Wybory 2020 - co to jest CDO? jak będzie działać COG?

Tu piszemy na tematy związane z serwisem Opencaching.pl

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
meteor2017
Wyjadacz
Podziękował;: 32 razy
Otrzymał podziękowań: 30 razy

Wybory 2020 - co to jest CDO? jak będzie działać COG?

Post autor: meteor2017 »

Nie śledziłem dyskusji dotyczącej tegorocznych wyborów i teraz ciężko się przez nią przekopać, by znaleźć interesujące mnie informacje. Na forum nie widzę też gdzie indziej odpowiednich informacji. A chodzi mi o wyjaśnienie na czym w końcu stanęło i:

1) Co to jest CDO i jaki będzie miało zakres obowiązków i kompetencji?
2) Jak teraz będzie wyglądało COG i jak będzie działać?

Z góry dzięki za wyjaśnienia (albo link do miejsca gdzie jest to wyjaśnione)
Za ten post autor meteor2017 otrzymał podziękowanie:
xmall
ObrazekObrazekObrazek

xmall
Stały bywalec
Podziękował;: 71 razy
Otrzymał podziękowań: 18 razy

Re: Wybory 2020 - co to jest CDO? jak będzie działać COG?

Post autor: xmall »

Ja śledzę codziennie. Im bardziej śledzę tym bardziej nie wiem o co chodzi.

Awatar użytkownika
JAsiek.
Centrum Obsługi Geocachera
Podziękował;: 104 razy
Otrzymał podziękowań: 86 razy

Post autor: JAsiek. »

meteor2017 pisze:
niedziela 19 kwietnia 2020, 10:26
1) Co to jest CDO i jaki będzie miało zakres obowiązków i kompetencji?
2) Jak teraz będzie wyglądało COG i jak będzie działać?

Z góry dzięki za wyjaśnienia (albo link do miejsca gdzie jest to wyjaśnione)
Zacznę od końca:

2) COG - to samo co do tej pory ale zakres obowiązków okrojony do tych zagadnień, do których COG początkowo był powołany, do czego ma delegację społeczności i specjalnie dodatkowe elementy w menu.

Obrazek
https://drive.google.com/open?id=1n16h3 ... cvkc-iDQz3

Chodzi o:
- weryfikację trzech pierwszych aktywnych skrzynek użytkowników;
- obsługiwanie zgłoszeń (niezgodność z regulaminem, zaginięcie, naruszenie praw autorskich, nieuprawnione reaktywacje etc.);
- pilnowanie nieznalezionych skrzynek, kontakt z właścicielem, ewentualna zmiana statusu;
- pilnowanie niezdobywalnych geościeżek, j/w.

1) CDO - Centrum Decyzyjne Opencaching - to grupa ludzi, którzy będą robić "coś więcej" niż działania COG. Nie jesteśmy zgodni co do zakresu obowiązków przyszłego CDO.

Ja osobiście uważam, że to również będzie obsługa, ale w sprawach większego kalibru, jak np.:
- zmiany w regulaminie, kodeksie geokeszera, kodeksie działania COG, kodeksie działania CDO (które samo CDO będzie musiało wprowadzić), zmiany w artykułach na wiki - wszystko to w porozumieniu ze społecznością;
- odpowiedzi na oficjalne pisma kierowane do społeczności OC przez instytucje i organy państwowe (nadleśnictwa, parki narodowe, policja itd.) a także reprezentowanie OC na żywo przed takimi instytucjami;
- mediacje w dużych konfliktach między użytkownikami serwisu i rozwiązywanie naprawdę dużych sporów.

Inni użytkownicy widzą w tym całym CDO animatora naszej zabawy, na barkach którego będzie ciążyła odpowiedzialność za rozwój gry i pozyskiwanie nowych graczy.

Jeszcze inni widzą w CDO grupę mającą mieć pozycję "lewiatana", czyli ich zdanie ma być nadrzędne nad zdaniem reszty społeczności, jako że sami damy im legitymację do podejmowania decyzji w naszym imieniu.

Po prostu nie ma konsensusu, CDO będzie musiało się według mnie usankcjonować samo.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony niedziela 19 kwietnia 2020, 20:00 przez JAsiek., łącznie zmieniany 1 raz.
Za ten post autor JAsiek. otrzymał podziękowanie:
meteor2017

dzejbi
Stały bywalec
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: dzejbi »

Ustalono, że w tegorocznych wyborach wyłania się 15 osób z podziałem na CDO i COG. Wszyscy kandydaci piszą o wrodzonej wprost chęci działania na rzecz społeczności OC, poświęcając swój wolny czas dla dobra ogółu i ich pokładach bezinteresownego wolontariatu. Co stało i wciąż stoi na przeszkodzie wyłonienia w obrębie 15-osobowej grupy w wyniku wyborów wewnętrznych, decyzyjnej grupy CDO i COG-u administracyjnie obsługującego wszystkich, choć głównie nowych uczestników ?. Dwa lub trzy tygodnie po wyborach ogłoszono by skład takiej grupy i nicki Cogowiczów obsługujących przydzielone województwa. Czy wybrana grupa tuż po wyborach traci znamiona społecznictwa, zaczynają przemawiać urażone ambicje, regionalizmy i wzajemne niesnaski mające swój początek nie wiadomo gdzie i kiedy ?. Swoisty toto-lotek dla głosujących, przeważnie zupełnie niezorientowanych, którzy mają wyłonić tą decyzyjną grupę i nastaną czasy szczęśliwości ?. Napiszcie może jaki wirus trawi COG od środka ? Naprawdę tak ciężko, że aż się nie da, wyłonić z kilkunastu osób grupę CDO i muszą dokonać tego wyboru wszyscy uczestnicy, również zaczynający zabawę ?. Tylko w ten sposób może wyłonić się i dokonać legitymizacja CDO ?

Azymut
Stały bywalec
Podziękował;: 42 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Azymut »

dzejbi pisze:
niedziela 19 kwietnia 2020, 13:59
Co stało i wciąż stoi na przeszkodzie wyłonienia w obrębie 15-osobowej grupy w wyniku wyborów wewnętrznych, decyzyjnej grupy CDO i COG-u administracyjnie obsługującego wszystkich, choć głównie nowych uczestników ?
Na przeszkodzie stoją dotychczasowe doświadczenia - to się w ciągu ostatnich 2-3 lat nie sprawdziło i sami członkowie COG piszą o bezwładzie COG spowodowanym zbyt dużą liczebnością grupy. Ponadto CDO i COG mają zajmować się różnymi sprawami. COG tylko i wyłącznie obsługą skrzynek, a CDO resztą. Rozdział ma też tą zaletę, że kandydaci z góry wiedzą na co się piszą, a wyborcy z góry wiedzą, czym kandydaci będą się zajmować. (To ostatnie stwierdzenie dotyczy właściwej sytuacji modelowej i nie dotyczy aktualnie prowadzonych wyborów w wadliwej formule - patrz główny wątek "Wybory 2020" od strony 9.)
Za ten post autor Azymut otrzymał podziękowania (total 2):
elmodemonicoJAsiek.

dzejbi
Stały bywalec
Podziękował;: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: dzejbi »

Uspokoiłeś mnie :) . Jeśli więc znikną hamulce - nazwijmy je formalno-prawne, nic już nie będzie stało na przeszkodzie działań i wdrażania swych pomysłów przez wyłonione w demokratycznych wyborach CDO. Znikną przeszkody blokujące realizację zamierzonych usprawnień przez nieprzychylną im przez lata (jak się okazuje) grupę twardogłowych ... Oby słowa ciałem się stały :) .

ODPOWIEDZ