Garmin - gdzie wgrac plik .typ
Moderator: Moderatorzy
- Bas
- Forumator
- Posty: 3849
- Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
- Podziękował;: 9 razy
- Otrzymał podziękowań: 35 razy
Wedlug mnie:
Jest MapSource i sa w nim widoczne rozne mapy. Mapy fizycznie umieszczone sa w folderach i w tych folderach z mapami sa tez pliki typ - po jednym na folder/mape.
Jesli to modyfikacja istniejacego w danym zestawie mapowym pliku typ, to podmien plik w folderze.
Jesli to to zupelnie inny plik typ... to proponuje program MapSetToolkit, zeby ten plik typ podpiac do zestawu map/danej mapy. Tak mysle, choc w zyciu podpialem kilka tylko plikow typ, wiec moga byc jakies niuanse (na pewno sa) o ktorych nie wiem
Zerknij tez na: http://mihurybi.website.pl/MAPA/
(zwlaszcza punkt 3c - w sekcji Poprzedni sposób instalowania map)
Jest MapSource i sa w nim widoczne rozne mapy. Mapy fizycznie umieszczone sa w folderach i w tych folderach z mapami sa tez pliki typ - po jednym na folder/mape.
Jesli to modyfikacja istniejacego w danym zestawie mapowym pliku typ, to podmien plik w folderze.
Jesli to to zupelnie inny plik typ... to proponuje program MapSetToolkit, zeby ten plik typ podpiac do zestawu map/danej mapy. Tak mysle, choc w zyciu podpialem kilka tylko plikow typ, wiec moga byc jakies niuanse (na pewno sa) o ktorych nie wiem
Zerknij tez na: http://mihurybi.website.pl/MAPA/
(zwlaszcza punkt 3c - w sekcji Poprzedni sposób instalowania map)
-
- Forumator
- Posty: 1639
- Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
- Podziękował;: 11 razy
- Otrzymał podziękowań: 15 razy
TYP'y kompilują się razem z mapami do pliku gmapsupp.img
Zgodnie z moim stanem wiedzy maksimum TYP'ów odczytywanych przez odbiornik wynosi 10, przy czym ten sam TYP zastosowany do różnych mapsetów liczy się jako dwa (czyli np. jeśli weźmiemy TYP z "GPS wielkopolska" i podmienimy nim TYP z "Topo PL 100", to i tak odbiornik będzie uważał je za dwa różne TYP'y)
Zgodnie z moim stanem wiedzy maksimum TYP'ów odczytywanych przez odbiornik wynosi 10, przy czym ten sam TYP zastosowany do różnych mapsetów liczy się jako dwa (czyli np. jeśli weźmiemy TYP z "GPS wielkopolska" i podmienimy nim TYP z "Topo PL 100", to i tak odbiornik będzie uważał je za dwa różne TYP'y)
[url=http://www.geocaching.org.pl][img]http://www.geocaching.org.pl/images/200x50.jpg[/img][/url]
[color=gray]Geokärcher[/color]
[color=gray]Geokärcher[/color]
-
- Forumator
- Posty: 1639
- Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
- Podziękował;: 11 razy
- Otrzymał podziękowań: 15 razy
Nie pytaj mnie, jak technicznie jest to rozwiązane, w każdym razie plik .img zawiera dane z TYP.
Jeżeli zrobisz plik gmapsupp.img zawierający mapę z określonym TYP'em i wgrasz go np. na kartę pamięci, to mapa będzie ona pojawiała z tym TYP'em w każdym odbiorniku do którego włożysz ową kartę.
Jeżeli zrobisz plik gmapsupp.img zawierający mapę z określonym TYP'em i wgrasz go np. na kartę pamięci, to mapa będzie ona pojawiała z tym TYP'em w każdym odbiorniku do którego włożysz ową kartę.
[url=http://www.geocaching.org.pl][img]http://www.geocaching.org.pl/images/200x50.jpg[/img][/url]
[color=gray]Geokärcher[/color]
[color=gray]Geokärcher[/color]
-
- Forumator
- Posty: 1639
- Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
- Podziękował;: 11 razy
- Otrzymał podziękowań: 15 razy
Khem, trochę nie "łapię" co chcesz zrobić, więc dla wszystkiego napiszę w punktach jak to działa:
1. Wgrywasz mapy do Mapsource (z plikami TYP lub bez, obojętnie)
2. Zaznaczasz wybrane mapy (lub części map), które chcesz wrzucić do odbiornika
3. Podłączasz odbiornik
4. Wysyłasz mapy.
W tym momencie w odbiorniku tworzy się w odbiorniku plik o nazwie "gmapsupp.img" zawierający wszystkie mapy (wraz z ich TYP'ami) które wysłałeś z poziomu Mapsource.
Uwaga 1: plik zawsze nazywa się "gmapsupp.img", zmiana nazwy sprawia, że odbiornik przestaje czytać mapę*
Uwaga 2: wysyłając mapy do odbiornika kasujesz te, które były tam wcześniej (nowy plik gmapsupp.img po prostu nadpisuje się na starym)
Zgodnie z powyższym, w "normalnym użyciu" nie ma potrzeby kasowania pliku .img - wgrywając nowe mapy i tak kasujesz stary plik, natomiast jeśli skasujesz ten plik ręcznie, usuniesz w ten sposób wszystkie zainstalowane mapy (poza bazową), co w odbiorniku mapowym nie ma specjalnie sensu (?)
* - niektóre odbiorniki potrafią odczytać również pliki o nazwach "gmapbmap.img" (mapa bazowa) i "gmapprom.img" (mapa wgrana "firmowo"). Pliki te muszą być jednakowoż w pamięci wewnętrznej odbiornika, umieszczenie ich na karcie sprawia, że przestają działać. Bodaj niektóre Nuvi potrafią obsługiwać pliki w sekwencji "gmapsupp.img", "gmapsupp1.img" itd. - lecz i tutaj liczba plików jest ograniczona do kilku.
Przy czym o ile można kombinować z plikiem "gmapprom.img", o tyle z plikiem "gmapbmap.img" radzę nie kombinować - zauważyłem np. że mój odbiornik, aby cokolwiek pokazać na ekranie musi mieć włączoną jakąkolwiek mapę terenu na którym się znajduje. Stąd pewnie w odbiorniku firmowo siedzi mapa bazowa całego świata, dzięki czemu nie będzie sytuacji gdy odbiornik znajdzie się na terenie nie objętym żadną mapą.
1. Wgrywasz mapy do Mapsource (z plikami TYP lub bez, obojętnie)
2. Zaznaczasz wybrane mapy (lub części map), które chcesz wrzucić do odbiornika
3. Podłączasz odbiornik
4. Wysyłasz mapy.
W tym momencie w odbiorniku tworzy się w odbiorniku plik o nazwie "gmapsupp.img" zawierający wszystkie mapy (wraz z ich TYP'ami) które wysłałeś z poziomu Mapsource.
Uwaga 1: plik zawsze nazywa się "gmapsupp.img", zmiana nazwy sprawia, że odbiornik przestaje czytać mapę*
Uwaga 2: wysyłając mapy do odbiornika kasujesz te, które były tam wcześniej (nowy plik gmapsupp.img po prostu nadpisuje się na starym)
Zgodnie z powyższym, w "normalnym użyciu" nie ma potrzeby kasowania pliku .img - wgrywając nowe mapy i tak kasujesz stary plik, natomiast jeśli skasujesz ten plik ręcznie, usuniesz w ten sposób wszystkie zainstalowane mapy (poza bazową), co w odbiorniku mapowym nie ma specjalnie sensu (?)
* - niektóre odbiorniki potrafią odczytać również pliki o nazwach "gmapbmap.img" (mapa bazowa) i "gmapprom.img" (mapa wgrana "firmowo"). Pliki te muszą być jednakowoż w pamięci wewnętrznej odbiornika, umieszczenie ich na karcie sprawia, że przestają działać. Bodaj niektóre Nuvi potrafią obsługiwać pliki w sekwencji "gmapsupp.img", "gmapsupp1.img" itd. - lecz i tutaj liczba plików jest ograniczona do kilku.
Przy czym o ile można kombinować z plikiem "gmapprom.img", o tyle z plikiem "gmapbmap.img" radzę nie kombinować - zauważyłem np. że mój odbiornik, aby cokolwiek pokazać na ekranie musi mieć włączoną jakąkolwiek mapę terenu na którym się znajduje. Stąd pewnie w odbiorniku firmowo siedzi mapa bazowa całego świata, dzięki czemu nie będzie sytuacji gdy odbiornik znajdzie się na terenie nie objętym żadną mapą.
[url=http://www.geocaching.org.pl][img]http://www.geocaching.org.pl/images/200x50.jpg[/img][/url]
[color=gray]Geokärcher[/color]
[color=gray]Geokärcher[/color]
-
- Nowy na forum
- Posty: 3
- Rejestracja: poniedziałek 07 września 2009, 14:11
- Podziękował;: 0
- Otrzymał podziękowań: 0
Witam. Mam pliki z rozszeżeniem UAM i chciałem wgrać je do garmina, pliki przekonwertowałem do postaci gpx i programem POILoader wgrałem
do nuvi 750.-Mam takie pytanie co zrobić żeby te punkty uwidocznić na mapie(widoczne są tylko bardzo skupione na pewnym obszarze mapy w podglądzie w MapSuro.) czy jest możliwość skalibrowania tych pkt aby były widoczne tak jak w rzeczywistości.
do nuvi 750.-Mam takie pytanie co zrobić żeby te punkty uwidocznić na mapie(widoczne są tylko bardzo skupione na pewnym obszarze mapy w podglądzie w MapSuro.) czy jest możliwość skalibrowania tych pkt aby były widoczne tak jak w rzeczywistości.
- Bas
- Forumator
- Posty: 3849
- Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
- Podziękował;: 9 razy
- Otrzymał podziękowań: 35 razy
Masz na mysli MapSource?tolek pisze:widoczne są tylko bardzo skupione na pewnym obszarze mapy w podglądzie w MapSuro.
Punkty wlasne (z pliku) w MS powinny byc widoczne w kazdej skali. Sprawdz na przyblizeniu mapy, czy znajduja sie tam, gdzie powinny. To tak na wszelki wypadek gdyby z konwersja poszlo cos nie tak
Co do widocznosci, to moze byc tak, ze punkty w garminie beda widoczne dopiero przy skali 50/80/120 metrow - nie wiem, czy jest jakis standard w tym wzgledzie. W kazdym razie wejdz w Dokad -> wskaz swoj punkt -> mapa. Jesli nie przypisales im zadnej ikonki, to bedzie tylko mala kropka...
Gpx czy scv - dla konwersji POILoaderem to bez znaczenia. Ustawiales ikonke/plik dzwiekowy dla tej kategorii punktow?