REGULAMIN FORUM

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Saracen
Forumator
Posty: 1443
Rejestracja: środa 20 lutego 2008, 14:10
Podziękował;: 46 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy

REGULAMIN FORUM

Post autor: Saracen »


Regulamin obowiązujący na forum OCPL


Zarejestrowanie się na Forum Opencaching.pl (zwanym dalej Forum) wiąże się z akceptacją niniejszego regulaminu!

Prosimy wszystkich o przeczytanie i przestrzeganie regulaminu!

I. Ogólne wskazówki

1. Dlaczego rozbudowano regulamin?
2. Najpierw zapoznaj się z Forum, zbieraj własne doświadczenia!
3. Długość wypowiedzi
4. Spontaniczność
5. Donośność wypowiedzi
6. Emocje
7. Tematyka wypowiedzi
8. Prawidłowe cytowanie
9. Szukaj najpierw!
10. Dane osobiste

II. Podstawowe zasady

11. Wolność słowa
12. Spam i flodowanie
13. Reklama
14. Sygnatura
15. Avatar
16. Załączniki
17. Dodatkowe regulaminy

III. Konsekwencje

18. Możliwe konsekwencje
19. Powody ostrzeżeń
20. Skargi i zażalenia
21. Postanowienia końcowe


1.Dlaczego rozbudowano regulamin?
Jeżeli w dyskusji wszyscy się przekrzykują, nigdy nie rozwinie się sensowna rozmowa, większość jest niezadowolona i opuszcza nieprzyjemne towarzystwo. Także w wirtualnym świecie może panować miła lub nieprzyjemna atmosfera, w zależności od tego, w jakim stopniu użytkownicy się stosują do pewnych zasad panujących w danym towarzystwie.

2. Najpierw zapoznaj się z Forum, zbieraj własne doświadczenia!
Jeżeli na forum początkowo czujesz się niepewnie, to może lepiej najpierw poczytaj innych, aby poznać potoczny język i formę na forum. W innym przypadku szybko możesz zaraz na początku negatywnie podpaść, co nie jest najlepszym startem w nowym towarzystwie.Mamy tu nawet stosowny dział: Dla Początkujących

3. Długość wypowiedzi
Jeżeli jest to możliwe, spróbuj nie rozwlekać twoich wypowiedzi w niekonieczną długość. Na forum jest sporo tematów, które zawierają jeszcze więcej wypowiedzi, wśród których wyjątkowo długie teksty mogą być odczuwane jako obciążające. Odpowiadaj na tematy jeżeli masz na prawdę coś do powiedzenia. Wypowiedzi składające się z kilka słów są zbędne. (np. zamiast postu: POPIERAM, postaw popieranemu wirtualny soczek)

4. Spontaniczność
Nie pisz spontanicznie, lecz dobrze przemyśl co chcesz powiedzieć i w jaki sposób to najlepiej zrobić. Przeczytaj swoją wypowiedź przed jej wysłaniem na forum z perspektywy "obcego". Wszystko jest łatwo zrozumiałe? Staraj się unikać błędów oraz literówek, aby polepszyć czytelność twoich wypowiedzi.
Interpunkcja oraz dobra struktura także ułatwia czytelność.

5. Donośność wypowiedzi
Nie zapominaj, że wypowiadasz się przed nieprzejrzystą publicznością na forum. Każdy ma dostęp do tego, co napisałeś i może ciebie zacytować w innym miejscu.

6. Emocje
Kontroluj swoje uczucia! Jeżeli napiszesz coś w złości, później możesz tego żałować a jeżeli inni też nie będą mieli akurat dobrego humoru, powstanie awantura która do niczego nie doprowadza i jedynie pogarsza sytuacje.

7. Tematyka wypowiedzi
Każdy z użytkowników forum ma prawo do inicjowania nowych tematów w dostępnych dla niego działach, jak również każdy z uczestników ma prawo do udzielania odpowiedzi w istniejących tematach, do których ma dostęp. Nowy wątek powinien składać się z identyfikującego go tytułu (wybierz dla każdego nowego wątku który otwierasz trafny tytuł, który opisuje twój wątek. W taki sposób umożliwiasz innym poznanie tematu już przy przeglądzie forum) oraz treści stanowiącej jego rozwinięcie, która stanowiłaby podstawę do dyskusji. Tytuły w stylu HELP, POMOCY, NIE WIEM CO ROBIÆ, oraz inne nie mówiące nic o temacie wątku będą blokowane lub usuwane, a ich autorzy upominani. Dobrym zwyczajem jest tagowanie tytułów postów [szczegóły w zasadach postowania w konkretnych Działach]
Dla każdego tematu otwieraj tylko jeden wątek, nie umieszczaj kilku tematów w jednym wątku i nie zmieniaj tematu w trakcie dyskusji. Trzymaj się tematyki danej kategorii na forum.
Jeżeli chcesz omówić z innym użytkownikiem osobistą sprawę, używaj do tego prywatnej wiadomości lub eMaila - nie wszyscy są zainteresowani waszymi sprawami.

8. Prawidłowe cytowanie
Potocznie na forum cytuje się wypowiedź, do której się nawiązuje. Wszystkim ułatwiasz, jeżeli tylko tą cześć zacytujesz, do której nawiązujesz twoją wypowiedź a nie cały tekst jako pełny cytat.

9. Szukaj najpierw!
Zanim zwrócisz się na forum o pomoc, przeszukaj forum, potem Google, opengeowiki, a na końcu jeśli nie znajdziemy odpowiedzi czy twój problem nie został już przez kogoś rozwiązany zakładamy temat na forum. Pytaniem o rzeczy, które były już omawiane kilkakrotnie nie zdobędziesz nowych przyjaciół.

10. Dane osobiste
Pamiętaj, że każdy ma dostęp do tego co piszesz i jeżeli publikujesz swoje dane osobiste, także mogą trafić w nieodpowiednie ręce.

11. Zasady pisania na Forum OCPL oraz Wolność słowa
Piszemy zgodnie z zasadami gramatyki i ortografii, nie chodzi o nie używanie znaków diakrytycznych (ogonków), ale o pisanie błędów typu: jósz, tesz czy ktury. Nie ma tu większego znaczenia czy masz dysortografie czy dysleksje. Wystarczy postarać się, zajrzeć do słownika czy pisać w Wordzie.
Na naszym Forum panuje wolność słowa! Wyjątkami są jednak wypowiedzi / Nicki które:
• zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.),
• obrażają osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego),
• obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie (art. 23 Kodeksu cywilnego
oraz art. 194 - 196 Kodeksu karnego),
• zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby art. 23 Kodeksu cywilnego),
• przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach
pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.),
• naruszają ustawę o ochronie danych osobowych,
• są reklamami,
• są spamem lub nie mają nic wspólnego z komentowanym wątkiem,
• naruszają w inny sposób Regulamin Forum.
Treść wypowiedzi powinna być merytoryczna, odnosząca się do tematyki wątku.
Wszelkie wypowiedzi nie na temat będą usuwane, ich autorzy upominani, a w przypadku częstego naruszania zasad banowani!


12. Spam i flodowanie
Powtórne zamieszczanie tej samej wypowiedzi jest zabronione, obojętnie czy w tym samym temacie / forum czy gdzie indziej. Jeżeli chcesz coś dopisać, użyj funkcji edytowania swoich wypowiedzi. Nie używaj WIELKICH LITER (Caps Lock) , nie nadużywaj wielkiego rozmiaru czcionki, kolorowania, czy innego formatowania, oraz wielokrotnych znaków interpunkcji, liter, cyfr, emotikonów itp. tworząc z nich całe linie, aby się wyróżnić. Posty takie zostaną poprawione lub usunięte przez moderatora.

13. Reklama
Jeżeli chcesz zareklamować własną stronę prywatną lub forum możesz to zrobić za pomocą linka w sygnaturze.

14. Sygnatura
Podpis może zajmować maksymalnie 3 linijki i zawierać 512 znaków. Maksymalna wielkość czcionki w podpisie:normal. Obrazki umieszczane w sygnaturze mogą mieć maksymalnie 50 pikseli wysokości (jak w obrazach statystyk). Ofensywne zdjęcia, linki oraz treści erotyczne są zabronione w sygnaturze. W sygnaturze są dozwolone linki jedynie do prywatnych nie komercyjnych stron. Komercyjna reklama w sygnaturze jest zabroniona!

15. Avatar
Avatar nie może zawierać treści o których mowa w p. 11 Regulaminu, jego szerokość nie może być większa niż 160 pikseli, wysokość większa niż 160 pikseli, a rozmiar większy niż 78kB.
Avatar jest wizytówką użytkownika. Nie kopiuj avatara od innych użytkowników.

16. Zakazy:
Zabrania się linkowania do nielegalnie udostępnianych plików oraz nielegalnie udostępnianego oprogramowania (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.), oraz postowania pytań o nielegalne oprogramowanie lub kody czy tez informacje umożliwiające ich zdobycie , zakaz nie dotyczy programów dostępnych za darmo (shareware, trial, GNU).
Zabrania się korzystania z więcej niż jednego konta przez jednego użytkownika tzw. „klonowania”.

17. Dodatkowe regulaminy wewnętrzne działów
Poszczególne działy wymagają dodatkowych zasad, które nie są objęte w ogólnym regulaminie. Jeżeli taki regulamin istnieje, jest przyklejony w danym forum i należy go przestrzegać.

18. Możliwe konsekwencje nieprzestrzegania Regulaminu
Administratorzy i moderatorzy tego Forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Moderatorzy usuwają wypowiedzi niezgodne z regulaminem.
Według uznania moderator może dać użytkownikowi dodatkowo ostrzeżenie, maksymalna ilość ostrzeżeń: 3, karą ostateczną jest ban. W sytuacjach wyjątkowych, ban może zostać przyznany wcześniej.
Ban jest jednorazowy i odwoływany jedynie w sytuacjach wyjątkowych, po konsultacji całego OC Team!

19. Powody ostrzeżeń oraz banów
Przykłady:
Zła kategoria - Temat został umieszczony w złej kategorii
Wulgaryzmy - Wulgarny język używany w wypowiedzi
Zakłócanie spokoju - Notoryczne używanie wielkich liter lub wielokrotnych znaków interpunkcji , prowokowanie kłótni
Spam i flodowanie– vide p. 12 Regulaminu
Obrażanie - Obrażanie osobiste innych użytkowników (nawet w żartach).

20. Skargi i zażalenia
Skargi i zażalenia na pracę moderatorów proszę zgłaszać poprzez PM do administratora Forum

21. Postanowienia końcowe
Kwestie sporne w sytuacjach nie ujętych w niniejszym Regulaminie rozstrzygać będzie OC Team a jego postanowienia będą ostateczne.
Niniejszy regulamin obowiązuje od momentu opublikowania


U W A G A!
Użytkownicy nieakceptujący dowolnego z powyższych punktów regulaminu proszeni są o zgłoszenie tego faktu do administratora forum w celu usunięcia konta.
Za ten post autor Saracen otrzymał podziękowanie:
Nannette
Zablokowany