[Symbian] Mobicaching

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

noname043
Nowy na forum
Posty: 11
Rejestracja: sobota 08 września 2012, 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

[Symbian] Mobicaching

Post autor: noname043 »

Witam.

Keszy szukam już od jakiegoś czasu. Zwykle przy okazji wypraw rowerowych ze znajomymi. Przygotowania do takich wypraw, pod względem geocachingu, bywały nieco żmudne - bywało keszy kilka-kilkanaście i trzeba było zapisać opis, lokację, ew. spoilery każdego z osobna w pamięci "keszofonu". Pomyślałem, że dobrze by było mieć coś, co usprawni cały proces. Niestety (a może i stety) Ovi/Nokia Store świeci pustkami pod względem OpenCachingu i przypływie natchnienia popełniłem tytułowy Mobicaching - http://noname043.cba.pl/?page_id=11.

Aplikacja działa na telefonach z Symbianem^3 i S60 5th Edition. Obecnie obsługuje serwisy:
- OpenCaching.pl
- OpenCaching.nl
- OpenCaching.org.uk
- OpenCaching.us, oraz
- OpenCaching.com
Geocache mogą być zapisywane w pamięci telefonu razem ze zdęciami i logami. Ponadto istnieje możliwość zapisania skrzynki jako punkt orientacyjny w aplikacji Nokia Mapy.
Mobicaching ma sporo innych "ficzerów" typu:
- wyszukiwanie skrzynek
- aktualizacja wszystkich zapisanych skrzynek
- trzy tryby mapy (ulice, teren, satelita)
- pozycjonowanie
- kilka pomniejszych usprawnień w ustawieniach

Aplikacja jest dostępna w Sklepie Nokii pod linkiem http://store.ovi.com/content/311775. Jej koszt to 7,38 - myślę, że nie jest to zbyt wygórowana cena. Przynajmniej ja byłbym w stanie tyle zapłacić ;-)
Planuję rozwój aplikacji w ramach wolnego czasu i jestem otwarty na sugestie co do usprawnień czy nowych funkcjonalności.


Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2070
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: [Symbian] Mobicaching

Post autor: krystiant »

7,38 to może i nie jest dużo, ale wydane niepotrzebnie - jak np. aplikacja nie podejdzie - to jednak pieniądze "wyrzucone w błoto"... Zanim wydam te faktycznie niewielkie pieniądze wolałbym poznać więcej szczegółów (a najlepiej mieć możliwość przetestować)
Na czym polega obsługa serwisów, czy aplikacja rozpoznaje jakoś kesze własne, znalezione/nieznalezione, czy można logować online albo zapisuje field notes...
Z opisu wywnioskowałem, że mapy są tylko online? Od googla?
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
noname043
Nowy na forum
Posty: 11
Rejestracja: sobota 08 września 2012, 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [Symbian] Mobicaching

Post autor: noname043 »

krystiant pisze:7,38 to może i nie jest dużo, ale wydane niepotrzebnie - jak np. aplikacja nie podejdzie - to jednak pieniądze "wyrzucone w błoto"... Zanim wydam te faktycznie niewielkie pieniądze wolałbym poznać więcej szczegółów (a najlepiej mieć możliwość przetestować)
Szczegółów chętnie udzielę. Testowanie to bardziej skomplikowana opcja. Może udałoby mi się naskrobać wersję trial.
krystiant pisze:Na czym polega obsługa serwisów
Dostępnych jest pięć, jak już pisałem w moim pierwszym poście. Można ich osbługę swobodnie włączać i wyłączać, zależnie od potrzeb. Gdy serwis jest wyłączony - jego geocache nie są pobierane. Obecnie dane keszy mogą być jedynie z nich pobierane.
krystiant pisze:czy aplikacja rozpoznaje jakoś kesze własne, znalezione/nieznalezione, czy można logować online albo zapisuje field notes...
Jak wyżej. Aplikacja obecnie jedynie pobiera dane. Brak logowania i wpisywania do logu, co też powoduje, że kesze nie są oznaczane w żaden sposób. W planach mam zrobienie opcji dokonywania wpisów w logu. Oznaczanie skrzynek jako znaleziona/nieznaleziona/własna jest nieco bardziej skomplikowane, ale rozważę to.
krystiant pisze:Z opisu wywnioskowałem, że mapy są tylko online? Od googla?
Mapy są online - od Nokii. Niestety Nokia dostarcza tylko takie, dlatego dodałem opcję zapisywania lokalizacji skrzynek w Nokia Maps.
noname043
Nowy na forum
Posty: 11
Rejestracja: sobota 08 września 2012, 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [Symbian] Mobicaching

Post autor: noname043 »

Udało mi się zrobić wersję próbną - http://store.ovi.com/content/314429
Zapraszam do testowania. Wszelkie uwagi mile widziane.
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2070
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: [Symbian] Mobicaching

Post autor: krystiant »

Zainstalowałem i pierwsze uwagi... (nie wiem czy słuszne, czy to tylko nieznajomość możliwości)
kesze ładują się jak się jest na mapie i dopiero jak wskażę kesza mogę kazać pobrać dane do czytania offline - jak będę chciał zrobić to dla większej ilości to muszę klikać ręcznie na każdym i zapisywać... co jest bardzo uciążliwe :? Przydałby się import keszy z gpx-a do bazy.
Na teraz to moim zdaniem może się przydać na nieplanowanych wyjazdach - odpalam program i patrzę na mapie co jest w okolicy, ale do tego przydało by się jakoś rozróżnić typy keszy (różne ikonki na mapie) oraz możliwość ukrycia niektórych typów (oraz własnych i znalezionych) na mapie - bo jak jestem gdzieś na wyjeździe to wolę się skupić na tradycyjnych...

Aha - w mojej okolicy mam jedną ikonkę zieloną, ale nie wiem dlaczego...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
noname043
Nowy na forum
Posty: 11
Rejestracja: sobota 08 września 2012, 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [Symbian] Mobicaching

Post autor: noname043 »

krystiant pisze:kesze ładują się jak się jest na mapie i dopiero jak wskażę kesza mogę kazać pobrać dane do czytania offline - jak będę chciał zrobić to dla większej ilości to muszę klikać ręcznie na każdym i zapisywać... co jest bardzo uciążliwe :?
Telefon to zwykle niezbyt potężna maszyna obliczeniowa, dlatego starałem się oszczędzać na ilości danych pobieranych z sieci i trzymanych w pamięci. Mógłbym dodać do mapy opcję "Pobierz widoczne skrzynki". Tutaj ewentualnie jakaś lista, która pozwoliłaby odznaczyć niechciane skrzynki a reszta z automatu do bazy. Pytanie - czy takie rozwiązanie może być?
krystiant pisze:Przydałby się import keszy z gpx-a do bazy.
Przyjrzę się temu. Raczej nie powinno być z tym problemu.
krystiant pisze:Na teraz to moim zdaniem może się przydać na nieplanowanych wyjazdach - odpalam program i patrzę na mapie co jest w okolicy, ale do tego przydało by się jakoś rozróżnić typy keszy (różne ikonki na mapie) oraz możliwość ukrycia niektórych typów (oraz własnych i znalezionych) na mapie - bo jak jestem gdzieś na wyjeździe to wolę się skupić na tradycyjnych...
Rozróżnianie typów skrzynek mam w planach już od jakiegoś czasu. Niedługo postaram się tym zająć. Gorzej z oznaczaniem skrzynek własnych i znalezionych - to nieco bardziej skomplikowany problem i będzie wymagał większej ilości czasu.
krystiant pisze:Aha - w mojej okolicy mam jedną ikonkę zieloną, ale nie wiem dlaczego...
Mobicaching zaznacza nowe skrzynki tym kolorem. W najbliższym czasie postaram się to zmienić i zamiast tego wyświetlić jakąś mniejszą ikonkę z boku.

Z niemałym opóźnieniem odpowiadam ze względu na problemy z dostępem do Internetu. Z tego też powodu chwilowo nie jestem do końca zdolny do szlifowania aplikacji.
pysiek
Nowy na forum
Posty: 16
Rejestracja: piątek 03 lutego 2012, 09:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [Symbian] Mobicaching

Post autor: pysiek »

Z zainteresowaniem przeczytałem ten wątek i zainstalowałem sobie tą aplikację.
Kawał dobrej roboty i myślę, że za chwilę ją kupię.
Dotychczas korzystałem z ViewRanger, który jednak nie umie się bezpośrednio komunikować z serwisami opencaching.
Mobicaching działa znacznie szybciej i świetnie nadaje się, gdy niespodziewanie najdzie nas ochota na keszowanie.
Niestety jest bezradny, gdy jesteśmy poza zasięgiem sieci.
Przydałoby się przynajmniej cachowanie pobranych wcześniej map lub najlepiej podłączenie do map w offline, które prawie każda Nokia ma.
No i import GPXa, najlepiej tego ze zdjęciami.
Trzymam kciuki za rozwój projektu.

Pozdrawiam,
Pysiek
mrlotos
Nowy na forum
Posty: 6
Rejestracja: środa 12 grudnia 2012, 00:44
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [Symbian] Mobicaching

Post autor: mrlotos »

Witam
pobrałem triala i ruszam z nim dziś w miasto
jak narazie z zabawy na sucho jestem zadowolony choć przychylam sie do tego ze klikanie w małe ikonki jest uciążliwe i wspomniana opcja (wczytaj widoczne) bardzo by sie przydała
Pytanie tylko czy jeżeli kupie teraz twój program a ty go poprawisz to jego poprawki/aktualizacja dotrze do mnie darmowo ?
interesuje mnie jeszcze ile średnio "waży" jedna skrzyneczka z np 3 zdjęciami
i np godzinne nawigowanie z mapami nokii
w sensie czy pobieranie skrzyneczek na bieżąco w terenie nie zrujnuje mojego pakietu internetowego
i nie pod rękę mi odpowiedzi Yes No chyba są odwrotnie niż zazwyczaj pyta telefon i odruchowo stukam odwrotnie ale to już czepianie się ;)

za tydzien jeszcze sie wypowiem

gratuluje talentu i pomysłu
pozdrawiam mrlotos
noname043
Nowy na forum
Posty: 11
Rejestracja: sobota 08 września 2012, 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [Symbian] Mobicaching

Post autor: noname043 »

Przydałoby się przynajmniej cachowanie pobranych wcześniej map lub najlepiej podłączenie do map w offline, które prawie każda Nokia ma.
Niestety nie jest to takie proste. Nokia nie przyznaje dostępu do map zapisanych w telefonie. Jedynie do tych w sieci i bez cachowania. W planach mam obsługę OpenStreetMap z cachowaniem, bądź po prostu obsługa mapy, którą użytkownik wgrałby na kartę pamięci.
No i import GPXa, najlepiej tego ze zdjęciami.
Będzie. Prace w toku.
Pytanie tylko czy jeżeli kupie teraz twój program a ty go poprawisz to jego poprawki/aktualizacja dotrze do mnie darmowo ?
Aktualizacje są darmowe, dostępne w Nokia Store. Czasem jednak trzeba im pomóc i ręcznie odinstalować aplikację, po czym ponownie zainstalować ją ze sklepu (już bez opłat).
jak narazie z zabawy na sucho jestem zadowolony choć przychylam sie do tego ze klikanie w małe ikonki jest uciążliwe i wspomniana opcja (wczytaj widoczne) bardzo by sie przydała
Przyjąłem. Następna aktualizacja powinna załatwić te problemy. Tylko nie mam pojęcia kiedy ją skończę.
interesuje mnie jeszcze ile średnio "waży" jedna skrzyneczka z np 3 zdjęciami
i np godzinne nawigowanie z mapami nokii
Opis i dane skrzynki około kilobajta. Log - kilka kilobajtów. Jedno zdjęcie może mieć kilkadziesiąt kilobajtów. Dla testu pobrałem dwie skrzynki. Jedna wymagała 18 KB (4 zdjęcia, 35 wpisów w logu), druga tylko 9 KB (3 zdjęcia, 9 wpisów). Po godzinie intensywnego użytkowania transfer wyniósł w sumie 33 MB. Dla porównania - cena pakietu 100 MB w Playu to 7 złotych, czyli jakieś 2,33 za taką sesję.
i nie pod rękę mi odpowiedzi Yes No chyba są odwrotnie niż zazwyczaj pyta telefon i odruchowo stukam odwrotnie ale to już czepianie się ;)
Rzucę na to okiem, tylko podaj model telefonu i wersję oprogramowania. Takie zamieszanie powstało w Symbianie Belle i może to dlatego.
mrlotos
Nowy na forum
Posty: 6
Rejestracja: środa 12 grudnia 2012, 00:44
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [Symbian] Mobicaching

Post autor: mrlotos »

i nie pod rękę mi odpowiedzi Yes No chyba są odwrotnie niż zazwyczaj pyta telefon i odruchowo stukam odwrotnie ale to już czepianie się ;)
Rzucę na to okiem, tylko podaj model telefonu i wersję oprogramowania. Takie zamieszanie powstało w Symbianie Belle i może to dlatego.
tak pracuje na nokii 500 z symbianem bella 111.021.0028

Problemem jaki dziś zaobserwowałem jest to ze pomimo tego ze mapa online komunikuje sie z gsp i pokazuje moją pozycje to za nią nie podąża i gdy przemieszczę sie o 50 km mapa po włączeniu pokazuje poją poprzednią pozycje
a jeżeli znajduje sie w "zakeszowanym" mieście to trudno sie odnaleźć bo znaczki keszów są nad kropką pokazującą moją pozycje ( w oddaleniu)

fajnym patentem w jednym z programów które obsługiwałem było to ze
można było zaznaczyć znalezienie które odnotowywało sie w kalendarzu
(to gdyby nie udało by ci sie dodać możliwości dodania logu odrazu na stronie)

import do mapy nokii to fajny pomysł ale niestety gdy kesz nie leży na środku drogi to nie doprowadzi nas ona na konkretne kordy
przydał by sie import do jakiegoś programu typu kompas (nie potrafie przytoczyć żadnej nazwy)

sorki jak powtórzyłem jakiś wątek.

PS.

głupio tak siedzieć i narzekać na naprawdę zajefajny programik ale myślę że właśnie po to założyłeś ten temat
Generalnie dzięki za inwencję.
wymiatasz !!
noname043
Nowy na forum
Posty: 11
Rejestracja: sobota 08 września 2012, 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [Symbian] Mobicaching

Post autor: noname043 »

Do sklepu wrzuciłem aktualizację. Wersja 0.9.2. Nokia mówi, że będzie dostępna za kilka godzin. Lista zmian:
- nowa baza danych, stara była na dłuższą metę zbyt wolna
- wskaźnik pozycji jest teraz ponad ikonkami skrzynek
- pobieranie widocznych skrzynek
- oznaczanie skrzynek jako znalezione (+data i komentarz, niestety jeszcze nie zrobiłem logowania online)
- nowe ikonki skrzynek
- ikonki reagują na kliknięcie
- ukrywanie skrzynek znalezionych i o wybranych typach/statusach
- legenda mapy
- dialogi z pytaniami mają teraz własne przyciski i mam nadzieję, że w odpowiedniej kolejności ;)
- mapa porusza się za gpsem, gdy ten jest w widoku
- obsługa OpenStreetMap z keszowaniem, czyli jeśli przeglądaliśmy jakiś obszar, to potem ten obszar jest dostępny w trybie offline
- sporo pomniejszych poprawek
Nie wyrobiłem się z obsługą GPXów i zrobieniem kompasu. Może uda mi się z tym uporać w ferie zimowe.
mrlotos
Nowy na forum
Posty: 6
Rejestracja: środa 12 grudnia 2012, 00:44
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [Symbian] Mobicaching

Post autor: mrlotos »

jakoś nie widać;/
przeglądam sklep i jest tylko pierwotna wersja która już mam
mam wrażenie ze zmieniło się aby jedno ze zdjęć pokazujących aplikacje

a może trzeba coś szczególnego zrobić o czym nie wiem ;(
noname043
Nowy na forum
Posty: 11
Rejestracja: sobota 08 września 2012, 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [Symbian] Mobicaching

Post autor: noname043 »

Śmieszna sprawa. Nokia odrzuciła aktualizację kilka dni temu, ponieważ Mobicaching nie miał polityki prywatności. Dziwne, że wcześniej nie zwrócili na to uwagi. Postarałem się jakąś napisać i mam nadzieję, że ją zatwierdzą (bo przecież ma być prosta i czytelna). Przy okazji wyszedł błąd na starszych Symbianach i dzisiaj go poprawiłem (drugi raz odrzucili aktualizację). Jeśli wszystko pójdzie bez komplikacji, to aktualizacja znajdzie się w sklepie za 3-5 dni roboczych.
mrlotos
Nowy na forum
Posty: 6
Rejestracja: środa 12 grudnia 2012, 00:44
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [Symbian] Mobicaching

Post autor: mrlotos »

Śmiga
w sklepie pojawiła sie opcja "aktualizuj"
i posiadam juz wersje 0,9,3
fajne ikonki, i komunikaty też w porządku, jak na razie pobawiłem sie na sucho
zostały mi w zapisanych skrzynkach skrzyneczki z poprzedniego podboju
przydał by sie opcja "usuń wszystkie" najfajniej na takiej zasadzie jak pobieranie (usuń wszystkie -> lista wszystkich z możliwością odhaczenia tych co jednak mogą zostać)

powiem więcej gdy pobawię sie programem w terenie

pozdrawiam mrLoTo$
mrlotos
Nowy na forum
Posty: 6
Rejestracja: środa 12 grudnia 2012, 00:44
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [Symbian] Mobicaching

Post autor: mrlotos »

niespodziewanie trafiłem na nieznany teren
i programik sprawił się świetnie ;)

drobne uwagi to:
gdy podczas jazdy samochodem uruchomiłem mapę licząc na przydrożne skrzynki
wszystko było ok mapa podążała za "mną" ale wygasała co chwile razem telefonem
przy pieszym "polowaniu" korzystne ale gdy telefon jest w uchwycie w aucie juz mniej, może opcja wł/wył ;)
data i komentarz ok ale gdy usiadłem w domu do przepisywania znalezień do serwisu było już gorzej sporo szukania i kombinacji
może opcja zaznaczająca znalezienie w kalendarzu telefonu data godzina i nazwa skrzynki lub jej nr chodziarz

i pytanko: jak działa "obsługa OpenStreetMap z keszowaniem"?
program zapisuje kafle mapy ale w pamięć operacyjną czy w sposób fizyczny gdzieś na pamięć telefonu? jak tak to gdzie i czy na stałe czy tylko jakiś czas?
bo bawiłem się tym aby chwilkę i w momencie gdy chciałem dodać fotkę do jednej z kontaktów musiałem ją wyszukać z pośród sporej ilości takich właśnie kafli (co ciekawe w galerii juz ich niema) co sugeruje fizyczny zapis w pamięci i np wolał bym żeby była wykorzystana pamięć na karcie niż dużo mniejsza telefonu i opcja usunięcia zapamiętanego obszaru lub usunięcie po danym czasie nieużywania tez by była przydatna

To tyle
mam nadzieje ze uwagi się przydadzą i
ciesze się ze mogę pomóc (pomarudzić)

Pozdrawiam Mr. LoTo$
ODPOWIEDZ