Garmin i aplikacja Geocaching

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

tboniasty pisze:Mozliwe ze zle uzylem slowa waypoint. Wchodze do menu Szukaj/Znajdz -> Geocache... (mam taki glupi nawyk ze wszelakie punkty wgrane nazywam waypointami) :)
Używasz bazy od Filipsa, czy tej ze strony serwisu?
Awatar użytkownika
nemrodek
Forumator
Posty: 772
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Post autor: nemrodek »

to ja jeszcze powiem nie profesjonalnie, ze w mojej Viscie C
waypoint zostaje geocachem, gdy ma przyporzadkowana ikonke "geocache" (czyli zamknieta lub otwarta skrzynka).
Ja wgrywam mapsourcem lub ze strony (wiec bez opisu). Ale gdy mam juz cache w GPSie to wystarczy ze zmienie mu ikonke i on znika z bazy geocache i odwrotnie, gdy jakiemukolwiek waypointowi przypisze ikonke cache'a, pojawia się jako geocache.
Nemrodek
[url=http://www.geocaching.com/profile/?guid=f4852da5-7430-4e77-aa07-b6bed16be2aa][img]http://img.geocaching.com/stats/img.aspx?uid=f4852da5-7430-4e77-aa07-b6bed16be2aa[/img][/url][url=http://www.geocaching.org.pl][img]http://www.geocaching.org.pl/images/200x50.jpg[/img][/url]
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

W Colorado działa to zupełnie inaczej. Nie liczy się ikona, ale opis w pliku GPX - ikony przyporządkowywane są adekwatne do typów skrzynki.

Sprawdziłem bazę Filipsa, i niestety, ale:

A) są tam "szczątkowe" dane - nie ma np. wcześniejszych logów - dość powiedzieć że ponad 2000 skrzynek zajmuje nieco ponad 600 kilobajtów, poeczas gdy baza około 1800 punktów ściągnięta ze strony OC i przepuszczona przez GSAK ma ponad 11,5 megabajtów

B) wszystkie skrzynki, jak jeden mąż, mają cache ID = 1 :"P
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Mam pierwsza wersje makra wstawiajacego prawidlowe ID w pole CACHEID (zczytywane z adresu skrzynki). U mnie dziala, sprawdzalem na kilku przypadkach.

Nazywa sie Ted1, sciagnac mozna z tego adresu:
http://stc.org.pl/PDA/Ted1.gsk
WAZNE: trzeba zmienic nazwe bazy - u mnie nazywa sie Testy
(robimy to normalnie, np w Notatniku czy innym edytorku tekstowym)
Nastepnie w GSAKu trzeba je zainstalowac i uruchomic.
Za ten post autor ted69 otrzymał podziękowanie:
kwieto
Obrazek . Obrazek
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

ted69 pisze:Mam pierwsza wersje makra wstawiajacego prawidlowe ID w pole CACHEID (zczytywane z adresu skrzynki). U mnie dziala, sprawdzalem na kilku przypadkach.
Bóg zapłać, dobry człowieku :")

Działa bez zarzutu, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Niestety Colorado nie ma licznika skrzynek, więc nie wiem czy prawidłowo przeedytowały się wszystkie, natomiast na pewno nie ma żadnej oznaczonej nr "99999998" i jest ich "od groma" :"P

Nawet działa filtr na "znalezione" - pokazuje te dwie skrzynki znalezione przeze mnie, które GSAK sobie znalazł po nicku.

BTW, we wpisach do logu, jeśli skrzynka była oznaczona jako "znaleziona", na początku wpisu jest w Colorado uśmiechnięta buźka. Jeśli skrzynka nie była znaleziona - nie ma żadnej ikonki:

Obrazek

Same skrzynki pojawiają się na ekranie mapy i jak wcześniej mówiłem, mają ikonki odpowiednie do typów skrzynki

Obrazek

Przy okazji, zrobiłem listę kodów, które dla wygody i czytelności należałoby podmienić - można przeedytować plik w edytorze tekstowym (find&replace). Można oczywiście tego nie robić, ale wtedy pojawią się na ekranie "krzaki" w tych miejscach:

" - "
ó - ó
Ó - Ó
  - tzw. "non breaking space", można zastąpić zwykłą spacją
' - ‘
… - …

Reszta "krzaczków" nawet jeśli jest w pliku, to nie pojawia się na wyświetlaczu GPS'a.
tboniasty
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: tboniasty »

kwieto pisze: Używasz bazy od Filipsa, czy tej ze strony serwisu?
W serwisie, w wyszukiwarce szukam nieodnalezionych cache'y w jakims promieniu i pobieram wynik w pliku GPX.
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

tboniasty pisze:W serwisie, w wyszukiwarce szukam nieodnalezionych cache'y w jakims promieniu i pobieram wynik w pliku GPX.
Taaa, już nieco wyżej wyszło, że Vista i Colorado różnią się nieco rozwiązaniem tej funkcji.
Ale dzięki Tedowi chyba udało się znaleźć rozwiązanie które działa na Colorado (a w każdym razie tak wygląda po pierwszej próbie) :")
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

kwieto pisze: Przy okazji, zrobiłem listę kodów, które dla wygody i czytelności należałoby podmienić - można przeedytować plik w edytorze tekstowym (find&replace). Można oczywiście tego nie robić, ale wtedy pojawią się na ekranie "krzaki" w tych miejscach:

" - "
ó - ó
Ó - Ó
  - tzw. "non breaking space", można zastąpić zwykłą spacją
' - ‘
… - …

Reszta "krzaczków" nawet jeśli jest w pliku, to nie pojawia się na wyświetlaczu GPS'a.
Co do krzaczkow itp - sprawdz, moze takiego GPXa pryed wrzuceniem do GSAKa wartoby potraktowac GŻEGŻĂ“ŁKĄ :lol:
http://www.gzegzolka.com/?m=info
Bardzo fajny program do roznych konwersji "krzaczkow"
Obrazek . Obrazek
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

ted69 pisze: Co do krzaczkow itp - sprawdz, moze takiego GPXa pryed wrzuceniem do GSAKa wartoby potraktowac GŻEGŻĂ“ŁKĄ :lol:
http://www.gzegzolka.com/?m=info
Bardzo fajny program do roznych konwersji "krzaczkow"
Zobaczę przy najbliższej okazji :")
Kociemba
Nowy na forum
Posty: 9
Rejestracja: wtorek 22 kwietnia 2008, 18:03
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Kociemba »

Panowie, wielgachne dzięki powiązane z głębokim szacunkiem. Już pierwsza odpowiedź kwieto (dzięki specjalne) napełniła mnie nadzieją i wyjaśniła wszelkie wątpliwości. Dalej się jeszcze nie przedarłem bo lecę do pracy, ale jak wrócę to doczytam i spróbuję jak to działa.
Podoba mi się ta zabawa. Mam GPS od ponad roku , ale wcześniej nie zainteresowałem się tematem. Teraz mam Colorado i zapał większy. Na co dzień gps służy mi do biegania i mierzenia dystansu (biegam maratony) i sporo latam po różnych lasach. Przy okaz mógłbym coś schować, coś znaleźć 8)
Kociemba
Nowy na forum
Posty: 9
Rejestracja: wtorek 22 kwietnia 2008, 18:03
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Kociemba »

No to już sprawdziłem.
Wszystko gra!!!
Dzięki za wysiłek w rozwikłaniu problemu.
Jedyna różnica która zaobserwowałem to fakt, że na ekranie mapy u mnie skrzynek nie widać. Są tylko na mapie w profilu Goecache
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

Kociemba pisze: Dzięki za wysiłek w rozwikłaniu problemu.
Jedyna różnica która zaobserwowałem to fakt, że na ekranie mapy u mnie skrzynek nie widać. Są tylko na mapie w profilu Goecache
Hmmm, ciekawe. U mnie pojawiają się również na "zwykłej" mapie, acz chętnie bym je stamtąd wyrzucił.
Może masz jakieś niestandardowe ustawienia wyświetlania waypointów/POI ?

Inne punkty (te które są "normalnie" na mapie) się wyświetlają, czy nie?
Kociemba
Nowy na forum
Posty: 9
Rejestracja: wtorek 22 kwietnia 2008, 18:03
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Kociemba »

Faktycznie to kwestia ustawień. W jednym z profili ograniczyłem wyświetlanie własnych waypointów do 200 metrów i po prostu na większym oddaleniu były niewidoczne. Przy ustawieniu; własne punkty - Auto, nie widać mapy spod tych skrzynek. Warto sobie to zmienić , żeby nie zaciemniać obrazu mapy. Nie wpływa to na wyświetlanie innych punktów jak POI czy rysunek terenu, które ustala się w odrębnych kategoriach
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

Mały update w kwestii ilości punktów obsługiwanych przez Colorado.

Na próbę wgrałem sobie plik z cache'ami z GC (około 478 skrzynek) czyli razem z tymi ściągniętymi do tej pory z OC (1 806) przekroczyłem magiczną liczbę 2 000 które miał maksymalnie obsługiwać Colorado.

I teraz zrobiło się ciekawie - z pliku "OC" pokazuje mi wszystkie skrzynki (sprawdziłem najdalszą od mojego domu - pojawia się na liście). Natomiast z drugiego pliku wyświetla tylko (chyba) najbliższe (nie policzyłem ile - przypuszczam że jest to liczba brakująca do 2000, czyli w moim przypadku - 194 skrzynki), a resztę po prostu ignoruje.

Muszę sprawdzić, czy rzeczywiście są to najbliższe skrzynki (a nie np. pierwsze x wpisów brakujących do 2 000), a jeśli tak, to czy zmieniają się w zależności od miejsca gdzie jestem.
Jeśli i ta odpowiedź będzie pozytywna - nie byłoby tak źle, bo w końcu rzadko kiedy chcemy dowiedzieć się czegoś konkretnego o skrzynce, która jest o 200 km od nas.
Gorzej jeśli to działa wg schematu "pierwszych x rekordów z listy", bo wtedy przy dalszej wycieczce (przy obecnym stanie skrzynek tak 300-400km i więcej) konieczne będzie wygenerowanie pliku GPX "dedykowanego" dla nowej lokalizacji. Ewentualnie trzeba zawsze mieć na koncie odnalezionych tyle skrzynek, żeby liczba tych nieodkrytych nie przekroczyła 2 000 :"P
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

Kolejny update:

W przypadku przekroczenia limitu 2 000 punktów, Colorado widzi pierwszych 2 000 punktów z listy, niezależnie od odległości z danego miejsca. Nazwa plików nie ma znaczenia, prawdopodobnie kolejność ustala wg daty albo wielkości (pierwsze największe lub najstarsze (?))

Skrzynki oznaczone jako znalezione lądują natomiast do pliku txt, gdzie podany jest kod skrzynki (OPxxxx) oraz informacja jaki komentarz jej nadaliśmy (found, not found, itp)
Dane te nie są rejestrowane w pliku GPX, choć te skrzynki które GSAK oznaczył jako znalezione, po wgraniu do Colorado również pojawiają się wśród znalezionych. (nie ma ich za to w pliku txt tworzonym przez Colorado).
[url=http://www.geocaching.org.pl][img]http://www.geocaching.org.pl/images/200x50.jpg[/img][/url]
[color=gray]Geokärcher[/color]
ODPOWIEDZ