[Java] TrekBuddy dla geocachingu

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Ranger
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 05 stycznia 2009, 11:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: Ranger »

Tutaj jest prosto wyjasnione, jak wyglada korzystanie z ekranu dotykowego czy klawiatury:
http://wiki.trekbuddy.net/index.php/Usi ... n_handling
Pozdrawiam
Ranger
Awatar użytkownika
Rydzol
Wyjadacz
Posty: 268
Rejestracja: niedziela 16 sierpnia 2009, 16:09
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: Rydzol »

oświecenie laika :D właśnie odkryłem dlaczego nie działały mi klawisze numerowe. Zamiast wgrać atlas, wgrałem jedynie jedną mapę z atlasu :D
Dzięki za linka - wzbogacił moją wiedzę :)
Tam skarb twój gdzie serce twoje

[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=9542][img]http://www.opencaching.pl/statpics/9542.jpg[/img][/url]
Awatar użytkownika
Ranger
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 05 stycznia 2009, 11:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: Ranger »

Ukazała się kolejna wersja TrekBuddy 0.9.99
http://www.trekbuddy.net/releases/0.9.99/index.html
Zawiera ona m.in. poprawkę nazw plików notatek (Field Notes) dla S40, dzięki za zgłoszenie problemu.
Dla telefonów z Androidem zostały uporządkowane wersje aplikacji - obecnie jest jedna dla wszystkich odmian tego systemu.
No i wkrótce będziemy mieć premiery - TrekBuddy 1.0 w wersji angielskiej, TrekBuddy 3.0 PL oraz pewną, zupełnie nową odmianę aplikacji :-)
Wszystkie te wersje aplikacji zawierają obsługę skrzynek dla geokeszerów i serwisu opencaching.pl.
Pozdrawiam
Ranger
Awatar użytkownika
Highlander
Forumator
Posty: 1353
Rejestracja: czwartek 12 lutego 2009, 22:31
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: Highlander »

Czy jakaś szansa aby dodać możliwość opcjonalnego wyświetlania listy skrzynek w pliku GPX w układzie "kod skrzynki - nazwa skrzynki"? Obecne wyświetlanie jest możliwe tylko wg "nazwa skrzynki" co bywa uciążliwe jeśli na mapę ma się naniesione punkty wyłącznie z kodami.

Nie do końca rozumiem dlaczego przy wybraniu opcji sortowania skrzynek w plik GPX = "Sort by position", aktualna skrzynka znajduje się nie na początku listy, tylko w jej środku. Jak to należy rozumieć - czy te które są poniżej na liście sa np. na południe od niej, a te powyżej są na północ od niej? Jeśli wyszukuję skrzynki na portalach OC lub GC to szukanie wg pozycji powoduje utworzenie listy od najmniejszej odległości do największej - a tutaj jest coś dziwnego.

Byłbym również wdzięczny za podpowiedź jak można szybko wyświetlić sobie opis skrzynki ("Select") podczas gdy ma się aktywne nawigowanie na skrzynkę (czyli wybrane "Navigate To"). Szukałem ale nie znalazłem i muszę wybierać Waypoints -> plik gpx -> scroolowanie z szukaniem wg nazwy -> "Select" na wybranym tytule.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Ranger
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 05 stycznia 2009, 11:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: Ranger »

1. Możesz w ustawieniach nawigacji wyłaczyć opcję preferowania wyświetlania nazw GC - wtedy są widoczne na liście kody skrzynek. Po wybraniu kodu skrzynki z listy jej nazwa GC jest widoczna w opisie (Select).
2. Aktualnie wybrana skrzynka jest wykazana na liście w miejscu zależnym od jej odległości od wskazanej przez kursor pozycji na mapie (bądź pozycji GPS przy włączonym odbiorniku). Jeżeli są jakieś skrzynki na liście poniżej - to znaczy że są bardziej odległe, te powyżej są bliżej aktualnej pozycji. Wybrana do nawigacji skrzynka wcale nie musi być najbliższą, więc też nie musi być pierwsza na liście przy sortowaniu w/g kryterium odległości.
Co w tym dziwnego ?
3.Nie musisz. Naciśnij długo klawisz "1", wtedy jest od razu wskazana wybrana do nawigacji skrzynka i użyj Select.
Awatar użytkownika
Rydzol
Wyjadacz
Posty: 268
Rejestracja: niedziela 16 sierpnia 2009, 16:09
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: Rydzol »

Ranger pisze:Ukazała się kolejna wersja TrekBuddy 0.9.99
http://www.trekbuddy.net/releases/0.9.99/index.html
Dla telefonów z Androidem zostały uporządkowane wersje aplikacji - obecnie jest jedna dla wszystkich odmian tego systemu.
Ranger
może i tak ale zdaje się nie ma go teraz w markecie - można coś z tym zrobić?
Tam skarb twój gdzie serce twoje

[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=9542][img]http://www.opencaching.pl/statpics/9542.jpg[/img][/url]
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: Pawel brasia »

Zainstalowałem TrekBuddy, dodałem spolszczenie, wgrałem skrzynki. Znalazłem w necie atlas Polski zrobiony na bazie map googla. Nie udało mi się tylko zmapować klawiszy i zobaczyć całości opisu skrzynki.
Początkowo ucieszyłem się, że będzie jakaś alternatywa do poszukiwań kiedy nie mam ze sobą nawigacji. Niestety okazało się, że mimo wyłączonego programu "Zakończ -> czy chcesz wyjść z programu TAK/nie" bateria w telefonie wytrzymuje kilka godzin. Wygląda na to, że moduł GPS pracuje w tle cały czas - telefon bardzo mocno się grzeje.
Skomplikowana procedura powiększania programu (przez warstwy) oraz nieuzasadnione zżeranie prądu spowodowało, że pozbyłem się go szybciej niż zainstalowałem.
Sprzęt: blackberry 8900
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Ranger
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 05 stycznia 2009, 11:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: Ranger »

@rydzol
W markecie to czasem zajmuje im z dzień, dwa :-) Jest na 100% na forum.
OK, sprawdzi się.

@brasia
Widać byłeś za szybki z tym pozbywaniem się :-)
W ustawieniach Treka możesz kontrolować dla BB zużycie energii, trzeba bylo trochę poczytać i zobaczyć jak to działa. Którą wersję miałeś przez chwilę ?
Gotowe mapowanie dla różnych modeli telefonów (to zwykły plik tekstowy), w tym i dla BB - są dostępne w opisach Treka - patrz wiki.
A cóż jest skomplikowanego w wybraniu sobie odpowiedniego powiększenia mapy z atlasu ? Że nie robi się samo ?
Bo chyba to miałeś na myśli ... :-)
Pozdrawiam
Ranger
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: Pawel brasia »

Ranger pisze: W ustawieniach Treka możesz kontrolować dla BB zużycie energii, trzeba bylo trochę poczytać i zobaczyć jak to działa.
Czyli testować kolejne dwa dni... :x
Według mnie tego rodzaju program powinien mieć DOMYŚLNIE ustawione:
włączanie GPS przy włączeniu programu
wyłączenie GPS przy wyjściu z programu
Ranger pisze: Którą wersję miałeś przez chwilę ?
Gotowe mapowanie dla różnych modeli telefonów (to zwykły plik tekstowy), w tym i dla BB - są dostępne w opisach Treka - patrz wiki.
A cóż jest skomplikowanego w wybraniu sobie odpowiedniego powiększenia mapy z atlasu ? Że nie robi się samo ?
Bo chyba to miałeś na myśli ... :-)
Miałem wersję 0.9.99
Mapowanie wgrałem, ale nie zadziałało :( Wgrałem do tego folderu gdzie tłumaczenie, może to był błąd.
Powiększenie mapy nie jest skomplikowane, ale w obecnych czasach jest się przyzwyczajonym do łatwiejszych rozwiązań, że nie wspomnę o płynności. W TB trzeba: alt, 7, wybrać rolką warstwę, zatwierdzić - 4 czynności a wystarczyło by użyć np. któryś 2 spośród 35 klawiszy.
Nie mówię, że rozstaję się z programem definitywnie, pewnie trzeba trochę poczytać, nie chciałem się na pół dnia pozbywać telefonu. Wiem, że polska instrukcja jest w wersji komercyjnej, jednak krótki kontakt z programem nie przekonał mnie do zakupu.
Program jest według mnie mało przystępnie zrobiony, choćby samo tłumaczenie typu "zrób sam". Przecież jakbym wiedział co oznaczają poszczególne terminy to nie musiałbym tłumaczyć programu. W dodatku tłumaczenie można dokonać tylko przy użyciu jednego słusznego programu pana G. Na szczęście jeśli dobrze się poszuka w necie to można znaleźć tłumaczenie. Mapy/atlasy przydałby się jakiś przykładowy atlas, z którym można się zapoznać. Tu znów zasoby internetu są nieocenione, bo samemu wygenerować mapy mi się nie udało :(. Niestety atlas Polski (który znalazłem) waży >1GB, ale nie trzeba go ładować w całości.
Ponarzekałem sobie, ale myślę, że może jeszcze kiedyś przy czasie do niego zajrzę.

Zaletą programu jest, że potrafi coś wskrzesać z BB (podobnie jak np. googlemaps), bo to co jest w jeżynkę wbudowane to kompletna porażka, jedynie geotagowanie zdjęć jest OK.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Ranger
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 05 stycznia 2009, 11:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: Ranger »

E tam, jakiś sfrustrowany jesteś :-)
Zarządzanie energią w BB jest takie jakie przewidział producent.
Co do włączania/wyłączania odbiornika GPS - nie masz racji. Nie ma sensu włączać odbiornika od razu, bo można chcieć sobie np. wstukać trasę na nastepny dzień czy popatrzeć na mapę, a do tego aktywny odbiornik jest zupełnie niepotrzebny.
Co do wyłączania - też błąd - JSR179 przewiduje współużywalność odbiornika GPS przez różne aplikacje czy usługi telefonu, wiec aplikacja może co najwyżej poprosić o jego wyłączenie, a to wcale nie oznacza, że system telefonu to na życzenie aplikacji zrobi.
Wydaje mi się, że sam się trochę zapętlasz. Nie ma wersji komercyjnej Treka dla BB, więc po co teoretyzować na jakiś potencjalny temat. A skoro nie ma, to trzeba poświęcić trochę czasu na opanowanie narzędzia. Jak każdego innego :-)
Pozdrawiam
Ranger
Awatar użytkownika
Ranger
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 05 stycznia 2009, 11:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: Ranger »

@rydzol
Można zajrzeć do A-marketu :-)
Pozdrawiam
Ranger
Awatar użytkownika
Rydzol
Wyjadacz
Posty: 268
Rejestracja: niedziela 16 sierpnia 2009, 16:09
Podziękował;: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: Rydzol »

ciągle w markecie cisza
Tam skarb twój gdzie serce twoje

[url=http://www.opencaching.pl/viewprofile.php?userid=9542][img]http://www.opencaching.pl/statpics/9542.jpg[/img][/url]
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: Bas »

Musi byc pobierana z marketu? Jesli nie, to mozna pobrac ze strony: http://www.trekbuddy.net/releases/0.9.99/index.html
brasia pisze:Według mnie tego rodzaju program powinien mieć DOMYŚLNIE ustawione: włączanie GPS przy włączeniu programu/ wyłączenie GPS przy wyjściu z programu
Powiększenie mapy nie jest skomplikowane, ale w obecnych czasach jest się przyzwyczajonym do łatwiejszych rozwiązań
W TB domyslnie przy wychodzeniu z programu gps jest wylaczany. Czy powinien byc wlaczany przy stracie programu? Niekoniecznie.

TB nie powieksza map.
Na dostepnych w atlasie warstwach moga byc mapy w tej samej skali choc z roznych zrodel. Uzytkownik decyduje ktora mape/warstwe chce obejrzec. Obecnie jest mozliwosc wybrania dowolnej warstwy bez koniecznosci pokonywania kolejnych warstw na drodze do tej wlasciwej.
Awatar użytkownika
Ranger
Stały bywalec
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 05 stycznia 2009, 11:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: Ranger »

@rydzol
Jest rzeczywiście problem z widocznością aplikacji w markecie (to dotyczy wielu aplikacji, nie tylko Treka).
Stosowne zgłoszenie poszło gdzie trzeba.
No cóż, chyba rzeczywiście najprościej będzie pobrać nową wersję aplikacji z forum (jak poprzednio) lub zaczekać aż coś tam poprawią w markecie. Na ten moment to wszystko co można zrobić.
Pozdrawiam
Ranger
Awatar użytkownika
mechgw
Bywalec
Posty: 38
Rejestracja: sobota 29 maja 2010, 08:45
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: [Java] TrekBuddy dla geocachingu

Post autor: mechgw »

A ma ktoś ten program na Samsungu? najlepiej na czymś takim jak pierwsza Avila :)
Jak dla mnie to lipa straszna, program po angielsku i przestaje czytać dane po kilku chwilach...
ODPOWIEDZ