Wybory do COG 2021/2022 - nieska

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
nieska
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 64 razy
Otrzymał podziękowań: 30 razy

Wybory do COG 2021/2022 - nieska

Post autor: nieska »

Hejho!

Z tej strony nieska a oto moja skromna autoprezentacja:

* Jeszcze nigdy nie byłam zaangażowana w poważne struktury OC, w niepoważne z resztą też nie.
* Geocaching odkryłam osiem lat temu i praktykuję go mniej lub bardziej regularnie.
Zdobywanie skrzynek to przygoda, okazja do odwiedzenia fantastycznych miejsc, odkrycia interesujących obiektów, pozyskania ciekawych informacji.
W ten sposób chciałabym rysować OC i tak go przedstawiać zarówno nowym jak i obecnym użytkownikom serwisu.
* Mam skromne doświadczenie w pertraktacjach z podmiotami zewnętrznymi, ale chętnie je wykorzystam, a jeszcze chętniej podniosę swoje umiejętności.
* Dobrze czuję się w social mediach. Insta działa całkiem fajnie; warto wykorzystać potencjał fanpage na fb bo to wizytówka, pierwsze miejsce do którego trafi nowy zainteresowany, wpisując w okienko wyszukiwarki "opencaching".
*Jestem też gotowa do podejmowania działań edukacyjnych ze wszystkimi grupami wiekowymi, koordynacji projektów, reprezentowania społeczności "na zewnątrz".
* Świadoma jestem pojawiania się konfliktów między użytkownikami. Liczę na współpracę zainteresowanych, poświęcenie energii w rozwój serwisu, co wyjdzie na dobre całej społeczności.

Dziewiętnasty się zbliża, wirus jest w odwrocie, skorzystaj z prawa do głosowania!

nieska
Za ten post autor nieska otrzymał podziękowania (total 15):
RoDaJJronjaCiacholBłękitna Teamkeram58maciej.ruteckishashlykPeChaIwmaliJoasiaGDxmallMarcello002Mhonarmangus i 27@elmodemonico
xmall
Stały bywalec
Podziękował;: 134 razy
Otrzymał podziękowań: 64 razy

Re: Wybory do COG 2021/2022 - nieska

Post autor: xmall »

Krótko, rzeczowo i zrozumiale.
Za ten post autor xmall otrzymał podziękowanie:
Ciachol
Awatar użytkownika
MatZG91
Bywalec
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 24 razy

Post autor: MatZG91 »

Czy jesteś świadoma problemu woj. lubuskiego, jakim jest duża liczba skrzynek, których najpewniej nie ma, ale mimo to są na mapie?

W minionej kadencji Ciachol, a później Nosferatu (wydaje mi się, że uhuhu też się trochę udzielał) silnie podziałali i bezlitośnie zawieszali ("tymczasowo niedostępna") skrzynki, które miały 3 DNF-y z rzędu, a poinformowany o tym założyciel nie reagował. Pozwoliło to trochę oczyścić mapę. Uważam, że osoba ogarniająca Lubuskie musi natychmiast reagować na zgłoszenia i zawieszać skrzynki nawet po tygodniu/dwóch. Może to jednak doprowadzić do tego, że niektórzy założyciele (którzy są aktywni, ale nie interesują ich własne skrzynki) Cię znielubią. Czy jesteś na to gotowa? :)

Dodatkowo są w Lubuskiem miejsca, w których jest ciężko nazbierać nawet te 3 DNF-y, bo nikt tam nie jeździ. Przykład:
Obrazek

Ostatnim wpisem więszkości z tych skrzynek jest albo DNF, albo znalezienie kilka lat temu. Zniechęca to keszera planującego wyprawę (mnie też :wink: ) i wybiera on inne miasto. Przez to skrzynki zalegają na mapie. Czy masz jakiś pomysł na aktywne rozwiązanie tego problemu? Jakby co jeśli nie masz, to ok, ja też nie mam. 8)
Za ten post autor MatZG91 otrzymał podziękowania (total 2):
nieskaCiachol
Zapraszam do swoich trzech geościeżek w Zielonej Górze. Wszystkie są możliwe do zdobycia (skrzynki są doglądane) i powstały w latach 2018-2020 - nie są obarczone historią zielonogórskiego keszingu.
https://opencaching.pl/powerTrail.php?p ... trail=1046
https://opencaching.pl/powerTrail.php?p ... trail=1113
https://opencaching.pl/powerTrail.php?p ... trail=1162
Awatar użytkownika
nieska

MatZG91 pisze: czwartek 15 kwietnia 2021, 18:20 Czy jesteś świadoma problemu woj. lubuskiego, jakim jest duża liczba skrzynek, których najpewniej nie ma, ale mimo to są na mapie?
Tak! Bardzo trafne spostrzeżenia, mam podobne! Wspomniany Świebo wymaga grubszego przygotowania do odwiedzin, kiedyś zapakuję prowiant i tam pojadę!

Jest to temat rzeka, ale postaram się zebrać myśli w myślniki:
(Od razu zaznaczam, że do tych wniosków doszłam przez kilka lat mniej lub bardziej intensywnego keszowania i nie od razu postępowałam według wytycznych, które obecnie wydają mi się bardziej rozsądne :) )
- zdaję sobie sprawę, że zakładanie keszy to logistyka, często są one założone daleko od domu i zakładający nie zawsze zadba o serwis czy reaktywację; nie zawsze też odwiedzający ma odpowiednie materiały, aby wykonać należyty serwis/reaktywację,
- jeden DNF jest jakimś sygnałem dla właściciela, ale może oznaczać też, że szukający ma niezbyt udany keszodzień :D ALE! 3 DNFy pod rząd to już syrena alarmowa i tu działania poprzednich COGistów doceniam, podziwiam i kontynuowałabym,
- kolejnym zagadnieniem jest brak logowania nieznalezienia - wtedy trudniej wykazać, że skrzynki nie ma. Przyznam się, że na początku mojej kariery również nie logowałam nieznalezień od razu, czekając na rozwój sytuacji, ale to bez sensu - logujmy też nieznalezienia!
- z mych obserwacji wynika, że keszerów przyciągają przede wszystkim nowe skrzynki, najlepiej seriami, nawet jeśli mieliby powrócić w odwiedzone już miejsca- zakładajmy nowe skrzynki! miejsc jest jeszcze wuchta!
- co do "znielubienia"- to tak jakby mieć pretensje do sędziego, że odgwizdał ewidentnego spalonego. Dla kogoś sędzia zawsze będzie kalosz. Trzeba oddzielić grubą kreską funkcję COGisty a keszera ukrywającego się pod nickiem. Kilka meczy posędziowałam i myślę, że to doświadczenie jest bardzo cenne w pełnieniu takich funkcji a także docenianiu ich :D

Jak wspomniałam, jest to temat rzeka - pisząc te kilka linijek, przemyśleń miałam trochę więcej, dlatego wymyślnikowałam tylko te najbardziej wyraźne kwestie.
Jeśli jeszcze któreś z poruszonych przez Ciebie zagadnień wymagałoby rozwinięcia, pytaj śmiało!
Za ten post autor nieska otrzymał podziękowanie:
Ciachol
Awatar użytkownika
MatZG91
Bywalec

No to super! :D
Zapraszam do swoich trzech geościeżek w Zielonej Górze. Wszystkie są możliwe do zdobycia (skrzynki są doglądane) i powstały w latach 2018-2020 - nie są obarczone historią zielonogórskiego keszingu.
Awatar użytkownika
KLAB
Bywalec
Podziękował;: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Post autor: KLAB »

To i "grosza dam Wiedzminowi":
<< jeden DNF jest jakimś sygnałem dla właściciela.. o ile jeszcze właściciel loguje się do OC
W Zielonej było kilka skrzynek osób które od pół roku nie logowały się (ale w ostatnim czasie Nosferatu zaczął zawieszać te martwe skrzynki), ale kuriozum użytownik iHarcerz (zarejestrowany w 2014, kilka swoich znalezień ma zarejestrowanych Sic.. 2011, ostatnio zalogowany ponad rok temu) - i są jego dwie skrzynki, sztucznie utrzymywane przy życiu, których forma i miejsce już dawno ewoluowało od oryginału. To akurat jedne może mało istotny przykład, ale pewnie takich skrzynek już dawno "nie aktywnych użytkowników" może być więcej, Może by co jakiś czas "sprawdzać listę obecności" i jeśli ktoś nie loguje się powiedzmy od pół roku to może być sygnał, że "nie zadba o swoje kesze" i warto skontaktować się zanim pojawią się DNFy??. Dla "świezaka" takiego jak my, na początku wielce obiecująco wygląda mapa upstrzona tyloma keszynami w pobliżu, potem wyprawa i okazuje się, że na miejscu NULL... i dylemat, czy jeszcze "nie umiem dobrze szukać" czy po prostu miejsce "martwe".
A sprawdzanie daty, kiedy ostatnio ktoś logował znalezienie, to też "loteria" - czy miejsca nikt nie odwiedza bo zalozyciel "nie pewny" i szkoda czasu, czy po prostu miejsce bardziej odludne - co akurat moze byc zaletą. (np. tak z młodym trafilismy na kesza z 2009 OP1F81).
Heh obawiam, się tylko, że nie da się opracować jakiejś uniwersalnej reguły, a konkretne przypadki rozpatrywac indywiudalnie. Pozdrawiam
Za ten post autor KLAB otrzymał podziękowanie:
Ciachol
"Nie jesteśmy normalną rodziną, jesteśmy Griswoldami!"
Awatar użytkownika
nieska

KLAB pisze: piątek 16 kwietnia 2021, 09:48 o ile jeszcze właściciel loguje się do OC
Dzięki za poruszanie kolejnego ważnego tematu, który znów zahacza o wiele zagadnień.
Wspomniałeś użytkownika iharcerz. Z lektury logów (bo jeszcze tak nie dotarłam) wynika, że Zakręt Pustelnika trzyma się tylko i wyłącznie dzięki doraźym serwisom odwiedzających i chwała im za to! Skrzynka może nie mieć już nic wspólnego z tym co autor miał na myśli. Pytanie ile czasu i jak mocno ingerować w kesza, z którym właściciel już nic nie zrobi, bo jest NIEAKTYWNY.

Zazwyczaj przy trzech dnf COGista informuje komentarzem, aby właściciel zadziałał.
Myślę, że taki komunikat można też wystosować w przypadku np. trzech próśb o serwis.
Problemem jest to, że skrzynka jest cały czas w terenie i tu się pojawia pytanie czy to nadal skrzynka czy już śmieć (np. ww. Zakręt Pustelnika). Zgodnie z poradnikiem dla użytkownika " jeśli uważasz, że teren nie jest już dłużej odpowiedni dla skrzynki nie tylko zarchiwizuj ją w serwisie, ale odzyskaj skrzynkę i uratuj jej zawartość. Nie zostawiaj jej jako śmieć!". Tyle że jest to poradnik dla aktywnego użytkownika.
Myślę, że tok: 1. zgłoszenie do COG, dokumentacja fotograficzna, 2. zweryfikowanie aktywności zakładającego, 3. komentarz COG w skrzynce ostrzegajacy o archiwizacji, 4. archiwizacja, byłby wystarczający.
Wydaje mi się, że już spotkałam się w logach z taką sytuacją, ale trudno mi wskazać przy której skrzynce.

Jeszcze raz podkreślę, że mowa tu o użytkownikach NIEAKTYWNYCH!
Na miejscu jednego zapomnianego kesza może wyrosnąć 10 nowych! :D
Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 163 razy
Otrzymał podziękowań: 259 razy

Post autor: ronja »

Podpowiem do tematu: wystarczy nie reaktywować wszystkiego jak leci, gdy założyciel nie dba o kesza. Trzeba je zgłaszać do COG i eliminować z mapy. Proste i skuteczne :)
Za ten post autor ronja otrzymał podziękowanie:
nieska
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
MatZG91
Bywalec

KLAB, twoje spostrzeżenia są chyba typowe dla świeżaka w ZG ;) i sam miałem podobne.
KLAB pisze: piątek 16 kwietnia 2021, 09:48 Może by co jakiś czas "sprawdzać listę obecności" i jeśli ktoś nie loguje się powiedzmy od pół roku to może być sygnał, że "nie zadba o swoje kesze" i warto skontaktować się zanim pojawią się DNFy??.
Były już różne sposoby dyskutowane i jak na razie stanęło na tym, że 3 DNFy, leci zgłoszenie, próba kontaktu, brak kontaktu, zawieszenie, po 6 miesiącach archiwizacja.
KLAB pisze: piątek 16 kwietnia 2021, 09:48 Dla "świezaka" takiego jak my, na początku wielce obiecująco wygląda mapa upstrzona tyloma keszynami w pobliżu, potem wyprawa i okazuje się, że na miejscu NULL... i dylemat, czy jeszcze "nie umiem dobrze szukać" czy po prostu miejsce "martwe".
Heh to ciesz się, że nie zaczynałeś np. 3 lata temu - wtedy to dopiero można było się zniechęcić ;) Zielona Góra miała słabą opinię w społeczności. Obecnie jest już o wiele lepiej. 8)
ronja pisze: piątek 16 kwietnia 2021, 15:22 Podpowiem do tematu: wystarczy nie reaktywować wszystkiego jak leci, gdy założyciel nie dba o kesza. Trzeba je zgłaszać do COG i eliminować z mapy. Proste i skuteczne :)
Kesze ustawicznie "znajdywane przez reaktywację" w moim odczuciu nie są dużym problemem teraz w południowym Lubuskiem. Problemem jest to, że w niektóre miejsca nikt nie jeździ, skrzynek nie ma, ale na mapie są i to mega zniechęca. Cóż, chyba nie ma innego rozwiązania, jak tylko w końcu pojechać do tego Świebo :wink:
Za ten post autor MatZG91 otrzymał podziękowania (total 2):
nieskaKLAB
Awatar użytkownika
nieska

Zatem bardzo zachęcam do zakładania skrzynek w Lubuskim, w Wielkopolskim, wszędzie!
Miejmy nadzieję, że w końcu doczekamy odwrotu tego wirusa i czerpania radości ze zdobyczy i spotkań keszerskich!
Awatar użytkownika
elmodemonico
Stały bywalec
Podziękował;: 77 razy
Otrzymał podziękowań: 147 razy

Post autor: elmodemonico »

Witaj Nieska, nie znamy się, ale podoba mi się, że startuje do COG osoba, która dobrze się czuje w mediach społecznościowych. Potrzeba świeżego spojrzenia na ich rozwój, a także nowego impulsu, aby po kilkumiesięcznym postoju pociąg ruszył dalej. Ja ze swojej strony deklaruję powrót na łamy fanpage, który był moim dzieckiem i oczkiem w głowie i współpracę właśnie z takimi ludźmi jak Ty.
Życzę CI więc powodzenia w nadchodzących wyborach i zapraszam do kontaktu w sprawach social media. Pozdrawiam
Za ten post autor elmodemonico otrzymał podziękowanie:
nieska
Obrazek
Awatar użytkownika
nieska

Gratuluję wszystkim nowowybranym COGistom, dziękuję wyborcom za wsparcie i będę robić co w mej mocy! :D
Za ten post autor nieska otrzymał podziękowania (total 4):
Błękitna TeamCiacholkeram58shashlyk
Awatar użytkownika
MatZG91
Bywalec

Czemu masz świętokrzyskie i wielkopolskie a nie wielkopolskie i lubuskie???
ODPOWIEDZ