Planowanie trasy a tryb geocache w Garminach

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Planowanie trasy a tryb geocache w Garminach

Post autor: Lza »

Bałagan z plikami nie jest winą garmina, ale winą jest błędna interpretacja które dane są aktualne a które nie. Tu mamy do czynienia nie z "płaskimi plikami" lecz z bazą danych, która jest tworzona/aktualizowana z plików załadowanych przez użytkownika, a z której później cały czas korzysta urządzenie. Pliki gpx są tylko nośnikiem tych danych (do wymiany z komputerem/innymi urządzeniami) i samo urządzenie w trakcie działania z nich najprawdpodobniej nie korzysta. Przy każdym starcie garmin sprawdza, czy pliki (miedzy innymi .gpx) się zmieniły i jeśli tak aktualizuje bazę danych, z której później korzysta. Gdyby wyświetlał pliki na oślep tak jak je użytkownik właduje - po załadowaniu dublujących się gpx'ów mielibyśmy na mapie i w spisie keszynek dwie takie same skrzynki - ze starym opisem i z nowym. (podobnie jak jest w przypadku gdy zładujesz gpx z oc i gc i jest kesz dwusystemowy - dla garmina są dwa różne kesze) Ale mamy tylko stary opis, czyli oprogramowanie urządzenia sprawdza i wie, że dane kesza o id jakimś tam się dublują i wybiera jeden z opisów - (zgodnie z logiką garmina) starszy.

Ciekawy natomiast jest pomysł z aktualizacją keszyn w base camp i ponownym wygenerowaniu pliku z trasą. Sprawdzę To.
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2071
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Planowanie trasy a tryb geocache w Garminach

Post autor: krystiant »

Lza pisze:Tu mamy do czynienia nie z "płaskimi plikami" lecz z bazą danych, która jest tworzona/aktualizowana z plików załadowanych przez użytkownika, a z której później cały czas korzysta urządzenie. Pliki gpx są tylko nośnikiem tych danych (do wymiany z komputerem/innymi urządzeniami) i samo urządzenie w trakcie działania z nich najprawdpodobniej nie korzysta. Przy każdym starcie garmin sprawdza, czy pliki (miedzy innymi .gpx) się zmieniły i jeśli tak aktualizuje bazę danych, z której później korzysta.
Zgadzam się z tym rozumowaniem, ale jak sam piszesz - sprawdza na starcie i widzi:
1. jest plik, który już przetworzyłem (ta sama nazwa i data) - pomijam
2. oooo, jest jakiś nowy plik - przetwarzam... i leci po kolei
nowy kesz - dodaję do bazy
tego już mam - pomijam itd...

U mnie, jak podmieniam pliki to pkt. 1 wygląda tak:
1. jest plik, który już przetworzyłem ale nowa data - przetwarzam...
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Planowanie trasy a tryb geocache w Garminach

Post autor: Lza »

krystiant pisze: 1. jest plik, który już przetworzyłem (ta sama nazwa i data) - pomijam
2. oooo, jest jakiś nowy plik - przetwarzam... i leci po kolei
nowy kesz - dodaję do bazy
tego już mam - pomijam itd...

U mnie, jak podmieniam pliki to pkt. 1 wygląda tak:
1. jest plik, który już przetworzyłem ale nowa data - przetwarzam...
a powinno być:

1. jest plik, który już przetworzyłem (ta sama nazwa i data) - pomijam
2. oooo, jest jakiś nowy plik - przetwarzam... i leci po kolei
nowy kesz - dodaję do bazy
tego już mam - if (sprawdzam datę pliku jeśli nowsza) {aktualizuję} else {pomijam}
itd...

jak widać jedna linijka :-P nawet nie dodana - zmieniona..

No ale w urządzeniu które jet tak zaprojektowane, że
1. po użyciu fabrycznej zawieszki po przypięciu do plecaka i wzięciu urządzenia do ręki ekran jest do góry nogami,
2. po zamonotowaniu fabrycznym uchwytem do kierownicy rowerowej urządzenie po minucie jazdy terenowej jest ekranem w dół, a pleckami do góry
3. po wgraniu trasy i poruszaniu się wytyczoną trasą w kierunku celu wyświetlana na ekranie odległość do celu rośnie..
4. zapisane waypointy i geocache znikają w niewyjaśnionych okolicznościach i nawet autoryzowany serwis nie potrafi zlokalizować błędu w urządzeniu
5. ekrany pękają naciśnięte palcem

- taka drobnostka jak uważanie plików starsze za bardziej aktualne jest oczywistością. :wink:
Awatar użytkownika
JohnDoe
Wyjadacz
Posty: 279
Rejestracja: środa 11 marca 2009, 13:28
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Planowanie trasy a tryb geocache w Garminach

Post autor: JohnDoe »

Łza - moja propozycja: sprzedaj tego Garmina, ilość problemów zdrowo Ci spadnie.
MSPANC :D
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Posty: 889
Rejestracja: wtorek 15 czerwca 2010, 11:26
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Planowanie trasy a tryb geocache w Garminach

Post autor: Rob »

Lza pisze: No ale w urządzeniu które jet tak zaprojektowane, że
1. po użyciu fabrycznej zawieszki po przypięciu do plecaka i wzięciu urządzenia do ręki ekran jest do góry nogami,
2. po zamonotowaniu fabrycznym uchwytem do kierownicy rowerowej urządzenie po minucie jazdy terenowej jest ekranem w dół, a pleckami do góry
3. po wgraniu trasy i poruszaniu się wytyczoną trasą w kierunku celu wyświetlana na ekranie odległość do celu rośnie..
4. zapisane waypointy i geocache znikają w niewyjaśnionych okolicznościach i nawet autoryzowany serwis nie potrafi zlokalizować błędu w urządzeniu
5. ekrany pękają naciśnięte palcem

- taka drobnostka jak uważanie plików starsze za bardziej aktualne jest oczywistością. :wink:
A czego się spodziewałeś za tą cenę? :twisted: :mrgreen:
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Posty: 1052
Rejestracja: piątek 23 lipca 2010, 15:32
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Odp: Planowanie trasy a tryb geocache w Garminach

Post autor: Stryker »

@Lza, sam zauważyłeś, że plik plikiem a gps sam sobie przetwarza dane jakoś tam, więc skąd pomysł (poza niechęcią do marki z niebieskim trojkątem ;-)), że data ma znaczenie przy wybieraniu które dane są aktualne?

// Tapatalknięte
Obrazek
ODPOWIEDZ