[Java] TrekBuddy dla geocachingu

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: lavinka »

Ranger pisze:To trochę dziwna sytuacja.
Trek tworzy foldery robocze jedynie przy instalacji i wyłącznie w sytuacji, gdy na karcie w domyslnym folderze o nazwie TrekBuddy ich nie ma. Wykaz folderów roboczych znajduje się w pkt.3 poniższego opisu
http://wiki.trekbuddy.net/index.php/Installation
Jeżeli chodzi o pliki, to aplikacja je wyłącznie odczytuje; tu jedynym wyjątkiem jest plik settings.dat z konfiguracją (w najnowszych wersjach domyślnie nie jest zapisywany, trzeba wybrać odpowiednie ustawienie w Settings/Misc by to miało miejsce).
Może rzeczywiście coś się dzieje niedobrego z kartą pamięci, takie zachowanie jak konieczność reinstalacji aplikacji co kilka dni, nie jest typowe. Najnowsza wersja TB 1.010, jest dosyć stabilna.
Pozdrawiam
Ranger
No właśnie to mnie trochę martwi. Chyba najpierw zgram wsio z karty i ją sformatuję, a dopiero na koniec wgram niezbędne dane od nowa. Za pierwszym razem katalogi wyparowały. Teraz są nadal widoczne, ale aplikacja jakoś ich nie widzi. Podejrzewam problem z dostępem do plików.
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Ranger
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 05 stycznia 2009, 11:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: Ranger »

A ścieżka dostępu do folderów roboczych w Settings/Basic jest standardowa ?
Pozdrawiam
Ranger
Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: lavinka »

Ranger pisze:A ścieżka dostępu do folderów roboczych w Settings/Basic jest standardowa ?
Pozdrawiam
Ranger
A nie wiem. Niby nic nie zmieniałam (chyba), w basicu, foldery utworzyły się same (to chyba nowość o ile się nie mylę). Sprawdzę.
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Ranger
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 05 stycznia 2009, 11:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: Ranger »

Pojawiła się nowa wersja TrekBuddy 1.0.11
Z głównych zmian - jest szybkie przełączanie map w atlasach nową funkcją skalowania (plus specjalne dodatkowe ikony dla ekranów dotykowych); włączenie opcji w ustawieniach pulpitu. Są też np. zmiany sposobu przełączania opisów punktów - obecnie ta funkcja jest dostępna jako pierwsza w kolejności, przed zmianą tła kursora.
I jak zwykle, kilka poprawek dla wykrytych usterek.
Wersja ta jest do pobrania, dla różnych platform, tutaj:
http://www.trekbuddy.net/releases/1.0.11/index.html
a opisy zmian są dostępne jak zwykle na forum aplikacji w temacie Versions. Myślę że warto spróbować :-)
Pozdrawiam
Ranger
Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: lavinka »

O, dobra wiadomość! Szajsunga mam dotykowego, obsługa nie zawsze wygodna, bo interfejs wybitnie robiony pod telefony klawiszowe do tej pory. Wgram w tygodniu i potestuję. W międzyczasie odkryłam, że kompas uśredniający bardzo fajnie sprawuje się w lesie. Gdzie goły gps pływał - czerwony kompas po 2-3minutach potrafi w obrębie lasu warszawskiego uśrednić się do metra albo i mniej. Szukam z przyzwyczajenia i słabej baterii zazwyczaj bez - ale przy odczytywaniu zakładanych skrzynek leśnych - funkcja ta okazać się może bezcenna.
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: lavinka »

Zainstalowałam. Pozornie niewiele się zmieniło, doszły tylko po lewej i prawej takie dziwne minusiki w szarych kwadratach w dolnej części ekranu(tuż nad przyciskami menu). Być może mają do czegoś służyć, ale z poziomu mojego telefonu są nieklikalne. Zapewne czymś się je włącza, ale chwilowo nie doszłam jak. A może działają tylko wówczas, gdy załaduje się atlas? Chwilowo nie mam żadnego na stanie, to nie sprawdzę.
Różnica w zachowaniu programu - chyba szybciej. Ale to może być też zasługa odchudzonej karty (wywaliłam z niej niepotrzebne dane). Jeśli znowu coś się wykrzaczy - dam znać.
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
JohnDoe
Wyjadacz
Posty: 279
Rejestracja: środa 11 marca 2009, 13:28
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: JohnDoe »

Też wrzuciłem na mojego Hero nową wersję. Szare minusiki działają przy atlasie przełączając między warstwami map.
Za ten post autor JohnDoe otrzymał podziękowanie:
lavinka
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: lavinka »

U mnie te minusiki nie bardzo chodzą, ale działa klawisz 9, wiec przełącza się bez problemu. A tak, ogarnęłam atlasy.
Poza tym z dobrych wieści zabrałam się za Oziego, kalibrację i na koniec pakowanie do tara. Proste jak konstrukcja cepa, gdy skombinuje się spolszczoną wersję. :)
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Posty: 1353
Rejestracja: czwartek 12 lutego 2009, 22:31
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: Highlander »

Mam następujący problem z TrekBuddym - może ktoś pomoże :)
Generalnie nie używam map, po prostu wgrywam sobie plik GPX z danego regionu, ustawiam pożądaną skrzynkę i nawiguję sobie widokiem kompasu. System: Symbian, telefon Nokia E52.

Pytania mam dwa:

1) Czy jest jakiś sposób aby nie mając wgranych map/atlasów wyświetlić sobie mapkę skrzynek (po prostu na czarnym tle), aby widzieć w którą stronę jest najbliższa skrzynka? Czy może musiałbym sobie przygotować mega mapę Polski składającą się z identycznych czarnych kafelków?

2) Czy któreś sortowanie skrzynek w pliku GPX wg Distance lub Position (nie rozumiem do końca różnicy między tymi opcjami bo mi nie działają poprawnie) nie powinno ustawiać skrzynek w kolejności od najbliższej mojej pozycji do najdalszej? Niestety ale u mnie od początku działało tylko sortowanie wg nazw. Dwa pozostałe układają skrzynki w sposób dość losowy jeśli o odległość ode mnie.

Domyślacie się że jeśli jednocześnie nie używam map i nie działa mi sortowanie wg najbliższej skrzynki, to znalezienie najbliższego kesza w pliku GPX z setką keszy jest bardzo niewygodne.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: lavinka »

Spróbuj poszukać na forum trekbuddy, wiem że było coś takiego. Tzn sposób na mapę uniwersalną, ale trzeba było jakoś tam skalibrować pustą bitmapę. To był przykłąd co zrobić, gdy się nie ma mapy danego regionu.
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Posty: 1353
Rejestracja: czwartek 12 lutego 2009, 22:31
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: Highlander »

Znalazłem na forum TB wątek:
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopi ... 42e1165676

z którego wynika że jeśli nie mam załadowanej mapy, to sortowanie waypointów bliższych niż skala jednego kawałka nieistniejącej mapy będzie niepoprawne. Podobno mógłby pomóc tryb "Mapless", który nie został na razie zaimplementowany. Wątek wygasł pod koniec lutego, i nie było odpowiedzi autorów TB.

Stąd chyba jedyną opcją dla mnie (jeśli chcę mieć możliwość posortowania skrzynek od najbliższej) - muszę wgrać wielką czarną mapę... ech.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
lavinka
Forumator
Posty: 984
Rejestracja: czwartek 15 października 2009, 21:48
Podziękował;: 51 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy
Kontakt:

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: lavinka »

A próbowałeś w opcjach ustawić sortowanie skrzynek wg odległości? Ja tak sobie wyświetlam i mi sortuje listę od moich współrzędnych. Przy 200 waypointach nawet na mapie jest problem, a tak z grubsza wiem, które bliżej. :)
sześć zero siedem sześć jeden dwa trzy dwa siedem mejl: lavinka gazetowa
Obrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Ranger
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 05 stycznia 2009, 11:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: Ranger »

@Highlander
1.Trybu mapless rzeczywiście jeszcze nie ma (jest w planie dla wersji 1.0.13), bo Trek jest przede wszystkim mapową aplikacją gps.
Za to jest prosta aplikacja dla telefonów (w Javie), zrobiona przez jednego z polskich użytkowników, opisana na forum, która pozwala sobie wygenerować taką pustą mapę o wybranej przez siebie skali z automatu już w terenie.
Więcej na jej temat tu:
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=5885
Przygotowanie pustej mapy np. kraju nie stanowi większego problemu dostępnymi narzędziami w komputerze.
Wystarczy wytworzyć dowolną mapę i usunać kafelki z folderu set.
Z kolei gotową mapę PL, już z treścią, można sobie zanabyć wraz z aplikacją (bądź oddzielnie, bardziej szczegółową w skali ok 1:750k), jeżeli nie chce się jej robić samodzielnie czy tracić czasu na znalezienie jakiejś w sieci.
2. A skąd wiadomo że nie działają poprawnie, skoro nie wiadomo dokładnie jak działają ? :-)
Sort by position porządkuje punkty na liście w/g ich kolejności z pliku gpx, Sort by name w/g nazw punktów (w zależności od preferowanych ustawień - tekstowa nazwa skrzynki lub jej numer), a Sort by distance w/g odległości od pozycji na mapie lub bieżącej pozycji gps (o ile jest włączony odbiornik i pozycja jest ustalona).
Przy używanej w tle mapie świata (i wynikających z tego zaokrągleniach pozycji) to może czasem dawać dziwne efekty :-)
Pozdrawiam
Ranger
Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Posty: 1353
Rejestracja: czwartek 12 lutego 2009, 22:31
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: Highlander »

Ranger pisze: Za to jest prosta aplikacja dla telefonów (w Javie), zrobiona przez jednego z polskich użytkowników, opisana na forum, która pozwala sobie wygenerować taką pustą mapę o wybranej przez siebie skali z automatu już w terenie. (...)
Dzięki za namiar, sprawię sobie taką czarną mapę, liczę że to pomoże.
Ranger pisze: 2. A skąd wiadomo że nie działają poprawnie, skoro nie wiadomo dokładnie jak działają ? :-)
(...) Sort by distance w/g odległości od pozycji na mapie lub bieżącej pozycji gps (o ile jest włączony odbiornik i pozycja jest ustalona). Przy używanej w tle mapie świata (i wynikających z tego zaokrągleniach pozycji) to może czasem dawać dziwne efekty :-)
No u mnie właśnie "Sort By Distance" bez załadowanej mapy nigdy nie dał poprawnego ułożenia skrzynek. Jak sprawdzałem kolejne skrzynki z uzyskanej listy za pomocą "Navigate To", to odległości co chwilę się zmieniały. Praktycznie nigdy nie dostałem na początku listy skrzynki najbliższej.

Wyszły mi na koniec trzy pytania:

1) Spoza TB - Czy jest jakaś typowa reguła wg której ustalana jest kolejność (Position) skrzynek w pliku GPX? Czy to zależy od użytego generatora - inna kolejność będzie na OCPL, inna na GC, albo nawet może być różna w zależności od ekranu z którego generujemy GPX?

2) Czy wg Ciebie, po załadowaniu czarnej mapy, o dość dokładnej skali, mój problem sortowania wg dystansu zniknie?

3) Czy wg Twojej wiedzy autorzy TB rozważają aby tak przerobić funkcję Sort By Distance, żeby podawała poprawne odległości niezależnie od faktu załadowania mapy? Przecież to jest matematycznie do wyliczenia. O to się właśnie pytano na anglojęzycznym forum TB, niestety nie było odpowiedzi autorów.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Posty: 1353
Rejestracja: czwartek 12 lutego 2009, 22:31
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: Highlander »

lavinka pisze:A próbowałeś w opcjach ustawić sortowanie skrzynek wg odległości? Ja tak sobie wyświetlam i mi sortuje listę od moich współrzędnych. Przy 200 waypointach nawet na mapie jest problem, a tak z grubsza wiem, które bliżej. :)
Oczywiście, próbowałem wielokrotnie. Niestety rezultaty są praktycznie losowe, najbliższa skrzynka potrafi być blisko początku, w środku lub na końcu pliku. Żadnej reguły działania w tym nie zauważyłem. Tak jak odpisałem Ranger'owi, bedę próbował z czarną mapą.
ObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ