: piątek 10 października 2008, 15:40
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

[iOS] OpenCaching App

Post autor: bebe »

Z listy "do zrobienia" krytyczne wydają mi się spoilery i zdjęcia, bo bez tego czasem ani rusz. :) Reszta to lukier na cieście, zwłaszcza narzędzia do rozwiązywania quizów. A jeśli już koniecznie trzeba, to zamiast kalkulatorów, które IMHO rzadko działają dobrze, obczaiłbym opcję projekcji - tworzenia nowych waypointów na podstawie azymutu i odległości. :) To nietrywialne i w sumie rzadko wykorzystywane na OC, ale jak już się zdarzy to ciężko sobie poradzić "analogowo" - nie zawsze jest opcja po prostu pójścia na azymut hej na skuśkę, poprzez pole. ;)

Czekam z utęsknieniem na jakąś betę! :]


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
rybek
Nowy na forum
Posty: 12
Rejestracja: poniedziałek 03 listopada 2008, 18:42
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [iOS] OpenCaching App

Post autor: rybek »

Hej.
Właśnie znalazłam topic i tak czytam i czytam co tu piszecie :) Appka brzmi rewelacyjnie i z pewnością będę z niej korzystać jak tylko się ukaże (nawet z wersji beta ;) ).
Pomysł super i jeszcze fajniej, że jest ktoś, kto zechciał to napisać :) (ja niestety pisać programów nie umiem).
Powodzenia w tworzeniu :)
"Są serca powody, o których rozsądek nie słyszał." - Pascal
lord_phantom
Nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: środa 09 kwietnia 2014, 15:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [iOS] OpenCaching App

Post autor: lord_phantom »

Hej ludzie!

Nie odzywałem się jakiś czas, ale niestety mam złe wieści. Jakieś 2 miesiące temu złamałem nogę i cały zapał minął. Wydawało mi się, że czas zwolnienia przeznaczę na właśnie tenże projekt, ale okazało się że nie jestem w stanie siedzieć przed kompem, bo noga mnie bolała.

Jak mi wykręcą kilka śrub z nogi, spróbuję znowu zmierzyć się z zadaniem. Widzę że w międzyczasie pojawiła się alternatywa na iOS, więc dedukuję że nie ma tragedii.
bebe
Stały bywalec
Posty: 135
Rejestracja: piątek 10 października 2008, 15:40
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Kontakt:

[iOS] OpenCaching App

Post autor: bebe »

Tragedii nie ma, ale szału też nie. :) Obecnie używam Easy Open Caching oraz GeoCaches. Każdej z nich czegoś brakuje - ta pierwsza pozwala zapisać kesze w trybie offline, ale nie korzysta z OKAPI (nie można np. zignorować znalezionych keszy) i mapa w niej działa w sposób niepojęty. Ta druga fajnie pokazuje rownież kesze z GC (chociaż nie wiedzieć czemu nie wszystkie) i ma świetną mapę, ale nie pozwala zapisać keszy "na zaś". Nie wiem, jak z tą pierwszą, ale ta druga na pewno nie wyświetla zdjeć-spoilerów.

Jak widać jest więc pole do popisu. :)
ObrazekObrazekObrazek
i_df
Nowy na forum
Posty: 11
Rejestracja: środa 04 czerwca 2014, 23:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: [iOS] OpenCaching App

Post autor: i_df »

bebe pisze:Ta druga fajnie pokazuje rownież kesze z GC (chociaż nie wiedzieć czemu nie wszystkie)
Hej!
Prawdopodobnie nie masz konta 'premium' na geocaching.com - niestety to jest ograniczenie które oni narzucają przez API - 'Basic members' mają tylko kesze tradycyjne i mogą zobaczyć opisy tylko 3 keszyków dziennie. Z tym niestety nic nie zrobię.
bebe pisze: i ma świetną mapę, ale nie pozwala zapisać keszy "na zaś".
Dlaczego uważasz że nie da się zapisać? Aplikacja działa na zasadzie "zobaczyłem-zapisałem". Czyli jeśli otworzysz opis keszyka - masz go na dysku w urządzeniu. W ustawieniach możesz wybrać jak długo przechowywać taki opis. Zdjęcia również zapisują się kiedy je oglądasz, ale zdjęcia są stosunkowo 'duże', więc mogą być usunięte jeśli aplikacja postanowi że nie są już potrzebne albo jeśli zacznie brakować miejsca na urządzeniu.

Jeśli zauważysz że aplikacja działa inaczej i na pewno masz wolne miejsce na urządzeniu - daj znać, zbadamy temat razem.
bebe pisze: ta druga na pewno nie wyświetla zdjeć-spoilerów.
Tak jest. I fajnie że o tym mówisz. Dodaję do TODO-list i ta funkcja na pewno pojawi się w jednej z kolejnych wersji.

Mam nadzieję że topicstarter wybaczy mi ten offtopic w jego temacie. Moja aplikacja (GeoCaches) ma osobny topic na tym forum http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?f=6&t=8008 - tam można zadawać pytania, pisać co trzeba polepszyć w aplikacji i tak dalej.

Pozdrawiam,
df.
ODPOWIEDZ