Mapy i POI do programu Locus

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

Sumer-PL
Nowy na forum
Posty: 9
Rejestracja: sobota 22 października 2011, 16:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Mapy i POI do programu Locus

Post autor: Sumer-PL »

Witam,
od dawna korzystam z tego programu. Jakiś czas temu wgrałem sobie na kartę pamięci niewielki obszar mapy i z niego korzystałem.
Teraz chciałbym wgrać obszerniejsze mapy i zastanawiam się które wybrać. Może są jakieś bardziej dokładniejsze niż te od Google? Z jakich wy korzystacie?
Dodatkowo chciałbym sobie ściągnąć punkty POI takie jak: stacje benzynowe, parkingi, dworce, itp. Czy jest możliwość ich pobrania? Jak tak to skąd najlepiej?
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Posty: 889
Rejestracja: wtorek 15 czerwca 2010, 11:26
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Mapy i POI do programu Locus

Post autor: Rob »

Jeżeli chodzi o mapy: https://docs.google.com/spreadsheet/ccc ... n_US#gid=7.
Co do POI to locus umożliwia przeszukiwanie POI z googla.
ObrazekObrazek
u810
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: wtorek 28 września 2010, 18:11
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Mapy i POI do programu Locus

Post autor: u810 »

Dwie opcje:
1. Mapy turystyczne z wydawnictw takich jak np. Compass Kraków, kupujesz w wersji elektronicznej i przekształcasz sobie do formatu locus
( Kalibracja) -> Konwersja. Jest trochę zabawy ale masz wtedy porządne mapy turystyczne ze szlakami, ciekawostkami.

2. Super dokładne mapy z geoportalu - zerknij tu w sekcję WMS.

Czy jest sens ładować POI do Locusa ? Moim zdaniem nie, lepiej użyć do tego dedykowanej aplikacji do nawigacji samochodowej ? Tam masz już gotowe kilkaset tysięcy POI.

Ale gdybyś chciał, to tu masz bazę POI oraz info jak konwertować ją do gpx.
Awatar użytkownika
Rob
Forumator
Posty: 889
Rejestracja: wtorek 15 czerwca 2010, 11:26
Podziękował;: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Re: Mapy i POI do programu Locus

Post autor: Rob »

u810 pisze:2. Super dokładne mapy z geoportalu - zerknij tu w sekcję WMS.
Minus jest taki, że tylko online. Niestety geoportalu nie da się ściągnąć locusem, ale PCtem owszem.
ObrazekObrazek
u810
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: wtorek 28 września 2010, 18:11
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Mapy i POI do programu Locus

Post autor: u810 »

Tam gdzie spodziewamy się braku zasięgu można sobie ściągnąć, skalibrować i też przerobić wspomnianym wcześniej mapc2mapc.

Online ma wiele zalet a wadą jest tylko czasem brak dobrego zasięgu ale z tym jest coraz lepiej i będzie się poprawiało.
Awatar użytkownika
Ranger
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 05 stycznia 2009, 11:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Mapy i POI do programu Locus

Post autor: Ranger »

A propos map turystycznych i ich dostosowywania do Locusa - wersje map do Treka polskich producentów (pliki tar) pracują w Locusie bez potrzeby ich jakiejkolwiek adaptacji (typu kalibracja itp.) :-)
Wystarczy wypakowany z kupionego archiwum zip mapy plik(i) tar skopiować do folderu Locus/maps/ i mapy są widoczne w zakładce Personal menedżera map Locusa.
Choć generalnie zarządzanie nimi jest mniej wygodne niż w Treku (brak np. obsługi atlasów).
Pozdrawiam
Ranger
Za ten post autor Ranger otrzymał podziękowanie:
u810
u810
Wyjadacz
Posty: 465
Rejestracja: wtorek 28 września 2010, 18:11
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Mapy i POI do programu Locus

Post autor: u810 »

Nie próbowałem, dzięki za info
Ze względów licencyjno-rozsądkowych lepiej kupić sobie wersję w pliku graficznym. Kiedyś używałem Trekbuddy, teraz Locusa a za jakiś czas pewnie pojawi się jeszcze coś lepszego więc z pliku graficznego zawsze mam otwartą drogę do każdego formatu.

Do tego na takim skalibrowanym png mogę sobie coś dorysować wedle uznania lub poprawić lokalizację* , pliki są lepszej rozdzielczości (tak mi się przynajmniej wydaje) bo widziałem tylko jedną typowo trek z Compassu.

Kolejny ważny argument, png są tańsze śednio 4 zł a więc już kupując 5 map png zamiast trek, szóstą mamy gratis :)

* np na mapie "Okolice Krakowa" wydawnictwa Compass, jak i papierowej wydawnictwa Demart prawie wszystkie grodziska są zaznaczone w zupełnie złych miejscach - nie wiem kto od kogo zerżnął. Więc teraz na nową warstwę przezroczystą nakładam sobie poprawne lokalizacje.
Kiedyś gdy wyjdzie nowa wersja wystarczy dodać znowu tą moją warstwę a przed przerobieniem na mapę do odbiornika wystarczy spłaszczyć warstwy.
Awatar użytkownika
Ranger
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 05 stycznia 2009, 11:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Mapy i POI do programu Locus

Post autor: Ranger »

Krąży sporo różnych obiegowych opinii o tych mapach i wersji sprzed kilku lat w sieci ... :-)
Stąd czasem łatwiej jest dyskutować o konkretnych wydaniach map i konkretnych problemach.
Wynika to po pierwsze z tego, że część osób zna wydania PC-towe sprzed kilku lat i na ich podstawie wyciaga wnioski, które z dzisiejszymi produkcjami mają już niewiele wspólnego.
Tu się dosyć sporo zmieniło w ciagu ostatnich kilku lat, jeżeli np. chodzi o jakość odwzorowania terenu czy obiektów. A co jest na jakiej mapie i gdzie - można wywnioskować np. ogladając wydania papierowe dostępne w księgarniach.
Rzeczywiście gotowe mapy telefoniczne są nieco droższe, ale nie wymagają od użytkownika wkładu pracy własnej, oprócz umieszczenia ich w telefonie :-)
Co do zastosowań wersji telefonicznych np. w PC-cie - można łatwo mapę do tego dostosować, są dostępne gotowe narzędzia, ktore to robią. I ma się do tego od razu plik kalibracyjny.
Do map PC-towych kalibracje nie są zazwyczaj dostarczane, bo właściwie nie wiadomo z góry do jakiego rozwiązania mapa będzie dostosowywana przez użytkownika i w jaki sposób.
Jeżeli chodzi np. o Okolice Krakowa, to tegoroczne wydanie jest całkiem przyzwoite pod tym względem.
A dla tych, którzy nie znają tych map szerzej i chcą je obejrzeć - można się zapoznać z gotowymi, bezpłatnymi próbkami, np.
http://compass.krakow.pl/page_26/
http://galileos.pl/index.php?main_page=page_3
również w Locusie :-)
Pozdrawiam
Ranger
Ostatnio zmieniony wtorek 22 listopada 2011, 00:13 przez Ranger, łącznie zmieniany 2 razy.
lazyjones
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek 24 października 2011, 19:41
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Mapy i POI do programu Locus

Post autor: lazyjones »

A propos głównego posta.
Warto kupić sobie wersję pro. Wgrywamy wtedy wektorową mapę dowolnego kraju na świecie (pod warunkiem, że istnieje w OSM - wszystkie informacje i pliki na forum Locusa) i mamy problemy online z głowy. Oczywiście można samemu zgrać sobie po wifi, ale tak jest przyjemniej. Ja do keszowania używam właściwie wyłącznie mapy UMP, różnych wariantów OSM, google-sat, ortofoto z geoportalu i ewentualnie turystycznych mapek słowackich (południe Polski). Nic więcej (mi) nie potrzeba. Pełny zestaw mapek online dostajemy po zainstalowaniu MapTweak z marketu.
POI do wyboru do koloru na stronie poiplaza.com (format garmin gpx).
To jeśli chodzi o OC. Do GC na Androida używam programu c:geo.
macieju
Nowy na forum
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 06 marca 2012, 10:57
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Mapy i POI do programu Locus

Post autor: macieju »

lazyjones pisze:Do GC na Androida używam programu c:geo.
Zainstalowałem sobie ten C:geo - bardzo fajny i wygodny programik :D Szkoda tylko, że nie mozna się logowac do swojego konta na opencasching.pl :(
ODPOWIEDZ