[Android] OpenCaching

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Limak
Stały bywalec
Posty: 106
Rejestracja: niedziela 16 sierpnia 2009, 22:25
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: Limak »

miklobit pisze:
Limak pisze: Informacja o wzorcu jest tam od 22 września... źle szukałeś widocznie;) Są przykłady nawet podane.
No faktycznie. Zwracam honor ...
Zdarza się ;)

P.S: Waldek pogonił tam ludzi z opencaching.co.uk i już jest odpowiednia wersja OKAPI, więc w kolejnej wersji programu, powinno już być wsparcie dla 3 nodes. Teraz czekamy na niemców.
Obrazek
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: Krysiul »

- Pobierane są tylko podstawowe informacje o skrzynce tj. nazwa, typ, rozmiar, lokalizacja. Szczegółowe dane są pobierane po otwarciu pojedynczej skrzynki.
- Tryb offline pozwala na przeglądanie ulubionych skrzynek bez dostępu do internetu.
Moim zdaniem konieczność wchodzenia oddzielnie w każdą skrzynkę, żeby ściągnąć więcej informacji, to duży minus, który czyni aplikację niewygodną w użyciu. To samo tyczy się konieczności oznaczania skrzynki jako ulubione, żeby można je było obsługiwać offline.
ObrazekObrazekObrazek
b64team
Bywalec
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 29 września 2011, 21:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: b64team »

Krysiul pisze:
- Pobierane są tylko podstawowe informacje o skrzynce tj. nazwa, typ, rozmiar, lokalizacja. Szczegółowe dane są pobierane po otwarciu pojedynczej skrzynki.
- Tryb offline pozwala na przeglądanie ulubionych skrzynek bez dostępu do internetu.
Moim zdaniem konieczność wchodzenia oddzielnie w każdą skrzynkę, żeby ściągnąć więcej informacji, to duży minus, który czyni aplikację niewygodną w użyciu. To samo tyczy się konieczności oznaczania skrzynki jako ulubione, żeby można je było obsługiwać offline.
W takim razie pełne informacje o skrzynkach powinny być pobierane od razu? Na przykład pobieramy skrzynki dla najbliższej okolicy. Załóżmy, że użytkownik ma ustawione wyświetlanie 500 skrzynek (tyle max oferuje OKAPI). Jedna skrzynka ma średnio ~5 kB danych. Pobieramy 500 skrzynek i pełne dane o nich -> 500 * 5 kB = 2500 kB. Ponad 2 MB danych na jedno zapytanie? To zdecydowanie za dużo, gdyby ktoś korzystał z sieci GSM a nie WiFi to jest to niedopuszczalne.

Co do konieczności oznaczania skrzynki jako ulubiona, żeby móc ją przeglądać offline - w jaki inny sposób to zrealizować? Pobrać WSZYSTKIE dostępne skrzynki aby móc je przeglądać offline? Za parę lat, kiedy telefony będą miały terabajty pamięci to być może będzie to realne, ale nie dziś.
Awatar użytkownika
Krysiul
Forumator
Posty: 1055
Rejestracja: środa 09 czerwca 2010, 21:35
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: Krysiul »

Jakie terabajty danych? Przecież skrzynka to prawie wyłącznie tekst + ewentualnie parę zdjęć, które mają zdaje się ograniczenie co do rozmiaru. Baza Filipsa ściąga dane wszystkich skrzynek na dysk wraz ze zdjęciami i zajmuje kilkaset megabajtów.
W takim razie pełne informacje o skrzynkach powinny być pobierane od razu? Na przykład pobieramy skrzynki dla najbliższej okolicy. Załóżmy, że użytkownik ma ustawione wyświetlanie 500 skrzynek (tyle max oferuje OKAPI). Jedna skrzynka ma średnio ~5 kB danych. Pobieramy 500 skrzynek i pełne dane o nich -> 500 * 5 kB = 2500 kB. Ponad 2 MB danych na jedno zapytanie? To zdecydowanie za dużo, gdyby ktoś korzystał z sieci GSM a nie WiFi to jest to niedopuszczalne.
Rozsądny argument, ale bardzo dużo osób, może nawet większość, ściąga dane skrzynek np. w postaci GPX-ów zanim pójdzie keszować w teren, a GPX GC dla 500 skrzynek będzie miał nawet więcej niż 2,5Mb. Jeśli prześledzisz dyskusję o androidowych aplikacjach na forum to zobaczysz, że jedną z najczęściej wymienianych wad takich aplikacji jak np. Locus jest fakt, że nie pobiera automatycznie zdjęć, czyli "lekkość" danych nie jest priorytetem. Po to właśnie ludzie używają bazy Filipsa. Poza tym podczas keszowania w mieście można znaleźć darmowe wifi. Kompromisem może być opcja w ustawieniach: "Pobieraj automatycznie pełne opisy skrzynek".
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: Pawel brasia »

b64team pisze: Co do konieczności oznaczania skrzynki jako ulubiona, żeby móc ją przeglądać offline - w jaki inny sposób to zrealizować? Pobrać WSZYSTKIE dostępne skrzynki aby móc je przeglądać offline? Za parę lat, kiedy telefony będą miały terabajty pamięci to być może będzie to realne, ale nie dziś.
Już dziś jest realne - patrz Baza Filipsa - dostępne są dane wszystkich skrzynek.
Według mnie konieczność pobierania danych za każdym razem jest poważną wadą programu, gdyż nie wszędzie jest zasięg. Pominąwszy białe plamy na mapie kraju są jeszcze np. bunkry, kanały itp.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
b64team
Bywalec
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 29 września 2011, 21:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: b64team »

Android to system, który jest nastawiony na bycie 'up-to-date', np. synchronizacja emaili itd. Paradoksalnie większość użytkowników smartfonów z Androidem w Polsce zaraz po jego kupnie wyłącza połączenie z internetem... Jest to zrozumiałe ze względu na wysokie ceny połączeń internetowych przez sieć GSM, jednak zaczyna się to powoli zmieniać. Tworzenie kolejnej aplikacji, która by pobierała dane jednorazowo i działałaby jak inne mija się z celem. Po co komu kolejny klon na rynku? Celem programu jest właśnie pełne wykorzystanie OKAPI, które dostarcza aktualne informacje o skrzynce, komentarze itd.

Wyobraźmy sobie taką sytuację:
- pobieramy bazę danych wszystkich skrzynek (załóżmy, że waży kilkaset MB - pomijamy fakt, że jest to uciążliwe dla serwera OC i czasochłonne)
- po paru dniach wybieramy się na poszukiwania wybranej w bazie skrzynki oddalonej o sporą odległość
- docieramy na miejsce jednak jej nie odnajdujemy
- wracamy do domu, sprawdzamy informacje o skrzynce online i okazuje się, że dzień wcześniej zostało zgłoszone jej zaginięcie, a właściciel podjął decyzję o jej archiwizowaniu

Czy to ma sens? Aplikacja umożliwia właśnie pobieranie AKTUALNYCH danych o skrzynkach. Pojawiły się zarzuty, że w lesie, bunkrach nie ma zasięgu. Właśnie po to jest stworzona opcja "Ulubione". Dodajemy do ulubionych skrzynki, które mamy zamiar poszukiwać w niedalekiej przyszłości. Są one zapisywane na karcie pamięci i nawet w przypadku utraty połączenia bez problemu będzie można uzyskać infromacje o nich, przejrzeć zdjęcia oraz skorzystać z kompasu.

Nikt tutaj nikogo nie zmusza do używania aplikacji, która korzysta z połączenia z internetem. Jeżeli ktoś ma dużo czasu, to może eksportować GPXy, przerzucać na kartę pamięci i importować w innych programach. Aplikacja powstała, aby to uprościć i umożliwić geocaching bez wykorzystania komputera, np. daleko w Polsce na wakacjach ;) Jeżeli komuś zależy na czasie i wygodzie to jest właśnie dla niego.
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: miklobit »

b64team pisze: Czy to ma sens? Aplikacja umożliwia właśnie pobieranie AKTUALNYCH danych o skrzynkach. Pojawiły się zarzuty, że w lesie, bunkrach nie ma zasięgu.
Posiadanie bazy offline w niczym nie umniejsza zalet programu ( pobierania aktualnych danych ) a eliminuje zasadniczą wadę.
Po to w API są przesyłane daty modyfikacji, żeby taką opcję on/off line wspomagać.
Jak nie będzie połączenia internetowego, to dane nie będą być może najświeższe , ale będą. A tak to nie wiadomo w którym miejscu akurat np. zasięgu braknie.
b64team pisze: Jeżeli komuś zależy na czasie i wygodzie to jest właśnie dla niego.
To może z innej strony: ile skrzynek znalazła osoba pisząca ten program przy użyciu tego programu, a ile o w ogóle ?
To może pomoże zrozumieć czy program jest dziełem praktyka czy tylko teoretyka.
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 07 kwietnia 2011, 13:13
Podziękował;: 26 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: maryush »

Mi się sama idea stworzenia programu do keszingu bardzo podoba, szczególnie że produkt polski a to daje co najmniej +10 punktów do czadu choćby za to że można się po polsku dogadywac z twórcami i za to że produkt może być dostosowywany do polskich realiów.
Rozumiem też ideę aplikacji która jest up-to-date i która swoje info ma wciąż aktualne.
Tylko czy nasze hobby jest tak bardzo związane z potrzebą najświeższych informacji? (Przez najświeższe rozumiem tutaj info aktualizowane codziennie, co godzinę itd.)
Bo tak porównuję tę ideę do mojego własnego stylu keszowania:
-nie wiem z wyprzedzeniem gdzie bedę za dzień, dwa, tydzień. Gdzieś w Wawie lub mazowieckim. Czy mam dodać do ulubionych keszy całe mazowieckie? Przecież to bez sensu tego jest kilka tysięcy, a NA PEWNO ich nie obskoczę w ciągu nawet najbliższego roku. Po prostu nie planuję tak dokładnie wycieczek keszowych żeby mieć jeszcze czas i chęci dobierania sobie listy ulubionych.
-jeśli szukam kesza używajac GPXa starego , bo mającego tydzień lub dwa tygodnie i cos mi nie pasi, to GeoBeagle, którego uzywam daje mi opcję odpalenia strony www (na oc.pl) tego kesza. I tam widze najświeższe info (czyli ew. DNFy lub niedostepność czy archiwizację) oraz daje też możliwość od razu zalogowania znalezienia na oc.pl (szczególnie ważne przy FTFach, żeby logowac od razu, żeby inni się niepotrzebnie nie napalali).
-ww. GB zmienia ikonki znalezionych/nieznalezionych keszy na mapce - to BAAARDZO ułatwia życie.
-GB nie ma na razie czegoś co baaardzo by mi się podobało - mapy offline takie jak można sobie pobrać w Locusie. Teraz mam abonament który daje mi mozliwość pobierania ciagle map on-line, ale jak wiadomo to działa wtedy kiedy ma się zasięg ;) Czyli - mapy off-line to fajna rzecz.
-offlinowa załadowana na stałe baza keszy (bez ręcznego dodawania do ulubionych) to super rzecz tam gdzie nie ma zasięgu. A kesze często są własnie w takich miejscach

To tyle tak na szybko z głowy ;)

A, no i te 6 czy 7 plnów - czy to tak duzo? ;)
b64team
Bywalec
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 29 września 2011, 21:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: b64team »

W Markecie nowa wersja aplikacji a w niej:
- filtorwanie własnych oraz znalezionych skrzynek
- wyświetlanie tymczasowo niedostępnych i zarchiwizowanych skrzynek
- dodana obsługa OpenCaching.org.uk

Niedługo zostanie dodana opcja importowania GPXów. Czekamy na kolejne sugestie.
Awatar użytkownika
koRnac
Nowy na forum
Posty: 9
Rejestracja: środa 12 maja 2010, 13:58
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: koRnac »

i o to mi caly czas chodzilo. W koncu nie musze wczesniej nic sciagac, importowac. Tu mam wszystko aktualne. Oczywiscie nie jest idealny, przydaloby sie np. filtrowanie przy wyswietlaniu dostepnych skrzynek, bo nie interesuja mnie wirtualne itp. Ale to dopiero pierwsza wersja (z reszta juz z malymi poprawkami).
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: Pawel brasia »

b64team pisze:Android to system, który jest nastawiony na bycie 'up-to-date', [...]

Wyobraźmy sobie taką sytuację:
- pobieramy bazę danych wszystkich skrzynek (załóżmy, że waży kilkaset MB - pomijamy fakt, że jest to uciążliwe dla serwera OC i czasochłonne)
- po paru dniach wybieramy się na poszukiwania wybranej w bazie skrzynki oddalonej o sporą odległość
- docieramy na miejsce jednak jej nie odnajdujemy
- wracamy do domu, sprawdzamy informacje o skrzynce online i okazuje się, że dzień wcześniej zostało zgłoszone jej zaginięcie, a właściciel podjął decyzję o jej archiwizowaniu

Czy to ma sens? Aplikacja umożliwia właśnie pobieranie AKTUALNYCH danych o skrzynkach.
[...]
Wydaje mi się, że znacznie lepiej będzie odwrócić sytuację.
- pobieramy bazę danych wszystkich skrzynek
- zaznaczamy sobie skrzynki ulubione (obserwowane), np. te, do których na pewno się udajemy,
- program sprawdza i pobiera na bieżąco tylko dane skrzynek ulubionych,
- w dowolnym momencie (np. w domu czy gdy jesteśmy w zasięgu WiFi) synchronizujemy bazę.
Za ten post autor Pawel brasia otrzymał podziękowanie:
maryush
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
maryush
Forumator
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 07 kwietnia 2011, 13:13
Podziękował;: 26 razy
Otrzymał podziękowań: 63 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: maryush »

brasia pisze:Wydaje mi się, że znacznie lepiej będzie odwrócić sytuację.
- pobieramy bazę danych wszystkich skrzynek
- zaznaczamy sobie skrzynki ulubione (obserwowane), np. te, do których na pewno się udajemy,
- program sprawdza i pobiera na bieżąco tylko dane skrzynek ulubionych,
- w dowolnym momencie (np. w domu czy gdy jesteśmy w zasięgu WiFi) synchronizujemy bazę.
O! I to jest lepszy pomysł właśnie.
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: miklobit »

Pobrałem program ponownie ( w android market na razie mniej niż 5 instalacji - a przecież ktoś to powinien testować :wink: ).
W drodze do pracy chciałem zaliczyć na próbę jednego kesza .
Jedna rzecz mnie zastanawia : czemu przy przejściu z ekranu skrzynki na ekran kompasu za każdym razem program myśli od 3-5 sekund wyświetlając "trybik" oczekiwania. Czy za każdym razem coś pobiera z netu ? Przecież kordy już wczytanie, więc nic więcej nie potrzeba.
Drugi problem, to lakoniczne komunikaty "błąd" , z których nijak nie wynika czy problem dotyczy utraconego połączenia internetowego, przetwarzania już odebranych danych czy coś innego.
Nie sugeruję wyświetlania od razu ekranu ze stosem wyjątków, no ale coś bardziej konkretnie to chyba by można pokazać ?
Dopisuję się do głosów powyżej nt przechowywania danych i aktualizacji tylko tego co chcemy ( a nie odwrotnie ).
Można by od razu domyślnie aktualizować wszystkie skrzynki właściciela i znalezione.

W sprawie ulubionych/obserwowanych to najlepszą opcją by było uwzględnienie tego co zaznaczyliśmy w na stronie OC, ale
nie widzę w API funkcji która by to pobierała - więc może powinna taka być ?

Jakiś pasek statusu by się jeszcze przydał, żeby cały czas , niezależnie od ekranu pokazywać wybrane istotne informacje , np. jakość sygnału z gps .
Ja dopiero na ekranie kompasu mogę zobaczyć, że pobrane współrzędne nie były z gps ( bo jest 0 satelitów ) ale przy pomocy sieci lub wifi.
b64team
Bywalec
Posty: 26
Rejestracja: czwartek 29 września 2011, 21:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: b64team »

miklobit pisze:Pobrałem program ponownie ( w android market na razie mniej niż 5 instalacji - a przecież ktoś to powinien testować :wink: ).
W drodze do pracy chciałem zaliczyć na próbę jednego kesza .
Jedna rzecz mnie zastanawia : czemu przy przejściu z ekranu skrzynki na ekran kompasu za każdym razem program myśli od 3-5 sekund wyświetlając "trybik" oczekiwania. Czy za każdym razem coś pobiera z netu ? Przecież kordy już wczytanie, więc nic więcej nie potrzeba.
Drugi problem, to lakoniczne komunikaty "błąd" , z których nijak nie wynika czy problem dotyczy utraconego połączenia internetowego, przetwarzania już odebranych danych czy coś innego.
Nie sugeruję wyświetlania od razu ekranu ze stosem wyjątków, no ale coś bardziej konkretnie to chyba by można pokazać ?
Dopisuję się do głosów powyżej nt przechowywania danych i aktualizacji tylko tego co chcemy ( a nie odwrotnie ).
Można by od razu domyślnie aktualizować wszystkie skrzynki właściciela i znalezione.

W sprawie ulubionych/obserwowanych to najlepszą opcją by było uwzględnienie tego co zaznaczyliśmy w na stronie OC, ale
nie widzę w API funkcji która by to pobierała - więc może powinna taka być ?

Jakiś pasek statusu by się jeszcze przydał, żeby cały czas , niezależnie od ekranu pokazywać wybrane istotne informacje , np. jakość sygnału z gps .
Ja dopiero na ekranie kompasu mogę zobaczyć, że pobrane współrzędne nie były z gps ( bo jest 0 satelitów ) ale przy pomocy sieci lub wifi.
1. Android Market pokazuje statystyki z opóźnieniem - bardzo niewygodne dla developerow ;)
2. Kompas "myśli" bo pobiera lokalizację z LocationProvider: najpierw po sieci GSM / WiFi, potem dokładniejszą z GPS. Nic nie pobiera z internetu ;)
3. Będzie poprawione.
4. Co do bazy danych to sytuacja jest nie do końca jasna. Każdy sugeruje coś innego. Jeżeli większość użytkowników poda jakieś sensowne rozwiązanie, które będzie realne to je zrealizujemy. Narazie trzeba brać pod uwagę, że jest to duża ilość danych, a nie każdy ma wystarczającą ilość miejsca na karcie pamieci. Pamiętajmy też o użytkownikach, którzy mają urządzenia ze słabszym procesorem. Kolejnym problemem jest sam fakt pobrania bazy. Aktualnie API nie udostępnia możliwości ściągniecia całej, zawsze jest limit do 500. Nawet jakby pobierać skrzynki pojedynczo to byłoby to bardzo uciążliwe dla serwera. Najlepiej jakby na serwerze codziennie robiona byłaby paczka ze skrzynkami i poddawna potem kompresji np. gzip. Problem pojawia się znowu, że na telefonie musiałoby być to dekompresowane, a to znowu długotrwały proces (nie każdy ma 1 GHz).
5. Rozmawialiśmy z twórcami OKAPI, niebawem będzie możliwość pobierania i dodawania obserwowanych skrzynek.

Jeszcze odnośnie wcześniejszego pytania:
miklobit pisze:To może z innej strony: ile skrzynek znalazła osoba pisząca ten program przy użyciu tego programu, a ile o w ogóle ?
To może pomoże zrozumieć czy program jest dziełem praktyka czy tylko teoretyka.
Nie, aplikacja nie jest pisana przez teoretyka ;) Ilość znalezionych skrzynek nie zachwyca (ponad 20) a to dlatego, że zawsze na przeszkodzie stawały aplikacje (GeoBeagle), które wymagały kopiowania GPX, potem alternatywą był c:geo ale przestał w ogóle czytać GPXy z oc.pl.
Awatar użytkownika
miklobit
Forumator
Posty: 1431
Rejestracja: poniedziałek 20 września 2010, 12:24
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Kontakt:

Re: [Android] OpenCaching

Post autor: miklobit »

b64team pisze: 4. Co do bazy danych to sytuacja jest nie do końca jasna.
Z tego co widzę to wszystkie sugestie można sprowadzić do kilku punktów wspólnych :
1. Program ma bazę skrzynek offline którą można zaimportować z gpx lub pobrać/odświeżyć online. Czy ktoś pobierze plik gpx z serwera czy program sam to zrobi przez API, to obciążenie będzie porównywalne ( dla serwera ). Obydwie metody powinny być dostępne
2. Sposób i częstotliwość odświeżania danych powinna być konfigurowalana. Np dane kesza istniejącego w pamięci nie powinny być ściagane online, jeśli nie upłynęło X ( godzin, dni ) od ostatniej aktualixacji .
3. Wyszukiwanie - tutaj jest oczywiście szkopuł, bo przy szukaniu zależy nam zwykle na aktualnych danych, Ale znowu jakaś opcja konfiguracji mogłaby sterować priorytetem: czy najpierw zapytanie online ,czy przeszukanie bazy offline czy jeszcze inaczej.

Generalnie ideałem by było, żeby można było tak ustawić opcje ( i zapamiętywać ich wartośći jako profile ! ), żeby w każdych warunkach wykorzystać to co mamy najlepiej ( szybkie połaczenie, kompletną bazę offline ). Takie szybko przełączane profile konfiguracji ( np na ekranie startowym ) byłyby OK.

Wszystkie aktywne skrzynki z OCPL w postaci GPX zajmują w sumie 30MB, więc mówienie o braku miejsca na karcie to chyba jakiś żart.
Inną sprawą jest efektywność wyszukiwania i innych operacji na takim zbiorze, ale bez wiedzy jaka jest technika przechowywania danych w waszym programie to trudno cokolwiek oceniać/sugerować. Jakakolwiek by jednak nie była, to 10tyś ( zaindeksowanych ) rekordów nie powinno przekraczać możliwości obliczeniowych żadnego telefonu a androidem.
Kompresja nie wydaje się sensowna, bo to wymaga zmian w kodzie OC.pl a i tak większość ludzi będzie pobierać gpx'y z wyszukiwarki na podstawie swoich filtrów.

Z rzeczy które jeszcze zauważyłem , to wyniki wyszukiwania chyba nie są sortowane ani alfabetycznie ani po odległości. Chyba to drugie wydaje się odpowiednie jako opcja domyślna, ale gdyby inne kryteria sortowania były dostępne ( do zmiany w konfiguracji ) to tylko lepiej .
ODPOWIEDZ