Umieszczanie skrzynek w terenie - zmiany

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

rapotek
Wyjadacz
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy

Umieszczanie skrzynek w terenie - zmiany

Post autor: rapotek »

Ponieważ wątek, w którym pojawiła się informacja o zmianach: viewtopic.php?p=145305#p145305 koncentruje się na innych kwestiach, pozwolę sobie przytoczyć tutaj fragment obecnej treści artykułu z wiki:
Skrzynki powinny pokazywać różne obiekty, jednak dopuszczalne jest schowanie kilku skrzynek dotyczących tego samego obiektu pod warunkiem, że są to skrzynki różnego typu i że spełniają warunki podane powyżej.

Minimalna dopuszczalna odległość pomiędzy FIZYCZNYMI pojemnikami (dotyczy to zarówno pojemników finałowych, jak i etapów pośrednich) wynosi 30 metrów na terenie zabudowanym (granice miasta/wsi) oraz 100 metrów dla pozostałych terenów.

Od powyższej reguły są dwa wyjątki: skrzynki mobilne (które mogą być umieszczone w innej skrzynce) oraz skrzynki typu own (w których mogą znajdować się skrzynki mobilne).

Znaczniki skrzynek (bez względu na typ) również powinny być w każdym przypadku umieszczone w odległości co najmniej 30 metrów od siebie. W przypadku skrzynek mobilnych umieszczonych w innych skrzynkach dokładna informacja o ich lokalizacji powinna być podana w postaci logu internetowego przez osobę, która umieściła tą skrzynkę w innej.

Odstępstwo od powyższych zasad może nastąpić wyłącznie po pozytywnej opinii Centrum Obsługi Geocachera, wyrażonej w postaci komentarza do skrzynki.

Skrzynki założone przed 21.02.2021 mogą znajdować się w odległości mniejszej, niż określona powyżej, ale nie dłużej niż do 30.04.2021. Po upływie tej daty skrzynki powinny zostać przeniesione tak, aby zachować wymagania dotyczące określonych powyżej odległości.

Niedostosowanie się do wymogu minimalnej odległości pomiędzy skrzynkami może stanowić podstawę do zablokowania skrzynki przez Centrum Obsługi Geocachera.
Z tym, że jestem przeciwny określaniu minimalnych odległości dla skrzynek fizycznych (i dlaczego) informowałem już w tym wątku. Natomiast nurtuje mnie pytanie, w związku z którym pogrubiłem fragment tekstu powyżej: co to są znaczniki skrzynek? Bardzo proszę o odpowiedź kogoś z COG-u, gdyż to z tego grona wyszedł cytowany powyżej tekst.
kojoty
Rada Techniczna
Podziękował;: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 234 razy

Re: Umieszczanie skrzynek w terenie - zmiany

Post autor: kojoty »

Rapotek, chodzi chyba o to, żeby znaczniki na mapie się nie nakładały na siebie...
rapotek
Wyjadacz

Też tak przypuszczam, że chodzi o mapę, ale czekam na odpowiedź od COG. Najlepiej z oficjalnym uzasadnieniem, skąd się wzięło 30 metrów.
Za ten post autor rapotek otrzymał podziękowanie:
JoasiaGD
Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz
Podziękował;: 72 razy
Otrzymał podziękowań: 149 razy

Post autor: karwdo »

rapotek pisze: poniedziałek 22 lutego 2021, 18:35 Skrzynki założone przed 21.02.2021 mogą znajdować się w odległości mniejszej, niż określona powyżej, ale nie dłużej niż do 30.04.2021. Po upływie tej daty skrzynki powinny zostać przeniesione tak, aby zachować wymagania dotyczące określonych powyżej odległości.

Niedostosowanie się do wymogu minimalnej odległości pomiędzy skrzynkami może stanowić podstawę do zablokowania skrzynki przez Centrum Obsługi Geocachera.
Mnie bardziej martwi powyższy PARANOICZNY zapis :( :(
Nie wiem czy to po trzeźwemu powstało?

Rozumiem to tak:
Aktualnie mamy w całej Polsce setki takich skrzynek (tak myślę?)
Nie przeszkadza to stronom (założycielom) i w świetle tego "zapisu" (bo niczym innym tego nazwać nie mogę - tryb, forma i czas wprowadzenia nie pozwalają nazwać tego prawem) mają pędzić w teren i zmieniać!
Kto ma zmienić? Ten co ma wyimek czy ten co ma tradycyjną?
Kogo skrzynka zostanie zablokowana? Jedna, druga a może obie

Litości!!!

Po co Wy grzebiecie w tym co działa???
Grzebcie tam (między tymi) gdzie jest problem! Grzebcie według zasad już obowiązujących.
Za ten post autor karwdo otrzymał podziękowania (total 2):
Jażdżuronja
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
ronja
Forumator
Podziękował;: 167 razy
Otrzymał podziękowań: 239 razy

Post autor: ronja »

Ja jeszcze zapytam: czy w narzędziu do zakładania skrytek wprowadzono już zmiany zgodne z ukazem COG-u, pozwalające uniknąć dublowania miejscówek? Jeśli nie, to bałagan będzie jeszcze większy, niż się wydaje.
Obrazek Obrazek
tsalarioth
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 33 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Post autor: tsalarioth »

Hej,
znowu się robi 17000 wątków, ale spróbuję je zaadresować.

znaczniki skrzynek - co to i skąd to się wzięło
Znacznik skrzynki to nic innego jak marker na mapie, czyli ten cusiek, mówiący nam, że tutaj jest skrzynka.
Co do odległości - 30 metrów to odległość taka, że na standardowym domyślnym oddaleniu mapy jesteś w stanie rozróżnić, że w danym miejscu są co najmniej dwa znaczniki. Chodzi o czytelność, żeby nie musieć powiększać mapy na maksa, że widzieć, że tam są dwie czy więcej skrzynek. Nie oznacza to, że będzie to superczytelne na dużych oddaleniach, ale chyba mało kto przegląda mapę w skali kilometrowej.

paranoiczny przepis
Przepis nie jest paranoiczny. Litości. Już w poprzednim wątku pisałem, że COG nie jest czarnym ludem, którym można straszyć keszerskie dzieci. Jeśli będzie jakiś konflikt to COG może zawiesić skrzynkę. Czyli tłumacząc po ludzku: jak się ludzie nie dogadają i na przykład będą umieszczali dwie skrzynki pod jednym parapetem, to w końcu możemy którąś (tą "młodszą") z nich zawiesić. Ostatnie szczecińskie wydarzenia pokazały, że takie sytuacje się zdarzają i ludzie nie bardzo chcą się dogadać. Daliśmy 2,5 miesiąca na naprostowanie sprawy między nimi, jak nie naprostują, to wtedy możemy wkroczyć. W swojej naiwności liczę, że jedna się dogadają i ktoś w końcu komuś ustąpi.
Nie szukajmy dziury w całym.

duża liczba skrzynek w niewłaściwej odległości
Rapotek gdzieś na forum robił ostatnio wyliczenia, że takich skrytek jest potencjalnie trochę.
Ale tutaj dwie uwagi: nasz system nie trzyma informacji o tym, gdzie jest finał zagadki / multaka / nietypowej / innych typów. Tak naprawdę mamy tylko współrzędne znacznika skrzynki na mapie. I tyle. Więc liczba potencjalnych konfliktów jest nieznana. Co więcej, czasami jest tak, że nawet właściciel skrzynki nie wie, gdzie ona jest dokładnie - sam spotkałem się wielokrotnie z sytuacją, że ktoś nie zmierzył dokładnie kordów (nie mógł / nie chciał - nieważne), więc skrzynka jest typu "nietypowa", współrzędne wskazują na okolicę skrytki, a w opisie lub spojlerze jest dokładny opis jak ją znaleźć.
Druga uwaga jest taka, że wyliczenia Rapotka były dla 50 metrów, a obecnie przyjęte minimalne odległości dla miasta są inne, więc liczby konfliktowe będą mniejsze.
Nie jestem w stanie oszacować ile takich konfliktów jest ani ile będzie.
Nam chodzi o naprostowanie sytuacji patologicznych, a nie o karanie wszystkich jak leci.
Naprawdę nikt nie będzie latał z siekierą i rozwalał keszy, wbrew wizjom i fantazjom niektórych osób.
Ktoś z pewnością zapyta: to jak będziecie sprawdzać odległości?
Podobnie jak dotychczas - jeśli zostanie zrobione zgłoszenie do COG, to zajmiemy się sprawą. Chyba, że COGowicz sam natrafi na jakąś niefajną sytuację albo wie (i jest w stanie zweryfikować) o jakimś problemie.

kilka keszy pokazujących to samo
Tutaj nie ma złotego środka. Jak ktoś chce założyć jakiegoś kesza - to i tak założy. Najwyżej będzie kombinował - w tym jesteśmy genetycznie dobrzy. Jest kesz dotyczący budynku Teatru Miejskiego? To się zrobi kesz dotyczący muralu na ścianie teatru. Albo kesz poświęcony oknom na prawo od wejścia. Albo kesz ze ścieżki "rynny miejskie". Albo ostatecznie założę kesza "W centrum miasta", który będzie poświęcony temu, że jesteśmy w centrum miasta i broń Boże nie chodzi tutaj o pokazanie teatru, a skąd! Pole do popisu jest duże dla kombinatorów.
Stąd jedyne ograniczenie to minimalna odległość między skrzynkami.
Skupmy się wszyscy na zakładaniu fajnych skrzynek a nie na robieniu sobie na złość.

poprawki do narzędzia publikującego skrzynki
Nie przewidujemy zmian póki co z wielu powodów.
a) nie każdy właściciel skrzynek ma ich współrzędne (patrz: moja uwaga o nietypowych powyżej)
b) nie wszyscy autorzy się bawią z nami już, więc nie ma możliwości wprowadzenia przez nich tych danych
c) może pojawić się zarzut o "sprzedawanie" finałów keszy - ktoś już o tym wspominał na forum zresztą
d) co bardziej "ambitni" mogliby próbować rozwiązywać zagadki / kesze / wyimki / multaki poprzez próbowanie zakładania skrzynek w jakiejś okolicy (o ile się orientuję, to z tego powodu na tym złym GieCu nie wdrożyli właśnie automatycznego sprawdzania odległości między keszami - choć jednocześnie zakładający skrzynkę musi podać wszystkie etapy fizyczne i finał do sprawdzenia przez ichniejszego recenzenta)

Podsumowując: rozumiem wątpliwości, mam nadzieję, że je wyjaśniłem.
Oczywiście najlepiej byłoby nie musieć wprowadzać tych regulacji i żeby społeczność sama pilnowała tego, żeby kesze nie lądowały pod tym samym parapetem albo pod kolejnymi parapetami na tym samym budynku, ale sami wiecie jak jest.
Jeśli macie jakieś inne pomysły na rozwiązanie problemu, to podajcie je proszę. Chętnie je wykorzystamy, serio.

edit: poprawka formatowania
Za ten post autor tsalarioth otrzymał podziękowanie:
Błękitna Team
rapotek
Wyjadacz

tsalarioth pisze: wtorek 23 lutego 2021, 16:30 Znacznik skrzynki to nic innego jak marker na mapie, czyli ten cusiek, mówiący nam, że tutaj jest skrzynka.
Należałoby w takim razie operować terminami "współrzędne oficjalne", "współrzędne początkowe", "współrzędne startowe", czy coś w tym rodzaju. Określenie "znacznik skrzynki", jeżeli ktoś prawie nie używa mapy, nic mu nie powie.
tsalarioth pisze: wtorek 23 lutego 2021, 16:30 Co do odległości - 30 metrów to odległość taka, że na standardowym domyślnym oddaleniu mapy jesteś w stanie rozróżnić, że w danym miejscu są co najmniej dwa znaczniki. Chodzi o czytelność, żeby nie musieć powiększać mapy na maksa, że widzieć, że tam są dwie czy więcej skrzynek. Nie oznacza to, że będzie to superczytelne na dużych oddaleniach, ale chyba mało kto przegląda mapę w skali kilometrowej.
Sorry, ale większej głupoty dawno nie czytałem.

Po kolei:
  • Spójrzcie np.na centrum Warszawy w standardowym domyślnym przybliżeniu (wolę to określenie niż "oddaleniu"). Czy bez zmiany przybliżenia jesteście w stanie stwierdzić ile "znaczników" jest w danej lokalizacji? Śmiem wątpić.
  • Jeżeli w danej lokalizacji pojawia się więcej skrzynek, pokazywane są one za pomocą specjalnego, podwójnego "znacznika", więc widać, że w danym miejscu nie występuje tylko jedna skrzynka.
  • Znaczne ograniczenie możliwości zakładania skrzynek różnych typów tylko z powodu "żeby nie musieć powiększać mapy na maksa" uważam za DZIAŁANIE NA SZKODĘ OC. Zabraniacie np. założyć w danym miejscu skrzynkę tradycyjną, chociaż nie ma w promieniu 30 metrów żadnego pojemnika fizycznego, ale w tym promieniu ma współrzędne początkowe quiz, którego finał jest kilometr dalej. Nawiasem mówiąc, na GC, które podobno jest takie restrykcyjne, jakoś nie mają z tym problemów...
A teraz trochę szczegółów technicznych: ogólna mapa skrzynek (nie dotyczy "Mojej okolicy") tworzona jest obecnie przy użyciu OKAPI, które przedstawia położenie skrzynek w postaci tzw. kafelków. Maksymalne przybliżenie możliwe do uzyskania w OKAPI to 21 (gdzie początkowe przybliżenie mapy to 11 o ile nie jest podane inaczej) i mapa bez problemu do tego 21 przybliża. Skrzynki, których współrzędne różnią się o 1 tysięczną minuty, czyli najmniejszą możliwą wartość w formacie DDD° MM.MMM' używanym u nas, w tym przybliżeniu wyglądają następująco:

Przy równiku - środkowa skrzynka ma współrzędne N 00 00.001, E 022 50.001, sąsiednie skrzynki odpowiednio dolny rząd N 00 00.000, E 022 50.000, N 00 00.000, E 022 50.001, N 00 00.001, E 022 50.002, reszta analogicznie.
Obrazek

W pobliżu najmniejszej szerokości geograficznej Polski - środkowa skrzynka ma współrzędne N 48 50.001, E 022 50.001, reszta wg wzorca podanego powyżej.
Obrazek

W pobliżu największej szerokości geograficznej Polski - środkowa skrzynka ma współrzędne N 55 00.001, E 022 50.001, reszta wg wzorca podanego powyżej.
Obrazek

Dysponuję jeszcze przykładem w pobliżu górnej granicy mapy, czyli współrzędne skrzynki środkowej N 85 00.001, E 022 50.001, ale forum nie pozwala mi go załączyć, poza tym jest on dość długi z powodu różnic w odległościach w pionie i w poziomie.

Wszystkie te skrzynki są doskonale widoczne jako osobne obiekty, można każdą z nich osobno "kliknąć" - sprawdziłem.

Co do ewentualnych aplikacji zewnętrznych - sprawdziłem c:geo i Locus Map, każda z nich jeżeli w wybranej lokalizacji jest więcej skrzynek, wyświetla ich listę, więc tutaj z "dojściem" do każdej skrzynki również nie ma problemów.

Zatem jeżeli już koniecznie musicie ograniczać współrzędne początkowe skrzynek z powodu ich widoczności, wystarczy dać ograniczenie, że każda aktywna skrzynka powinna mieć inne współrzędne początkowe (oficjalne, startowe itp.) w formacie DDD° MM.MMM' - wtedy wszystkie będą możliwe do zobaczenia i "kliknięcia", a możliwości zakładania skrzynek znacznie się wtedy poprawią.
Załączniki
m5500001_2250001.png
m5500001_2250001.png (5.51 KiB) Przejrzano 525 razy
m4850001_2250001.png
m4850001_2250001.png (4.26 KiB) Przejrzano 525 razy
m0000001_2250001.png
m0000001_2250001.png (4.99 KiB) Przejrzano 525 razy
Za ten post autor rapotek otrzymał podziękowanie:
tsalarioth
Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

tsalarioth pisze: wtorek 23 lutego 2021, 16:30
paranoiczny przepis
Przepis nie jest paranoiczny. Litości. Już w poprzednim wątku pisałem, że COG nie jest czarnym ludem, którym można straszyć keszerskie dzieci. Jeśli będzie jakiś konflikt to COG może zawiesić skrzynkę. Czyli tłumacząc po ludzku: jak się ludzie nie dogadają i na przykład będą umieszczali dwie skrzynki pod jednym parapetem, to w końcu możemy którąś (tą "młodszą") z nich zawiesić. Ostatnie szczecińskie wydarzenia pokazały, że takie sytuacje się zdarzają i ludzie nie bardzo chcą się dogadać. Daliśmy 2,5 miesiąca na naprostowanie sprawy między nimi, jak nie naprostują, to wtedy możemy wkroczyć. W swojej naiwności liczę, że jedna się dogadają i ktoś w końcu komuś ustąpi.
Nie szukajmy dziury w całym.
:):)
Matko!!!

Stoi wyraźnie: "Powyższe zmiany obowiązują wszystkie skrzynki w serwisie."

Gdzie tu mowa o "jeśli będzie konflikt"??
Dziś rozmawiałem z bodajże 4 osobami z czego trzy interpretują to tak jak napisane, czyli mamy latać i zmieniać mimo tego, że żadnej ze stron to nie wadzi.

tsalarioth pisze: wtorek 23 lutego 2021, 16:30
Jeśli macie jakieś inne pomysły na rozwiązanie problemu, to podajcie je proszę. Chętnie je wykorzystamy, serio.
edit: poprawka formatowania
Cała treść dotyczące działania tego zapisu wstecz jest w takim razie do poprawy.
Napiszcie, że COG nie będzie ingerował w dotychczasowe skrzynki, jeśli jednak ktoś ma w jakimś miejscu problem wyznaczcie termin na takowe zgłoszenia, po którym stare kesze są niedotykalne, a nowe zakładane według nowych zasad.

Jeszcze jedna ważna uwaga... skrzynki są (niestety) własnością użytkowników (a nie społeczności), zgłaszania ich wedle tego zapisu winno mieć miejsce TYLKO PRZEZ ZAŁOŻYCIELI. Jeśli "bartuś" i "ola" nie mają nic przeciwko temu by pod jednym parapetem był quiz i tradycyjna - wara komukolwiek od tego! - ja ciągle w temacie "starych" skrzynek dla jasności

Z nowymi... dziwi fakt i metoda "wprowadzania" zapisów.
Niby czasu na nic nie ma, a tu bach: sejm uchwalił na kolanie, prezydent w nocy podpisał...no i mamy takie "prawie prawo", czyli bubla!
Krzykacza nie przekrzyczysz! Nawet gdy zakleisz mu usta, puści Ci swój wrzask z odtworzenia. Obrazek
Obrazek
tsalarioth

rapotek pisze: wtorek 23 lutego 2021, 19:45
tsalarioth pisze: wtorek 23 lutego 2021, 16:30 Znacznik skrzynki to nic innego jak marker na mapie, czyli ten cusiek, mówiący nam, że tutaj jest skrzynka.
Należałoby w takim razie operować terminami "współrzędne oficjalne", "współrzędne początkowe", "współrzędne startowe", czy coś w tym rodzaju. Określenie "znacznik skrzynki", jeżeli ktoś prawie nie używa mapy, nic mu nie powie.
Współrzędne startowe to dobre określenie.
Podam dalej, z prośbą o upgrade wiki.
Dziękuję.
Nie zgodzę się tylko z "ktoś prawie nie używa mapy" - bo jak szuka skrzynek? Po liście? :) Nawet (albo zwłaszcza w apkach są mapy, działające na tej samej bądź co bądź zasadzie).
rapotek pisze: wtorek 23 lutego 2021, 19:45
tsalarioth pisze: wtorek 23 lutego 2021, 16:30 Co do odległości - 30 metrów to odległość taka, że na standardowym domyślnym oddaleniu mapy jesteś w stanie rozróżnić, że w danym miejscu są co najmniej dwa znaczniki. Chodzi o czytelność, żeby nie musieć powiększać mapy na maksa, że widzieć, że tam są dwie czy więcej skrzynek. Nie oznacza to, że będzie to superczytelne na dużych oddaleniach, ale chyba mało kto przegląda mapę w skali kilometrowej.
Sorry, ale większej głupoty dawno nie czytałem.

Po kolei:
  • Spójrzcie np.na centrum Warszawy w standardowym domyślnym przybliżeniu (wolę to określenie niż "oddaleniu"). Czy bez zmiany przybliżenia jesteście w stanie stwierdzić ile "znaczników" jest w danej lokalizacji? Śmiem wątpić.
  • Jeżeli w danej lokalizacji pojawia się więcej skrzynek, pokazywane są one za pomocą specjalnego, podwójnego "znacznika", więc widać, że w danym miejscu nie występuje tylko jedna skrzynka.
  • Znaczne ograniczenie możliwości zakładania skrzynek różnych typów tylko z powodu "żeby nie musieć powiększać mapy na maksa" uważam za DZIAŁANIE NA SZKODĘ OC. Zabraniacie np. założyć w danym miejscu skrzynkę tradycyjną, chociaż nie ma w promieniu 30 metrów żadnego pojemnika fizycznego, ale w tym promieniu ma współrzędne początkowe quiz, którego finał jest kilometr dalej. Nawiasem mówiąc, na GC, które podobno jest takie restrykcyjne, jakoś nie mają z tym problemów...
Chodzi o rozróżnienie, że w danym miejscu jest ileś skrzynek. Nie interesuje mnie określanie ich liczby (jak chcę zobaczyć dokładniej, to sobie przybliżę mapę. Nawet w najgęstszym miejscu Warszawy na standardowym przybliżeniu jestem w stanie zobaczyć, że na jakimś obszarze, gdzie jest dużo skrzynek widzę wiele punktów. Dużo z nich zachodzi na siebie, ale jestem w stanie zobaczyć je i je rozróżnić. Jak chcę zobaczyć szczegóły, to już oczywiście przybliżam sobie mapę bardziej.

Masz dobrą uwagę dotyczącą tego, że de facto zablokowaliśmy pole w promieniu 30 metrów od znacznika, co może utrudnić umieszczenie skrzynki tradycyjnej. Tutaj rzeczywiście trzeba będzie to zmienić, bo mogą być konflikty.

rapotek pisze: wtorek 23 lutego 2021, 19:45 A teraz trochę szczegółów technicznych: ogólna mapa skrzynek (nie dotyczy "Mojej okolicy") tworzona jest obecnie przy użyciu OKAPI, które przedstawia położenie skrzynek w postaci tzw. kafelków. Maksymalne przybliżenie możliwe do uzyskania w OKAPI to 21 (gdzie początkowe przybliżenie mapy to 11 o ile nie jest podane inaczej) i mapa bez problemu do tego 21 przybliża. Skrzynki, których współrzędne różnią się o 1 tysięczną minuty, czyli najmniejszą możliwą wartość w formacie DDD° MM.MMM' używanym u nas, w tym przybliżeniu wyglądają następująco:
(...)
Wszystkie te skrzynki są doskonale widoczne jako osobne obiekty, można każdą z nich osobno "kliknąć" - sprawdziłem.
(...)
Co do ewentualnych aplikacji zewnętrznych - sprawdziłem c:geo i Locus Map, każda z nich jeżeli w wybranej lokalizacji jest więcej skrzynek, wyświetla ich listę, więc tutaj z "dojściem" do każdej skrzynki również nie ma problemów.
(...)
Zatem jeżeli już koniecznie musicie ograniczać współrzędne początkowe skrzynek z powodu ich widoczności, wystarczy dać ograniczenie, że każda aktywna skrzynka powinna mieć inne współrzędne początkowe (oficjalne, startowe itp.) w formacie DDD° MM.MMM' - wtedy wszystkie będą możliwe do zobaczenia i "kliknięcia", a możliwości zakładania skrzynek znacznie się wtedy poprawią.
I Ty masz rację i ja mam rację.
Ja się odnoszę do domyślnego przybliżenia mapy, Ty podajesz przykłady na maksymalnym.
w c:geo jest tak, że jeśli są dwie skrzynki dokładnie w tym samym miejscu na mapie, to ikonka "skacze" - raz wyświetla się znacznik jednej skrzynki, raz drugiej. Ale nie zawsze załapie, w którą skrzynkę kliknąłeś.
Ale ta uwaga o tym, żeby każda aktywna skrzynka miała inne współrzędne początkowe jest dobra. Załatwia problem niepożądanej "blokady" dla skrzynek tradycyjnych (o której pisałeś powyżej).
Dziękuję
Za ten post autor tsalarioth otrzymał podziękowanie:
rapotek
maciej.rutecki
Nowy na forum
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Post autor: maciej.rutecki »

Nie kłóćcie się o te 30 metrów, bo:

"The accuracy commitments do not apply to GPS devices, but rather to the signals transmitted in space. For example, the government commits to broadcasting the GPS signal in space with a global average user range error (URE) of ≤7.8 m (25.6 ft.), with 95% probability. "

Czyli przy dobrych wiatrach dwa pomiary mogą się wskazywać punkty odległe o 15 metrów. W mieście to już w ogóle, choć w lesie też jest czasem wesoło.

Czy to będzie 30, czy x metrów, to zawsze będzie pytanie, a czemu tyle.

@tsalarioth

"może zawiesić", "możemy wkroczyć" Rozumiem intencje, ale za dużo "może":

"Niedostosowanie się do wymogu minimalnej odległości pomiędzy skrzynkami może stanowić podstawę do zablokowania skrzynki przez Centrum Obsługi Geocachera. "

Zaczęło się od tego, że było parę skrzynek różnych osób, które się nie dogadały z sobą i chodzi o ten przypadek z tym "może wkroczyć", prawda?

Może dać większą swobodę w postaci zapisu:
"możliwe są wyjątki od w/w reguły, gdy właściciele sąsiadujących skrzynek nie porozumieli się w sprawie bliskiej lokalizacji. W przeciwnym wypadku może stanowić podstawę do zablokowania skrzynki przez Centrum Obsługi Geocachera. "

99% ludzi tutaj jest na poziomie i robi to dla zabawy. Jak się dogadują to czemu nie. Czy to problem, że pojawi się nadmiar skrzynek w bliskiej odległosci? Poniekąd tak, liczę że wymusi to poprawę ich atrakcyjności.
rapotek
Wyjadacz

tsalarioth pisze: wtorek 23 lutego 2021, 21:57 Nie zgodzę się tylko z "ktoś prawie nie używa mapy" - bo jak szuka skrzynek? Po liście? :) Nawet (albo zwłaszcza w apkach są mapy, działające na tej samej bądź co bądź zasadzie).
Właśnie tak: odpala apkę, wchodzi w listę "najbliższych" i jedzie po kolei. Są tacy, ale to szczegół.
tsalarioth pisze: wtorek 23 lutego 2021, 21:57 Chodzi o rozróżnienie, że w danym miejscu jest ileś skrzynek. Nie interesuje mnie określanie ich liczby (jak chcę zobaczyć dokładniej, to sobie przybliżę mapę. Nawet w najgęstszym miejscu Warszawy na standardowym przybliżeniu jestem w stanie zobaczyć, że na jakimś obszarze, gdzie jest dużo skrzynek widzę wiele punktów. Dużo z nich zachodzi na siebie, ale jestem w stanie zobaczyć je i je rozróżnić. Jak chcę zobaczyć szczegóły, to już oczywiście przybliżam sobie mapę bardziej.
Pisząc "ile" miałem na myśli jedna czy więcej. Tam wiele naprawdę zachodzi na siebie i większe przybliżenie jest konieczne, początkowe to tylko punkt wyjścia.
tsalarioth pisze: wtorek 23 lutego 2021, 21:57 Ja się odnoszę do domyślnego przybliżenia mapy, Ty podajesz przykłady na maksymalnym.
Chodziło mi o pokazanie, że nawet skrzynki różniące się od siebie o najmniejszą możliwą wartość współrzędnych są "rozróżnialne", tzn. jedna nie zasłania permanentnie drugiej, w każdą da się "wejść" z poziomu mapy, a o to tak naprawdę powinno chodzić. "Wygoda" oglądania jest rzeczą wtórną i indywidualną.
tsalarioth pisze: wtorek 23 lutego 2021, 21:57 w c:geo jest tak, że jeśli są dwie skrzynki dokładnie w tym samym miejscu na mapie, to ikonka "skacze" - raz wyświetla się znacznik jednej skrzynki, raz drugiej. Ale nie zawsze załapie, w którą skrzynkę kliknąłeś.
A to ciekawe, u mnie jak mam kesze dokładnie w tym samym miejscu, wyświetla się ich lista. Testowałem na "dwusystemowych" i tak to działało.
tsalarioth pisze: wtorek 23 lutego 2021, 21:57 Ale ta uwaga o tym, żeby każda aktywna skrzynka miała inne współrzędne początkowe jest dobra. Załatwia problem niepożądanej "blokady" dla skrzynek tradycyjnych (o której pisałeś powyżej).
Dziękuję
I myślę, że nareszcie zaczynamy dochodzić do jakiegoś akceptowalnego rozwiązania :)
rapotek
Wyjadacz

maciej.rutecki pisze: wtorek 23 lutego 2021, 22:03 Nie kłóćcie się o te 30 metrów, bo:

"The accuracy commitments do not apply to GPS devices, but rather to the signals transmitted in space. For example, the government commits to broadcasting the GPS signal in space with a global average user range error (URE) of ≤7.8 m (25.6 ft.), with 95% probability. "

Czyli przy dobrych wiatrach dwa pomiary mogą się wskazywać punkty odległe o 15 metrów. W mieście to już w ogóle, choć w lesie też jest czasem wesoło.

Czy to będzie 30, czy x metrów, to zawsze będzie pytanie, a czemu tyle.
Mi w mieście przeważnie GPS działa dokładniej niż w lesie.
Z powodów tych błędów pomiarowych zalecane jest, aby określając współrzędne dla zakładanej skrzynki robić pomiary kilka razy, najlepiej jeszcze w różnych warunkach pogodowych. Ale, czy mając te kilka pomiarów i np. uśredniony wynik założyciel ma kłamać podając inne współrzędne poza granicą tych 30 metrów, bo i tak wynik mieści się w granicach błędu, czy powinien jednak podać najdokładniejsze współrzędne jakie udało mu się ustalić? Pytanie chyba retoryczne.
tsalarioth

karwdo pisze: wtorek 23 lutego 2021, 20:05
Matko!!!

Stoi wyraźnie: "Powyższe zmiany obowiązują wszystkie skrzynki w serwisie."

Gdzie tu mowa o "jeśli będzie konflikt"??
Dziś rozmawiałem z bodajże 4 osobami z czego trzy interpretują to tak jak napisane, czyli mamy latać i zmieniać mimo tego, że żadnej ze stron to nie wadzi.
Z tym co piszesz, to są dwa problemy. Pierwszy z nich polega na tym, że w bieżącej chwili nie mamy de facto możliwości weryfikacji rzeczywistego położenia skrzynek - pisałem o tym powyżej. Nie mamy danych finałów. Mamy też takie kwiatki jak skrzynka nietypowa, gdzie współrzędne mogą byćz kapelusza, a właściwy opis znalezienia jest często w spojlerze. Tego nie przeskoczymy.
Dotychczas regulamin mówił o odległości 50 metrów w mieście.
Teraz jest 30. Jeśli dobrze rozumiem Twoją uwagę to jeśli nagle ludzie zaczną biegać i zmieniać, to znaczy, że poprzedni regulamin po prostu sobie był i prawie nikt go nie przestrzegał.

karwdo pisze: wtorek 23 lutego 2021, 20:05
Cała treść dotyczące działania tego zapisu wstecz jest w takim razie do poprawy.
Napiszcie, że COG nie będzie ingerował w dotychczasowe skrzynki, jeśli jednak ktoś ma w jakimś miejscu problem wyznaczcie termin na takowe zgłoszenia, po którym stare kesze są niedotykalne, a nowe zakładane według nowych zasad.

Jeszcze jedna ważna uwaga... skrzynki są (niestety) własnością użytkowników (a nie społeczności), zgłaszania ich wedle tego zapisu winno mieć miejsce TYLKO PRZEZ ZAŁOŻYCIELI. Jeśli "bartuś" i "ola" nie mają nic przeciwko temu by pod jednym parapetem był quiz i tradycyjna - wara komukolwiek od tego! - ja ciągle w temacie "starych" skrzynek dla jasności
Po pierwsze - cała sytuacja powstała, jak dobrze wiesz, przez konflikt w Szczecinie.
Co więcej nasze rozwiązanie - niedoskonałe - jest odpowiedzią na tamtą sytuację oraz stanowi sposób rozwiązania tego problemu. Nie można było pozostawić tamtej sprawy niezaadresowanej.

Zgłaszanie skrzynek przez założycieli i tylko przez założycieli jest moim zdaniem pozbawione sensu - jeśli mamy "bartusia" i "olę", to tylko "bartuś" może zgłosić "olę"? Czy "bartuś" może zgłosić tylko sam siebie (a jeśli tak, to po co?)? A jeśli przyjdzie "zdzichu" i będzie chciał założyć swoją skrzynkę pod tym samym parapetem, to może czy nie? Jeśli "ola" zgłosi "zdzicha", ale "bartuś" lubi "zdzicha" i zgłosi "olę" to co wtedy? A jak przyjdzie "jasiu" i zapyta się, dlaczego "ola" i "bartuś" mogą, czy dlatego, żę są kumplami, i nie lubią "zdzicha", to go nie wpuszczą (i zaraz będzie "panie prokuratorze, a "ola" przyczepiła probówkę pod tym samym parapetem co ja, proszę ją aresztować" - swoją drogą chciałbym zobaczyć minę prokuratora, jak ktoś przychodzi do niego z taką sprawą, podejrzewam, że byłoby to w podobie sceny z "Misia" jak K.Kowalewskiemu wpuszczają "Wesołego Romka" do gabinetu) ?
Sam wiesz jak jest.
karwdo pisze: wtorek 23 lutego 2021, 20:05 Z nowymi... dziwi fakt i metoda "wprowadzania" zapisów.
Niby czasu na nic nie ma, a tu bach: sejm uchwalił na kolanie, prezydent w nocy podpisał...no i mamy takie "prawie prawo", czyli bubla!
Próbujemy to jakoś obejść, mam nadzieję, że zmiany w przyszłości będziemy mogli wprowadzić przy większym udziale społeczności. Naprawdę chciałbym to zrobić, a nie działać w trybie pożaru.
tsalarioth

maciej.rutecki pisze: wtorek 23 lutego 2021, 22:03 "może zawiesić", "możemy wkroczyć" Rozumiem intencje, ale za dużo "może":

"Niedostosowanie się do wymogu minimalnej odległości pomiędzy skrzynkami może stanowić podstawę do zablokowania skrzynki przez Centrum Obsługi Geocachera. "

Zaczęło się od tego, że było parę skrzynek różnych osób, które się nie dogadały z sobą i chodzi o ten przypadek z tym "może wkroczyć", prawda?

Może dać większą swobodę w postaci zapisu:
"możliwe są wyjątki od w/w reguły, gdy właściciele sąsiadujących skrzynek nie porozumieli się w sprawie bliskiej lokalizacji. W przeciwnym wypadku może stanowić podstawę do zablokowania skrzynki przez Centrum Obsługi Geocachera. "

99% ludzi tutaj jest na poziomie i robi to dla zabawy. Jak się dogadują to czemu nie. Czy to problem, że pojawi się nadmiar skrzynek w bliskiej odległosci? Poniekąd tak, liczę że wymusi to poprawę ich atrakcyjności.
Wiem, że zabrzmi to dziwnie, ale ja naprawdę jestem zwolennikiem tego, żeby regulacji było jak najmniej.
Jak już pisałem po wielokroć, tutaj nie chodzi o karanie wszystkich jak leci czy też o zarchiwizowanie połowy mapy.
Jednak moje ideały to moje ideały, a życie to życie.
Spróbuję przepracować z koleżankami i kolegami z COG jakąś bardziej "liberalną" wersję.
Zawsze problemem są Ci, co się nie dogadują, niestety.

Co do zwiększenia liczby skrzynek - to zmniejszenie minimalnej odległości między keszami powinno mieć dokładnie taki efekt. Co do atrakcyjności skrzynek, to tutaj niestety raczej na atrakcyjność keszy się to nie przełoży, bo podejrzewam, że w mieście i tak będą królowały eppenczopki pod parapetem czy w znaku drogowym. Choć oczywiście trzymam kciuki.
Ale jeśli nawet ten eppenczopki będą pokazywały fajne miejsce i / lub opowiadały fajną historię, to super.
Ale jak ktoś będzie chciał ukryć eppendorfkę w lesie, to niech go ręka boska broni... :)
Awatar użytkownika
karwdo
Wyjadacz

tsalarioth pisze: środa 24 lutego 2021, 08:02 (...)
Napisałeś dużo i znów nie na temat!

Ja cały czas o skrzynkach już istniejących a Ty o jakichś metrach i innych dziwnych interpretacjach. A już zasady zgłaszania istniejących i mających się dobrze skrzynek, których lokalizacja nie przeszkadza założycielom świadczy że piszemy o dwóch różnych rzeczach:(

W tej formie jaka widnieje, regulacja jest zwykłym bublem pozwalającym interpretować i domyślać się do woli.

Złożyłem wczoraj w tej sprawie ZGŁOSZENIE DO COG i proszę COG o odpowiedzi na moje pytania.
Pytania są proste, bezpośrednie i dotyczą JEDYNIE już istniejących skrzynek.
Obrazek
ODPOWIEDZ