Garmin i aplikacja Geocaching

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Garmin i aplikacja Geocaching

Post autor: kwieto »

Bawił się może ktoś aplikacją "geocache" obecną w niektórych Garminach (np. w Colorado)?

Usiłuję właśnie wgrać sobie punkty do tego ustrojstwa i nijak mi nie wychodzi.
Jeśli spróbuję firmowanego przez Garmin "pluginu" to owszem, opcja "send to GPS" jest dostępna, tyle że punkt pojawia się jako waypoint, natomiast w sekcji "geocache" nie ma po nim ani śladu.
Próbowałem też przesłać listę niecałych 500 punktów za pomocą aplikacji GSAK (jest do tego specjalne makro), co skończyło się owszem, pewnym sukcesem (pojawiło się coś w sekcji "geocache"), tyle że.... był tam tylko jeden punkt, choć plik podejrzany przez komputer ma prawie 2MB objętości.

Jak już mam taką funkcję w GPS, to nie chciałbym jej dublować z palmtopem, może ktoś ma pomysł gdzie leży problem?
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Re: Garmin i aplikacja Geocaching

Post autor: ted69 »

ovocko pisze:.... może ktoś ma pomysł gdzie leży problem?
Takie pytanie - wgrywales plik GPX z OC PL czy z GC ?
Niby sa podobne ale maja zupelnie inna budowe. jesli wgrywales taki z OC PL to sprawdz na pliku z GC.
Przykladowe pliki GPX z GC mozesz sciagnac np ode mnie :)
http://stc.org.pl/GC/
Obrazek . Obrazek
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Garmin i aplikacja Geocaching

Post autor: kwieto »

ted69 pisze:Takie pytanie - wgrywales plik GPX z OC PL czy z GC ?
Niby sa podobne ale maja zupelnie inna budowe. jesli wgrywales taki z OC PL to sprawdz na pliku z GC.
I tu leży problem.
Po wgraniu jednego z Twoich plików (Polska) pojawiła się dość długa lista geocache'y.

To teraz następne pytanie - jak (i czy się da) przerobić plik z OC PL tak aby "wyglądał" jak ten z GC?
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Re: Garmin i aplikacja Geocaching

Post autor: ted69 »

ovocko pisze:
ted69 pisze:Takie pytanie - wgrywales plik GPX z OC PL czy z GC ?
Niby sa podobne ale maja zupelnie inna budowe. jesli wgrywales taki z OC PL to sprawdz na pliku z GC.
I tu leży problem.
Po wgraniu jednego z Twoich plików (Polska) pojawiła się dość długa lista geocache'y.

To teraz następne pytanie - jak (i czy się da) przerobić plik z OC PL tak aby "wyglądał" jak ten z GC?
Wszystko sie da tylko ze ........ prawa autorkie.
Z tego co zauwazylem ogladajac rozne programy czytajace pliki GPX - przewaznie nastawione sa na pliki z GC a z innymi bywaja problemy.

Oba pliki sa tekstowe (z OC PL i z GC), wiec je sobie poogladaj dowolnym edytorkiem to zobaczysz w czym problem.
Obrazek . Obrazek
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Garmin i aplikacja Geocaching

Post autor: kwieto »

ted69 pisze: Oba pliki sa tekstowe (z OC PL i z GC), wiec je sobie poogladaj dowolnym edytorkiem to zobaczysz w czym problem.
Różnice są spore... nie ma jakiegoś konwertera, albo czegoś takiego?
Palmtopowe "cachemate" radzi sobie bez większego problemu z plikami z OC PL (konwertowanymi do jego formatu przez GSAK), więc nie wiem, dlaczego tutaj to nie działa...

Przy czym Muszę dodać, że po konwersji przez GSAK punkty pojawiają się w formie waypointów (tak jak powinno być), rozwala się tylko część dotycząca modułu Geocache (czyli jest tylko jeden punkt)
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Nie mam Garmina, nie uzywam CacheMate ale znalazlem u nich na stronie

takiego plugina:
GPX Export 1.0.8
Export one or more records to GPX files
http://www.smittyware.com/ppc/cachemate/plugins.php

Moze troche "lewa reka za prawe ucho" :) czyli sciagasz GPXa z OC PL, przerabiasz GASKIEM na format do Cachemate i pozniej exportujesz z niego do formatu GPX - moze wtedy bedzie w formacie czytelnym przez Garmina :)
Obrazek . Obrazek
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

ted69 pisze:Moze troche "lewa reka za prawe ucho" :) czyli sciagasz GPXa z OC PL, przerabiasz GASKIEM na format do Cachemate i pozniej exportujesz z niego do formatu GPX - moze wtedy bedzie w formacie czytelnym przez Garmina :)
Sprawdzę.
Co prawda nie mam pocketa, ale jest też aplikacja na PC.

Update: wygląda na to że nici - nie widzi w sekcji "Geocache" nawet jednego punktu :/
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Dedykowany dla Garmina jest program MapSource. Mozesz w nim tworzyc dowolne pliki/bazy ze swoimi zestawami waypointow, w tym geocache, a takze ze swoimi zestawami map dla roznych obszarow (w Colorado pewnie nie przyda sie ta opcja).
Kategoria geocache widoczna jest w Garminach wylacznie dla waypointow oznaczonych ta wlasnie ikonka.

Ograniczenie:
pliki gpx pobierane z OC zawieraja szerokie informacje o skrzynce. Ten sam plik przepuszczony przez MapSource tych dodatkowych informacji nie posiada.
Colorado: nie wiem, czy potrafi wykorzystac pelne informacje z OC. Potrafi?
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

Bas pisze:Kategoria geocache widoczna jest w Garminach wylacznie dla waypointow oznaczonych ta wlasnie ikonka.

Czyli trzeba by zrobić kategorię oznaczoną "geocache" (odpowiednia ikonka) i wrzucić do odbiornika?


Bas pisze: Ograniczenie:
pliki gpx pobierane z OC zawieraja szerokie informacje o skrzynce. Ten sam plik przepuszczony przez MapSource tych dodatkowych informacji nie posiada.
Które informacje znikają?
Bas pisze: Colorado: nie wiem, czy potrafi wykorzystac pelne informacje z OC. Potrafi?
Generalnie widzę:
Nazwę oraz kod (numer)
Poziom trudności
Teren
Rozmiar
Założyciela
Oczywiście lokalizację
Opis
Log (Dziennik) wpisów
Wskazówki

Mogę też dokonać "próby wpisu" (do wyboru znalezione/nie znalezione/wymaga naprawy/nietknięty.

Nie wiem czego brakuje w stosunku do info z OpenCache?
Wygląda tak, jakby było wszystko co trzeba...

Popróbuję wieczorem z MapSourcem, może będzie lepiej.

Ew, inne pomysły są mile widziane :")
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Zmiana kategorii dla waypointa na geocache powinna sprawic, ze bedzie widoczny w tej kategorii dla gps.

Proponuje zrobic "prawdziwy test":

wgrac plik gpx np. ten:
http://www.opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=3209
najlepiej bezposrednio ze strony.
Jak zrozumialem (tak mi sie wydaje) wszystkie istotne informacje ze strony www beda widoczne w Colorado, choc kategoria bedzie waypoint. W tej sytuacji warto zmienic kod OC, zeby plik gpx byl zgodny ze standardem widzianym przez Colorado ;)

Co zabiera MapSource?

Oryginalny gpx z OC wyglada z grubsza tak:
----------------------------------------------------

<wpt lat="52.32075" lon="20.91570">
<time>2008-04-19T00:00:00Z</time>
<name>OP0C87</name>
<desc>Tu gdzie kiedys stala wieza</desc>
<src>www.opencaching.pl</src>
<url>http://www.opencaching.pl/viewcache.php ... =3209</url>
<urlname>Tu gdzie kiedys stala wieza</urlname>
<sym>Geocache</sym>
<type>Geocache</type>

<name>Tu gdzie kiedys stala wieza</name>
<owner>dartvader</owner>
<locale></locale>
<state></state>
<country>PL</country>
<type>Virtual</type>
<container>Virtual</container>
<difficulty>1.0</difficulty>
<terrain>1.0</terrain>
<summary html="false">Znak pomiarowy</summary>
<description html="false">Znak pomiarowy jak ich wiele. Na ten natrafilem przy okazji kesza Miejsce Stracen.W miejscu znaku stala kiedys wieza obserwacyjna na kt&oacute;ra jako dziciak wspinalem sie z chlopakami wracajac ze szkoly.</description>
<hints>Chaslem do logu jest napis z pod GPS-a.</hints>
<licence></licence>
<logs>

<log id="20450">
<time>2008-04-20T00:00:00Z</time>
<geocacher>Johnny224</geocacher>
<type>Found</type>
<text><p>FTF<br />Tu zaczyna sie tez moja gra na GPSgames :-)</p></text>
</log>

----------------------------------------------------


A tak wyglada ten sam gpx po zapisaniu przez MapSource
(jeszcze przed eksportem do gps)
----------------------------------------------------

<wpt lat="52.3207500" lon="20.9157000">
<time>2008-04-19T00:00:00Z</time>
<name>OP0C87</name>
<cmt>Tu gdzie kiedys stala wieza</cmt>
<desc>Tu gdzie kiedys stala wieza</desc>
<link href="http://www.opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=3209"/>
<sym>Geocache</sym>
</wpt>
----------------------------------------------------

W moim gps (76CS) dostepne z gpx informacje sa tak skromne, ze bez problemow moge korzystac z MapSource, ale jesli Colorado umozliwia dostep do calego gpx, to byloby super !!
... i wymagaloby zmian w kodzie OC ;)

Sprobuj wyslac kilka skrzynek Colorado z www i MapSource - ciekawe, czy widac calosc opisow, logi?
Artix (chyba) wspominal, ze w NUVI opisy sa obcinane do "wielkosci ekranu"
Dziku
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Dziku »

W mojej 60-tce z listowaniem "Geocache" nie ma problemu, choć istotnie zbyt wielu dodatkowych informacji o samej skrzynce to ze sobą nie niesie. Jest mi to jednak obojętne, gdyż informacja podstawowa czyli "gdzie jest skrzynka" zawsze jest obecna :D Poza tym zawsze mam PDA z bazą Filipsa (oby żył wiecznie).
Osobiście nie kupie Colorado choćby nawet samo wysysało skrzynki z ziemi śpiewając mi przy tym piosenkę :wink: - Warto jednak zadbać by ewentualne zmiany w kodzie nie spowodowały niewidoczności geokeszy w odbiornikach innych niż Colorado - czyli używanych przez większość geokeszerów.
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

Bas pisze:Zmiana kategorii dla waypointa na geocache powinna sprawic, ze bedzie widoczny w tej kategorii dla gps.

Proponuje zrobic "prawdziwy test":

wgrac plik gpx np. ten:
http://www.opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=3209
najlepiej bezposrednio ze strony.
Nie działa. Tzn pokazuje się jako waypoint, i tylko tyle.
Bas pisze: Jak zrozumialem (tak mi sie wydaje) wszystkie istotne informacje ze strony www beda widoczne w Colorado, choc kategoria bedzie waypoint.
To nie do końca jest tak. Colorado tak rozpoznaje te punkty, że wgranie pliku gpx powoduje pojawienie się listy punktów nie jako waypointy, ale jako Geocache. Przynajmniej tak robi z plikiem od Teda69.
Natomiast wszystko co jest wgrywane z OC - czy jest to pojedyńczy plik, czy lista punktów, jest pakowane jako waypoint, z informacjami tylko takimi, jakie ma standardowy waypoint. Nawet komentarza nie ma, jest tylko nr i nazwa (ta ostatnia wyświetla się tylko na mapie)
Bas pisze: Co zabiera MapSource? (...)
No tak, w takim razie nie warto nawet zaczynać prób z MapSource
Bas pisze: W moim gps (76CS) dostepne z gpx informacje sa tak skromne, ze bez problemow moge korzystac z MapSource, ale jesli Colorado umozliwia dostep do calego gpx, to byloby super !!
... i wymagaloby zmian w kodzie OC ;)
Poniżej załączam screenshoty, trochę informacyjnie, a trochę "na zachętę", bo przypuszczam, że podobny moduł znajdzie się w następnych modelach (przypominam - źródłem jest ten sam plik GPX, otrzymany dzięki uprzejmości Teda69):


Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Bas pisze: Sprobuj wyslac kilka skrzynek Colorado z www i MapSource - ciekawe, czy widac calosc opisow, logi?
Twoje porównanie zawartości plików nie zachęca do tego, ale spróbuję
Bas pisze: Artix (chyba) wspominal, ze w NUVI opisy sa obcinane do "wielkosci ekranu"
Nie, tutaj je można przewijać i działa to całkiem OK. Mam w każdym razie wrażenie, że pojawia się wszystko co jest na stronie
kwieto
Forumator
Posty: 1639
Rejestracja: poniedziałek 21 kwietnia 2008, 10:29
Podziękował;: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Post autor: kwieto »

Dziku pisze:W mojej 60-tce z listowaniem "Geocache" nie ma problemu, choć istotnie zbyt wielu dodatkowych informacji o samej skrzynce to ze sobą nie niesie. Jest mi to jednak obojętne, gdyż informacja podstawowa czyli "gdzie jest skrzynka" zawsze jest obecna :D Poza tym zawsze mam PDA z bazą Filipsa (oby żył wiecznie).
Ja niby też mam palmtopa, ale dzięki tak rozbudowanemu menedżerowi geocache'y nie musiałbym go ze sobą zabierać. Zwłaszcza że Colorado ma również przeglądarkę zdjęć, która choć ma pewne ograniczenia, mogłaby zostać przystosowana do pokazywania zdjęć cache'y.
De facto najważniejsze jest uniknięcie pakowania punktów w dwa różne miejsca i zarządzanie dwiema różnymi bazami.

Dziku pisze:Warto jednak zadbać by ewentualne zmiany w kodzie nie spowodowały niewidoczności geokeszy w odbiornikach innych niż Colorado - czyli używanych przez większość geokeszerów.
Oczywiście.
Co prawda, tak jak napisałem wyżej - spodziewam się wprowadzenia podobnych modułów w innych nowych produktach, ale też nie można odcinać dotychczasowych użytkowników od tego, co im działa bez zarzutu. Ja sam spodziewałbym się raczej czegoś na kształt konwertera, tylko nie mogę go znaleźć :(

A może należy pokombinować z innymi formatami, może np. LOC zawiera podobne informacje, a po przekonwertowaniu do GPX miałby właściwą strukturę?
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

ovocko pisze:
Ja sam spodziewałbym się raczej czegoś na kształt konwertera, tylko nie mogę go znaleźć :(
Mozna pobawic sie np przerzucajac dane z GPX do DBFa i pozniej obrabiac jak normalna baze. Sa takie programiki (xml2dbf) w sieci do sciagniecia.
A może należy pokombinować z innymi formatami, może np. LOC zawiera podobne informacje, a po przekonwertowaniu do GPX miałby właściwą strukturę?
Z tego co sie orientuje, to chyba tylko GPX ma w sobie opisy i logi. LOC jest bardzo skromny - tylko wspolrzedne.
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

O formacie LOC pisalismy wczesniej - jest ubogi w informacje

----------- pelny LOC w/w skrzynki -------------

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" standalone="yes"?><loc version="1.0" src="opencaching.pl">

<waypoint>
<name id="OP0C87"><![CDATA[Tu gdzie kiedys stala wieza by dartvader]]></name>
<coord lat="52.32075" lon="20.91570"/>
<type>Geocache</type>
<link text="Cache Details">http://www.opencaching.pl/viewcache.php ... 3209</link>
</waypoint>
</loc>

-----------------------------------------------------

Podzielam zdanie, ze w nastepnych modelach moze byc przyjety taki sposob geocache z Colorado. Do tej pory ta funkcja nie byla jakos szczegolnie przydatna. W kazdym razie nie dla mnie ;)
Jesli nawet nie w nowych modelach, to JUZ jest w Colorado i bedziemy miec takich geocacherow wiecej...

Zastanawiam sie nad konwerterem...
Mysle, ze trzeba uzupelnic/zmodyfikowac gpx w OC, zeby mogly byc odczytywane przez nowe urzadzenia. Zgodnosc z poprzednimi modelami powinna byc zachowana - w razie czego mamy do czego wracac.
Format gpx nie ma chyba jakichs szczegolnych praw autorskich...
W koncu jest standardem miedzynarodowym zapisu danych i uzywanym powszechnie w najrozniejszych urzadzeniach- wrecz miedzyplatformowym.

W pierwszej kolejnosci trzeba chyba pomyslec o modyfikacji gpx z OC, a ewentualnie pozniej o konwersji, choc do konwertera chyba nie dojdzie.
Podam link we wnioskach - moze admini sie wypowiedza.... ;)

Optymalnie byloby miec pelny opis cache w gps. Korzystam z palmtopa i bazy Filipsa - bez bazy byloby gorzej.
Ciekawe gdzie powinny byc fotki w Colorado, zeby byly widoczne przy odczycie gpx? Dochodzi problem z pobraniem fotek do pobieranych gpx... Przy jednym nie ma problemu, ale przy 100?
Ostatnio zmieniony poniedziałek 21 kwietnia 2008, 21:36 przez Bas, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ