Uaktualnienie danych skrzynki

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

FelixP
Bywalec
Posty: 69
Rejestracja: poniedziałek 09 lipca 2012, 12:17
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Uaktualnienie danych skrzynki

Post autor: FelixP »

Witam,

Zauważyłem w swojej Dakocie 20 następujący problem.

Około miesiąca temu pobrałem z openchaching.pl 200+ skrzynek z mojej okolicy w formacie GARMIN (GPX + zdjęcia)- wyszło tego z 7 zipów, które po rozpakowaniu umieściłem w odpowiednich folderach na urządzeniu. Wszystko jest w porządku, kesze są ładnie wyświetlane, podpowiedzi, zdjęcia, wpisy do logu również. Działa również funkcja oznaczania skrzynek jako znalezione. Teraz po miesiącu chciałbym uaktualnić jeszcze nie znalezione skrzynki i po wybraniu odpowiednich opcji w "Szukaj skrzynek" na openchaching.pl pobieram nowe pliki gpx (w formacie GARMIN). Po wrzuceniu nowych plików do odpowiedniego katalogu GPS nie widzi jednak aktualizacji i w dzienniku (na GPS-ie) widać jedynie stare wpisy, a nie widać twpisów wykonanych w międzyczasie, tj. w przeciągu ostatniego miesiąca. Nie pomogło usunięcie wcześniejszych plików opencaching_***.gpx (pobranych za pierwszym razem) gdyż zauważyłem, że część skrzynek rezyduje teraz w plikach Waypoint*.gpx. Szukanie tego i kasowanie manualnie mija się oczywiście z celem.

Pytanie więc: jak sobie z tym radzić? Czy jest jakieś oprogramowanie, które "ogarnie" ten problem (próbowałem GSAK, ale nie chce działać z plikami openchaching: wyskakuje "**** is not an integer value" w momencie ładowania gpx). Miesiąc to nie jest duży większy problem, ale wyobraźmy sobie sytuację gdy chcemy zrobić aktualizację po roku czy dwóch...

Pozdrawiam
etnamars
Forumator
Posty: 1530
Rejestracja: niedziela 08 lutego 2009, 14:57
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Re: Uaktualnienie danych skrzynki

Post autor: etnamars »

Całość Twoich dzienników (Twoje znalezienia) siedzi w pliku geocache_visits.txt w katalogu /Garmin pamięci wewnętrznej urządzenia.
Zerknij do niego, za pomocą edytora tekstowego (Notatnik, etc) i sprawdź, czy nic się nie zmieniło, czy tam nie przybyło tych brakujących wpisów.
Sprawdź uprawnienia tego pliku, bo jeśli jest read-only, to urządzenie chyba nic Ci tam nie zapisze.
Skrzynki "nie rezydują" w pliku Waypoint, - są tam tylko dodatkowe Waypointy, Twoje Waypointy zapisane za pomocą odbiornika oraz załączane czasem do skrzynki (etapy w multi, informacje o parkingu, etc). Nie musisz niczego robić "manualnie" w odbiorniku. Wystarczy że usuniesz pliki z katalogu urządzenia...

Natomiast najlepszą aktualizacją danych w odbiorniku jest oczywiście wywalenie wszystkich starych plików gpx oraz katalogu \Garmin\GeocachePhotos\ oraz załadowanie "świeżych" plików pobranych ze strony. Wtedy wszystkie informacje są aktualne.
FelixP
Bywalec
Posty: 69
Rejestracja: poniedziałek 09 lipca 2012, 12:17
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Uaktualnienie danych skrzynki

Post autor: FelixP »

etnamars pisze:Całość Twoich dzienników (Twoje znalezienia) siedzi w pliku geocache_visits.txt w katalogu /Garmin pamięci wewnętrznej urządzenia.
Zerknij do niego, za pomocą edytora tekstowego (Notatnik, etc) i sprawdź, czy nic się nie zmieniło, czy tam nie przybyło tych brakujących wpisów.
.
Sprawdziłem ten plik i nie ma tam danych skrzynki OP35A2 (na niej testuje ten problem) - nie jest on też read-only. Ale nie na tym polega problem. Problem polega na nieaktualizowaniu danych nieznalezionych skrzynek - wiec ich dane z reguły nie będą w tym pliku (pod warunkiem, że używa się tego tylko do "Found it").
etnamars pisze: Skrzynki "nie rezydują" w pliku Waypoint - są tam tylko dodatkowe Waypointy załączane czasem do skrzynki (etapy w multi, informacje o parkingu, etc). Nie musisz niczego robić "manualnie" w odbiorniku. Wystarczy że usuniesz pliki z katalogu urządzenia..
A jednak rezydują - vide załącznik (rownież w plikach route*.gpx). Myślę, że dzieje się tak wtedy gdy dana skrzynką staje się częścią trasy lub gdy np. przerzucimy ją w BaseCampie z kolecji na PC do kolekcji w GPS-ie.
etnamars pisze: Natomiast najlepszą aktualizacją danych w odbiorniku jest oczywiście wywalenie wszystkich starych plików gpx oraz katalogu \Garmin\GeocachePhotos\ oraz załadowanie "świeżych" plików pobranych ze strony. Wtedy wszystkie informacje są aktualne.
Wywalenie wszystkiego nie wchodzi w grę, choć pewno rozwiązałoby to problem - nie wylewa się jednak dziecka z kąpielą :wink: - musi być jakiś lepszy sposób.
Załączniki
Waypoints3.zip
Kesz w pliku Waypoints*.gpx
(2.82 KiB) Pobrany 121 razy
etnamars
Forumator
Posty: 1530
Rejestracja: niedziela 08 lutego 2009, 14:57
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Re: Uaktualnienie danych skrzynki

Post autor: etnamars »

Ale dane które otrzymujesz pobierając gpx ze strony opencaching (lub gpx+zdjęcia) są gotowe do zapisania w urządzeniu, więc przerzucanie ich za pomocą oprogramowania dodatkowego jest zupełnie niepotrzebne, chyba że spowodowane jest jakąś wyższą koniecznością. To co sciągasz ze strony rozpakowujesz tylko do odpowiednich katalogów urządzenia i... już.

Jeśli masz kilka wersji gpxów zapisanych w katalogu GPX, to trudno się dziwić, że mogą być wyświetlane te, które są stare i nie mają najnowszych logów. Jeśli coś chcesz sobie zostawić "na pamiątkę", to po prostu zamiast kasować - zapisz sobie w katalogu na komputerze, a w katalogu urządzenia, trzymaj tylko te najbardziej aktualne.
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Uaktualnienie danych skrzynki

Post autor: Lza »

Twój problem polega na posiadaniu urządzenia, które się nie nadaje do geocachingu. Mam podobne niestety, więc witaj w klubie.

0. dla bezpieczeństwa zalecam przenieść najpierw katalogi na dysk komputera, aby w razie czego móc przywrócić. Jeśli miałeś jakieś własne (zresztą zalecam skopiować w bezpieczne miejsce zawartość całej pamięci wewnętrznej, ale chyba o tym nie trzeba przypominać)
1. usuń zawartość folderu garmin/geocache_photos
2. usuń zawartość folderu garmin/gpx
3. pobierz i rozpakuj paczki z opencaching.pl
4. skopiuj rozapkowany katalog garmin do katalogu głównego dakoty. (zawartości katalogów garmin/geocache photos i garmin/gpx* w ten sposób się wypełnią tym czym trzeba)

5. (opcjonalnie) możesz usunąć plik geocache_visit.txt z katalogu gramin.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 09 lipca 2012, 13:54 przez Lza, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lza
Rada Techniczna
Posty: 1621
Rejestracja: poniedziałek 19 października 2009, 10:01
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy

Re: Uaktualnienie danych skrzynki

Post autor: Lza »

Garmin jeśli ma 2 wersje tej samej skrzynki w 2 różnych plikach gps, to uważa za bardziej aktualną i wyświetla tą starszą. Ot logika garmina :-)

errata: miałem na myśli oczywiście plik .gpx, przepraszam za błąd.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 09 lipca 2012, 15:09 przez Lza, łącznie zmieniany 2 razy.
FelixP
Bywalec
Posty: 69
Rejestracja: poniedziałek 09 lipca 2012, 12:17
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Uaktualnienie danych skrzynki

Post autor: FelixP »

Lza pisze:Garmin jeśli ma 2 wersje tej samej skrzynki w 2 różnych plikach gps, to uważa za bardziej aktualną i wyświetla tą starszą. Ot logika garmina :-)
//chodziło pewno o pliki gpx//

W tym chyba jest pies pogrzebany. Jeżeli skrzynka stała się częścią trasy (pojawiła się w pliku route*.gpx) usunięcie plików openchaching*.gpx i ponownej wgranie nowszej wersji nic nie da. Oczywiście można zgrywać na kompa i czyścic cała zawartość przed wgraniem nowszej wersji skrzynek ale tego właśnie chciałem uniknąć, szukając bardzie cywilizowanego rozwiązania.
rubeus
Wyjadacz
Posty: 207
Rejestracja: czwartek 05 listopada 2009, 11:51
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Uaktualnienie danych skrzynki

Post autor: rubeus »

Łza - mam Dakote 10 i jakoś problemów z 'rozróżnianiem' świeżosci' danych z wgranych gpx'ów nie obserwuję. A mam pomieszanie z poplątaniem w odbiorniku - bo załadowałem kiedyś tam większy rejon, który powoli ogarniam, a dodatkowo raz na jakiś czas dorzucam jakiegoś gpx z nowymi keszami z mniejszego wycinka okolicy, który zawiera część danych z tego dużego - i wszystko gra.

Fakt, faktem, że planowania trasy użyłem tylko raz eksperymentalnie i to do celów 'przelotu' z miejsca do miejsca. Ale mając nawyki z nawigacji samochodowej, średni to mi odpowiadało.
Na ogół moje wycieczki keszowe są zbyt nieprzywidywalne, abym jakąkolwiek trasę mógł planować - zazwyczaj po zaliczeniu jednej skrzynki, patrzę na mapkę, gdzie mam najbliżej. Owo bliżej niekoniecznie oznacza dystans do celu - bo np. kesz 500 metrów dalej, ale w jakichś krzaczorach, może być paradoksalnie, "dalej", niż skrzynka odległa o 800 metrów, ale znajdująca się przy jakiejś dróżce/ścieżce.
opoliensis
Stały bywalec
Posty: 106
Rejestracja: poniedziałek 19 kwietnia 2010, 08:22
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Uaktualnienie danych skrzynki

Post autor: opoliensis »

etnamars pisze:Ale dane które otrzymujesz pobierając gpx ze strony opencaching (lub gpx+zdjęcia) są gotowe do zapisania w urządzeniu, więc przerzucanie ich za pomocą oprogramowania dodatkowego jest zupełnie niepotrzebne, chyba że spowodowane jest jakąś wyższą koniecznością. To co sciągasz ze strony rozpakowujesz tylko do odpowiednich katalogów urządzenia i... już.
Teoretycznie. Ten sam GPX, pobrany z OC i wrzucony do 62s działa, a po wgraniu do Montany, może sprawić niemiłą niespodziankę - pojechałem do Wrocławia i pokazało mi tylko jedną skrzynkę :mrgreen:

Wczoraj "w terenie", razem z KrystianemT, próbowaliśmy przesłać bezprzewodowo opisy skrzynek i klapa. Wszystkie 3 urządzenia świrowały.

Dopiero wieczorem, jak przepuściłem GPXa przez Basecamp'a, udało się przywrócić funkcjonalność. Plik z ok 4MB zmalał do 3,5MB.

Z tymi GPXami ze strony jest coś nie tak. Czemu format GPX GC zniknął?
Awatar użytkownika
Stryker
Forumator
Posty: 1052
Rejestracja: piątek 23 lipca 2010, 15:32
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Re: Uaktualnienie danych skrzynki

Post autor: Stryker »

opoliensis pisze:Czemu format GPX GC zniknął?
Nie zniknął tylko nazwę mu zmieniono obcinając dwie literki ;-)

Przesyłanie keszy z fotkami nie działa nawet nawet między dwoma identycznymi urządzeniami z tym samym softem (dotyczy nie tylko gpxa z ocpl, na jakimś zagranicznym forum potwierdzali).

A co do montany.. nie wiem czy tutaj na forum są szczęśliwi (lub nieco mniej) posiadacze, ale jak chcesz skonsultować to i owo to mogę Ci namiar na użyszkodnika podesłać (chyba, że już masz np. od Krystiana ;-))
Obrazek
Awatar użytkownika
krystiant
Forumator
Posty: 2071
Rejestracja: środa 29 października 2008, 23:55
Podziękował;: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Uaktualnienie danych skrzynki

Post autor: krystiant »

Jeśli chodzi o przesyłanie, to ja w moim oregonie mam tylko GPX GC, ale przesyłac nie chciało nawet świeżo zrobionego waypointa... Na kilka prób udało się tylko raz, chyba z 62 do oregona.
Poczytaj zanim się zapytasz :wink:
Proszę o przemyślane wypowiedzi zgodne z REGULAMINEM FORUM a w szczególności z punktem 11, 12 i 13

Obrazek Obrazek Obrazek
Staram się zachowywać właściwe proporcje - znalezień więcej niż postów ;-)
opoliensis
Stały bywalec
Posty: 106
Rejestracja: poniedziałek 19 kwietnia 2010, 08:22
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Uaktualnienie danych skrzynki

Post autor: opoliensis »

Marcin, to ciekawe co piszesz.

Nie wiem czy zdjęcia mają na to jakiś wpływ. Wydaje mi się, że firmware raczej sprawdza czy w folderze GeocachingPhotos jest coś w podfolderze o nazwie adekwatnej do nazwy waypointa, więc sam GPX niewiele ma chyba do tego.

Moja metoda jest na chwilę obecną następująca:
- z tych kliku archiwów wrzucam tylko zdjęcia (bez gpx'ów),
- listę skrzynek pobieram jako pojedynczy GPX i wrzucam go przez BC.

Przesyłanie skrzynek działa, zdjęcia też są.

Krystian, póki w urządzeniu miałem GPXa w formacie pobranym ze strony nie mogłem na nic na niego przesłać.
Awatar użytkownika
Silent A
Wyjadacz
Posty: 467
Rejestracja: poniedziałek 07 listopada 2011, 09:19
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 18 razy

Re: Uaktualnienie danych skrzynki

Post autor: Silent A »

Podnieście sobie firmware - ostatnio przesyłałem z sukcesem waypointy pomiędzy Montaną i Dakotą 20. Na obu świeży firmware. Co ciekawe wcześniej nie udało się przesłać z Oregona Stryker-a na tą samą Dakotę ;-(
Dakota 20 jak najbardziej nadaje się do geocachingu - ja wgrywam nowe pliki gpx kasując stare gpx i katalog geocache_photos dla tych ze zdjęciami i wszystko działa. Co jakiś czas wywalam również plik geocache_visit.txt i wszystko działa bez problemu.
Czasami mam niezłą mieszanke - gpxy OCowe, GCowe, małe, duże, ze zdjęciami, bez i wszystko jest OKi.
Obrazek
ODPOWIEDZ