gpx na opencaching.pl

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

blueshade
Nowy na forum
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 25 sierpnia 2008, 23:13
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

gpx na opencaching.pl

Post autor: blueshade »

mam takie pytanie/postulat do osób utrzymujących serwis opencaching.pl:

czy istniałaby możliwość uzupełnienia pliku xml (gpx) generowanego przez opencaching.pl o informacje dotyczące obrazków i geokretów (i teoretycznie innych tzw. trackable items)?

oczywiście, ja wiem, że gpx generowany przez opencaching.pl jest oparty o schema geocaching.com.au, które nie przewiduje tego typu elementów. dlatego myślałem raczej o tym, żeby to schema uzupełnić o te informacje i oprzeć tego xml na takim zmienionym schema, albo ewentualnie dodać swój schema zawierający tylko te informacje i po prostu dodać je w ramach jego własnej przestrzeni nazw, żeby nie kolidowały z istniejącym schema...

umożliwiłoby to bardziej wartościowe wykorzystanie informacji z opencaching.pl w zewnętrznych aplikacjach...
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

zglaszane do RT juz jakis czas temu, m.in. w watku o Smart GPX, ktory obsluguje obrazki. Program sprytnie ominal specyfikacje, albo inczaej to ujmujac wykorzystal istniejace mozliwosci ;)
Na razie czekamy na implementacje tej opcji u nas, ale temat jest znany 8)
blueshade
Nowy na forum
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 25 sierpnia 2008, 23:13
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: blueshade »

ok, rozumiem...

smartgpx faktycznie omija problem, ale poniekąd robi to, z tego, co widzę, zrzucając problem na użytkownika (tzn. niech sobie użytkownik zrzuci obrazki do jakiegoś katalogu, to ja je moge obsłużyć)...

a pytanie poniekąd pokrewne - gdzie są źródła projektu opencaching? jest oficjalne forum, ale niestety, szwargotania za bardzo nie rozumiem... a linka do jakiegoś tarballa albo repozytorium nie znalazłem (nie szukałem jakoś długo, ale pobieżne przeszukanie googla na tę okoliczność daje takie sobie rezultaty), a to co znalazłem (devel.opencaching.de) wygląda jakby już nie działało...
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

blueshade pisze:smartgpx faktycznie omija problem, ale poniekąd robi to, z tego, co widzę, zrzucając problem na użytkownika (tzn. niech sobie użytkownik zrzuci obrazki do jakiegoś katalogu, to ja je moge obsłużyć)
:?:
Jesli SmartGpx omija problem, to robi to w pieknym stylu, bo pozwala:
- pobrac obrazki z serwera, gdzie umieszczony jest cache LUB
- pobrac obrazki do skrzynki offline, jesli tylko uzytkownik je tam umiesci. Kto niby mialby je tam umiescic za uzytkownika i kiedy?

Co jeszcze mialby robic ten program? Cala baze offline? Uwazam, ze swietnie sobie radzi z obrazkami. Tak czy inaczej nie skorzystamy z tego w zaden sposob, bo nasze pliki gpx nie zawieraja w ogole informacji o obrazkach.
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Bas pisze:Tak czy inaczej nie skorzystamy z tego w zaden sposob, bo nasze pliki gpx nie zawieraja w ogole informacji o obrazkach.
Moze czas to zmienic ? Powstawiac w opis po prostu adresy obrazkow i ustawic opis na HTML=TRUE - wtedy uzytkownicy GSAKa na tym skorzystaja :)
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Postuluje to od dawna, w kilku watkach i przy roznych okazjach, ale mam zbyt mala sile przebicia 8)
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Tez juz to pare razy, w roznych miejscach o tym pisalem, ale to chyba nie jest sprawa sily przebicia - ale czasu kolegow z RT :)
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

i priorytetow oczywiscie.

Docelowo skorzystamy na tym w wiekszosci, bo technika idzie naprzod. Poki co grono zainteresowanych na pewno jest mniejsze... ale moze kiedys sie uda ;)
blueshade
Nowy na forum
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 25 sierpnia 2008, 23:13
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: blueshade »

Bas pisze: :?:
Jesli SmartGpx omija problem, to robi to w pieknym stylu, bo pozwala:
- pobrac obrazki z serwera, gdzie umieszczony jest cache


To, co napisałem nie było polemiką, a raczej potwierdzeniem Twojego wcześniejszego postu, po jako-takim zapoznaniem się ze sposobem działania SmartGPX...

Niestety, nie mam sprzętu działającego pod tymi odmianami symbiana, które on obsługuje, więc nie wiem, na jakiej zasadzie odbywa się to pobieranie, ale zastanawiam się, czy to rozsądna opcja - bo jeśli on po prostu parsuje sobie stronę (html) z cache'm i wyciąga z niej info o obrazkach, to imho ryzykuje np. utratę funkcjonalności po zmianach np. layoutu, czy sposobu umieszczania tych obrazków na stronie danego serwisu... gdyby linki do plików z obrazkami były w jakimś konkretnym standardzie (czyli właśnie np. xml w formacie gpx), to byłoby to w oczywisty sposób rozwiazanie korzystniejsze... (pomijam overhead samego ściągnięcia tego html-a i sparsowania go)...

oczywiście samego ściągnięcia obrazków raczej pominąć się nie da (bo nie wydaje mi się dobrym pomysłem embedowanie ich w jakikolwiek sposób w xml-u)...

Bas pisze: - pobrac obrazki do skrzynki offline, jesli tylko uzytkownik je tam umiesci. Kto niby mialby je tam umiescic za uzytkownika i kiedy?


A nie - ja tego sposobu nie neguję, bo on jako _opcja_ jest świetny w swojej prostocie... po prostu nie działa w scenariuszu "jestem w terenie, ściągam sobie dane cache'y w okolicy, a program, przeparsowawszy gpx-a z danymi cache'y, dociąga mi obrazki (do wszystkich cache'y lub np. tylko do tych których opisy chcę ogladać)", tudzież w tymże scenariuszu wymaga zdecydowanie większej ilości kroków...

ale oczywiście, jest super, jeśli mamy bazę cache'y zaimportowaną uprzednio i ściągnięte np. wszystkie obrazki do nich...


Bas pisze:Tak czy inaczej nie skorzystamy z tego w zaden sposob, bo nasze pliki gpx nie zawieraja w ogole informacji o obrazkach.


No właśnie próbuję wybadać jak można ten problem rozwiązać... I również w tym kontekście pytałem o to, skąd można wziąć źródła systemu opencaching (które gdzieś chyba są dostępne publicznie, skoro to projekt open source (?))...
blueshade
Nowy na forum
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 25 sierpnia 2008, 23:13
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: blueshade »

ted69 pisze:Powstawiac w opis po prostu adresy obrazkow i ustawic opis na HTML=TRUE - wtedy uzytkownicy GSAKa na tym skorzystaja :)
teoretycznie to niegłupi pomysł, ale imho lepszym - przynajmniej w przypadku eksportu do xml byłoby rozszerzenie schematu tego xml o informacje o obrazkach danego cache'a - nie ryzykujemy wtedy problemów z obsługą obrazków zapisanych na różne sposoby i ściągania niepotrzebnych treści (bo np. teraz w opisach znajdują się również np. ikonki określające cechy cache'a - one raczej nie są potrzebne - tudzież są, ale w jeszcze inny sposób)...
angelo
Wyjadacz
Posty: 471
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: angelo »

blueshade pisze:No właśnie próbuję wybadać jak można ten problem rozwiązać... I również w tym kontekście pytałem o to, skąd można wziąć źródła systemu opencaching (które gdzieś chyba są dostępne publicznie, skoro to projekt open source (?))...
najłatwiej chyba by Ci było wstąpić do Loży Technicznej :)

Na temat gpx-ów zawierających info o geokretach na podobnej zasadzie jak GC dodaje nt. TB, rozmawiałem nie tak dawno z filipsem, ale uznaliśmy (tzn on uznał właściwie, a jako szeregowy użytkownik potulnie przyjąłem do wiadomości:) że narazie będzie jak jest i info o GK można dociągać na własną rękę odpytując o konkretny waypoint serwer GK - co w moim przypadku rozwiązało problem, w Twoim chyba nie do końca ;D
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

o ile pamietam (a moge sie mylic) to Filips wspominal na forum, ze baze ktora robi w html dla OC robi wlasnie na podstawie xml z OC, ale nic wiecej nie wiem i moze faktycznie najszybciej bedzie samemu sobie xml tak obrobic jak tylko sie zechce, czy do gpx, czy html...
blueshade
Nowy na forum
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 25 sierpnia 2008, 23:13
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: blueshade »

angelo pisze:najłatwiej chyba by Ci było wstąpić do Loży Technicznej :)
hmm... strasznie zobowiązująco brzmi...
angelo pisze:uznaliśmy (tzn on uznał właściwie, a jako szeregowy użytkownik potulnie przyjąłem do wiadomości:)
:)))...

a tak z ciekawości - jaki był powód? (tzn. sam sobie jestem w stanie podać kilka, ale ciekaw jestem stanu faktycznego)
angelo pisze:info o GK można dociągać na własną rękę odpytując o konkretny waypoint serwer GK - co w moim przypadku rozwiązało problem, w Twoim chyba nie do końca ;D
nie no - to nie jest tak, że by nie rozwiązało - być może by rozwiązało - tylko to komplikuje parę rzeczy:

1) gdyby info było w gpx, to implementacja tego mechanizmu dla poszczególnych rodzajów trackable-ów odbywałaby się tylko na serwerze, a aplikacjom pozostałoby tylko uzupełnić obsługę tego schema o trackable items, a tak każda aplikacja z osobna musi obsługiwać każdy typ trackable items z osobna...

1a) dodatkowa komplikacja jeśli np. zmieniłby się sposób eksportu, adres serwera danego trackable-a, itp...

2) z obrazkami tego się nie przeskoczy (raczej), ale znów, jeśli info o trackable-ach byłoby w gpx, to aplikacja dysponowałaby tą informacją od razu, a tak, musi się połączyć z siecią i ją dociągnąć (oczywiście, możnaby jakoś tę informację przesyłać do urządzenia podobnie jak uprzednio ściągnięte obrazki, ale to z kolei wymagałoby i tak jakiegoś uzgodnionego formatu danych i spobobu umieszczenia w urządzeniu)

a anyway - to odpytywanie geokrety.org o dane waypointy to jakieś oficjalne jest (jakieś info gdzieś o tym jest?), czy to wyjątek dla Ciebie?
blueshade
Nowy na forum
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek 25 sierpnia 2008, 23:13
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: blueshade »

blueshade pisze:
angelo pisze:info o GK można dociągać na własną rękę odpytując o konkretny waypoint serwer GK
a anyway - to odpytywanie geokrety.org o dane waypointy to jakieś oficjalne jest (jakieś info gdzieś o tym jest?), czy to wyjątek dla Ciebie?
hmm... po krótkim rekonesansie jestem podwójnie zaintrygowany bo takiej funkcji nie ma nawet w oficjalnym front-endzie (tzn. nie widzę na geokrety org możliwości szukania geokretów po waypointach)...
angelo
Wyjadacz
Posty: 471
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Post autor: angelo »

blueshade pisze:hmm... po krótkim rekonesansie jestem podwójnie zaintrygowany bo takiej funkcji nie ma nawet w oficjalnym front-endzie (tzn. nie widzę na geokrety org możliwości szukania geokretów po waypointach)...
wróóóóóć. skłamałem. na geokretach jest pobieranie zmian od danego momentu w czasie.

ja się zgadzam, że fajnie by było mieć info o GK (i możliwie dowolnych trackable'ach jak GL, TB, etc) w gpx'ach pobieranych z serwisu, ale jak sądzę to poprostu nie była decyzja filipsa i poprzestaliśmy na tym, że będę sobie co jakiś czas pobierał update.

generalnie rozmawialiśmy w kontekście tego mojego GSAKa, albowiem GSAK właściwy już się kompletnie nie nadaje do użytku przez te nagscreeny, a religia zabrania mi zapłacenia choćby 1$ za aplikację w Delphi :D
ODPOWIEDZ