Planer wycieczek OCPL

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
futrzak
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 06 stycznia 2009, 14:47
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Kontakt:

Planer wycieczek OCPL

Post autor: futrzak »

Witajcie!

Rozpocząłem pracę nad czymś, co trochę moim zdaniem słabo funkcjonuje w serwisie opencaching.pl - konkretnie nad alternatywą dla Schowka - trochę bardziej rozbudowaną.

Założenie jest takie: tworzymy wycieczki - czyli zestawy skrzynek, które planujemy odwiedzić, a następnie drukujemy ładną listę opisów ze zdjęciami (lub bez), logami, itp. W opencaching.pl drukowanie przez Schowek u mnie jakoś nie do końca działa (często się rozjeżdża).
Dodatkowo możemy wydrukować prostą tabelkę z nazwami skrzynek oraz miejscem na uzupełnienie Daty znalezienia i TRADE'ów już w terenie (długopisem).
Poza tym możemy łatwo wydrukować mapy w różnych ujęciach z zaznaczonymi skrzynkami tylko z naszej wycieczki. Podniosłem trochę kontrast standardowej mapy Google, aby lepiej wyglądało to na wydruku na drukarce czarno-białej. Dopasowanie kolorów i kontrastu mapy jest jeszcze do dopracowania.
Możemy wydrukować również listę spoilerów (do włożenia do teczki 'ostatniej nadziei').
Oczywiście można wygenerować plik GPX w formacie Groundspeak dla całej wycieczki.

Wycieczka zapisywana jest w bazie danych - tzn. możemy do niej wrócić w każdym momencie, czego nie można powiedzieć o schowku.

Całość pracuje w oparciu o OKAPI (rewelacyjne narzędzie!).

Na razie bardzo wczesna to wersja i nie wszystko działa poprawnie zwłaszcza w Firefox (generalnie chodzi o wydruki map). Polecam Chrome lub ew. IE9 (co za czasy, żeby polecać IE!?). Jeśli ktoś ma ochotę przetestować, pobawić się w betatestera, to piszcie na PW. Utworzę dostęp i podeślę namiary. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Oczywiście aplikacja darmowa dla wszystkich.

Pozdrawiam,
futrzak
Screenshot
Screenshot
' - ocpl_futrix_net_edytuj_2.png (184.64 KiB) Przejrzano 4668 razy
Za ten post autor futrzak otrzymał podziękowania (total 3):
lukas_jaceqMichu4000redfox
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Planer wycieczek OCPL

Post autor: miklobit »

futrzak pisze:Witajcie!
Rozpocząłem pracę nad czymś, co trochę moim zdaniem słabo funkcjonuje w serwisie opencaching.pl - konkretnie nad alternatywą dla Schowka - trochę bardziej rozbudowaną.
futrzak
Ja bym chętnie coś tam potestował.
Nie wiem jeszcze co i jak jest w zamyśle tej aplikacji, ale
skoro to ma być planer do, powiedzmy, kilkudniowej wycieczki, to oprócz listy wybranych keszy ( wg mapy / trasy + filtry na atrybuty itd. )
przydałaby się też mapa tego rejonu z naniesionymi skrzynkami.
Tego co mi najbardziej brakuje w terenie to właśnie nie opisów, spoilerów ( bo to można offline na wiele sposobów ściągnać ) ale właśnie
takiej poglądowej mapy rejonu operacyjnego w formie większej niż ekranik telefonu / gps'a .
Jakbym miał podać jakiś wzór do naśladowania to tutaj: http://maposmatic.org jest przykład - niestety nie ma tam opcji nakładania swoich danych.
Generalnie najlelpszy byłby output wszytstkich danych do postaci pdf'a bo z jednej strony można by mieć to przy sobie w formie elektronicznej ,
a z drugiej odpada problem formatowania wydruku, co jest największą porażką drukowania html'a z przeglądarki.
Awatar użytkownika
futrzak
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 06 stycznia 2009, 14:47
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Kontakt:

Re: Planer wycieczek OCPL

Post autor: futrzak »

Póki co wszystkie skrzynki, które pojawiają się w aplikacji muszą być najpierw wprowadzone przez użytkownika.

Planuję stworzyć wyszukiwarkę, a także automatyczne polecanie dobrze ocenianych albo oczekujących na FTF'a skrzynek w okolicy.

Co do wyjścia do PDF - byłbym w 100% za tym, aby tak właśnie się działo - póki co nie znalazłem sensownego sposobu, aby to osiągnąć i rzeźbię z drukowaniem HTML'a. Jakieś sugestie co do biblioteki?

PS: Miklobit sprawdź PM.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Planer wycieczek OCPL

Post autor: miklobit »

Aplikacja wygląda całkiem obiecująco.
Brakuje przede wszystkim narzędzia do wybierania skrzynek, ale tu akurat masz dobre gotowce w kodzie OC np szukanie keszy wzdłuż trasy zaznaczonej ręcznie na mapie.
Co do pdf'a to widzę, że są dwie biblioteki używane: wbudowany phplib albo całkowicie napisana w php fpdf.
Jest jeszcze dobra alternatywa w postaci użycia svg. I ma ona zalety które są warte rozważenia:
- można wygenerowaną stronę wyświetlić wprost w przeglądarce ( nawet IE tu się sprawi ) i z poprawnym wydrukiem też nie ma problemu
- svg można wyprodukowac wprost z gpx'a bez żadnego sztywnego kodowania, tylko przez zdefiniowanie transformacji w xsl
- można by sobie zdefiniować różne szablony/układy strony do wydruku

No i jeszcze dodałbym do mapy inne warstwy ni google, np OSM, geoportal topo, albo możliwość definiowania włąsnego żródła warstwy z serwera WMS.
Awatar użytkownika
futrzak
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 06 stycznia 2009, 14:47
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Kontakt:

Re: Planer wycieczek OCPL

Post autor: futrzak »

Wyszukiwanie musi się pojawić, ale jeszcze nie mam ostatecznej wizji, jak by to miało wyglądać. Wizja powstaje.

Z moich doświadczeń z bibliotekami PDF wynika, że dopóki tworzymy treści proste - czyli np. tekst, tabelki, czy obrazki, to nie ma problemu. Problem pojawi się, kiedy będę chciał wrzucić tam mapę googlową. Z SVG nigdy nie miałem do czynienia być może właśnie w tą stronę spróbuję pójść.

O szablonach wydruku myślałem i dopiszę coś na ten kształt do listy TODO. Wolałbym, aby oprócz kilku gotowych układów pojawiła się możliwość stworzenia przez użytkownika własnego szablonu i głównie na tym będę się skupiał.

Co do warstw mapy - przemyślę sprawę. Obawiam się tylko, że każda warstwa przyniesie swój zestaw problemów przy wydruku. Zbadam to.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Planer wycieczek OCPL

Post autor: miklobit »

futrzak pisze: Problem pojawi się, kiedy będę chciał wrzucić tam mapę googlową.
Może (?) trzeba olać mapę gogla i użyć jakiejś mapy z której wygodnie ( oraz legalnie ) można pobrać kafelki wprost bez użycia specjalnego API jak choćby z OSM.
Do sklejenia kafelków w jeden obraz i nałożenia skrzynek masz w php bibliotekę GD i taki gotowy obrazek można wstawić do pdf'a.
To jedynie taka idea, bo praktycznie nie ćwiczyłem tego rozwiązania.
Ew. użyć openlayers i jest tam kilka pomysłów na "wydłubanie" mapy jako jednej grafiki : http://trac.osgeo.org/openlayers/wiki/Printing
futrzak pisze: Z SVG nigdy nie miałem do czynienia być może właśnie w tą stronę spróbuję pójść.
Skoro na OSM można eksportować dowolnie wybrany fragment mapy do svg ( tu lista narzędzi : http://wiki.openstreetmap.org/wiki/SVG )
to na pewno da się znaleźć / zaadaptować któreś z nich żeby dało się wywołać z poziomu serwera lub przeglądarki .
Awatar użytkownika
futrzak
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 06 stycznia 2009, 14:47
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Kontakt:

Re: Planer wycieczek OCPL

Post autor: futrzak »

Zgłębię OSM, może faktycznie warto w to wejść. Póki co testuję Google Static Maps, które generują obrazek w formacie PNG (lub innym). Wszystko pięknie, ale oczywiście są pewne problemy. A problemem głównym są markery. Można umieścić na mapie markery domyślne, ale ich etykieta może być co najwyżej jednoznakowa, co oznacza, że: na mapie możemy umieścić tylko 35 markerów (jeśli nie kopnąłem się w alfabecie) i musimy zrobić legendę do mapy z oznaczeniem, która literka oznacza którą skrzynkę (i w takiej postaci w tej chwili to uruchomiłem). Legendę można zintegrować z wydrukiem tabeli z listą skrzynek - to jest jakiś pomysł.
W static maps, można użyć własnych markerów, ale nie więcej niż 5 szt. na mapę - więc odpada. W tej chwili planuję spróbować pobierać obrazek ze static maps i obrabiać go w GD dodając własne markery w locie. Tylko muszę znaleźć przełożenie pixel obrazka na współrzędne geograficzne przy każdym zoomie, aby móc umieścić marker w odpowiednim miejscu na obrazku. I tym aktualnie się zajmuję.

EDIT: Właśnie doczytałem, że 'grzebanie' przy obrazkach z google maps jest niezgodne z warunkami użytkowania :(
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: Planer wycieczek OCPL

Post autor: miklobit »

Tu są adresy tileserwerów do róznych podkładów OSM :
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tileserver
Wyliczanie nr kafelka ze współrzędnych :
http://developers.cloudmade.com/project ... le-numbers
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: Planer wycieczek OCPL

Post autor: Pawel brasia »

Niestety mam błąd zarówno pod Firefoxem jak i Chrome:
Obrazek
Strona sprawia wrażenie, jakby ciągle się ładowała.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
futrzak
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 06 stycznia 2009, 14:47
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Kontakt:

Re: Planer wycieczek OCPL

Post autor: futrzak »

już naprawione, można testować :)
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
chinczyk
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: środa 12 października 2011, 00:20
Podziękował;: 40 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy
Kontakt:

Re: Planer wycieczek OCPL

Post autor: chinczyk »

A gdzie jakiś link ? Bo nie widzę na przydało by się na środę :)
Obrazek
Awatar użytkownika
futrzak
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 06 stycznia 2009, 14:47
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Kontakt:

Re: Planer wycieczek OCPL

Post autor: futrzak »

Chińczyk, sprawdź PM.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
natasza&misiek
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: piątek 23 grudnia 2011, 14:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Planer wycieczek OCPL

Post autor: natasza&misiek »

jeśli bym mógł prosić o link do programu to byłbym bardzo wdzięczny.

Mam nadzieje, że pomoże podczas poszukiwań.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
futrzak
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 06 stycznia 2009, 14:47
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Kontakt:

Re: Planer wycieczek OCPL

Post autor: futrzak »

Sprawdź PM.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
futrzak
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 06 stycznia 2009, 14:47
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Kontakt:

Re: Planer wycieczek OCPL

Post autor: futrzak »

Garść zmian, które wprowadziłem:
-dwa tryby mapy: 'przeglądanie' i 'szukanie' - w pierwszym widzimy tylko skrzynki z naszej wycieczki, możemy ładnie pozycjonować mapę do wydruku, w trybie 'szukanie' mamy na mapie widzimy wszystkie skrzynki z opencaching (kolorem żółtym oznaczone skrzynki z bieżącej wycieczki, szarym reszta)
- po kliknięciu w marker skrzynki na mapie pojawia się okienko z opisem skrzynki i guzikiem 'dodaj do wycieczki' lub 'usuń z wycieczki'
- jedynym trybem wydruku map pozostaje ten oparty na mapach statycznych
- przy dodawaniu widoku mapy do wydruku zapamiętany zostaje typ mapy (roadmap, terrain, hybrid, satellite) i taki zostanie umieszczony na wydruku
- drobne poprawki graficzne (m.in. przy wydruku obrazków)
ObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ