Oprogramowanie na telefony

Wszystkie narzędzia, wtyczki, programy itp. pomocne przy znajdowaniu skrzynek i dbaniu o lasy...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Ciutnik
Stały bywalec
Posty: 98
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Post autor: Ciutnik »

ZYR pisze:Jest i trzecie rozwiązanie - telefon z obsługą Java i soft TMJmobile
Witam wszystkich po raz pierwszy na nowym Forum :)

O fajnie wygląda ten soft! Jakoś go przeoczyłem podczas poszukiwań czegoś na telefon (SE K800i), co mogłoby awaryjnie zastąpić moją Vistę podczas poszukiwań geokeszowych :)
I właśnie z tym zagadnieniem jest związane moje pytanie: czy którykolwiek z programów na platformę J2ME jest w stanie sesnownie odczytać, wyświetlić na tle mapy oraz nawigować do punktów zapisanych w formacie gpx (jako POI) - oczywiście mam na myśli bazę punktów OC publikowaną przez Filipsa (za co wyrażam wdzięczność!)?

Czy oprócz TrekBuddy, MapNav i wyżej wspomnianego TMJ jest jeszcze jakiś wybór? Ideałem byłoby coś w stylu "Geocache Navigatora" z obsługą Opencaching :)

A może warto by ustanowić jakiś "standard" w tym temacie - czyli wybrać jakiś konkretny soft i publikować bazę OC w strawnym dla niego formacie?

Tym czasem życzę wesołych, spokojnych i pogodnych Świąt WN! :)
[size=75][color=olive]Maciej 'Ciutnik' Wozniak [XVS650A + 276c + Vista HCx][/color][/size]
tboniasty
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: tboniasty »

...a ja wlasnie sciagam SmartGPX pod Symbiana :) Oczywiscie Vista jest niepokonana w terenie :)
zyr
Forumator
Posty: 3247
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: zyr »

Smart GPS fajny, ale do skrzynki nie doprowadzi :)
Poza tym brak fotek, bo że mój telefon (całe szczęście) symbiana nie ma, to już nie wspomnę :)
Awatar użytkownika
filips
Forumator
Posty: 2199
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy
Kontakt:

Post autor: filips »

Ciutnik pisze:Witam wszystkich po raz pierwszy na nowym Forum :)
Ciutnik, nie poznałem Cię! Gdzie twój prawdziwy emblemat? ;)
Awatar użytkownika
Ciutnik
Stały bywalec
Posty: 98
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Post autor: Ciutnik »

filips pisze:Ciutnik, nie poznałem Cię! Gdzie twój prawdziwy emblemat? ;)
Aaa no tak! Z okazji świąt przebrałem się za mroczne jajko wielkanocne :D
[size=75][color=olive]Maciej 'Ciutnik' Wozniak [XVS650A + 276c + Vista HCx][/color][/size]
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Zauwazylem, ze wskazowki do odkrycia cache sa na koncu opisu w 95% skrzynek. Bazy Filipsa uzywam, ale akurat tych plikow nie ruszam ;)
Pogadaj - moze Filips zmieni kolejnosc w pliku? 8)
Awatar użytkownika
Artix
Stały bywalec
Posty: 145
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Artix »

Bas pisze:Zauwazylem, ze wskazowki do odkrycia cache sa na koncu opisu w 95% skrzynek. Bazy Filipsa uzywam, ale akurat tych plikow nie ruszam ;)
Pogadaj - moze Filips zmieni kolejnosc w pliku? 8)
No to fakt, sam zakladajac skrzynki i robiac opisy robilem opisy na koncu, obecnie robie na poczatku bo od kiedy zaladowalem baze do mojego giepsa i nie widze opisow zaczalem opisywac na poczatku :D wlasnie dlatego kupilem palma z odzysku, po nie udanych probach zaladowania bazy do telefonu. Taniej wyszlo kupic palma z odzysku niz nowy phon :D
[img]http://img486.imageshack.us/img486/2261/forumc1insieme34uo.gif[/img][img]http://www.opencaching.pl/statpics/1056.jpg[/img][img]http://img263.imageshack.us/img263/654/robalqi0.gif[/img]
Awatar użytkownika
Ciutnik
Stały bywalec
Posty: 98
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy

vlkGPS

Post autor: Ciutnik »

Ciutnik pisze:Czy oprócz TrekBuddy, MapNav i wyżej wspomnianego TMJ jest jeszcze jakiś wybór? Ideałem byłoby coś w stylu "Geocache Navigatora" z obsługą Opencaching :)
Witam. W przerwie pomiędzy świątecznym śniadaniem a świątecznym obiadem znalazłem Słowacki program vlkGPS działający na na telefonach komórkowych! Program jest łatwy, lekki i przyjemny a na dodatek darmowy więc wydaje się być wręcz idealny jako ALG czyli "Awaryjny Lokalizator Geokeszowy" ;) Tym bardziej, że importuje pliki GPX oraz LOC, wyświetlając na ekranie telefonu - oprócz naszej pozycji - śliczne żółciutkie skrzyneczki oraz namiar i odległość do zaznaczonej jako aktywna. Dodatkowo jest możliwość przeszukania bazy punktów zarówno po numerze jak i nazwie skrzynki.

Obrazek

Wszystko byłoby dobrze gdyby nie pewna niezgodność z bazą Filipsa oc-public.gpx. Otóż po zaimportowaniu tej bazy do vlkGPS'a, na ekranie, obok ikonki cache, nie jest pokazywana nazwa/symbol skrzynki. Sprawdziłem zatem format LOC pobrany z Opencaching.pl i tu jest wszystko jak należy.
Okazuje się, że w vlkGPS, każdy wpis w bazie skrzynek zawiera pole NAME i IDENT ale tylko IDENT wyświetlane jest jako nazwa skrzynki na ekranie telefonu :(

W przypadku importu pliku GPX, do pola IDENT nie trafia żaden wpis. Inaczej jest przy imporcie LOC - do pola IDENT trafia symbol skrzynki w formacie OP#### (i to się wyświetla przy symbolu skrzyneczki) a do pola NAME trafia nazwa skrzynki (którą można podejrzeć w "metryczce" punktu).

W związku z powyższym, bardzo nieśmiało chciałbym się spytać Filipsa czy może nie zechciałbyś rozważyć publikowanie pełnej bazy OC w formacie LOC (który zawierając znacznie mniej informacji od GPX jest znacznie "lżejszy" i łatwiejszy do upchnięcia w telefonie)? :) Proszę o to Ciebie bo możnaby taki plik aktualizować niejako przy okazji aktualizacji GPX-a za pomocą rsynca.

A może ktoś zaproponuje jeszcze inne rozwiązanie?
[size=75][color=olive]Maciej 'Ciutnik' Wozniak [XVS650A + 276c + Vista HCx][/color][/size]
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Sciagnalem sobie ten program i zaczyna mi sie podobac :)
Ale mam nastepujacy "problem" - jak podgladam "metryczke" skrzynki (po sciagnieciu GPX), to, jak pisales pole Ident jest puste, Name to nazwa, ale Description tez jest puste.
Sciagnalem LOCa z geocaching.com - tez fajnie dziala (tylko pola Ident i Name sa wypelnione, ale to normalne)
Czy jest wsrod nas ktos kto ma pelne konto na geocaching.com albo skad moznaby pobrac jakis przykladowy plik GPX z tamtego serwisu? Chcialbym zobaczyc jak to tam wyglada. Mam na mysli sytuacje o ktorej juz kiedys pisalem - czyli skrzynki za granica PL - np na Litwie.
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

Nie wiem, czy jakikolwiek gpx bedzie tu dobry. Fragment z info o programie:

EXPORT/IMPORT:
- .csv file works in MS Excel, you can edit waypoints, save as .csv and import to vlkgps
- .csv is ideal for backup your waypoints, because contain all items, but vlkGPS .csv file is not compatible with others programs
- .kml file is possible to open in googleearth and show you waypoints and track on electronic globe
- .gpx file (with saved track) use some photoalbum programs and you can tag your photos with GPS coordinates
- you can import .loc file saved from geocaching.com


Mozna oczywiscie sprawdzic gpx - a moze bedzie dobrze?

Program wyglada szalenie interesujaco. Tak wiec oprocz standardowych plikow gpx mamy dodatkowo pliki loc. I jak tu ustanowic jedyny sluszny format plikow w OC? Chyba sie nie da. O tym, ze spora grupa uzywa AutoMapy i plikow uam nie wspominam ;)
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Bas pisze: Mozna oczywiscie sprawdzic gpx - a moze bedzie dobrze?
No wlasnie - chcialbym, to po prostu sprawdzic.
Nie znam sie na tyle na xml'a ale ogladam nasze (OC) pliki GPX i jakos to troche dziwnie dla mnie wyglada.
W "wpt" mamy pole desc - i w nim jest tylko nazwa i pole geocache w ktorym mamy nastepne pola, miedzy innymi description (zawierajace wlasnie opis) i pole hinst (zawierajace podpowiedz)
Bas pisze: Program wyglada szalenie interesujaco. Tak wiec oprocz standardowych plikow gpx mamy dodatkowo pliki loc. I jak tu ustanowic jedyny sluszny format plikow w OC? Chyba sie nie da. O tym, ze spora grupa uzywa AutoMapy i plikow uam nie wspominam ;)
A po co ma "jedyny sluszny format" jesli sa rozne konwertery - najpopularniejszy chyba to http://www.gpsvisualizer.com/gpsbabel/gpsbabel_convert
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
Bas
Forumator
Posty: 3849
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

Post autor: Bas »

ted69 pisze:A po co ma "jedyny sluszny format" jesli sa rozne konwertery
A... to byla uwaga w stosunku do postu ciut wczesniej z tego watku 8)

http://forum.opencaching.pl/viewtopic.php?p=22051#22051
Ciutnik pisze:A może warto by ustanowić jakiś "standard" w tym temacie - czyli wybrać jakiś konkretny soft i publikować bazę OC w strawnym dla niego formacie?
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

No nieeeeeee - proba ustalenia "jedynego....." spowoduje powrot dyskusji o "wyzszosci ....." czyli o tym ze garmin jest lepszy od rozwiazan pocketowych, telefonicznych itp.
Ale pewnie jest wiele roznych standardow plikow GPX
Obrazek . Obrazek
Awatar użytkownika
Ciutnik
Stały bywalec
Posty: 98
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Post autor: Ciutnik »

ted69 pisze:A po co ma "jedyny sluszny format" jesli sa rozne konwertery
Zgadza się, ale mając już skonwetrowaną bazę, gdzieś na jakimś serwerze, można by ją wrzucać do telefonu za jednym zamachem wraz z html-ową bazą skrzynek Filipsa (przez rsync) i mieć wszytko pod ręką, że nie wspomnę o pobieraniu takiej bazy bezpośrednio do telefonu z sieci.
A wspomniałem o "jedym słusznym standardzie" pod kątem istniejącego już, konkretnego oprogramowania - w tym przypadku vlkGPS. Bo skoro nie tylko mi on przypadł do gustu można by się pokusić o ustanowienie właśnie jego takim awaryjnym standardem dla osób mających komórkę z GPS-em (czy to wbudowanym czy po BT), za czym idzie "centralna" konwersja na format LOC. Ale nie upieram się oczywiście i daleki jestem od narzucania komukolwiek czegokolwiek :)
[size=75][color=olive]Maciej 'Ciutnik' Wozniak [XVS650A + 276c + Vista HCx][/color][/size]
Awatar użytkownika
ted69
Forumator
Posty: 6197
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 30 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Kontakt:

Post autor: ted69 »

Znalazlem w sieci jakis taki plik GPX -
http://geocaching.the-whites.org/maps/bigelow.gpx
Wyglada na zrobiony wlasnie w geocaching.com.
Po przerzuceniu do telefonu, widac tylko pola Ident i Name - ani Country, City czy Description - nie sa widoczne.
Po prostu GPX z vlkGPS ma inna strukture
Obrazek . Obrazek
ODPOWIEDZ