Forma magazynu

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Forma magazynu

Post autor: Pawel brasia »

W jakiej formie będzie wydawany magazyn?
Obiło mi się o oczy, że miałby to być pdf. Proponuję, aby równolegle do pdf-a magazyn ukazywał się w innej formie, tekstowej, bardziej dostępnej do innych urządzeń niż komputer (np. txt, html), nawet bez obrazków.
Dlaczego, po co?
Większość używa oprócz GPS jakiegoś urządzenia np. z zapisaną bazą Filipsa. Fajnie, gdyby obok można mieć zapisany magazyn, poczytać go na telefonie, palmtopie, czy PDA. Jak na takim urządzeniu czyta się pdf wiadomo, jeśli ktoś próbował - zero komfortu i przyjemności z czytania.
Ktoś pewnie zaraz zarzuci, że takie teksty można łatwiej ukraść, ktoś może je wykorzystać itp. Oczywiście prawda, ale pdf nie jest żadnym zabezpieczeniem dla złodzieja, który chce jeden artykuł, natomiast sporym utrudnieniem dla uczciwego czytacza, który chciałby poczytać całość np. w leśnej głuszy. Można zaraz po tytule dać ostrzeżenie (mówię o formie txt), że wszystkie teksty są chronione prawem autorskim.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
roszponka
Stały bywalec
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 14 października 2008, 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Forma magazynu

Post autor: roszponka »

Tak, na razie planujemy wydawanie go w formacie pdf. Ale rozważamy też inne możliwości. Zrzucenie gotowych tekstów do formatu txt nie powinno stanowić problemu, jeśli tylko będzie zapotrzebowanie na taką działalność.

Ktoś jeszcze chciałby poczytać magazyn w lesie? Będę wdzięczna za info.
Roszponka
_____________________________________
roszponka at opencaching dot pl
_____________________________________
A droga długa jest, nie wiadomo czy ma kres
A droga kręta jest, co dalej za zakrętem jest
Awatar użytkownika
filips
Forumator
Posty: 2199
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 81 razy
Kontakt:

Re: Forma magazynu

Post autor: filips »

W lesie ogląda się ptaszki i grzyby. Ja natomiast z chęcią poczytałbym magazyn na telefonie w innych, równie ustronnych miejscach ;)
Awatar użytkownika
Wanoga
Forumator
Posty: 792
Rejestracja: wtorek 27 maja 2008, 09:22
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Forma magazynu

Post autor: Wanoga »

Nim zapadnie decyzja o formacie pisma proponuję zapoznać się z poniższym artykułem (wspominałem o nim w innym watku, ale gdzieś go wcięło).
"Kontrateksty", Krzysztof Łoziński http://www.kontrateksty.pl/index.php?ac ... 10&id=4794
Szaleństwo pdf

Coraz częściej redakcje, także nasza, dostają materiały od zewnętrznych autorów w formacie pdf. Nic z tym nie można zrobić. Tekst w formacie pdf staje się obrazkiem, którego nie czytają edytory tekstu, programy do składu tekstu ani programy redakcyjne większości gazet internetowych.
Oczywiście pdf można rozkodować, ale jest z tym sporo roboty i powstają błędy, które trzeba ręcznie poprawiać. W pracy redakcyjnej nikt nie ma czasu na takie zabawy. Przysłanie tekstu, lub zdjęcia, w tym formacie daje autorowi pełną gwarancję, że nikt tego nie opublikuje, a najpewniej nawet nie przeczyta. Dlaczego więc ludzie to robią? Piszą w Wordzie a później kodują w pdf? Bo myślą, że tak trzeba, że tak jest nowocześnie, profesjonalnie...

Format pdf służy do tego, by w materiale nie można było dokonać żadnych zmian. Jest stosowany do przesyłania gotowego składu komputerowego gazety na naświetlarkę w drukarni. Zabezpiecza przed ingerencją w teksty na etapie drukarni, nie tylko ingerencją wrogą, ale także przed kimś, kto w swoim mniemaniu poprawia „błędy". W przeszłości przez takich poprawiaczy w prasie alpinistycznej karabinek stawał się „karabińczykiem", filar „słupem", a w prasie żeglarskiej kilwater zamieniał się w „zabójczą wodę". Aby tego uniknąć zaczęto stosować pdf. Jeśli tekst w pdf trafi jednak do redakcji, to ten format uniemożliwia także jego redagowanie, korektę i złamanie w sposób potrzebny gazecie.

Pojawiły się także internetowe wydania czasopism w formacie pdf (tak na przykład wychodzi internetowy „Taternik"). Jest to poważny błąd redakcyjny. Tekstu w pdf nie widzą wyszukiwarki i takie czasopisma na własne życzenie tracą tysiące czytelników. Jaki jest bowiem sens wydawania gazety, o której prawie nikt nie wie?

Niestety zdaję sobie sprawę z tego, że gadam do lasu. Szaleństwo pdf trwa i nic na to nie poradzę. Wysyłanie materiałów w kosmos, zamiast do czytelników trwa.
Krzysztof Łoziński
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
Obrazek
Awatar użytkownika
sp2ong
Forumator
Posty: 2199
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Forma magazynu

Post autor: sp2ong »

Pojawiły się także internetowe wydania czasopism w formacie pdf (tak na przykład wychodzi internetowy „Taternik"). Jest to poważny błąd redakcyjny. Tekstu w pdf nie widzą wyszukiwarki i takie czasopisma na własne życzenie tracą tysiące czytelników. Jaki jest bowiem sens wydawania gazety, o której prawie nikt nie wie?
To zagrozenie chyba nie interesuje nas bo magazyn bedzie praktycznie skierowany do konkretnego srodowiska ktore skupia sie wokol serwisu OC PL oraz waskiej grupy poza nim wiec nie widze potrzeby aby google indeksowalo MoG. Kazdy kto trafi na OC PL trafi na MoG. Co innego kiedy MoG mialby byc magazynem do szerokiego grona i mial celu pozyskanie ludzi do grona geocacherow to moze warto zastanawiac sie. Dla mnie jedyna zaleta PDF jest to ze czytelnik oglada magazyn tak jak chcial to wydowawca. MS Łord nie daje takie mozliwosci. Tak wiec wg mnie podstawowa forma MoG powinien byc PDF inne formaty jesli zajdzie sie wiecej chetnych a nie pojedyncze osoby.
Waldek
OpenGeoInfo -Serwis informacyjny o Geocaching OC PL http://info.opencaching.pl
Awatar użytkownika
picek
Wyjadacz
Posty: 474
Rejestracja: środa 06 maja 2009, 11:36
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Forma magazynu

Post autor: picek »

ponadto nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że pdf-y są nieindeksowane.
Może nie były kiedyś. Już są (o ile nie są za-hasłowane).
Nawet wyszukiwarka systemowa (w Windowsie) potrafi sobie indeksować pdf-y i w wynikach pokazać, co dopiero google.
Wpiszcie chociażby "IT Challenge Round 2 case study requirements". Na 1 miejscu jest PDF.

Więc nie wiem, kto popełnia ten "błąd redakcyjny" a wręcz merytoryczny...

Jeszcze patrząc na datę artykułu... Ręce opadają.
Osiedle w mieście Łańcut - Łańcut - osiedle Sikorskiego
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: Forma magazynu

Post autor: Pawel brasia »

roszponka pisze:Tak, na razie planujemy wydawanie go w formacie pdf. Ale rozważamy też inne możliwości. Zrzucenie gotowych tekstów do formatu txt nie powinno stanowić problemu, jeśli tylko będzie zapotrzebowanie na taką działalność.
Ktoś jeszcze chciałby poczytać magazyn w lesie? Będę wdzięczna za info.
Najprościej się przekonać wrzucając dwie wersje pierwszego numeru: pełną oraz tekstową i sprawdzić po ilości pobrań. Wersja pdf będzie miała więcej pobrań, jak zakładam txt będzie tylko dodatkiem.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
roszponka
Stały bywalec
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 14 października 2008, 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Forma magazynu

Post autor: roszponka »

Rozmawiałam z tym panem, bo bardzo byłam ciekawa, jakie widzi alternatywy. Oto odpowiedź:
Witam,
pdf nie tylko nie jest jedynym formatem pozwalającym zachować szatę graficzna, ale jest dokładnie najgorszym z formatów. "Kontrateksty", a takze Onet, WP, Gazeta.pl itd wydawane są w html-u a elementy graficzne w jpg lub gif. dzięki temu teksty można kopiować, cytować, a zdjęcia ściagac i powiększać na swoim kompterze. Do wydawania magazynów internetowych służą albo programy autorskie (jak u nas) albo takie jak jumla lub wordpress. Jest wiele innych programów do robienia stron internetowych. Pdf, moim zdaniem, ma same wady.
Pozdrawiam
Krzystof Łoziński


Myślę, że facet jednak jest uprzedzony. Można robić gazety w htmlu, ale wtedy na pewno nie mają one formy zamkniętej, złożonej całości. Ja bardzo nie lubię przegląd gazet w htmlu - nigdy nie można ot, tak przejrzeć sobie numeru. Do przeczytania/wyszukania interesującego artykułu może jest ok, ale nie do cieszenia się całą gazetą.
Roszponka
_____________________________________
roszponka at opencaching dot pl
_____________________________________
A droga długa jest, nie wiadomo czy ma kres
A droga kręta jest, co dalej za zakrętem jest
Awatar użytkownika
sp2ong
Forumator
Posty: 2199
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Forma magazynu

Post autor: sp2ong »

roszponka pisze:..

Myślę, że facet jednak jest uprzedzony. Można robić gazety w htmlu, ale wtedy na pewno nie mają one formy zamkniętej, złożonej całości. Ja bardzo nie lubię przegląd gazet w htmlu - nigdy nie można ot, tak przejrzeć sobie numeru. Do przeczytania/wyszukania interesującego artykułu może jest ok, ale nie do cieszenia się całą gazetą.

Zgadza sie, cytowany Pan mowi o gazetach internetowych, my chcemy wydac periodyk/ Magazyn w formie elektronicznej (bo nie stac nas na wydruk i ponoszenie kosztow itd) wiec zamiast formy drukowanej wydamy magazyn do wydruku (bo moze sobie ktos to zrobic) lub pobierze sobie PDF i w trybie offline poczyta sobie w zaciszu domowym czy to na laptopie, PC, E-book'u itp. Numery beda wydawane na tyle rzadko ze kazdy znajdzie sobie czas pomiedzy wydaniem kolejnego numeru aby poczytac sobie PDF. Wiec nie ma co generowac jakies inne formaty. Nie nalezy mylic gazety internetowej z tym co my chcemy zrobic.
Waldek
OpenGeoInfo -Serwis informacyjny o Geocaching OC PL http://info.opencaching.pl
Awatar użytkownika
rushcore
Forumator
Posty: 752
Rejestracja: środa 15 kwietnia 2009, 12:47
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Re: Forma magazynu

Post autor: rushcore »

PDF jest najlepszym z formatów do publikowania w formie do druku i do przeglądania. Bazowany jest na Postscripcie, który przez wiele wiele lat służył do składania setek magazynów i gazet, do tego jest oszczędny (PDF to zip) i szeroko szeroko wspierany - nawet moja leciwa Nokia otwiera pdfy. Ja osobiście edytuję wszystkie swoje dokumenty w technologii LaTeX - i jeśli chodzi o wydawnictwo książek to sporo korzysta z tej techologii - jest to najprostszy i najbardziej elastyczny sposób tworzenia ładnie złożonego tekstu. Jeśli chodzi o dokumenty Worda to pozwolę sobie skrytykować tą formę dystrybucji tekstu, tym bardziej jeśli odbiorca docelowy nie ma zamiaru niczego edytować. Pliki DOC są de facto 100% kompatybilne tylko i wyłącznie z Microsoft Office, nie jest to też darmowe a co więcej otwarte oprogramowanie. Nie wiem czego się używa do składania gazet, ale wybór wysyłanego formatu przez autorów musi być zapewne dopasowany do tego oprogramowania i do osoby, która będzie składać magazyn. :)
[img]http://opencaching.pl/statpics/8595.jpg[/img]
skandal, cenzura i zgrzytanie zębów :)
[url=http://rushbase.net:5580/opencaching/index.php?page=logbook]generator logbook[/url]
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: Forma magazynu

Post autor: Pawel brasia »

sp2ong pisze: Wiec nie ma co generowac jakies inne formaty. Nie nalezy mylic gazety internetowej z tym co my chcemy zrobic.
Gdzie czytasz gazetę (papierową)? Bo ja w różnych miejscach np. poczekalnia, plaża, autobus, pociąg a nawet tych bardziej ustronnych ;-).
Nie mam nic przeciwko pdf, jest chyba idealny format do tego celu. Pdf jest związany z komputerem, bo w innych urządzeniach niemal nie da się tego czytać. Palmtopa, telefon prawie zawsze mam przy sobie i chętnie poczytałbym artykuły z gazetki.
Czy jest jakiś inny argument przeciwko poza "nie bo poco?"
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Pawel brasia
Forumator
Posty: 1849
Rejestracja: sobota 23 sierpnia 2008, 19:06
Podziękował;: 39 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: Forma magazynu

Post autor: Pawel brasia »

rushcore pisze: nawet moja leciwa Nokia otwiera pdfy.
Też mam telefon, który otwiera pdf, Palmtop również, ale można tak podglądnąć, czytać mogą desperaci ;-)
rushcore pisze: Pliki DOC są de facto 100% kompatybilne tylko i wyłącznie z Microsoft Office,
Z tym 100% pozwolę się nie zgodzić... Jeśli plik zawiera więcej niż tekst potrafią się dziać dziwne rzeczy.
ObrazekObrazekObrazekObrazek ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
picek
Wyjadacz
Posty: 474
Rejestracja: środa 06 maja 2009, 11:36
Podziękował;: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Forma magazynu

Post autor: picek »

roszponka pisze:Rozmawiałam z tym panem, bo bardzo byłam ciekawa, jakie widzi alternatywy. Oto odpowiedź:
Witam,
pdf nie tylko nie jest jedynym formatem pozwalającym zachować szatę graficzna, ale jest dokładnie najgorszym z formatów. "Kontrateksty", a takze Onet, WP, Gazeta.pl itd wydawane są w html-u a elementy graficzne w jpg lub gif. dzięki temu teksty można kopiować, cytować, a zdjęcia ściagac i powiększać na swoim kompterze. Do wydawania magazynów internetowych służą albo programy autorskie (jak u nas) albo takie jak jumla lub wordpress. Jest wiele innych programów do robienia stron internetowych. Pdf, moim zdaniem, ma same wady.
Pozdrawiam
Krzystof Łoziński
Ten Pan jest BARDZO uprzedzony. Nie wiem, skąd wytrzasnął "niemożliwość skopiowania tekstu/grafiki" z pdf. Jeśli pdf NIE jest zabezpieczony to przecież bez problemu sobie można skopiować przykładowo do wspomnianego Worda i tekst i grafikę. Ten Pan zobaczył chyba tylko ze 3 pdf-y, w dodatku wszystkie zabezpieczane hasłami i z zablokowaną możliwością kopiowania i wydruku.
A dzięki temu, że takie możliwości pdf oferuje, można kilka osób, próbujących kopiować nasz tekst, zniechęcić.
Awatar użytkownika
Wanoga
Forumator
Posty: 792
Rejestracja: wtorek 27 maja 2008, 09:22
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Forma magazynu

Post autor: Wanoga »

A ja bym tak kategorycznie tego co odpisał Łoziński nie skreślał. Nie sądzę, by "Ten Pan zobaczył chyba tylko ze 3 pdf-y", w końcu redaguje te "Kontrateksty" od ponad 8 lat więc jakieś doświadczenie ma. Opisane wyżej założenia to jedno, ale praktyka może być nieco inna.

Ja z kolei dorzucę jeszcze jedno doświadczenie - pdfy są zwykle dość obciążające dla sprzętu i starsze urządzenia mogą sobie z nimi zwyczajnie nie poradzić. Spotkałem kilka "pudeł" które na pdfach najzwyczajniej się zacinają. Dlatego - jeśli to nie jest jakimś dużym problemem - także dopisuję się do prośby o publikowanie w dwóch wersjach.
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
Obrazek
Awatar użytkownika
roszponka
Stały bywalec
Posty: 100
Rejestracja: wtorek 14 października 2008, 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Forma magazynu

Post autor: roszponka »

Ale jaka by miała być ta druga wersja? Bo początkowo rozmawialiśmy tylko o tym, żeby zostawiać taką "surową" wersję gazety (np. w txt), aby mogła być czytana na telefonach i urządzeniach przenośnych. Ten pan ewidentnie sugeruje html - czyli składanie gazety tylko pod przeglądarki. I tak też są ułożone "Kontarteksty" - niby są pogrupowane numerami, ale całego numeru nie można sobie ot, tak, na luzaku przejrzeć... Tylko poszczególne artykuły. Całość nie jest skomponowana.
Ja dla odmiany bardzo lubię pdfy. Jeżeli mam coś komuś przesłać, a wiem, że nie ma po co tam grzebać, spinam to w pdfa. Wiem wtedy, że dostanie na pewno to, co ja mu wysłałam. I zobaczy to tak jak ja. A to dość ważne przy gazecie z konkretnym layoutem.
Więc na wersję txt chętnie przystanę (zabierz ostatni numer, gdzie chcesz!), ale to do poczytania. Zdjęcia w takim wypadku mogą być co najwyżej rzucone luzem, obok w jednym w folderze i odpowiednio opisane, aby dało się je zidentyfikować i skojarzyć z artykułem.
Macie inne pomysły, oczekiwania?
Roszponka
_____________________________________
roszponka at opencaching dot pl
_____________________________________
A droga długa jest, nie wiadomo czy ma kres
A droga kręta jest, co dalej za zakrętem jest
Zablokowany