mapy shp dla androida

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

leśnik (szymsajm)
Nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 29 kwietnia 2013, 15:05
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

mapy shp dla androida

Post autor: leśnik (szymsajm) »

Szukam sposobu przeniesienia map w formacie SHP (format ESRI) (szejpy tak zwane) do androida. Przy czym chciał bym aby były to nadal mapy wektorowe a nie rastry... to udało mi się już osiągnąć. Ktoś próbował już coś takiego robić? Znacie może jakiś program który czyta tego rodzaju mapy lub sposób na ich konwersje by nie straciły swoich właściwości (warstw i danych)?
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: mapy shp dla androida

Post autor: Krysiul »

Napisz, jakich rozwiązań już próbowałeś.
ObrazekObrazekObrazek
leśnik (szymsajm)
Nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 29 kwietnia 2013, 15:05
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: mapy shp dla androida

Post autor: leśnik (szymsajm) »

rastry zrobiłem dokładnie jak w wątku który można znaleźć tu: http://www.tactical.pl/forum/index.php?topic=69208.0 tylko w pierwszym kroku w programie Geoxa Viewer oprócz WMS podłączyłem też warstwy shp. Tylko taka mapa zajmuje dużo miejsca i nie pozwala na wybieranie interesujących warstw a na tym najbardziej mi zależy.
Próbowałem przy pomocy Arc map ale on obsługuje tylko mapy z serwerów wms i Arc Gis online w którym trzeba mieć założone konto, które niestety jest płatne.
Wujek google niestety też nie podpowiada mi jak to zrobić lub ja nie zagłębiałem się odpowiednio mocno.
Quantumgis ostatnio odmówił współpracy z moim systemem i nie mogę go użyć do ewentualnych prób ale szukając w internecie znalazłem jedynie wzmianki jak zrobić mapę rastrową, która mnie nie interesuje.
Obrazek Obrazek
Teokryt
Wyjadacz
Posty: 463
Rejestracja: poniedziałek 06 sierpnia 2012, 12:19
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: mapy shp dla androida

Post autor: Teokryt »

SHP przerabiaj na KML - to jedyny sensowny format wymiany danych (ale dośc kiepski).
Z innych pomysłów jakie mi przychodzą do głowy to postaw sobie "geoserver" i tam wepchnij SHP i udostępniaj - wada? wymaga serwera dedykowanego lub ciągle włączonego jakiegoś komputera.
Pytanie tylko czego używasz na Androidzie...
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: mapy shp dla androida

Post autor: Krysiul »

Jeśli zależy Ci na darmowym rozwiązaniu, to w zasadzie większość popularnych wymieniłeś. Jest jeszcze to:
https://play.google.com/store/apps/deta ... oid.client
ObrazekObrazekObrazek
leśnik (szymsajm)
Nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 29 kwietnia 2013, 15:05
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: mapy shp dla androida

Post autor: leśnik (szymsajm) »

Wolał bym unikać opcji online bo to są mapy leśne a w lesie z siecią różnie bywa. Zresztą one są już na serwerach (ogólnodostępne w postaci WMS tu: http://mapa.katowice.lasy.gov.pl/ dla Katowic. Inne dyrekcje pewnie też mają podobne serwisy).

Na androidzie używam Locusa i trekbuddy. Dla trekbuddy stworzyłem mapę ale jest to raster którego nie można skalować :(
Obrazek Obrazek
Teokryt
Wyjadacz
Posty: 463
Rejestracja: poniedziałek 06 sierpnia 2012, 12:19
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: mapy shp dla androida

Post autor: Teokryt »

Jak wektory i nie online przyszło mi już tylko jedno do głowy ale może okazać sie nieskuteczne- SVG. GPSa raczej do tej nie podepniesz ale wektory będą pytanie ile RAMu wystarczy.

Możesz jeszcze PDF eksportować.
Awatar użytkownika
Ranger
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 05 stycznia 2009, 11:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: mapy shp dla androida

Post autor: Ranger »

@leśnik
E tam, nie przesadzaj, w Treku można mapę przeskalować praktycznie dowolnie (z krokiem 1%), tylko jest pytaniem jakie skalowanie ma sens, a jakie nie ma. Raster ma to do siebie, że treść mapy jest ustalona na poziomie wybranej skali mapy i jej powiększanie czy pomniejszanie nie zmienia treści. To po co zmieniać wielkość obrazu, gdy jest on poprawnie wyświetlony dla naturalnej skali mapy ? Jeżeli potrzebne są mapy o innej skali, to są to zazwyczaj mapy o innej treści.
A generalniej - zawsze jest coś za coś :-)
Mapy o ustalonej treści są zazwyczaj znacznie szybciej wyświetlane niż mapy, których treść jest tworzona z danych bezpośrednio w urządzeniu (no chyba że są to bardzo szkicowe mapy).
Co do shp - tu potrzebny jest raczej soft pozwalający na dołożenie dodatkowych treści do dostępnej mapy wektorowej, np. do OSM. Locus nie potrafi złożyć mapy wektorowej z kilku różnych warstw ?
To może trzeba to zrobić na poziomie produkcji takiej mapy ?
Pozdrawiam
Ranger
opoliensis
Stały bywalec
Posty: 106
Rejestracja: poniedziałek 19 kwietnia 2010, 08:22
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: mapy shp dla androida

Post autor: opoliensis »

shp -> mp -> img, który otworzy OruxMaps na Androidzie
leśnik (szymsajm)
Nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 29 kwietnia 2013, 15:05
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: mapy shp dla androida

Post autor: leśnik (szymsajm) »

zależy mi na formacie shp ponieważ mapy leśne są w tym formacie. Niosą one ze sobą szereg informacji jakościowych trudnych do przedstawienia graficznie i danych, które się przydają... (np czy droga jest przejezdna) Spróbowałem ostatnio przenieść je do formatu KML i prawie mi się udało gdyby nie to że przenosi mnie gdzieś w okolicę Pacyfiku. Wiem że to jest problem układu współrzędnych ale na razie przerasta mnie przeliczenie tego... Mapy leśne są w układzie PUWG 1992, którego wiele programów do przeróbki na kml nie obsługuje... w sumie jeszcze nie znalazłem takiego, któremu by się to udało.
Istnieje wersja quantumgisa na androida ale jej obsługa na ekraniku smartfona graniczy z cudem i raczej nie nadaje się do takiego zastosowania.
Znalazłem oprogramowanie na androida (SHP View), które teoretycznie obsługuje pliki shp ale tu znowu pojawia się problem z układem odwzorowania nie obsługiwanym przez te programy.
Jak nic nie znajdę to będzie trzeba pozostać przy treku...
Obrazek Obrazek
Teokryt
Wyjadacz
Posty: 463
Rejestracja: poniedziałek 06 sierpnia 2012, 12:19
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: mapy shp dla androida

Post autor: Teokryt »

Kopsnij mi te pliki :) Mam dostęp do Arca...
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: mapy shp dla androida

Post autor: Krysiul »

ObrazekObrazekObrazek
Teokryt
Wyjadacz
Posty: 463
Rejestracja: poniedziałek 06 sierpnia 2012, 12:19
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: mapy shp dla androida

Post autor: Teokryt »

Znaczy ja wiem jaki problem ma leśnik, mam tez PUWG 1992/2000, wiec przerobie mu to na jakiś WGS-84 natywnie tudzież KML który wyląduje w Polsce a nie w punkcie 0,0.

Z konwerterami nigdy dobrze nie wychodziłem, bo czasem mapy w SHP mają swój jakiś bardzo pokręcony plik układu współrzędnych.
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: mapy shp dla androida

Post autor: Krysiul »

To nie są konwertery, które mielą całe pliki, tylko konkretne współrzędne. Z tego co mi wiadomo kalibracja map sprowadza się do podania współrzędnych charakterystycznych punktów (rogów mapy?) i zapisania ich w odpowiedniej formie, i do tego te programy mogą się przydać.
ObrazekObrazekObrazek
Teokryt
Wyjadacz
Posty: 463
Rejestracja: poniedziałek 06 sierpnia 2012, 12:19
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: mapy shp dla androida

Post autor: Teokryt »

Do dotyczy map rastrowych, a tu niestety wektory i SHP które samo w sobie jest dość złożone. Takie kalibrowanie jest wygodne jak ma się do czego odnieść a w takim SHP plik układu jest osobno.
ODPOWIEDZ