Automapa i geocaching -Co z dokładnością mojej nawigacji???
Moderator: Moderatorzy
-
- Nowy na forum
- Posty: 9
- Rejestracja: wtorek 06 maja 2008, 20:27
- Podziękował;: 5 razy
- Otrzymał podziękowań: 0
Automapa i geocaching -Co z dokładnością mojej nawigacji???
Witam Wszystkich
od kilku dni jestem świeżym zapaleńcem geocachingu , zaliczyłem parę skrzynek i pewnie zaliczyłbym o 2 więcej gdyby nie mój palmptop.
Jestem posiadaczem Palmptopa MIO P550m z TOMTOMEM i AUTOMAPĄ.
Korzystam z automapy ale jak zauważyłem po wpisaniu koordynatów na skrzynkę w DD MM SS a nie jak podaje się na ich głównej stronie w systemie DD,dddd trafiam do celu ale w niektórych przypadkach nawet o 50m dalej choć automapa krzyczy o osiągnięciu wytyczonego celu.
Proszę Was więc wszystkich o pomoc może coś na to poradzicie może da się go jakoś zkalibrować ?????
Z góry dzięki za pomoc .
Pozdrawiam
od kilku dni jestem świeżym zapaleńcem geocachingu , zaliczyłem parę skrzynek i pewnie zaliczyłbym o 2 więcej gdyby nie mój palmptop.
Jestem posiadaczem Palmptopa MIO P550m z TOMTOMEM i AUTOMAPĄ.
Korzystam z automapy ale jak zauważyłem po wpisaniu koordynatów na skrzynkę w DD MM SS a nie jak podaje się na ich głównej stronie w systemie DD,dddd trafiam do celu ale w niektórych przypadkach nawet o 50m dalej choć automapa krzyczy o osiągnięciu wytyczonego celu.
Proszę Was więc wszystkich o pomoc może coś na to poradzicie może da się go jakoś zkalibrować ?????
Z góry dzięki za pomoc .
Pozdrawiam
- Voit
- Forumator
- Posty: 1161
- Rejestracja: poniedziałek 03 marca 2008, 09:26
- Podziękował;: 17 razy
- Otrzymał podziękowań: 15 razy
...A nie prościej kliknąć na "Współrzędne w innych systemach"?tboniasty pisze:a kolega przelicza te wspolrzedne z DD MM.mmm na Automapowe DD MM SS?
to .mmm wystarczy podzielic przez 1,666666666666666666 i beda sekundy...
Przecież pokaże DD MM SS dla WGS84 bez przeliczania.
No chyba że Automapowe DD MM SS to nie jest to samo co w WGS84 .
Nie wiem, nie bawiłem się Automapą.
..."Im bardziej jej szukam, tym bardziej jej tam nie ma"... trójmiasto, Kępa Redłowska (OP18B6), 29/05/2009 godz 22.30
- Bas
- Forumator
- Posty: 3849
- Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
- Podziękował;: 9 razy
- Otrzymał podziękowań: 35 razy
Jezeli chodzi o AutoMape, to przy kazdej skrzynce mozna pobrac jej dane w pliku uam i wczytac do AutoMapy (v.3-v.5). Mozna wybrac wiekszy obszar poszukiwan i wtedy wszystkie skrzynki beda zgromadzone w pliku/plikach (max. 500 skrzynek w jednym pliku uam). To znacznie ulatwia zycie.
Udanych poszukiwan
Udanych poszukiwan
nie to samo, niestety...Voit pisze:No chyba że Automapowe DD MM SS to nie jest to samo co w WGS84
- Voit
- Forumator
- Posty: 1161
- Rejestracja: poniedziałek 03 marca 2008, 09:26
- Podziękował;: 17 razy
- Otrzymał podziękowań: 15 razy
Bas pisze: (...)nie to samo, niestety...Voit pisze:No chyba że Automapowe DD MM SS to nie jest to samo co w WGS84
No to jedna zagadka się wyjaśniła.
Kiedyś bawiłem się palmem z Automapą i tak dla próby wbiłem namiary skrzynki "Wiadukt do nikad" Artixa
http://www.opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=2050
Automapa wyprowadziła mnie w pole (jakieś drobne 40 km dalej )
Dobrze że pobrałem do Garmina właściwe kordy kablem z kompa.
Mój brat, Fearu pisał w logu o cudownym odnalezieniu cache pomimo złych namiarów...
..."Im bardziej jej szukam, tym bardziej jej tam nie ma"... trójmiasto, Kępa Redłowska (OP18B6), 29/05/2009 godz 22.30
Czy kolega Bas moglby rozwinac na czym polega roznica?Bas pisze:nie to samo, niestety...Voit pisze:No chyba że Automapowe DD MM SS to nie jest to samo co w WGS84
Szczerze mowiac nie korzystalem z tej opcji "współrzędne w innych systemach", ale biorąc na przykład:
Kod: Zaznacz cały
DD° MM,mmm' (WGS84)
N 50° 40.116' E 017° 55.159'
Kod: Zaznacz cały
DD° MM' SS'' (WGS84)
N 50° 40' 06'' E 017° 55' 09''
.116 / 1.(6) = 0.0696 powinno byc 7 sekund
.159 / 1.(6) = 0.0954 powinno byc 10 sekund (chociaz w tym wypadku rzuci nas z 16m od celu na wschod)...
Licząc znowu w drugą stronę wspolrzedne:
Kod: Zaznacz cały
DD° MM' SS'' (WGS84)
N 50° 40' 06'' E 017° 55' 09''
Kod: Zaznacz cały
DD° MM' SS'' (WGS84)
N 50° 40.099' E 017° 55.149'
.159 - .149 = .010' = 18.52 m
Ostatecznie robiac konwersje MM.mmm -> MM SS -> MM.mmm popłyniemy 36,52 m (teoretycznie). Wow
Re: Co z dokładnością mojej nawigacji???
Moze ktorys z programikow w tym temacie?Kemuel pisze:Proszę Was więc wszystkich o pomoc może coś na to poradzicie może da się go jakoś zkalibrować ?????
Z góry dzięki za pomoc .
Pozdrawiam
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?t=2141
- ted69
- Forumator
- Posty: 6197
- Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
- Podziękował;: 30 razy
- Otrzymał podziękowań: 44 razy
- Kontakt:
Re: Co z dokładnością mojej nawigacji???
http://www.gpsvisualizer.com/calculatorstboniasty pisze:Moze ktorys z programikow w tym temacie?Kemuel pisze:Proszę Was więc wszystkich o pomoc może coś na to poradzicie może da się go jakoś zkalibrować ?????
Z góry dzięki za pomoc .
Pozdrawiam
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?t=2141
- Voit
- Forumator
- Posty: 1161
- Rejestracja: poniedziałek 03 marca 2008, 09:26
- Podziękował;: 17 razy
- Otrzymał podziękowań: 15 razy
Nie uzywałem nigdy Automapy do szukania skrzynek.
Kilka razy zdazało mi się prowadzic samochód z nawigacją i to tyle.
Faktem jest, że współrzędne rozjechały mi się dobre 40 km.
Nie wiem, może faktycznie pomyliłem cyferki wbijajac namiary.
Nie zamierzam używać palma w terenie, więc nie interesowałem się tym tematem.
Fearu używa stareńkiego odbiornika Magellan 300. tam jedyny dostępny format dla WGS84 to DD MM SS.
Współrzedne ściągnięte ze strony, pozwalają odnaleźć cache.
Choć widzę, że przeliczanie pozycji jest dokładniejsze.
Kilka razy zdazało mi się prowadzic samochód z nawigacją i to tyle.
Faktem jest, że współrzędne rozjechały mi się dobre 40 km.
Nie wiem, może faktycznie pomyliłem cyferki wbijajac namiary.
Nie zamierzam używać palma w terenie, więc nie interesowałem się tym tematem.
Fearu używa stareńkiego odbiornika Magellan 300. tam jedyny dostępny format dla WGS84 to DD MM SS.
Współrzedne ściągnięte ze strony, pozwalają odnaleźć cache.
Choć widzę, że przeliczanie pozycji jest dokładniejsze.
..."Im bardziej jej szukam, tym bardziej jej tam nie ma"... trójmiasto, Kępa Redłowska (OP18B6), 29/05/2009 godz 22.30
Nie do konca jest to prawda, bo jednak mozna w nim przelaczac sie miedzy formatami (kilkunastoma). Jedyna wada to precyzja do 2 miejsc po przecinku. Do niedawna korzystalem z tego odbiornika. Jakby co sluze instrukcja.Voit pisze: Fearu używa stareńkiego odbiornika Magellan 300. tam jedyny dostępny format dla WGS84 to DD MM SS.
- Bas
- Forumator
- Posty: 3849
- Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
- Podziękował;: 9 razy
- Otrzymał podziękowań: 35 razy
Pisalem na starym forum i pisalem tutaj o AutoMapie - powinno gdzies byc to wszystko.
AutoMapa pracuje w innym ukladzie wspolrzednych i nie jest to kwestia innego formatu (sposobu zapisu danych).
Korzystalem z kalkulatora Zadorskiego do wlasnych przeliczen (wyslalem kiedys kilkaset punktow - jeszcze przed era plikow uam w OC). Kalkulator jest tez w wersji w Excelu i zapewniam wszystkich, ze nie jest to kwestia szybkiego, jednego dzialania.
@Voit: roznica 40km wynikla chyba z blednego podania danych...
Z obserwacji wlasnych widze, ze rozbieznosci (przy przepisaniu na zywca punktow z WGS84) siegaja do 40metrow, a srednio kilkanascie.
To nie jest duza rozbieznosc, ale czasami jest to kwestia drugiej strony drogi czy strumienia...
Radek korzystal z punktow, ktore konwertowalem tym kalkulatorem i trafialy doskonale (chyba gdzies byl JEDEN blad?). U mnie tez sie to sprawdza.
Zaraz poszukam linkow...
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?p=9649#9649
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?p=22026#22026
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?p=20172#20172
i kawalek dalej z obrazkami:
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?p=20198#20198 i dalej...
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?p=20226#20226
i jest opinia Radka:
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?p=20233#20233
AutoMapa pracuje w innym ukladzie wspolrzednych i nie jest to kwestia innego formatu (sposobu zapisu danych).
Korzystalem z kalkulatora Zadorskiego do wlasnych przeliczen (wyslalem kiedys kilkaset punktow - jeszcze przed era plikow uam w OC). Kalkulator jest tez w wersji w Excelu i zapewniam wszystkich, ze nie jest to kwestia szybkiego, jednego dzialania.
@Voit: roznica 40km wynikla chyba z blednego podania danych...
Z obserwacji wlasnych widze, ze rozbieznosci (przy przepisaniu na zywca punktow z WGS84) siegaja do 40metrow, a srednio kilkanascie.
To nie jest duza rozbieznosc, ale czasami jest to kwestia drugiej strony drogi czy strumienia...
Radek korzystal z punktow, ktore konwertowalem tym kalkulatorem i trafialy doskonale (chyba gdzies byl JEDEN blad?). U mnie tez sie to sprawdza.
Zaraz poszukam linkow...
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?p=9649#9649
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?p=22026#22026
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?p=20172#20172
i kawalek dalej z obrazkami:
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?p=20198#20198 i dalej...
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?p=20226#20226
i jest opinia Radka:
http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?p=20233#20233