Wybory COG - tsalarioth

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

tsalarioth
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Wybory COG - tsalarioth

Post autor: tsalarioth »

Ponieważ w związku z moim startem w wyborach do COG dostałem kilka zapytań o program wyborczy, to pozwalam sobie opublikować kilka słów na temat tego, czym chciałbym się zajmować.

JAsiek w swoim poście wyjaśnił w skrócie, jaka ma być rola COG po wyborach i utworzeniu CDO, ale pozwolę to sobie przypomnieć tutaj:
JAsiek. pisze:
niedziela 19 kwietnia 2020, 12:39
Chodzi o:
- weryfikację trzech pierwszych aktywnych skrzynek użytkowników;
- obsługiwanie zgłoszeń (niezgodność z regulaminem, zaginięcie, naruszenie praw autorskich, nieuprawnione reaktywacje etc.);
- pilnowanie nieznalezionych skrzynek, kontakt z właścicielem, ewentualna zmiana statusu;
- pilnowanie niezdobywalnych geościeżek, j/w.
I dokładnie tym chcę się zajmować w trakcie prac w COG.
Chciałbym wesprzeć naszą społeczność właśnie taką pracę "organiczną" - tak, aby jakość skrzynek w naszym serwisie wzrastała, a konfliktów i problemów było jak najmniej.
Wiem, że brzmi to bardzo ogólnikowo, ale ciężko napisać coś w temacie więcej, skoro częśc decyzyjną w prawie przyszłości serwisu będzie robił CDO, zaś COG ma załatwiać sprawy życia codziennego :)
Szczególnie chciałbym przypilnować tego, żeby autorzy dbali o swoje skrzynki i reagowali na ich zaginięcia/zniszczenia. Wierzę, że jest to do ogarnięcia z poziomu COG już teraz, a jeśli nie, to że uda się wdrożyć podobne narzędzie już niedługo.

Kilka słów o mnie, bo nie wszyscy mnie znają:
Mój nick to tsalarioth, naprawdę mam na imię Maciek. Jestem gdzieś w połowie drogi między trzydziestką a czterdziestką.
Keszuje od 2015 roku - i keszowanie odkryłem właśnie dzięki opencaching.pl
Szukam skrytek/skrzynek/keszy w dwóch keszoprzestrzeniach - zarówno tej spod znaku OC , jak i tej spod znaku GC. Większość moich skrytek/skrzynek/keszy jest dwusystemowa, więc jeśli ktoś keszuje w okolicach Lublina, to z pewnością już coś mojego tam znalazł.
Na temat sporów światopoglądowych wypowiadać się nie będę, ja tam uważam, że dzięki dwóm systemom jest dwa razy więcej (no dobra - półtora raza więcej) do szukania :)
Obecnie - jako ojciec trójki małych potworków - mam trochę mniej czasu na szukane, ale dzięki temu mam właśnie więcej czasu na działanie z poziomu kanapy na rzecz serwisu.

To chyba tyle, na wszelkie pytanie chętnie odpowiem
Ostatnio zmieniony czwartek 23 kwietnia 2020, 08:20 przez tsalarioth, łącznie zmieniany 1 raz.
Za ten post autor tsalarioth otrzymał podziękowania (total 6):
krcrBłękitna TeamJAsiek.ptys50kurierCezex

tsalarioth

Re: Wybory COG - tsalarioth

Jeszcze jedna uwaga:
Mam jeden postulat, który chciałbym przedstawić do wdrożenia w serwisie (choć pewnie decyzja będzie zależeć od CDO):
chciałbym mianowicie, aby w systemie były odnotowywane (choć w wersji niewidocznej dla zwykłego użytkownika) lokalizację finałów zagadek i multaków.
Nie chodzi o to, że chciałbym je podglądać poziomu COG (rozwiązałem wystarczająco zagadek w życiu, żeby móc stanąć w szranki z każdą zagadką na poziomie OC / GC - nie mówię, że skutecznie, ale mogę przynajmniej spróbować powalczyć :)
Chodzi mi o to, że powstało ostatnio sporo keszy "zagadkowych", które znajdują się w absurdalnych odległościach od siebie lub od innych keszy. Sam znalazłem ostatnio kesza "zagadkowego" z pewnej popularnej na Lubelszczyźnie serii, którego pojemnik był w odległości 20 cm od kesza tradycyjnego. Ludzie w komentarzach zwracają na to uwagę, ale autor nic sobie z tego nie robi.
Tymczasem zgodnie za wiki:
Minimalny odstęp wynosi 150 m dla terenów pozamiejskich i 50 m dla terenów miejskich (granice miasta). Wymóg zachowania odległości dotyczy fizycznych pojemników, jak również współrzędnych startowych skrzynek typu multicache, quiz czy nietypowa oraz współrzędnych wszelkich etapów fizycznych tych skrzynek.
Odstępstwo od powyższych zasad może nastąpić wyłącznie po pozytywnej opinii Centrum Obsługi Geocachera, wyrażonej w postaci komentarza do skrzynki.
Obecnie COG nie ma możliwości sprawdzenia tego, gdzie jest umieszczony finał zagadki czy multaka. Więc ewentualne działania moga być podjęte tylko po zgłoszeniu konkretnej sprawy przez jakiegoś skarżącego się keszera (a jak wiadomo, większość ludzi woli złapać +1 do statystyk, niż "strzelać z ucha").
Żeby było jasne - nie chodzi mi o robienie tutaj inkwizycji, tylko o to, żeby zachować jakąś chociaż namiastkę logiki przy chowaniu i znajdowaniu keszy. Można oblepić każdy parapet w kościele eppendorfkami na magnesie i dzięki temu założyć 10 keszy zamaskowanych jako "zagadki" (i dzięki temu umożliwić ich zdobycie nawet w jakieś 5 minut), tylko po co?

rapotek
Wyjadacz
Podziękował;: 113 razy
Otrzymał podziękowań: 90 razy

Post autor: rapotek »

tsalarioth pisze:
czwartek 23 kwietnia 2020, 08:17
Jeszcze jedna uwaga:
Mam jeden postulat, który chciałbym przedstawić do wdrożenia w serwisie (choć pewnie decyzja będzie zależeć od CDO):
chciałbym mianowicie, aby w systemie były odnotowywane (choć w wersji niewidocznej dla zwykłego użytkownika) lokalizację finałów zagadek i multaków.
Nie chodzi o to, że chciałbym je podglądać poziomu COG (rozwiązałem wystarczająco zagadek w życiu, żeby móc stanąć w szranki z każdą zagadką na poziomie OC / GC - nie mówię, że skutecznie, ale mogę przynajmniej spróbować powalczyć :)
Chodzi mi o to, że powstało ostatnio sporo keszy "zagadkowych", które znajdują się w absurdalnych odległościach od siebie lub od innych keszy. Sam znalazłem ostatnio kesza "zagadkowego" z pewnej popularnej na Lubelszczyźnie serii, którego pojemnik był w odległości 20 cm od kesza tradycyjnego. Ludzie w komentarzach zwracają na to uwagę, ale autor nic sobie z tego nie robi.
Minimalny odstęp wynosi 150 m dla terenów pozamiejskich i 50 m dla terenów miejskich (granice miasta). Wymóg zachowania odległości dotyczy fizycznych pojemników, jak również współrzędnych startowych skrzynek typu multicache, quiz czy nietypowa oraz współrzędnych wszelkich etapów fizycznych tych skrzynek.
Odstępstwo od powyższych zasad może nastąpić wyłącznie po pozytywnej opinii Centrum Obsługi Geocachera, wyrażonej w postaci komentarza do skrzynki.
Obecnie COG nie ma możliwości sprawdzenia tego, gdzie jest umieszczony finał zagadki czy multaka. Więc ewentualne działania moga być podjęte tylko po zgłoszeniu konkretnej sprawy przez jakiegoś skarżącego się keszera (a jak wiadomo, większość ludzi woli złapać +1 do statystyk, niż "strzelać z ucha").
Żeby było jasne - nie chodzi mi o robienie tutaj inkwizycji, tylko o to, żeby zachować jakąś chociaż namiastkę logiki przy chowaniu i znajdowaniu keszy. Można oblepić każdy parapet w kościele eppendorfkami na magnesie i dzięki temu założyć 10 keszy zamaskowanych jako "zagadki" (i dzięki temu umożliwić ich zdobycie nawet w jakieś 5 minut), tylko po co?
Przestrzeganie tych zasad z wiki jest w zasadzie niemożliwe, chyba że ktoś zna lokalizacje WSZYSTKICH etapów pośrednich i finałów skrzynek. Tak naprawdę wszystkie (lub prawie wszystkie) skrzynki są zakładane w sposób nie do końca legalny, gdyż bez znajomości powyższych lokalizacji, zawsze istnieje ryzyko, że już istniejący etap/finał znajduje się w odległości mniejszej niż minimalny odstęp.

Jakiś czas temu próbowałem ruszyć temat tutaj : viewtopic.php?f=30&t=8926, ale mało kto się tym przejął.

Co to Twojej propozycji: póki co w serwisie nie ma obowiązku korzystania z GPS (taki obowiązek jest np. w GC) i etapy pośrednie/finały nie muszą mieć dokładnie określonych współrzędnych. Są np. quizy, których rozwiązaniem nie są współrzędne, a dokładny opis lokalizacji pojemnika w terenie. I to nie jest wbrew pozorom takie złe. Wymuszanie podawania współrzędnych mogłoby spowodować w niejednym przypadku wpisywanie ich "z palca", czyli "na odczep się", bo i tak nie są potrzebne. Ja bym szedł raczej w kierunku znacznej likwidacji tych minimalnych odstępów. Nie przeszkadza mi oblepiony każdy parapet, pod warunkiem, iż da się jednoznacznie zidentyfikować, że pojemnik należy do danej skrzynki.
Za ten post autor rapotek otrzymał podziękowania (total 2):
baloniarzBłękitna Team

tsalarioth

Dzięki za komentarz. Zawsze to jakieś pole do dyskusji
Co to Twojej propozycji: póki co w serwisie nie ma obowiązku korzystania z GPS (taki obowiązek jest np. w GC) i etapy pośrednie/finały nie muszą mieć dokładnie określonych współrzędnych. Są np. quizy, których rozwiązaniem nie są współrzędne, a dokładny opis lokalizacji pojemnika w terenie. I to nie jest wbrew pozorom takie złe. Wymuszanie podawania współrzędnych mogłoby spowodować w niejednym przypadku wpisywanie ich "z palca", czyli "na odczep się", bo i tak nie są potrzebne. Ja bym szedł raczej w kierunku znacznej likwidacji tych minimalnych odstępów. Nie przeszkadza mi oblepiony każdy parapet, pod warunkiem, iż da się jednoznacznie zidentyfikować, że pojemnik należy do danej skrzynki.
Wiesz, pewnym rzeczy nie da się zrobić wstecz, więc skrytek już istniejących bym nie ruszał, bo to jest też częściowo niemożliwe, żeby autorzy uzupełnili współrzędne skrzynek które założyli np. 3 lata temu..
Ale przy istniejących...

W cytowanym przez Ciebie wątku znalazła się taka propozycja:
Skrzynki geocache muszą być umieszczane w terenie tak, aby niemożliwe było pomylenie ze sobą sąsiadujących skrzynek. Sposób ukrycia, opis skrzynki czy ewentualny spojler musi skutecznie wykluczać możliwość pomylenia sąsiadujących skrzynek.
I ta propozycja jest już lepsza, niż robienie regulacji dotyczących odległości, których nikt nie przestrzega. Tylko, że....
robisz fajna zagadkę, albo multaka - umieszczasz pojemnik w terenie. Załóżmy, że chowasz w dziupli. Jesteś mega zadowolony, bo zagadka fajna, trudna i pojemnik dopracowany. Jakiś czas później ktoś wrzuca PETkę w korzenie tego samego drzewa.
No i ludzie szukający multaka być może znajdą twoją skrzynkę. I będą mieli dwie pieczenie na jednym ogniu.
Może przykład absurdalny, ale możliwy do spełnienia.
Oczywiście aby tego uniknąć musielibyśmy wprowadzić mechanizm recenzji każdej skrzynki, co byłoby kopiowaniem rozwiązań z GC i przed czym ludzie broniliby się rękami i nogami pewnie (czy słusznie czy nie, to już inna sprawa).
Posiadanie informacji gdzie jest finał jednak ułatwiłoby rozstrzyganie ewentualnych sporów. Można tez pomyśleć o bardziej skomplikowanym mechanizmie, gdzie przy założeniu skrzynki system sprawdzałby jej odległość od najbliższej zarejestrowanej w systemie i wysyłałby powiadomienie do COG, że skrzynka A jest za blisko finału skrzynki B. No i COG już podejmowałby decyzję czy interweniować, czy też nie.
Ale to marzenie ściętej głowy pewnie.

Jeszcze co do opisywania skrzynek - jest w Lublinie taka sytuacja, że jest skrzynka z OC ukryta w korzeniach drzewa i skrzynka z GC, ukryta w dziupli innego drzewa, kilkanaście metrów dalej.
Skrzynka z OC jest schowana dość przemyślnie, a skrzynka z GC no tak trochę mniej - dziupla duża, łatwo dziuplę zauważyć, a jak keszer widzi dziuplę to wiadomo, że w niej szuka.
Na logbooku w skrzynce z GC jest wielki napis: TO NIE JEST SKRZYNKA Z OPENCACHING - i co? I ludzie z OC logują ją (jest kilkanaście/kilkadziesiąt wpisów w fizycznym logbooku) zamiast tej właściwej (która ma w fizycznym logbooku raptem kilka wpisów). Obaj autorzy mają poniekąd wywalone na zgodność logów internetowych i fizycznych (bo bądźmy szczerzy, mało kto będzie jeździł i sprawdzał, czy się to zgadza - i słusznie - bo właściciele keszy by oszaleli).
Teoretycznie wilk syty, i owca cała - ale prawda jest taka, że pomimo wyraźnego opisania logbooka, ludzie i tak logują złą skrzynkę.

rapotek
Wyjadacz
Podziękował;: 113 razy
Otrzymał podziękowań: 90 razy

Post autor: rapotek »

tsalarioth pisze:
czwartek 23 kwietnia 2020, 13:21
W cytowanym przez Ciebie wątku znalazła się taka propozycja:
Skrzynki geocache muszą być umieszczane w terenie tak, aby niemożliwe było pomylenie ze sobą sąsiadujących skrzynek. Sposób ukrycia, opis skrzynki czy ewentualny spojler musi skutecznie wykluczać możliwość pomylenia sąsiadujących skrzynek.
I ta propozycja jest już lepsza, niż robienie regulacji dotyczących odległości, których nikt nie przestrzega. Tylko, że....
robisz fajna zagadkę, albo multaka - umieszczasz pojemnik w terenie. Załóżmy, że chowasz w dziupli. Jesteś mega zadowolony, bo zagadka fajna, trudna i pojemnik dopracowany. Jakiś czas później ktoś wrzuca PETkę w korzenie tego samego drzewa.
No i ludzie szukający multaka być może znajdą twoją skrzynkę. I będą mieli dwie pieczenie na jednym ogniu.
Może przykład absurdalny, ale możliwy do spełnienia.
Oczywiście aby tego uniknąć musielibyśmy wprowadzić mechanizm recenzji każdej skrzynki, co byłoby kopiowaniem rozwiązań z GC i przed czym ludzie broniliby się rękami i nogami pewnie (czy słusznie czy nie, to już inna sprawa).
Posiadanie informacji gdzie jest finał jednak ułatwiłoby rozstrzyganie ewentualnych sporów. Można tez pomyśleć o bardziej skomplikowanym mechanizmie, gdzie przy założeniu skrzynki system sprawdzałby jej odległość od najbliższej zarejestrowanej w systemie i wysyłałby powiadomienie do COG, że skrzynka A jest za blisko finału skrzynki B. No i COG już podejmowałby decyzję czy interweniować, czy też nie.
Ale to marzenie ściętej głowy pewnie.

Recenzji każdej skrzynki przed publikacją - tak jak to ma miejsce na GC - nawet nie proponuję (chociaż nie ukrywam, rozwiązanie mi się podoba :wink: ). I nie proponuję również widoczności współrzędnych wszystkich fizycznych etapów dla recenzentów. Powodów jest kilka, ale podam choćby taki: członkowie COG są również zwykłymi keszerami, którzy "chodzą na skrzynki". Widoczność wszystkiego dla nich nie dość, że odbierałaby im część zabawy związanej z dochodzeniem do rozwiązania, to jeszcze narażałaby na zarzuty, że wykorzystują pozycję do łatwego "+1" do statów lub FTF-ów. Odpowiadając na ewentualne pytanie jak sobie z tym radzą recenzenci na GC: np. mój (jak twierdzi) celowo nie szuka żadnych zagadek, nawet do nich nie zagląda podczas keszowania, chyba że dostanie współrzędne od właścicieli, a i wtedy najchętniej szuka w ich towarzystwie. Tylko, na GC recenzentów jest mniej i nie zmieniają się oni co roku.
Rozwiązanie "systemowe" miałoby większy sens, ale pod warunkiem, że system ostrzegałby każdego użytkownika, a nie tylko COG, przy próbie publikacji skrzynki, że któryś z jej etapów lub finał jest za blisko innej skrzynki, lub jej etapu, bez podawania o którą skrzynkę chodzi. Jednak nawet wtedy mogłoby to być narzędzie ułatwiające np. "dojście" do współrzędnych quizu bez jego rozwiązywania. Poza tym trzeba by systemowo rozróżnić teren miejski (50 metrów) od pozostałego (150 metrów), co też może nie być jednoznaczne we wszystkich sytuacjach.
Jest jeszcze kwestia zupełnie już oderwanego od rzeczywistości limitu odległości dla punktów wirtualnych, ale to już osobna sprawa.

tsalarioth pisze:
czwartek 23 kwietnia 2020, 13:21
Jeszcze co do opisywania skrzynek - jest w Lublinie taka sytuacja, że jest skrzynka z OC ukryta w korzeniach drzewa i skrzynka z GC, ukryta w dziupli innego drzewa, kilkanaście metrów dalej.
Skrzynka z OC jest schowana dość przemyślnie, a skrzynka z GC no tak trochę mniej - dziupla duża, łatwo dziuplę zauważyć, a jak keszer widzi dziuplę to wiadomo, że w niej szuka.
Na logbooku w skrzynce z GC jest wielki napis: TO NIE JEST SKRZYNKA Z OPENCACHING - i co? I ludzie z OC logują ją (jest kilkanaście/kilkadziesiąt wpisów w fizycznym logbooku) zamiast tej właściwej (która ma w fizycznym logbooku raptem kilka wpisów). Obaj autorzy mają poniekąd wywalone na zgodność logów internetowych i fizycznych (bo bądźmy szczerzy, mało kto będzie jeździł i sprawdzał, czy się to zgadza - i słusznie - bo właściciele keszy by oszaleli).
Teoretycznie wilk syty, i owca cała - ale prawda jest taka, że pomimo wyraźnego opisania logbooka, ludzie i tak logują złą skrzynkę.

Jakiegokolwiek rozwiązania by nie wprowadzić, takich sytuacji się nie uniknie, bo na końcu zawsze jest "element ludzki" i to od jego dobrej woli zależy, jak postąpi. Z pewnością takich przypadków wpisów do złego logbooka/kesza jest dużo więcej, bo komuś nie chciało się potwierdzić, że znalazł to, co powinien. Natomiast dobry, dokładny opis skrzynki w terenie, umożliwiający jej jednoznaczną identyfikację, powinien chronić tych, którzy w dobrej wierze, czytając wszystko uważnie, chcą znaleźć i wpisać się do właściwego logbooka.

Awatar użytkownika
Cezex
Bywalec
Podziękował;: 56 razy
Otrzymał podziękowań: 21 razy
Kontakt:

Post autor: Cezex »

tsalarioth pisze:
czwartek 23 kwietnia 2020, 08:17
Jeszcze jedna uwaga:
Keszujesz na GCu i masz takie pomysły? To tylko doprowadzi do afer takich jak tam czyt revier nie złapie może ftfa, ale będzie miał przysługę u kogoś komu sprzeda współrzędne. Nie idźmy tą drogą. W COGu już były osoby co robiły przewały na ftfach.
Za ten post autor Cezex otrzymał podziękowanie:
r00t7
Urban Exploration, chaszcze i skrzynki >/="Mała".

Kilka cytatów osób trzecich o mnie, żeby nie było że nie ostrzegałem:

1. "Ty to zostaniesz albo harcerzem albo anarchistą."
2. "O matko co za pojeb. Nie... To Cezex."
3. "O Kozin już czeka. I jakiś żul koło niego stoi."

W razie czego kontakt przez prv albo ss-manem: VII - IX - III - I - VI - VI - VIII - III - VII

Telefonów nie odbieram.

ODPOWIEDZ