[Android] OpenCaching

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

b64team
Bywalec
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 29 września 2011, 21:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: b64team »

miklobit pisze:
b64team pisze: 4. Co do bazy danych to sytuacja jest nie do końca jasna.
Z tego co widzę to wszystkie sugestie można sprowadzić do kilku punktów wspólnych :
1. Program ma bazę skrzynek offline którą można zaimportować z gpx lub pobrać/odświeżyć online. Czy ktoś pobierze plik gpx z serwera czy program sam to zrobi przez API, to obciążenie będzie porównywalne ( dla serwera ). Obydwie metody powinny być dostępne
2. Sposób i częstotliwość odświeżania danych powinna być konfigurowalana. Np dane kesza istniejącego w pamięci nie powinny być ściagane online, jeśli nie upłynęło X ( godzin, dni ) od ostatniej aktualixacji .
3. Wyszukiwanie - tutaj jest oczywiście szkopuł, bo przy szukaniu zależy nam zwykle na aktualnych danych, Ale znowu jakaś opcja konfiguracji mogłaby sterować priorytetem: czy najpierw zapytanie online ,czy przeszukanie bazy offline czy jeszcze inaczej.

Generalnie ideałem by było, żeby można było tak ustawić opcje ( i zapamiętywać ich wartośći jako profile ! ), żeby w każdych warunkach wykorzystać to co mamy najlepiej ( szybkie połaczenie, kompletną bazę offline ). Takie szybko przełączane profile konfiguracji ( np na ekranie startowym ) byłyby OK.

Wszystkie aktywne skrzynki z OCPL w postaci GPX zajmują w sumie 30MB, więc mówienie o braku miejsca na karcie to chyba jakiś żart.
Inną sprawą jest efektywność wyszukiwania i innych operacji na takim zbiorze, ale bez wiedzy jaka jest technika przechowywania danych w waszym programie to trudno cokolwiek oceniać/sugerować. Jakakolwiek by jednak nie była, to 10tyś ( zaindeksowanych ) rekordów nie powinno przekraczać możliwości obliczeniowych żadnego telefonu a androidem.
Kompresja nie wydaje się sensowna, bo to wymaga zmian w kodzie OC.pl a i tak większość ludzi będzie pobierać gpx'y z wyszukiwarki na podstawie swoich filtrów.

Z rzeczy które jeszcze zauważyłem , to wyniki wyszukiwania chyba nie są sortowane ani alfabetycznie ani po odległości. Chyba to drugie wydaje się odpowiednie jako opcja domyślna, ale gdyby inne kryteria sortowania były dostępne ( do zmiany w konfiguracji ) to tylko lepiej .
1. O importowaniu GPX już pisaliśmy parę postów wcześniej. Będzie dodane niebawem.
2. Rozmawialiśmy z autorami API i będzie dodany parametr określający ostatnią modyfikację skrzynki (uwzględniając dodane logi bo tego aktualnie nie uwzględnia), więc skrzynki nie będą pobierane za każdym razem.
3. Wszystko wyjaśni się jak będzie ustalony sposób pobierania bazy.

Wszystkie aktywne skrzynki z OCPL w postaci GPX zajmują ponad 100 MB ;) Przed chwilą pobrany plik GPX mówi sam za siebie. Należy zwrócić uwagę, że to TYLKO 10 tyś. skrzynek, a należy myśleć też o innych - w końcu aplikacja nie jest tylko dla Polski. Niemcy skrzynek mają ponad 40 tyś.

Dzięki za sugestię z sortowaniem, zostanie dodane.
panika2010
Nowy na forum
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 29 sierpnia 2011, 20:31
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: panika2010 »

Bez obrazy autorów programu, ale nie wiem czy ten program w tej chwili jest wart 6 zł. Jeśli ma się dostęp do internetu w telefonie to równie dobrze można włączyć normalną lub mobilną wersję oc.pl. Jeśli się nie ma internetu w telefonie to można pościągać gpxy do geobeagle. Wrzucanie całej bazy jak dla mnie mija się z celem, po co obciążać serwery pobieraniem i aktualizacją keszy po drugiej stronie kraju skoro nigdy tam i tak nie pojadę. Poza tym zajmuje to tylko pamięć i zmniejsza dostępny pakiet internetowy. Zaraz zaczną się głosy, że aktualizuje się w czasie korzystanie z 3g a nie z wifi, blablabla. Powinna się pojawić w wyszukiwarce opcja "zaznacz kilka" i później "dodaj do ulubionych" i to załatwiałoby sprawę jeśli chodzi o import gpxów. Poza tym w ulubionych posortowane to powinno być jakoś i najlepiej żeby szukał fixa już od momentu włączenia programu a nie dopiero po wejściu w kompas. A co do kompasu to przy wyłączeniu pełnego ekranu odległość do kesza jest pod linią ekranu i przez to tylko część liczby jest widoczna.

Pochwalić jeszcze muszę ładny wygląd i przemyślany interfejs. I to by było na tyle. Pozdrawiam.
sdsi
Bywalec
Posty: 31
Rejestracja: sobota 08 października 2011, 12:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: sdsi »

Dokonałem zakupu,

Mam pytanie - dlaczego program wymusza włączenia GPS podczas szukania najbliższych skrzynek?

Czy nie da się ich wyszukać w oparciu także o sieć GSM? Widać zresztą czasami, iż pod oknem informującym o konieczności włączenia GPS wyświetla się lista najbliższych skrzynek, ale po zamknięciu tego okna program wraca na stronę główną; uniemożliwiając przejrzenie tej listy...

Proszę o odpowiedź,

Edit - znalazłem błąd. W opisie skrzynki jest przycisk "Mapa". Po kliknięciu i otwarciu Google Maps miejsce położenia skrzynki jest błędne (sprawdziłem na kilku znanych mi skrzynkach; odchylenie to około 100-150 metrów). Natomiast na liście wyszukanych skrzynek - po kliknięciu w mapę (prawy górny róg aplikacji) i otwarciu Google Maps - położenie skrzynek na mapie jest prawidłowe.

Proszę sprawdzić
b64team
Bywalec
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 29 września 2011, 21:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: b64team »

sdsi pisze:Dokonałem zakupu,

Mam pytanie - dlaczego program wymusza włączenia GPS podczas szukania najbliższych skrzynek?

Czy nie da się ich wyszukać w oparciu także o sieć GSM? Widać zresztą czasami, iż pod oknem informującym o konieczności włączenia GPS wyświetla się lista najbliższych skrzynek, ale po zamknięciu tego okna program wraca na stronę główną; uniemożliwiając przejrzenie tej listy...

Proszę o odpowiedź,

Edit - znalazłem błąd. W opisie skrzynki jest przycisk "Mapa". Po kliknięciu i otwarciu Google Maps miejsce położenia skrzynki jest błędne (sprawdziłem na kilku znanych mi skrzynkach; odchylenie to około 100-150 metrów). Natomiast na liście wyszukanych skrzynek - po kliknięciu w mapę (prawy górny róg aplikacji) i otwarciu Google Maps - położenie skrzynek na mapie jest prawidłowe.

Proszę sprawdzić
Komunikat o konieczności włączenia GPS jest wyświetlany, bo lokalizacja GPS jest potrzebna podczas korzystania z kompasu. Zmienimy to, żeby pojawiało się tylko jako sugestia a nie wymuszenie.
Błąd co do lokalizacji został już nam zgłoszony. Niebawem będzie dostępna aktualizacja z poprawkami.
sdsi
Bywalec
Posty: 31
Rejestracja: sobota 08 października 2011, 12:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: sdsi »

Komunikat o konieczności włączenia GPS podczas korzystania z kompasu byłby oczywisty.

Ale wyszukanie najbliższych skrzynek w oparciu o GPS jest zupełnie nieuzasadnione i utrudnia korzystanie z programu.

Kiedy można się spodziewać poprawionej i uaktualnionej wersji programu?
b64team
Bywalec
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 29 września 2011, 21:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: b64team »

sdsi pisze:Komunikat o konieczności włączenia GPS podczas korzystania z kompasu byłby oczywisty.

Ale wyszukanie najbliższych skrzynek w oparciu o GPS jest zupełnie nieuzasadnione i utrudnia korzystanie z programu.

Kiedy można się spodziewać poprawionej i uaktualnionej wersji programu?
Jeszcze dzisiaj albo jutro będzie dostępna.
sdsi
Bywalec
Posty: 31
Rejestracja: sobota 08 października 2011, 12:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: sdsi »

Dziękuję.

A proszę mi wyjaśnić do czego w praktyce służy autoryzacja ze stroną opencaching.pl? Co to daje?

Sent from my GT-I5700 using Tapatalk
b64team
Bywalec
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 29 września 2011, 21:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: b64team »

sdsi pisze:Dziękuję.

A proszę mi wyjaśnić do czego w praktyce służy autoryzacja ze stroną opencaching.pl? Co to daje?

Sent from my GT-I5700 using Tapatalk
Autoryzacja ze stroną opencaching.pl to nic innego jak zalogowanie się na swoje konto. Dane konta (login i hasło) nie są wpisywane w aplikacji (żeby nieufni użytkownicy nie czuli się zagrożeni ich kradzieżą), tylko na stronie opencaching.pl, a uzyskany kod daje dostęp do konta. Po autoryzacji użytkownik może m.in.: dodawać logi do skrzynek oraz ukrywać na mapie skrzynki znalezione przez siebie. W przyszłości, jeżeli zostanie udostępniona taka opcja w OKAPI, planujemy dodać listę obserwowanych skrzynek, która będzie synchronizowana. Np. w przeglądarce na komputerze użytkownik dodaje na stronie opencaching.pl skrzynki do obserwowanych, a po chwili ma do niej także dostęp w aplikacji OpenCaching.
sdsi
Bywalec
Posty: 31
Rejestracja: sobota 08 października 2011, 12:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: sdsi »

No właśnie takiej opcji oczekuję - pobranie obserwowanych skrzynek; to byłoby wygodne.
nabuhonodozor
Nowy na forum
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 23 września 2010, 06:19
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: nabuhonodozor »

Aplikacja wygląda bardzo estetycznie ale przed kupnem wstrzymują mnie dwie sprawy jeśli miała by mi ta aplikacja ułatwić życie:

- dla mnie podstawową sprawą jest możliwość zciągnięcia (z poziomu samego programu a nie import gpx) dużej ilości skrzynek w domu przez wifi, *koniecznie razem ze zdjęciami* by mieć bazę do poszukiwań. Oczywiście w terenie bardzo fajnie by było zaktualizować najbliższe skrzynki ale jako opcja a nie wymóg.

- obsługa map offline w jakiejkolwiek formie - może nawet jako przekierowanie do locusa choć najlepiej by była natywne wsparcie.

Oczywiście sama aktualizacja logów już musi być online i z tego co czytam to tak jest - to bardzo fajna funkcja i faktycznie krok na przód w stosunku do tego co już jest.

Po za tym - Gratulacje dla autora/ów i trzymajcie tak dalej!
b64team
Bywalec
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 29 września 2011, 21:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: b64team »

Wersja 1.0.3 dostępna w Android Market.
  • poprawiono wyświetlanie pozycji skrzynki na mapie
  • poprawiono działanie aplikacji na tabletach
  • poprawiono wyświetlanie wszystkich skrzynek w profilu użytkownika
  • dodano wyświetlanie aktualnej pozycji na mapie
  • dodano opcje zmiany trybu mapy (normalny, satelitarny)
  • zmiany w interfejsie
Narazie tylko drobne poprawki. Przygotowujemy nową wersję z importem GPX oraz synchronizacją obserwowanych skrzynek.
sdsi
Bywalec
Posty: 31
Rejestracja: sobota 08 października 2011, 12:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: sdsi »

A czy udało się już dodać ta funkcję wyszukiwania najbliższych skrzynek w oparciu o GSM, a nie tylko o GPS? Dzięki :)

Sent from my GT-I5700 using Tapatalk
b64team
Bywalec
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 29 września 2011, 21:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: b64team »

sdsi pisze:A czy udało się już dodać ta funkcję wyszukiwania najbliższych skrzynek w oparciu o GSM, a nie tylko o GPS? Dzięki :)

Sent from my GT-I5700 using Tapatalk
Tak, zostało to poprawione.
sdsi
Bywalec
Posty: 31
Rejestracja: sobota 08 października 2011, 12:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: sdsi »

Dziękuję i powodzenia w dalszym rozwijaniu programu.

Sent from my GT-I5700 using Tapatalk
sdsi
Bywalec
Posty: 31
Rejestracja: sobota 08 października 2011, 12:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: sdsi »

Zapomniałeś o jednej bardzo ważnej rzeczy - podtrzymania podświetlenia ekranu :)

Pozdr.
ODPOWIEDZ