Geocaching na komórce! Tomtom6?

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

Zaakoo
Nowy na forum
Posty: 5
Rejestracja: środa 23 kwietnia 2008, 07:11
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Geocaching na komórce! Tomtom6?

Post autor: Zaakoo »

Witam,
zaczynam się bawić w geocaching. Posiadam Nokie n73 + Moduł Gps. Na telefonie mam wgranego tomtom`a 6 lecz w jego opcjach nie da się wpisać współrzędnych geograficznych. Czy ktoś może mi pomóc jak można rozwiązać ten problem. Może będę musiał zmienić TT na jakiś inny programik który jest już sprawdzony w geocachingu i działa na komórkach z symbianem.
Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam
Zaakoo
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Geocaching na komórce! Tomtom6?

Post autor: kwieto »

Możesz pobrać punkty w formacie OV2 i wrzucić do katalogu z mapą TomToma (ważne byś dodał jeszcze ikonkę w pliku BMP, chyba max 22x22 piksele, nazwa musi być identyczna jak nazwa kategorii której dotyczy). Punkty pojawią się wtedy jako jedna z kategorii POI, o nazwie takiej, jak nazwa pliku OV2 (możesz tę nazwę zmienić na wybraną przez siebie)
zyr
Forumator
Posty: 3247
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: zyr »

możesz też zastosować oprogramowanie TMJ mobile, darmowe, a bardzo sprawne.
Zaakoo
Nowy na forum
Posty: 5
Rejestracja: środa 23 kwietnia 2008, 07:11
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Zaakoo »

ZYR pisze:możesz też zastosować oprogramowanie TMJ mobile, darmowe, a bardzo sprawne.
Możesz coś więcej napisać o tym? To jest chyba programik który ściąga maki przez gprs i trzeba za to płacić? Wolałbym raz wgrać mapy i nie płacić za to później
zyr
Forumator
Posty: 3247
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: zyr »

nie, program java. Nie musisz mieć połączenia z internetem żeby z niego korzystać. Mapy kalibrujesz na PC (lub bodajże nawet w telefonie) z plików graficznych, wskazując współrzędne narożników. Połączenie jest potrzebne, gdybyś np chciał wysyłać swoją pozycję komu innemu. Może Twoje poczynania oglądać ktoś przy komputerze, rzecz jasna ficzer zupełnie niepotrzebny :) Link poniżej:
http://www.trackmyjourney.co.uk/tmjmobile.php
masz tam FAQ, generalnie instalacja wymaga zalogowania i jest odrobinę upierdliwa, ale do zrobienia.
Jak na mój gust, co już nie raz mówiłem oprogramowanie bardzo przyzwoite.
Ja go używam bardzo okazjonalnie, bo jakiś czas temu liczba gpsów w rodzinie przerosła ilość jej członków, ale pare razy próbowałem, i efekt jest wysoce zadowalający.
Więcej o samym programie powiedzieć może pewnie Shchenka, bo go na co dzień używa.
Zaakoo
Nowy na forum
Posty: 5
Rejestracja: środa 23 kwietnia 2008, 07:11
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Zaakoo »

Zastanawiam się też nad Garminem na symbiana. Tam ponoć można wpisać współrzędne i może tez służyć jako nawigacja w aucie. Co o tym programie sądzicie? Funkcjonalny jest?
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Garmin w telefonie jest... meczacy, ale dziala bez zarzutu. Zdecydowanie lepiej kupic chocby uzywany gps Garmina.
To oczywiscie jest opinia subiektywna ;)
Zaakoo
Nowy na forum
Posty: 5
Rejestracja: środa 23 kwietnia 2008, 07:11
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Zaakoo »

Dlaczego jest męczący? Możesz rozwinąć tę myśl?
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Przede wszystkim:
- gps w telefonie dziala i tak tez mozna szukac skrzynek
- korzystajac z palmtopa tez mozna szukac skrzynek

Pisze tak na wszelki wypadek, zeby uprzedzic ewentualne zarzuty co do jedynie slusznej koncepcji sprzetu ;)

Korzystalem z palmtopa, telefonu i gps Garmina. Na dzien dzisiejszy ilosc zabawek, ktora ze soba czlowiek nosi jest duza i dobrze byloby to zredukowac. Niemniej jednak zdecydowanie bardziej wole miec niezalezne urzadzenie gps (typ turystyczny), ktore dlugo wytrzymuje na bateriach (do kilkunastu godzin), ma kompas, jest szybkie do poszukiwania skrzynek (wybor skrzynki, podglad okolicy, mozliwosc projektowania waypointa w oparciu o azymut i odleglosc).
Probowalem palmtopem - zachwyca mnie dotykowym ekranem i wynikajacymi z tego mozliwosciami
Probowalem telefonem (z ciekawosci) - XT w telefonie spisuje sie bardzo ladnie na drodze; rozwiazania bezmapowe odrzucilem (zbyt duzy rejon ogarniam, zeby sobie przygotowywac mapki)

Sa zwolennicy palmtopow i komorek w poszukiwaniach skrzynek. Bardzo sobie chwala takie rozwiazania, wiec na pewno jest to sposob, ktory trzeba rozwazyc.
Dla mnie, po tych probach, jedynie slusznym rozwiazaniem jest gps turystyczny. W N80 nie ma modulu gps, wiec korzystam z modulu na BT. Trzeba to mocowac (dorobilem smycz), wlaczac... dodatkowe pudelko. Sama komorka: kolejne menu, zeby dotrzec do prostych w koncu spraw. I na dodatek czas pracy urzadzenia...
Do jednej skrzynki moze i tak, ale na wycieczke do kilku... nie.

Gps: wlaczam i jade. Gdy jestem blisko szybko przelaczam sie na nawigacje off-road i ide do skrzynki. Pozniej szybko do nastepnej... itd.
Wszystko to mozna zrobic (no, moze poza kompasem) w programach dzialajacych na palmtopach i komorkach (platnych lub free), ale przedkladam tu komfort obslugi.

Tak jak wspomnialem - to subiektywna opinia 8)

P.S.
Na dalsze/dluzsze wyjazdy korzystam z AutoMapy w palmtopie, ale do skrzynki ide z garminem, choc przeciez moglbym uzywac palmtopa.
Zaakoo
Nowy na forum
Posty: 5
Rejestracja: środa 23 kwietnia 2008, 07:11
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Zaakoo »

OK. Możesz mi powiedzieć jak w tym Garminie można ustawić taką opcję żeby strzałka wskazywała punkt docelowy?
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

ktora strzalka?
zyr
Forumator
Posty: 3247
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: zyr »

Potwierdzam słowa Basa, z tym że ja korzystam i z automapy (choć obecnie sprawdzam Igo i wydaje się lepsze, szybsze na pewno) w trasie z ostrzeganiem o skrzynkach przy trasie. Nawiguję się po drogach do celu. W tym samym czasie garmin nawiguje na przełaj. Automapa nowa kilkukrotnie się mi zawiesiła i dlatego sprawdzam co innego. Ale gdybym musiał się zdecydować na jedno - to byłby to garmin, mapowy. Można tu dywagować nad wyższością 60 nad Vistą i 76, ale nie zmienia to faktu, że choć kulawa z niego drogowa nawigacja (ale do celu doprowadzi) to do skrzynek prowadzi najlepiej.
Rzecz jasna jest to równie subiektywna ocena co Basa :)

Co do strzałki, to jeśli chodzi Ci o tą z automapy - wskazującą namiar na cel, to w garminach jej nie ma. Masz północ i namiar wyrażony linią łączącą Cię z celem.
Rzecz jasna masz jeszcze okno kompasu, i tu strzałka jest dość spora :)
tboniasty
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: tboniasty »

Powinny Ci jeszcze pojsc SmartComGPS i AFTrack...
ODPOWIEDZ